Elektřina a omítky

27.11.2017 13:20 13222 zhlédnutí
Příspěvek stavebníka

Po dodělání komplet vody a odpadů jsme se vrhli na eletriku, jelikož jsme rozmazlení a občas si chceme také rozsvítit pouze stiskem vypínače či si zapnout TV dálkovým ovladačem. Svíčky jsou také fajn, ale komfort je komfort. 

V první řadě bylo třeba vymyslet, co, kde, jak, proč a dle toho následně připravit krabičky. V původním domě jsem měl cca 2.3km kabelů, jeden rozvaděč na 72 pozic a pod ním ještě jeden na 36 kde byla ještě svorkovnice na uzemnění, pár jističů na ČOV a trafa na domovní zvonky a zabezpečovačku. 

Znovu a lépe? OK tedy a s tím lehká redukce počtu všeho, jelikož v původním domě bylo cca 1/3 zásuvek do kterých se nikdy nic nezapojilo. Nechci nikde tahat prodlužovačky, ale zase na druhou stranu je třeba to brát s rozumem. Dále je opravdu dobré mít kvalitní projekt potažmo vizualizaci i zařízeného domu, jelikož přesně už teď víte, kde bude jaký spotřebič, kde bude lampička, kde bude akvárko atd :).

Takže jsem si vzal projekt, udělal lehké změny a vykroužil krabičky, čemuž předcházelo shánění frézy na krabičky do Ytongu. Nikde ho neměli, musel jsem pro něj až do Chlumčan přímo do fabriky. Ok, ovšem po zkusmém vyfrézování 2 krabiček, kdy každá měla jiný vnitřní rozměr, o snaze udržet rovinu pro multirámečky nemluvím, šel okamžitě do koše a říše zapomnění. Sice jsem ho v rámci dobrých vztahů dostal zadarmo, ale čas a palivo byly výdaje navíc. ŠROT...

Tak jsem si vzal obyč. vrták 10mm do zdi, na to navařil 4mm platle s konusem a najednou to frézovalo rovnoměrně, rovina díky vrtáku také dobrá a jelikož jsem to nabrousil na žiletku, skoro žádná práce do příček, a trošičku to chtělo zatlačit do obvodovek které jsou opravdu tvrdé. Již jsem to na blogu zmiňoval ale rozdíl mezi P2-400(příčkovky) a P4-500(obvodové zdivo) je opravdu markantní. Do příček krabičky a drážky i ručním drážkovačem pohodička, ty drážky daly zabrat ale i tak víceméně pohodička. Ale do obvodovek ani náhodou drážky ručně? POROD slůnětě... Takže jsem si zakoupil za 2000,- již použitou drážkovačku a s tím to relativně šlo. Drážkovačku jsem koupil jelikož byla i s novými kotouči, potřeboval jsem jí min týden a za to bych dal v půjčovně více nehledě na to že vetšinou počítají i opotřebení kotouče. Takhle jí po elektrice ještě za 1500,- prodám a udělá službu i někde jinde. 

Dále následovala schůzka s mým dvorním elektrikářem již z minulého domu, vysvětlení že od r. 2008 se toho dost změnilo viz chrániče ne jen kuchyň a koupelna, ale všechny zásuvky, venek, světla venek, koupelna kuchyň, takže vlastně kromě vnitřních světel všude :( Což jsou peníze navíc, jelikož jeden stojí cca 1000,- Kč. Jeden velký nebudeme dávat, jelikož vám praskne žárovka v chotbě a najednou je celý barák ve tmě. To se nevyplatí i za finance navíc. 

Dokonce se dnes už defakto nedávají 2.5mm kabely kromě sporáku, boileru a kotle, ale všechno se tahá v 1.5mm CIKY J. Problémem je, že dnes by nejraději každý potřebič lampička nabíječka na mobil měl mít vlastní okruh a jistič... Hrozné. Podrobně to zde již popisuje jiný stavebník, takže souhrně řečeno, je toho hafo :) Koupil jsem rozvaděč na 60 pozic a bude to defakto úplně přesně... :(

Po vykroužení krabiček a drážek bylo třeba díry na krabice osadit krabičkami a zasádrovat. To šlo relativně v pohodě, vždy jsem otvory vlhčil aby sádra pěkně přilnula, míchal jsem vždy po troškách cca na jeden pětkový multipanel a nebo 3-4 vypínače. To bylo akorát kdy se ještě se sádrou dalo pracovat. Krabičky drží jak ďas. 

