Projekt a stavební povolení - pár šedivých vlasů

Příspěvek stavebníka

No, byl to celkem masakr. :-D Stavební povolení jsme řešili skoro 2 roky. Troufl jsem si na to sám (mám nějaké to stavební vzdělání) - dům jsem projektoval i povoloval z 95 %, popř. postupoval dle konzultací s projektantem, který to pro nás zaštítil.

Zkušený projektant by to pravděpodobně zvládl vyřídit dřív. I když těžko říct, zda by to za nás někdo chtěl řešit. Až na těch pár šedivých vlasů mi to naštěstí nezpůsobilo žádnou zdravotní újmu, ani mě to jinak nepoznamenalo, aspoň myslím. Ale vezmu to pěkně od začátku.

PD jsem nakreslil ve stupni DSP a podle toho stavíme. Na začátku jsem si pouze zjistil regulace v oblasti (stavební úřad). Většinu detailů vymýšlíme za chodu přímo na stavbě, PD je spíš orientační a různé podprojekty budeme ještě v průběhu stavby doplňovat (otopná soustava, centrální vysavač apod.). Geologický průzkum jsme nedělali, i když jsme ve svahu a v podloží se střídají jíly s pískovcem a slínem. Řekli jsme si, že pokud se nám při výkopech nebude něco líbit, geologa popř. zavoláme (což se nestalo). Měření radonu proběhlo v klidu, nízký radon.

Otázka samozřejmě byly sítě + cesta, které končily 30 m před naším pozemkem u posledního RD v ulici.

ELEKTŘINA  - Byla v pohodě, klasicky jsme zažádali u EONu o prodloužení a oni to cca za rok a půl udělali. Tam nebyl problém. V dalším článku uvedu postup, jak na to.

VODA + KANALIZACE - Nechal jsem si zaslat info o stávajícím stavu od provozovatele sítě. V jaké jsou hloubce, jaké dimenze potrubí, jaký je tlak ve vodovodu apod. Zkrátka jsem pozjišťoval, co šlo.  Po úvaze jsme se rozhodli, že bychom se chtěli na sítě připojit přímo (jsme do 50 m), popř. je prodloužit a následně se připojit a domluvit se s obcí na nějaké finanční výpomoci + s majitelem sousedního pozemku (mezi námi a posledním domem je ještě jeden plac).

KOMUNIKACE - Po poslední RD je to jenom vysypaná cesta kamením - tu jsme chtěli taky prodloužit stejným způsobem o 30 m k nám.

Oslovil jsem tedy obec jako majitele vodovodu, kanalizace a komunikace. Od této chvíle začalo běsné kolečko informací a dezinformací všeho druhu, protichůdných tvrzení, běhání mezi jednotlivými úřady a podúřady. Chvílemi jsem byl na pokraji zoufalství, pak zase euforie když jsme vymysleli nový způsob, jak to zkusit vyřešit. :-D Postupně jsem do toho zapojil X lidí, místního projektanta, který znal situaci a který mi hodně pomohl, svého projektanta, projektanta od policie... Dobrá zpráva je, že se to nakonec podařilo povolit, i když nevím co přijde u kolaudace.

PRO FAJNŠMEKRY jsem sepsal naši strastiplnou cestu ke stavebnímu povolení.

PRŮBĚH V BODECH (2/2018 - 12/2019)

2/2018 - Zadal jsem žádost na EON a oslovil obec ohledně přípojek. Na obci mi řekli, že přípojky nepovolí (i když jsem byl ve vzdálenosti do 50 m), protože by to mohlo v budoucnu zněmožnit prodloužení hlavního řádu vody a kanalizace. Řekl jsem si OK, to celkem dává smysl. Navrhl jsem tedy, že hlavní řád prodloužíme až k našemu pozemku a že se domluvíme, kdo kolik zaplatí. 

3/2018 - Po schůzce s obcí vyšlo najevo, že v dané lokalitě se aktuálně řeší projekt nové komunikace a sítí, a že to má obec v plánu udělat na vlastní náklady. Říkám si SUPER, nakonec nebudu muset nic řešit a jen počkáme, až to obec prodlouží, a pak se napojíme. Mezitím si budeme stavět v klidu náš RD.

