Rozvody & Instalace aneb samej drát a trubka

Příspěvek stavebníka

Jen co se dostavěly příčky, začlo se s rozvody elektra a vody. Samozřejmostí byla klasická otázka, od koho si to nechat udělat.

Elektroprojekt nám dělala jedna plzeňská firma, ale cena za to, že nám tam ty kabely i natahají nás posadila na zadek. I s materiálem by to ve výsledku dělalo kolem 140k. Takže jedno velké ne díky. Kabeláž jsme koupili sami a jak už to tak bývá přes známé jsme sehnali pána, který ve svém volnu s manželem vše natahal. Ve výsledku i spokojenost, poněvadž pan elektrikář už má nespočet zkušeností a sám vymýšlel různé možnosti a vymoženosti ještě před tím, než se začalo sekat. Mínusem byla pouze časová náročnost, jelikož pan elektrikář je velice zaměstnaný člověk a občas se ho dočkat, aby opravdu přišel, byl porod.

Sekání do VPC, jak už jste určitě všude slyšeli, není žádná sranda. Příčky 17 se dost často i lehce dají prorvat skrz na skrz, rády se samy bortí. Systém vnitřních děr vně cihly jsou naopak velice šikovné, kde se nemusí vysekávat celé kolejničky. Problém ale nastal u překladů, které díry v s obě nemají. Museli jsme si poradit jinak, tedy drát probourat do vedlejší díry a obejít překlad směrem hore (tudíž práce navíc).

Instalatéři si vše dělají sami, manžel jim jen předsekal některé zdi, co stihl. Předem jsme je informovali o VPC, ale i tak byli zaskočeni a ještě si museli dojet domů pro diamantovej kotouč. Pro nás naopak přišla konečně ta příjemnější část, kdy jsme mohli zahodit lopaty a vymýšlet, jak bychom chtěli, aby koupelny vypadaly. Projeli jsme různé Siko, Senesi a jiné místní koupelny (Soukup), abychom nakonec skončili v (mnohem levnějším) Hornbachu, kde byla zrovna výprodej na kachle, které jsme měli v představách. Keramiku a kohouty jsme vybrali od Ravaku. Vybrali jsme si, i přes varování instalatéra, rim-off záchodovou mísu. Instalatéři položili truby vskutku rychle, měli hotovo za 8 pracovních dní. Ještě jsme si pozvali pána od TČ, který prozíravě doplnil, kde nám ještě trubka k TČ chybí.

Jako vedlejší, avšak o nic méně důležité činnosti bych doplnila, že manžel mezitím sám zazdil geberit\, všude se sádrují díry, dokoupily se platové "chráničky" k okapům (které ještě nejsou, tak ať voda z nich nestříká), dodělal se zpětný spoj u venkovní izolace, osadily se dvoje pouzdra od JAPu a zároveň se začly penetrovat a nahazovat lepidlem vnější zdi pro omítkáře, pro které jsme se rohodli stříkané přes firmu. Akorát udeřily vedra po chladném květnu, tak se do namáhavé práce již moc nechce. Také máme naveženou první půlku polystyrenu pro sokl 1/2 fasády. Za dva dny se začnou i montovat okna a již máme vstupní dveře, ale o tom zase příště.

PS: V čase, kdy dopisuji tento článek (2. června 2019) máme akorát roční výroční prvního kopnutí do země (skrývka - 2. června 2018) :)