Po zasádrování krabiček už to bylo vcelku jednoduché. Drát do rozvaděče, nechat cca metr, omotat konec bílou lepenkou a na to napsat lihovým fixem co to je za okruh a pak do první krabičky, oholit aby do krabičky šly jenom čisté dráty bez bužírky a pak znovu oholit, zase do krabičky, dolů a do další zásuvky kde se postup opakuje. Takto se natáhli všechny zásuvky. Světla jsem tahal tak že z rozvaděče do podružné krabičky v zádveří kde se všechno spojí a pak dále do krabic na vypínače a z nich nahoru do světel. Všechny kabely na světla která budou procházet stropní konstrukcí jsem dal do chrániček, abych neměl holé kabely na dřevě vazníkového krovu což dle normy být nesmí. U světel vypínaných z více míst (schodišťáky - křížové) jsem dával 80mm hluboké krabice jelikož nikde nechci v obytných místnostech krabičku s víčkem u stropu. Takhle jsou pouze 2 krabičky na venkovní světla + vnitřní okruhy v zádveří kam přijde komoda a nebude nic vidět, ostatní pospojení se provede pod vypínači v hlubokých krabičkách. 

Po udělání hrubých omítek tzn lepidlo, perlinka a přes to vyrovnávací vrstva řídkého lepidla které na Ytong já osobně považuji za nejlepší jelikož sádrové omítky nechci jsme se vrhli na zapojení rozvaděče. Můj dvorní elektrikář se s tím mořil cca 5 hodin i když měl vše připravené a kabely pořádně popsané. Po zapojení všech okruhů jsem měl pravdu, je to úplně přesně, není ani jedno místo navíc :) Trafo na domovní zvonek jsem chtěl na DIN lištu, ale nevejde se, takže půjde klasicky do zásuvky v rackové skříni :)

Posledním krokem bylo zapojit přívodní kabel do baráku což bylo docela maso, špatně se ohýbá ale za svitu LEDky z mobilu se povedlo. Druhý den jsem pozapojoval pár zásuvek, světel a takhle hezký pocit jako když člověk zmáčkne vypínač a rozsvítí se světlo se jen tak nezapomíná, řekl bych že to je jeden z klíčových momentů na stavbě.

Jelikož se zima a mrazy blíží mílovými kroky, rozhodlli jsme se že štuky necháme na jaro, ale pomalu pokračujeme se sádrokartonovými konstrukcemi, uděláme rastry, dáme vatu, parotěsku a budeme si moci i zatopit. Záklop sádrokartonem uděláme asi až po podlahách, aby se nám sádrokartony nezkroutili vlivem vzdušné vlhkosti z podlah.

Pokud by se někomu nezdála cena za elektriku, vysvětlení je jednoduché. Měl jsem ještě zbytky krabiček a kabelů z minulé stavby a tchán sehnal kabely za super peníze (9kč/metr) :) Nejvíc stál rozvaděč, ale chtěl jsem Möeler nebo Legrand a to je prostě drahé kord s dnešními normami na ochrany...

Cena za omítky je sice vyšší, ale jelikož na to prostě nemám čas, zadal jsem je zedníkovi. Já mám jistotu že by to nemělo praskat - perlinka všude a to je pro mě víc než výdaj navíc. 

Stavbě ZDAR :)

Fotogalerie

Elektřina a omítky
Elektřina a omítky
Elektřina a omítky
Elektřina a omítky
Elektřina a omítky
Elektřina a omítky
Elektřina a omítky
Elektřina a omítky
Elektřina a omítky
Elektřina a omítky
Elektřina a omítky
Elektřina a omítky
Elektřina a omítky
Elektřina a omítky
Elektřina a omítky
Voda odpady
Předchozí článek autora
14.05.2017 09:00 10095 zhlédnutí
Voda odpady
Příspěvek stavebníka
Zdravím všechny stavebníky. Po menší (1/2 roční)...
Podlahové topení, čisté podlahy
Následujicí článek autora
27.06.2018 12:15 14492 zhlédnutí
Podlahové topení, čisté podlahy
Příspěvek stavebníka
Letos na jaře jsme začli se sádrokartonovými kontrukcemi, teploty byly ještě...

Stavební etapa: elektroinstalace omítky a štuky

Název položky Cena
Materiál (Kabely a krabičky) 5 000 Kč
Rozvaděč (komplet i revizí) 18 000 Kč
Omítky materiál (lepidlo, perlinka rohy atd) 22 000 Kč
Omítky práce zedníka 30 000 Kč
Celkem 75 000 Kč
05.05.2019 09:33 4052 zhlédnutí
Stěhování a kolaudace
Hromosvod, dodělávky a stěhování
Hromosvod, dodělávky a stěhování

Zdravím všechny stavebníky. S hrdým pocitem mohu zvolat "JE HOTOVO" :) už podruhé...

