Projekt domu

Pozemek už máte, teď je na řadě projekt domu, jedná se o nejdůležitější dokument, díky kterému dostanete stavební povolení. Na výběr máte z dvou možností. Bud' si koupíte projekt hotový, nebo oslovíte projektanta, který Vám ho navrhne. Připravili jsme pro Vás rozhovor s projektantem, kde společně rozebíráme, na co si dát pozor.

Honba za průkazem energetické náročnosti budov

Honba za průkazem energetické náročnosti budov

Zatím největším zádrhelem na naší stavbě bylo vyřízení průkazu energetické náročnosti. Ačkoliv se zdála situace bezvýchodná, dopadla pro nás nejlépe jak jen mohla.
Cesta za projektovou dokumentací

Cesta za projektovou dokumentací

Naše cesta za projektovou dokumentací nebyla úplně snadná. Bohužel jsme se snažili ušetřit na nesprávném místě a stálo nás to spoustu času a možná i peněz.
Projekty a studie rodinných domů, které si vytvořili svépomocní stavebníci

Projekty a studie rodinných domů, které si vytvořili svépomocní stavebníci

To, jak bude vysněný dům vypadat, je asi to nejdůležitější rozhodnutí, které musí všichni svépomocní stavebníci na začátku stavby udělat. Někdo se na tento proces těší, jiný se ho děsí. Někteří stavebníci nosí přesnou představu v hlavě a jiní hledají inspiraci třeba v okolních domech. V tomto článku shrnujeme nejnovější studie a projekty, pro které se naši stavebníci rozhodli a které si vytvořili. Nechybí ani jejich postřehy a tipy.
Projekt patrového domu

Projekt patrového domu

Zkušenosti s řešením projektu patrového domu v praxi.
Reklama
Studie domu - nejdůležitější je forma

Studie domu - nejdůležitější je forma

Jdeme si hrát na architekta.
Projekt našeho domu

Projekt našeho domu

Projekt domu
Architektonická studie, Projekt domu, Stavební řízení

Architektonická studie, Projekt domu, Stavební řízení

Po koupi pozemku přišel na řadu výběr architekta, který nám umožní zformovat naše představy o vysněném domě. Následoval projekt pro stavební řízení a prováděcí projekt.
Reklama
Reklama
Dům v Toulavě - projekt domu - 296m2

Dům v Toulavě - projekt domu - 296m2

Jak na návrh vlastního projektu, výběr materiálu pro stavbu, požadavky na dotace.
Jak jsme si chtěli sami navrhnout vysněný dům

Jak jsme si chtěli sami navrhnout vysněný dům

Naše rodina se rozrůstá a my si chceme splnit sen vlastního domu za městem. Rok jsme po večerech kreslili, jak by náš domov měl vypadat. Prvně jen tvar, exteriér a pak došlo na dispozici místností. Naši zkušenost krátce popisuji v následujícím příspěvku.
Jak jsme kreslili dům

Jak jsme kreslili dům

Výběr toho správného projektu
Výběr projektanta

Výběr projektanta

Po procesu koupě pozemku, jsme si na chvíli dali oddych, abychom nabrali síly na další etapu, kterou bylo projektování domu. 
Reklama
Reklama
Projekt na dům a garáž + ohlášení stavby

Projekt na dům a garáž + ohlášení stavby

Projekt domu a ohlášení stavby
Projekt domu

Projekt domu

Návrh niečoho, čo vám má slúžiť celý život je náročný proces, ktorý ale v konečnom výsledku splní vaše očakávania.
Jak může vypadat přestavba domu na bezbariérový?

Jak může vypadat přestavba domu na bezbariérový?

V životě bohužel nastávají situace, kdy musíme řešit věci, o kterých jsme si nikdy nemysleli, že nás potkají. Jednou z takových situací je přestavba bydlení na bezbariérové, když se některý z členů domácnosti stane trvale invalidním.
Vyzkoušíme Gservis?

Vyzkoušíme Gservis?

