Nejčastější podmínky při stavbě řadového rodinného domu

Příspěvek stavebníka

Ahoj stavebníci. S pokračující stavbou se mi v hlavě nakupila spousta podkladů pro sepsání tohoto článku. Rád bych se s vámi podělil o zkušenosti, které řešíme při rekonstrukci našeho řadového rodinného domu.

Pobavme se o podmínkách a překážkách, se kterými se můžete při koupi, rekonstrukci nebo stavbě rodinného řadového domu setkat, a jak se na ně dopředu připravit, abyste nebyli nemile překvapení. Dejte nám pak do komentářů vědět, zda jste se dopředu zajímali o podmínky výstavby ve vaší obci, nebo jste byli následně často překvapeni a museli jste projekt pozměňovat. Má vaše obec podmínky pro výstavbu? Rovněž nám dejte vědět, zda jste se setkali s jinými přístupy v různých částech své obce.

Nutno na prvním místě zmínit, že spousta obcí má samozřejmě svoje vlastní pravidla a podmínky pro výstavbu. V tomto článku se s vámi podělím o podmínky v naší obci (Lelekovice), kterým se musíte přizpůsobit, abyste mohli zrealizovat svoji stavbu.

Naše obec je z geografického hlediska typickou "ulicovkou", skládající se z průjezdové krajské hlavní silnice a z ní do stran vybíhajících bočních ulic. V Česku se jedná o nejrozšířenější typ obce. Na druhém místě byste našli tzv. obce návesní. Z urbanistického hlediska není tedy ničím zajímavá a rozvojový plán obce nepředjímal rozvoj dopravy, bezpečných zón, zelených pásů ani moderní občanskou vybavenost. Navíc to, jakou stavbu si můžete dovolit zrealizovat, se v Lelekovicích odvíjí již od toho, zda budete stavět na hlavní ulici a nebo v bočních ulicích.

1. Uliční čára

U řadové výstavby je tento bod určitě první, o kterém uslyšíte. U nás je hlavní (průjezdová) ulice považována za tvář obce, ve které platí podmínka držet tzv. uliční čáru. Pokud byste chtěli svůj dům postavit dál od silnice a vyhnout se tak rušné komunikaci, nemáte moc šancí takový nápad zrealizovat. V tu chvíli je jedno, zda jste mezi sousedskými nemovitostmi nebo končíte řadovku. Pokud byste řešili novostavbu, je velká pravděpodobnost, že pro vás budou platit podmínky pro nové umístění stavby, to je alespoň 3,5 metru od hranice pozemku. Pokud se rozhodnete v obci stavět mimo hlavní ulici, nebudete muset uliční čáru řešit a snadno si budete moci postavit dům dál od silnice na vašem pozemku.

2. Výška stavby

Dodržení výšky stavby je další podmínkou, kterou budete muset u výstavby řadového rodinného domu splnit. Nutno podotknout, že není třeba, abyste se se štítem souseda potkali na centimetr přesně. Metr tady nehraje roli. Problém však nastává, pokud byste chtěli rekonstruovat dům v podobě nástavby o další patro nebo převýšení okolních staveb o patro a více. Nutností pro vás tak bude své obytné části stavby protáhnout hlouběji na pozemek, například do protáhlého písmene L.

3. Typ střechy

Třetí podmínkou, kterou budete muset u řadového domu splnit, je typ střechy. Pokud je vaším snem moderní plochá střecha nebo zdravá zelená střecha, tak se připravte na změnu vašich plánů. Pokud máte dům u hlavní silnice v Lelekovicích (která je tváří obce), je vaší povinností mít sedlovou střechu. Pokud byste ale stavěli mimo hlavní ulici, můžete si zvolit jakýkoliv typ střechy.

4. Odstín střechy

Čtvrtou a poslední podmínkou, kterou zřejmě budete muset při výstavbě řadového rodinného domu ve vaší obci splnit, je odstín střechy. Ta by měla mít u nás v Lelekovicích odstín červené. To znamená, že její barva se může pohybovat v rozmezí od lososové až po tmavě vínovou. Pokud vám tedy architekt navrhl tmavou střechu a sladil s ní okna, vstupní dveře a fasádu, tak zřejmě budete muset projekt změnit, aby vám v případě červeného odstínu střechy všechny další barvy jednotlivých prvků domu nadále spolu ladily. Pokud v Lelekovicích stavíte mimo hlavní ulici a máte tak možnost rovné střechy, tento bod řešit nemusíte.

To byly podmínky. Příště vám napíšu, jaké překážky vás mohou ještě potkat a dost limitovat.

Rekonstrukce domečku
Předchozí článek autora
05.01.2020 07:00 2433 zhlédnutí
Jak jsme se rozhodli pro celkovou rekonstrukci domečku
Ahoj stavebníci. Píše se září roku 2018 a s partnerkou jsme definitivně rozhodnuti vrhnout se do...
Nejčastější překážky při stavbě řadového rodinného domu
Následujicí článek autora
28.02.2020 07:00 620 zhlédnutí
Nejčastější překážky při stavbě řadového rodinného domu
Prošli jsme si podmínky, které, ať už chcete nebo nechcete, budete muset splnit, abyste získali...

Stavební etapa: rozhodnutí stavět projekt domu

1 komentář

Majky a L.A.
napsal(a) Majky a L.A./18. úno 2020 08:10

Největší chybou lidí je, snažit se všemu svázat ruce. Když pak padáte na držku, nemáte čím eliminovat přímí zásah.

Odkaz Komentáře