18.01.2019 17:48 6543 zhlédnutí
Dokončení stavby
Obklady a dlažby, vnitřní dveře a kuchyň
Obklady a dlažby, vnitřní dveře a kuchyň

Zdravím stavebníky :). Po dokončení sádrokartonů jsem se vrhnul na dlažby. V celém domě je dlažba byť v...

12.10.2018 13:05 23877 zhlédnutí
Dokončení stavby
Sádrokartony a malování
Sádrokartony a malování

Sádrokartony jsem si dělal sám až na finální tmel a broušení, to jsem přenechal profíkovi s...

21.09.2018 10:15 9592 zhlédnutí
Dokončení stavby
Foukaná izolace
Foukaná izolace

Zdravím stavebníky. Dlouhou dobu jsem přemýšlel co dát na stop jako izolaci. Možností je dnes...

16.07.2018 14:02 7700 zhlédnutí
Dokončení stavby
Štuky, parapety a hrubé strojky na elektro
Štuky, parapety a hrubé strojky na elektro

Minule jsme končili článkem o topení a betonových podlahách. Jakmile podlahy zaschly, aby se po nich dalo v...

27.06.2018 12:15 14492 zhlédnutí
Dokončení stavby
Podlahové topení, čisté podlahy
Podlahové topení, čisté podlahy

Letos na jaře jsme začli se sádrokartonovými kontrukcemi, teploty byly ještě dost nízko, ale p

27.11.2017 13:20 13223 zhlédnutí
Rozvody a instalace
Elektřina a omítky
Elektřina a omítky

Po dodělání komplet vody a odpadů jsme se vrhli na eletriku, jelikož jsme rozmazlení a občas si...

14.05.2017 09:00 10095 zhlédnutí
Přípojky
Voda odpady
Voda odpady

Zdravím všechny stavebníky. Po menší (1/2 roční) pracovní pauze kvůli počasí ale i problémům se...

13.09.2016 08:00 9041 zhlédnutí
Stavba domu
Okna
Okna

Tak jsme se dočkali a namontovali nám okna. Okna jsou šesti komorová, s trojitým sklem 4-18-4-18-4 s...

02.07.2016 08:00 10369 zhlédnutí
Hrubá stavba
Střecha, komín, příčky
Střecha, komín, příčky

Po vyzrání věnce jsem domluvil montáž vazníků.

04.06.2016 08:00 9810 zhlédnutí
Hrubá stavba
Betonování věnce a stropu terasy
Betonování věnce a stropu terasy

Po vyzdění zdiva a uložení překladů nás čekala ještě jedna řada z tzv. "úček". 

06.05.2016 08:00 11938 zhlédnutí
Hrubá stavba
Založení stavby
Založení stavby

Hned, jak dovolilo počasí jsme se rozhodli založit stavbu.

19.10.2015 08:00 10026 zhlédnutí
Základy a deska
Deska aneb to nejhorší za námi
Deska aneb to nejhorší za námi

Tak jsme se konečně vyhrabali z bahna a máme desku. Cesta to byla zdlouhavá, trnitá kamenitá no...

07.09.2015 08:00 6886 zhlédnutí
Základy a deska
Skrývka, pasy, pokračujeme dále
Skrývka, pasy, pokračujeme dále

Po dodělání studny jsme se vrhli na další krok, což bylo sejmutí skrývky. Taktéž se mi konečně...

01.08.2015 08:00 18656 zhlédnutí
Příprava stavby
VIDEO: Studna
VIDEO: Studna

Bez vody se nedá žít ba ani stavět. Takže jsme se pustili do studny.

07.07.2015 07:00 5568 zhlédnutí
Příprava stavby
Pozemek
Pozemek

Jak jsem nastínil v minulém článku, budeme stavět znovu a lépe :)

18.06.2015 10:15 25765 zhlédnutí
Příprava stavby
Znovu a lépe aneb Dům č. 2 :)
Znovu a lépe aneb Dům č. 2 :)

Zdravím všechny svépomocné stavebníky. Jelikož jsem svůj dům, co je zde uveden jako jeden z...

17.05.2009 02:00 25222 zhlédnutí
Dokončení stavby
Sádrokartony hotovka
Sádrokartony hotovka

Ohledně práce se sádrokartonem jsem psal, není to nic těžkého, ovšem broušení by zabralo celou...