V předchozím článku jsem naznačil, že jednou z možností jak ušetřit, může být volba typového projektu. Tím nechci ani náhodou říct, že by se na projektu mělo šetřit, ale pokud narazíte na již hotový typový projekt, který se vám bude líbit a bude na pozemek pasovat s ohledem na světové strany, tak proč ne? Individuální projekt, který vám na míru navrhne projektant bude stát klidně 150 000,- a typový projekt může být i za 50 000,- (v roce 2020). Chtěli jsme to alespoň zkusit, tak jsme prošli desítky typových projektů a postupně vyřazovali, až nám zůstalo pár ze stránky Gservis, které by na našem pozemku dobře fungovaly.Aby to ovšem nebylo jednoduché, tak právě ve chvíli, kdy jsme vybrali vítěze nám přišel mail od developera pozemků, který nám sdělil nepříjemnou zprávu. Obec se rozhodla na poslední chvíli nechat vypracovat územní studii, která bude blíže definovat již existující regulativ. Problém byl v tom, že pozemky byly prodávány s možností postavit například čtvercový dům s valbovou střechou, či bungalov a to jistě hrálo roli při rozhodování u řady kupujících. Územní studie ale nařizuje, či zakazuje mnoho faktorů se snahou vytvořit lokalitu, která bude kopírovat ráz krajiny a respektovat okolní zástavbu. Obhajobou obce byl fakt, že se jedná o exponovanou lokalitu, která je viditelná z celého Ještědského hřebene. Tomu asi rozumím, ale taková studie měla být vypracovaná už dávno a poskytnutá developerovi. Tady je příklad několika bodů:Minimální zastavěná plocha 100 m2, maximální 200 m2Obdélníkový tvar domu s poměrem stran minimálně 1 : 1,75Sedlová střecha se klonem 40 – 45 stupňůMaximální výška hřebene. 7,5 mMaximální výška pozednice 4,5 mOrientace štítu je určená výkresemNesmí být bungalovov, ani roubenka a asi milion dalších požadavkůŘeknu to takto: územní studie má 14 stran A4 a pokud vás zajímá, co vše se dá vymyslet a zkomplikovat, počtěte si zde  Nás to ovšem ovlivnilo hlavně v tom, že nám nařídili mít dům otočená o 90 stupňů jinak, než jsme plánovali. Takže jsme náš vítězný projekt mohli zahodit a dělat celý výběrový proces znova. Ale podařilo se a měli jsme další projekt, který splňoval téměř všechny parametry územní studie, což nám přišlo neuvěřitelné. Cena byla cca 50 000,- včetně osazení domu na pozemek a energetického štítku.
Reklama
Projekt našeho vysněného domu

Projekt našeho vysněného domu

Spolupráce s projektantem začala první schůzkou, na které jsme si vyjasnili naše očekávání a rozdělili práci do několika etap. Jednotlivé etapy na sebe navazují a nemá smysl začínat další, dokud není dokončená předchozí etapa.StudieProjektová dokumentace pro stavební povolení (DSP)DetailyVýkaz výměrV tuto chvíli jsme měli na papíře co od projektanta obdržíme za výstup včetně ceny za dílo a v hlavě jsme měli určitou představu o našem domě. Mohli jsme tedy začít.
Dům z VPC I. (projekt, zázemí)

Dům z VPC I. (projekt, zázemí)

Sice už mám dům téměř hotov, ale protože jsem z tohoto webu čerpal mnoho informací, tak alespoň zpětně napíšu několik článku, kde se budu snažit spíše popsat, co jak NEDĚLAT a na co si opravdu dát pozor.
Projekt domečku

Projekt domečku

Dlouho jsme přemýšleli, jak vlastně chceme, aby náš dům vypadal. Váhali jsme nejvíce asi nad tím, zda plochou či sedlovou střechu .Nakonec jsme se rozhodli pro sedlovou z praktických důvodů jako je odklízení sněhu či starání se více o tu plochou střechu . Rozhodli jsme se dům opravdu navrhnout podle sebe , aby jsme byli spokojení. Přítel jako správný blázen do aut dal podmínku , že chce garáž min. 50m2 😁. Když jsme dali poptávku firmám, aby nám vyčíslili, za kolik by nám tento dům postavili, protočili jsme oči a věděli jsme, že tudy cesta nevede.
Projekt

Projekt

V lednu 2020 jsem se začal hledat nějakého šikovného projektanta. Přečetl recenze, poptal lidí, co mají postaveno nebo stavějí, kdo jim udělal projekt domu. Pár kontaktů jsem měl. Po pár telefonátech, kde mi dva projektanti řekli, že mají plno, tak poslední, ale i ten kdo dělal nejvíce lidem co znám, byl ochotný se sejít a domluvit se.