Byrokratické nutnosti a první práce na pozemku

Příspěvek stavebníka

Po delší době přicházím s pokračováním v naší cestě za domem. Jak jsem psala v předchozím článku, v listopadu 2018 jsme se stali majiteli pozemku.


Konec roku 2018 a začátek 2019 byl pro nás hlavně o přípravách svatby, která nás čekala v srpnu 2019.

V únoru 2019 jsme několikrát navštívili finanční úřad, protože bylo nutné zaplatit daň z nabytí nemovitosti. Ta se platí do 3 měsíců ode dne připsání pozemku v Katastru nemovitostí.

Pro podání přiznání k dani z nabytí nemovitosti nás čekalo vyplnit 13 formulářů, což opravdu dokáže potěšit, ale vše jsme nakonec zvládli a přiznání úspěšně podali.

Už v době, kdy si stanovujete rozpočet na koupi pozemku, nezapomínejte na tuto daň. Daň je 4 % z kupní ceny, což při vyšší ceně pozemku opravdu není zanedbatelná částka. 

Březen až srpen jsme věnovali hlavně úvahám o tom, jak by náš dům měl zhruba vypadat. Jak velký, kolik místností, přízemní nebo patrový, garáž nebo pouze přístřešek na auto atd. A také hledání někoho, kdo nám vytvoří projekt. 

Aby ten náš kousek země v mezičase úplně nezarostl, bylo nutné se na pozemek několikrát vydat a vše posekat. Jelikož byl pozemek asi rok neposekaný, byla naše první pracovní ''návštěva'' opravdu náročná. Tráva, bodláky a náletové dřeviny byly místy i 2 metry vysoké.

Manžel se na sekání připravil koupí nového křovinořezu, který se nám opravdu osvědčil. Rodinní pomocníci vzali hrábě, vidle, sekačku a šlo se na věc. První posekání celého pozemku nám zabralo 3 dny po zhruba 10 hodinách práce ve 4 lidech. Uff, velký pozemek bude tedy hodně práce. V průběhu léta jsme pak ještě několikrát posekali a snažíme se tak pozemek udržovat v rozumné podobě, než začneme stavět. 

A jak to vypadá s realizací projektu? Zůstaneme u svého přání stavět svépomocí z VPC pasivní dům? 

V dalším článku vám popíšu jak věci postupují dále. 

 

Fotogalerie

Byrokratické nutnosti a první práce na pozemku
Byrokratické nutnosti a první práce na pozemku<br />Před posekáním.
Byrokratické nutnosti a první práce na pozemku<br />Po prvních 12 hodinách práce.
Byrokratické nutnosti a první práce na pozemku
Byrokratické nutnosti a první práce na pozemku<br />Pracovní provizorní posezení.
Byrokratické nutnosti a první práce na pozemku<br />Dokumenty pro daň z nabytí nemovitosti.

Stavební etapa: stavební řízení

Název položky Cena
Daň z nabytí nemovitosti 78 000 Kč
Křovinořez 12 000 Kč
Celkem 90 000 Kč