09.04.2009 19:37 9578 zhlédnutí
Stěhování a kolaudace
Letecké snímky
Letecké snímky

Díky veliké ochotě souseda který mi dal fotky z jejich vyhlídkového letu se dostává na stránky...

26.03.2009 01:00 95809 zhlédnutí
Dokončení stavby
Zateplení podkroví a sádrokartony
Zateplení podkroví a sádrokartony

únor 2009 - Jenom se zateplením a sádrokartonem jsem si hrál přes 14 dní, a to jsem tu měl na...

25.03.2009 01:00 13612 zhlédnutí
Stěhování a kolaudace
Dokončovací proces
Dokončovací proces

19.12.2008 - Po vyspárování koupelny jsem chtěl usadit závěsné WC. Připravil jsem si nářadí,...

24.03.2009 01:00 19068 zhlédnutí
Dokončení stavby
Dlažba, plovoucí podlahy, obklady
Dlažba, plovoucí podlahy, obklady

24.11.2008 - Nevěřil jsem že se k tomuto bodu dopracujeme, ale jsme tam... Ještě si pamatuji jako by...

22.03.2009 01:00 16249 zhlédnutí
Dokončení stavby
Návrhy koupelny a kuchyně
Návrhy koupelny a kuchyně

Co říkáte na návrhy kuchyně a koupelen?

21.03.2009 01:00 21068 zhlédnutí
Dokončení stavby
Omítky, topení, polystyren, čisté podlahy
Omítky, topení, polystyren, čisté podlahy

17.10.2008 - Minule jsme končili tím že u nás nastoupili chlapci na strojní omítky. Za dva dni si...

20.03.2009 17:56 20385 zhlédnutí
Rozvody a instalace
Elektrika, omítky, ČOV
Elektrika, omítky, ČOV

1.10.2008 - Po přívodu elektriky do baráku jsme dozdily komplet příčky, a začala se tahat...

13.03.2009 19:58 11831 zhlédnutí
Rozvody a instalace
Dokončená střecha, odpady, voda a příčky
Dokončená střecha, odpady, voda a příčky

28.8.2008 - Minule jsme skončili nedodělanou garáží...

Od té doby jsme jakž takž pokročili......

13.03.2009 15:39 9387 zhlédnutí
Hrubá stavba
Střecha
Střecha

2.8.2008 - Tak můj sen se stal skutečností, a máme konečně nad hlavou střechu, dokonce i střešní okna,...

10.03.2009 20:14 9993 zhlédnutí
Hrubá stavba
Krov
Krov

16.7.2008 - Jak jsem psal na livingu, co si dnes firmy řeknou za práci, to je děs. Nojo... Je...

10.03.2009 18:04 7962 zhlédnutí
Hrubá stavba
Zdění podkroví
Zdění podkroví

13.7.2008 - Podkroví jsme začali dělat po týdenním odpočinku stropu. Vím že mnozí z Vás namítnou že to je...

26.02.2009 21:49 10544 zhlédnutí
Hrubá stavba
Jak pokračujeme?
Jak pokračujeme?

4.6.2008 - První dvě řady se zdály být docela v pohodě...

27.02.2009 01:00 9283 zhlédnutí
Hrubá stavba
Dokončení první patro
Dokončení první patro

23.6.2008 - Tak se nemožné stalo realitou, a máme zalité stropní vložky, takže se dá říci že máme...

26.02.2009 19:59 14370 zhlédnutí
Hrubá stavba
Penetrace, izolace, stavba
Penetrace, izolace, stavba

13.5.2008 - Tak to konečně začalo.

Penetralem jsme natřeli pruhy pasů pod budoucí zdí. Nechali...

26.02.2009 17:42 9386 zhlédnutí
Základy a deska
Konečně HOTOVO - Základová deska
Konečně HOTOVO - Základová deska

13.4.2008 - Hurááááááá

Po téměř měsíci jsme se konečně dostali z bahna a máme desku...

...
22.02.2009 21:41 7050 zhlédnutí
Základy a deska
Konečně HOTOVO - 1. část
Konečně HOTOVO - 1. část

3.4.2008 - Tak konečně máme hotové ztracené bednění...

22.02.2009 20:44 8552 zhlédnutí
Základy a deska
Ztracené bednění
Ztracené bednění

28.3.2008 - Tak se nám to už konečně rozjelo. Díky ochotě p. Hodka z firmy ZEDSTAV který i přes...