4/2018 - Po několika rozhovorech s místními obyvateli jsem zjistil, že projekt komunikace se zde řeší už asi 10 let a že může klidně dalších 10 let trvat, než se záměr zrealizuje, protože se pořád nemůžou dohodnout jak to udělat (je to slepá ulice, tudíž někde musí být obratiště, někde výhybny - a nikde není místo a muselo by se to udělat u někoho na pozemku). Chtěli to zokruhovat, ale někdo někde vlastní nějaký pásek pole, přes který by to mělo vést, a ten dotyčný ho odmítá prodat, nebo za to chce nereálnou sumu, co já vím. Nadšení opadlo a vrátil jsem se k původnímu plánu - protáhnout hlavní řády na vlastní náklady. 

5/2018 - Oslovil jsem projektanta přes sítě a silnice, aby vyprojektoval prodloužení sítí a komunikace. Obec se ale bála, aby to nebylo v rozporu s plánovanou komunikací v budoucnu. Pokusil jsem se tedy vyvolat jednání obec + já + náš projektant RD + náš projektant sítí + projektant sítí a komunikace z obce, abychom si řekli, jak to půjde prodloužit. Překvapivě se toto neuskutečnilo. :-D Bláhová myšlenka z mojí strany, domluvit 5 lidí na nějaký termín. Na projektu komunikace se ale pracovalo a měl být zanedlouho hotov, tak jsme se rozhodli počkat.

6/2018 - Čekali jsme na projekt komunikace od projektanta obce, abychom podle toho vyprojektovali protažení sítí a komunikace.

7/2018 - Čekali jsme

8/2018 - Čekali jsme

9/2018 - Došla mi trpělivost a celou myšlenku protažení sítí na vlastní náklady jsme shodili ze stolu. Řekl jsem si, že sítě teď řešit nebudu a počkám, jak to dopadne s projektem plánované komunikace a podle toho se zařídíme. Svůj projekt RD už jsem měl dávno hotový vč. PENB a PBŘ (u PBŘ mi hasič řekl, že jsem od konce zpevněného úseku cesty dál než 50 m - prej 56 m, nevím od jakého bodu to počítal - a že musím na náš pozemek umístit obratiště pro požární vozidla. Takže máme v projektu krásnou "T" křižovatku s rameny 10 m pro otáčení hasičů...) Šel jsem tedy na stavební úřad, zda by šla stavba povolit jen na základě studie plánované komunikace (tu jsem měl k dispozici). Samozřejmě, že nešla :-D Tak jsem se zeptal, zda půjde stavba povolit na základě projektu komunikace a sítí, pokud nám ho dodají - ano, ŠLO to do roku 2017, ale od 1.1.2018 už to takhle povolovat nelze - nový zákon. 

10/2018 - Vzdal jsem to a rozhodli jsme se jít cestou vlastní studna + jímka na vyvážení (septik ani ČOV nelze). Dražší a složitější varianta, ale jediný způsob, jak stavbu povolit. Nikdo s tím neměl problém a všichni řekli, že je to OK.

11/2018 - Zadal jsem projekt studny firmě, která to pro nás bude dělat. Říkali, že to bude cca na 6-8 měsíců, než se to povolí. Zadal jsem také projekt jímky (ten jsem měl za 14 dní). 

12/2018 - Rozeslal jsem projekt našeho RD ke všem možným vyjádřením (seznam asi A4, ale už to tady někde bylo, tak to sepisovat nebudu).

1/2019 - Z OÚPR jsem měl velmi znepokojující telefonát, něco ohledně etapizace výstavby v dané lokalitě. Paní na stavebním úřadě mě na to kdysi na začátku upozorňovala, ale moc jsem tomu nevěnoval pozornost. 

2/2019 - Na 60. straně územního plánu naší lokality jsem našel větu, že výstavba musí proběhnout ve 2 etapách - 1. etapa inž.sítě a komunikace, 2. etapa výstavba domů. Tzn., že dokud nebudou hotové a zkolaudované inž. sítě a komunikace, nemůžeme nikdy dostat stavební povolení na RD. To mi bylo řečeno jak na stavebním úřadě, tak na OÚPR. Ta studna a jímka by prej nějak prošla, ale bez hotové obousměrné komunikace šířky 6 m v délce cca 150 m včetně opěrných zdí nám to nepovolí (15-20 mil.?). Když jsem se ptal, jak to, že celá ulice před námi povolení dostala, bylo mi řečeno že to dříve šlo obejít, ale od 1.1.2018 už to kvůli změně zákona opět nelze. Říkám si to je PECH.