Fotogalerie

Rozvody & Instalace aneb samej drát a trubka
Rozvody & Instalace aneb samej drát a trubka<br />Ptáčci se rozhodli zahnízdit ve špajzu na opřeném trámu o zeď, naštěstí ještě bez vajíček.
Rozvody & Instalace aneb samej drát a trubka<br />Jedna toaleta
Rozvody & Instalace aneb samej drát a trubka<br />Druhá toaleta i s výduchem do střechy
Rozvody & Instalace aneb samej drát a trubka<br />Rozpracovaná technická místnost
Rozvody & Instalace aneb samej drát a trubka<br />Kuchyně
Rozvody & Instalace aneb samej drát a trubka<br />TM
Rozvody & Instalace aneb samej drát a trubka<br />Sádrování
Rozvody & Instalace aneb samej drát a trubka<br />Ipa
Rozvody & Instalace aneb samej drát a trubka<br />Zašupovačky
Rozvody & Instalace aneb samej drát a trubka<br />Chodba
Rozvody & Instalace aneb samej drát a trubka<br />Ipa
Rozvody & Instalace aneb samej drát a trubka
Rozvody & Instalace aneb samej drát a trubka
Rozvody & Instalace aneb samej drát a trubka<br />Polyš
Rozvody & Instalace aneb samej drát a trubka
Rozvody & Instalace aneb samej drát a trubka
Rozvody & Instalace aneb samej drát a trubka
Rozvody & Instalace aneb samej drát a trubka<br />Zazděno
Rozvody & Instalace aneb samej drát a trubka
Rozvody & Instalace aneb samej drát a trubka<br />Příprava na vstupní dveře
Rozvody & Instalace aneb samej drát a trubka
Rozvody & Instalace aneb samej drát a trubka
Rozvody & Instalace aneb samej drát a trubka<br />Koumání, jak dostat dráty skrz překlady
Hrubá stavba - zdění &amp; střecha
Předchozí článek autora
26.04.2019 16:15 7290 zhlédnutí
Hrubá stavba - zdění & střecha
Začalo se nátěrem a pokládkou hydroizolace, což jsme opět zvládli sami. Projektanti rádi píšou do...
VIDEO: Okna, vstupní dveře a omítky
Následujicí článek autora
05.07.2019 15:00 8600 zhlédnutí
VIDEO: Okna, vstupní dveře a omítky
Během instalace rozvodů, což nebyla ve výsledku žádná sranda svépomocí, jsme se také dočkali...

Stavební etapa: voda a odpady elektroinstalace

Název položky Cena
Elektroprojekt 10 000 Kč
Komplet rozvody kanalizace,vody, baterie... 77 295 Kč
Kabely, rozvaděč,elektrika 48 608 Kč
Celkem 135 903 Kč

4 komentáře

Jana a Ondřej
napsal(a) Jana a Ondřej/05. čvc 2019 15:38

@Vojta - díky za podělení se se zkušenostmi. Jak jsem psala níže, je to info, který jsem se dočetla na jiném zdejším článku. Každopádně díky za tip, na co si dávat pozor ;)

Odkaz Komentáře
Vojta
napsal(a) Vojta/11. čvn 2019 20:58

Pouzivali jsme rim-less misu 2 mesice a problem s ni nebyl zadny, naopak, vse fungovalo na jednicku, a to i pres mou vlastni montaz misy na konstrukci. Nejsem si zcela jisty, jak myslite, ze instalater ovlivni tlak vody, kde se pouze otevira nadrzka, ale mozna jsem vas jen spatne pochopil. Jsem si ale jisty, ze vystrik vody muze zpusobit spatna (nevodorovna) instalace misy samotne. Byl jsem na to nekolikrat upozornen.

Odkaz Komentáře
Jana a Ondřej
napsal(a) Jana a Ondřej/05. čvn 2019 09:04

@Hejno:
Instalatér nás varoval, že se jim už stalo, že po instalaci jedna či dvě kapky skončily na sedátku. Ovšem v jiném zdejším článku jsme se dočetli, že jde zcela jen o šikovnosti instalatéra, který správně našteluje tlak vody :)

Odkaz Komentáře
Hejno
napsal(a) Hejno/29. kvě 2019 13:22

Ahoj stavebníci,

především díky za články! Chtěla bych se zeptat, co se instalatérovi nezdá na rim-off řešení mísy? Celkem nás tahle varianta oslovila, ale zatím jsem nikde nenašla, že by se k tomu někde vyjadřoval nějaký "profík" - zatím jen (vesměs pozitivní) reference uživatelů.

Díky moc a ať se daří!
Irena

Odkaz Komentáře