22.02.2009 20:39 7908 zhlédnutí
Základy a deska
Vylévání základových pásů
Vylévání základových pásů

20.3.2008 - Tady je víceméně komentář zbytečný, jen chci upozornit, že v případě zemnícího pásku je...

14.02.2009 10:08 7719 zhlédnutí
Základy a deska
Kdo nekope s námi, kope proti nám...
Kdo nekope s námi, kope proti nám...

26.2.2008 - Po týdenní pracovní pauze jsme se dostali na kopání základů...

Slovo dalo slovo, a na...

13.02.2009 18:18 7575 zhlédnutí
Příprava stavby
OBRAZEM: Takhle by to mělo vypadat
13.02.2009 17:08 4639 zhlédnutí
Příprava stavby
Proč jsem se rozhodl stavět dům
Proč jsem se rozhodl stavět dům

7.12.2007 - Je to cca dva a půl roku, co jsem koupil byt ve středu Plzně. Je to krásný byt, který jsme...

13.02.2009 18:41 6559 zhlédnutí
Základy a deska
Tak to začalo...
Tak to začalo...

22.2.2008 - Jelikož termín kdy jsme měli obdržet stavební povolení se blíží, začali jsme s...

13.02.2009 18:38 4190 zhlédnutí
Příprava stavby
Stavební povolení!!!
Stavební povolení!!!

22.2.2008 - Tak jsme dostali stavební povolení! 20.12.2007 jsem podával žádost, a 20.02.2008 jsem...

7 komentáře

Pavel a Monča
napsal(a) Pavel a Monča/01. říj 2018 09:01

Zdravím a děkuji za komentáře,
že nesmí být kabely na holém dřevě mi říkal můj dvorní elektrikář, který mi zapojoval rozvaděč, strašil mě s tím dost, kvůli pojistce a bla bla bla. Dal jsem všechny kabely do chrániček, nebyla s tím skoro žádná práce, a mám i lepší pocit že pokud by to šlehlo, šlehne to do chráničky a ne na holé vyschlé dřevo.

Odkaz Komentáře
mates
napsal(a) mates/30. zář 2018 20:14

Nevím o takové. Naopak podle ČSN 33 2312 můžete CYKY protáhnout i skrz trám. Problém může nastat, když chcete do dřeva vložit i krabičky a strojky. Zdaleka na každá/ý tam může být.

Odkaz Komentáře
Patrik a Marcelka
napsal(a) Patrik a Marcelka/30. zář 2018 19:57

Dobrý den, jaká norma říká, že nemůže být kabel cyky na hořlavém materiálu ? Dle výrobce může být kabel cyky volně uložen na materiálu B,C1,C2,C3 což je případ i Vašich vazníků, které jsem předpokládám C3 - smrkové dřevo.

Já se ptám, protože mě toto tvrdil můj elektrikář, se kterým jsem tahal veškerou elektřinu pod vazníkem - tak jsem si to radči zjišťoval.

Odkaz Komentáře
Pavel a Monča
napsal(a) Pavel a Monča/20. led 2018 14:49

Není, jelikož úložného prostoru máme dost, a z minulého domu vím, že jsem na půdu lezl jenom když mi shořelo trafo u APčka na internet :) Takže teď půjdou dolů do technické zdvojené kabely abych nahoru defakto nikdy nemusel ... :)

Odkaz Komentáře
Zdeněk
napsal(a) Zdeněk/20. led 2018 14:27

Není škoda, že nemůžete využít půdní prostor?

Odkaz Komentáře
Pavel a Monča
napsal(a) Pavel a Monča/28. lis 2017 19:31

Strop bude jednoduchý , skladba zespodu :

Sádrokarton dle místnosti (šedý, zelený a okolo komínu růžový)
Jutadach TPK Super kostičky 5x5cm na šrouby
Parotěsná folie utěsněná silikonem ke zdi
oboustranná lepenka po 20cm cca 5-10cm pruhy na CD
CD profil do UDček
nad nimi křížem CD spojený křížovými spojkami po cca 80cm
horní křížový rošt zavěšen na krokvových závěsech s dráty.

Odkaz Komentáře
Radeczek
napsal(a) Radeczek/28. lis 2017 17:10

Dobrý den, mohu se zeptat jak bude vypadat skladba stropu? Budete dávat vatu i pod vazníky? Děkuji moc za odpoveď

Odkaz Komentáře

Nové články na Svépomocí.cz

Redakční
Stavba domu
Vše o ploché střeše
Příspěvek stavebníka
Dokončení rekonstrukce
Renovace koupelny za 3.637 Kč

Související články