3/2019 - Vrátily se mi všechny vyjadřovačky, komplet vše bylo nachystané... Jen ve vyjádření z OÚPR byla napsaná ta věta o etapizaci. Říkal jsem si, tu podmínku si do územního plánu přece dala sama obec, takže pokud se s obcí domluvím na vyhovujícím řešení (= že jen udělám 30 m štěrkové cesty), tak na stavebním úřadě už mi na to nemůžou nic říct. Obec s tím problém neměla, ale paní na úřadě mi řekla, že dokud ta podmínka bude napsaná ve vyjádření z OÚPR, stavbu nepovolí. To, že jsem se domluvil s obcí, jí bylo jedno. Snažil jsem se ukecat paní na OÚPR, aby tu větu z vyjadřovačky smazala, ale neprošlo to. V tomto bodě jsem začal ztrácet naději, že někdy dostaneme povolení. Dostali jsem se do bodu, kdy už byl selský rozum potlačen a nemohli jsme se dostat přes byrokracii.

4/2019 - Stavební řízení jsme zahájili i přesto, že mi bylo řečeno, že bude zamítnuto. Měl jsem v plánu odvolat se ke Krajskému úřadu, aby přezkoumali nelogičnost celého tohoto problému. Chtěl jsem apelovat  na zdravý rozum. Asi týden na to jsem se dozvěděl, že paní na úřadě za 2 měsíce končí a bude místo ní někdo jiný. Radši jsem stavební řízení zastavil a projekt si vzal zpátky s tím, že ho donesu znovu, až tam bude nový člověk. Aby se něco neztratilo apod.

5/2019 - EON nám udělal elektřinu, tak jsme aspoň jednu věc meli z krku. Taky jsme dostali povolení na studnu.

6/2019

7/2019

8/2019 - Na úřadě se vyměnily osoby. Zahájili jsme znovu stavební řízení jako "Společné územní a stavební rozhodnutí" (to kvůli studni) s tím, že se tedy po zamítnutí odvoláme ke Krajskému úřadu.

9/2019 - Kontaktoval mě nový pán na úřadu, že by stavbu i povolil, ale že tu podmínku o etapizaci bude muset přenést do stavebního povolení a budu si to muset ke kolaudaci dořešit. Říkám si "Nech toho, že by to nakonec přece jenom prošlo?" :-D

12/2019 - Dostali jsme stavební povolení!!!!!! Sice včetně té podmínky a ještě je tam ta záležitost s obratištěm pro hasiče, ale je to posun kupředu. Máme povolení a můžeme stavět :-) UFFFFF...

 

 

 

Fotogalerie

Projekt a stavební povolení - pár šedivých vlasů
Projekt a stavební povolení - pár šedivých vlasů
Pozemek - fresh start
Předchozí článek autora
26.03.2020 07:00 1510 zhlédnutí
Pozemek - fresh start
Na úvod bych rád řekl, že postavit vlastní dům považuji za přirozenou věc a součást života. Žádné...
Příprava a zařízení staveniště - na pohodu
Následujicí článek autora
10.04.2020 07:00 1692 zhlédnutí
Příprava a zařízení staveniště - na pohodu
Taaaak a konečně něco, co už není jen na papíře, ale dělá se přímo na stavbě :-) Sepsal jsem...

Stavební etapa:

Název položky Cena
PD RD vč. příjezd.kom. 10 000 Kč
PD jímka vč. přípojky 4 000 Kč
PD retenční nádrž 4 000 Kč
PD studny vč. povolení 10 200 Kč
nalezení pramenu studny 1 500 Kč
PENB 1 800 Kč
PBŘ 3 500 Kč
statický výpočet překladu 1 500 Kč
měření radonu 2 000 Kč
poplatek za stavební řízení 6 000 Kč
vyjmutí ze ZPF 7 500 Kč
Celkem 52 000 Kč