Přikoupení dalšího pozemku, jeho úprava a studna

Příspěvek stavebníka

V roce 2016 jsem začal řešit přikoupení pozemku od města, kde na severu je krásná kamenná zídka osázená stromy a zarostlá nálety. Na západ, kam se místní kombajny nedostanou, je rovněž neudržovaný pruh.

Od začátku nebyl problém s prodejem, bohužel vše se vleče a musí to procházet radou, zastupitelstvem, oznámit sousedům, vytvořit geometrický plán, vykolíkovat od geodeta, zaplatit odhadce, vytvořit Kupní smlouvu…

Vše nakonec trvalo asi tři roky, ale stálo to za to. Vadilo mi, že pozemek byl neudržovaný a těžko tam budu někoho nahánět, aby to vyklidil a prořezával. Takto s tím mohu naložit podle své vůle a pozemek teď tvoří krásný celek. Navíc bude krásný pohled z kuchyně na opravenou kamennou zídku.

Také jsem zažádal o převedení pozemku na stavební parcelu. Žádost jsem dal na Odbor územního plánování. Větší obce řeší územní plán celkem často, zhruba po 2 až 4 letech, na menších obcích to může být problém. Bohužel mi byla žádost zamítnutá s ohledem na chybějící infrastrukturu, tj voda, kanalizace a příjezdová cesta. Všechny tyto nedostatky řeším a při další změně územního plánu se mi to snad již podaří.

Protože nápadů a chuti je pořád dost, pustil jsem se do stavby přístřešku, aby se bylo kam schovat v parných letních dnech. Zajel jsem na pilu koupit trámy a pustil se do stavby.

Miluji jaro, kdy konečně po těch hnusných sychravých dnech, kdy je brzy tma, po práci se může člověk tak akorát svalit k televizi, opět natěšený a plný síly vyrazit něco dělat. Na jaře 2017 jsem se pustil do podlahy na chatce. Tlačil mě čas, protože měli přijet vrtaři a v červnu jsem chtěl mít připravený disco plac na oslavu narozenin.

Konečně mám vodu a mohu se zbavit plastových nádrží, vaniček a všelijakých sudů. Studna je zkolaudovaná, jediné co chybí je metrový chodník kolem, který dodělám, až bude natažená voda do baráku, abych to nemusel rozebírat.

V roce 2018 se mi konečně podařilo přikoupit pozemky a mohl jsem pokračovat v ohrazení západní a severní části pozemku, vyřezat zde nálety a začít upravovat terén a osázet ho stromy. Severní část jsem zatím neohradil, protože zde budu potřebovat vyřezat nějaké stromy, a ty se smí kácet jen v období vegetativního klidu, což je od listopadu do března. Také jsem podal žádost na Odbor územního plánování, abych spojil přikoupené pozemky pod jeden. Mezitím v zimě jsem si svařil bránu, abych mohl vybíhat na louku na západní straně.

Jaro 2019, mám povolení pokázet přerostlé vrby a mohu dokončit ohradu severní strany. Z jsem vysázel podél plotu jedlé keře a stromy, které budou tvořit ochranu ze severní strany od nedaleké silnice. Keře jsem volil tak, aby vyrostly do 2-3 metrů a rostly na nich jedlé plody pro moji potřebu. Jako černý jeřáb, líska, moruše, zimolez, muchovník, rakytník, americká borůvka, kamčatská borůvka… Na jižní straně jsem podél plotu vysázel ptačí zob neopadavý a dvě vinice. Tímto mám na pozemku asi 50 ks keřů s jedlými plody a asi 32 ovocných stromů a 17 ks vinné révy.

V červenci 2019 jsem se pustil do rýsování projektu a od srpna jsem začal vybíhat stavební oznámení. Tímto mám vše připravené, ale bohužel se vyskytnul problém s příjezdovou cestou, takže povolení nemohu zatím podat, až budu mít stavební oznámení vyřízené, napíšu článek ohledně projektu a vyřízení stavebního oznámení.

Fotogalerie

Přikoupení dalšího pozemku, jeho úprava a studna
Přikoupení dalšího pozemku, jeho úprava a studna<br />Označené místo vrtu
Přikoupení dalšího pozemku, jeho úprava a studna<br />Kamenná zídka
Přikoupení dalšího pozemku, jeho úprava a studna<br />Stavba přístřešku
Přikoupení dalšího pozemku, jeho úprava a studna<br />Příprava na dlažbu
Přikoupení dalšího pozemku, jeho úprava a studna<br />Vrtání studny
Přikoupení dalšího pozemku, jeho úprava a studna<br />Položená dlažba
Přikoupení dalšího pozemku, jeho úprava a studna<br />Dlažba a srovnání terénu
Přikoupení dalšího pozemku, jeho úprava a studna<br />Stavba stříšky k vrtu
Přikoupení dalšího pozemku, jeho úprava a studna<br />Dokončení studny
Přikoupení dalšího pozemku, jeho úprava a studna<br />Pergola
Přikoupení dalšího pozemku, jeho úprava a studna<br />Brána na louku
Přikoupení dalšího pozemku, jeho úprava a studna<br />Stavba gabionu u východní brány
Přikoupení dalšího pozemku, jeho úprava a studna<br />Vyvýšený záhon
Přikoupení dalšího pozemku, jeho úprava a studna
Přikoupení dalšího pozemku, jeho úprava a studna<br />Kácení
Přikoupení dalšího pozemku, jeho úprava a studna<br />Založení vinice a levandulového záhonu
Přikoupení dalšího pozemku, jeho úprava a studna<br />Stavba gabionu u východní brány
Přikoupení dalšího pozemku, jeho úprava a studna<br />Plot na zadní straně
Příprava pozemku
Předchozí článek autora
20.01.2020 07:00 2483 zhlédnutí
Příprava pozemku
První věc, která byla třeba udělat, bylo zbavit se náletů. K tomu mi posloužil křovinořez a...
Zamýšlená představa
Následujicí článek autora
17.06.2020 07:00 2077 zhlédnutí
Projekt a úřady
Chci stavět na kraji obce. Bohužel v územním plánu je to vedené jako rekreační parcela, tudíž...

Stavební etapa: výběr, zaměření a koupě pozemku vrt, studna pergola, terasa oplocení pozemku příjezdová cesta stavební řízení

1 komentář

Pavel  a Monča
napsal(a) Pavel a Monča/27. led 2020 10:37

Moc pěkná práce, těším se na další články :)

Odkaz Komentáře