Vánoční pozdrav ze stavby

Příspěvek stavebníka

Vážení stavebníci, již delsí dobu jsem nepřidal další článek, protože tento rok se nesl v duchu budování hrubé stavby, kterou jsem svěřil stavební firmě (mimochodem velice kvalitní, na příbramsku mohu jen doporučit).

Jeden článek jsem věnoval pouze krátkému postřehu ze stavby schodů. Nyní se chystám na svépomocné rozvody elektřiny a topení. Jsem totiž přesvědčen, že větší úspory se dá dosáhnout u odbornějších činností než u skládání cihel na sebe.

Nyní, v předvánočním čase, bych však rád trochu odbočil. Články na portálu svémpomocí si pročítám už nějaký ten rok a musím říct, že jejich kvalita poměrně dost klesá. Nechápu, proč tu někdo zvěřejnuje články typu "elektřinu nám zapojoval elektrikář, už je hotovo" nebo "podlahu máme fialovou, pokládala nám ji firma, ještě vymalují už se stěhujeme" či "topení topí, firma nám ho zapojila". 

Přidaná hodnota tohoto portálu bývala v tom, že zde stavebníci popisovali postupy prací, se kterými se sami poprali a dali jakýsi návod ostatním stavebníkům, jak (ne)postupovat. To se však poměrně razantně vytrácí. Ze zdejšího portálu se stává jakýsi druhý facebook, kde místo fotky večeře jsou prezentovány závěry stavebních prací. Ano, chápu, že se všichni snaží pochlubit se svými výsledky, ale k tomu slouží právě zmíněný FB.

Proto prosím, stavebníci, zamyslete se, a v novém roce se snažte poskytovat ostatním kolegům články, které budou mít přínos i pro ostatní, poskytnou jim cenné technické informace a rady, jak postupovat při řešení konkrétní fáze stavby. Nedělejte si ze zdejšího portálu pouze lacinou reklamu s odkazem na vaše pochybné blogy a snažte se ostatním pomoci s tím, co Vás osobně potrápilo. 

Stejně tak příliš nechápu současné nadšení stavebníků do bungalovů a tepelných čerpadel. Stavba bungalovu je věc estetického cítění, protože je zřejmé, že do naší krajiny se tento typ staveb nehodí, ale díky módou ovlivněným lidem bez vlastního názoru rostou jako houby po dešti a hyzdí krajinu. Tepelná čerpadla jsou naopak lobby energetických společností. Uvědomte si, že si stavíte domy 100% závislé na el. energii a v případě razantního zdražení nové bezuhlíkové el. energie či  jakéhokoliv jiného problému budete mít velké potíže.

Mnoho úspěchů nejen stavebncích a český venkov bez ovcí stavějících bungalovy s tepelným čerpadlem přeje 

David 

Schody z Ytongu
Předchozí článek autora
26.12.2019 07:00 1900 zhlédnutí
Schody z Ytongu
Zdravím všechny stavebníky. Po stavbě základové desky jsem svépomocnou činnost trošku omezil a...

Stavební etapa: rozhodnutí stavět

10 komentáře

David a Peťa
napsal(a) David a Peťa/19. led 2020 20:30

Zdravím všechny a jsem rád, že článek vyvolal takovou debatu.Někteří si dokonce dali tu práci a ohodnotili kvalitu mých ostatních článků, aby posoudili, zda jsou "o ničem" či nikoliv :-) O tom, kdo je tu nerudný a zapšklý by se dalo debatovat, že ano pane....
Uznávám, že se někomu může zdát tento článek trochu provokativní, nicméně měl vést spíše k zamyšlení, nikoliv k doporučení něčí stavební firmy, kterou zde ani neuvádím a uvádět nebudu, jak se někdo v komentáři domníval.
K napsání článku mě vedl především pocit (a ze souhlasných komentářů vidím, že to není jen můj názor), že články z poslední doby nejsou přínosné. Nikoliv všechny. Jak už tu někdo napsal, když hledám nějakou radu, která má být přínosná a užitečná, jsou to vždy články staršího data - roky 2016 a starší. Tak si pokládám otázku, proč to dříve šlo a dnes ne?
Stejně tak je jistě v některých případech vhodná stavba bungalovu s tepelným čerpadlem. U těch bungalovů obecně vidím problém v tom, že to co se staví u nás, se vůbec nehodí do krajiny, do existující zástavby. Vždyť přeci i v minulosti existovaly a stavěly se jednopodlažní domky, nezařaditelné do typu bungalov; a existují i dnes. Čímž odpovídám na jednu zde padlých otázek. Ano znám, a to i ve svém okolí, pěkně postavené a vypadající jednopodlažní domky. Nejde však o krychle s valbovou střechou známé spíše ze středomoří. Jsou to pěkné domky, často se sedlovou či polovalbovou střechou. Jako platí pravidlo, že peníze vkus nepřináší, tak jejich nedostatek také nikoho nenutí stavět neestetické stavby bez zamyšlení a respektu ke krajině. Stačí se projít po svém okolí, vnímat krajinu ve které se dům nachází a podle toho se snažit svůj domek navrhnout. A ne si stěžovat, že ten zlý stavební úřad mi nepovolí stavět roubenku uprostřed města jeen proto, že mám roubenky rád... Na vytápění rozhodně nemám univerzální radu, zase podle mě záleží na okolnostech. Já obecně jsem zastáncem zdroje energií co nejvíce diverzifikovat a ne být závislý jen na jednom dodavateli. Tolik asi na doplnění mého článku. Ať už souhlasíte či nikoliv, přeji všem mnoho úspěchů nejen při stavbě. David

Odkaz Komentáře
Red
napsal(a) Red/07. led 2020 14:27

Váš článek je výstižný. Máte v podstatě ve všem pravdu. I v tom, kde se dá více ušetřit... práce tesařů vyjde stejně draho jako práce elektrikářů.

Nicméně podstava článku tkví v tom, že se to tu opravu proměnilo ve "facebook", že je zde jen ukazování dokonalých věcí a nikde není napsané co se nepovedlo..., že estetické cítění lidí mizí a staví se, sic ekonomické, ale neestetické bungalovy všude kde to jde...., že si skoro každý pořizuje TP vzduch-voda a věří tomu, že bude topit elektřinou za málo peněz, ale už neřeší pořizovací cenu / životnost systému. A dalo by se pokračovat...

Nejvíce článku, který mohou někomu pomoci při stavbě vlastního domu je hodně starých. Napsaných před konjunkturou, takže tam jsme mimo finanční náklady, které se zase v aktuálně psaných článcích skoro neobjevují. Takže podstata tohoto webu mizí.

Postavit přízemní dům, který bude zapadat do krajiny je možné. Jen to chce architekta nebo dobrého projektanta a nechce to jenom koukat na typové projekty. A ne, typové projekty nejsou levnější. Dobrý projektant, zejména mladí začínající, jsou leckdy levnější.

Úroveň lidí opravdu upadá. Mluví se tady v komentářích o tom jak nám "brusel" zpřísňuje požadavky na výstavbu, dokonce o tom píší i naše česká media. Zde: https://stavba.tzb-info.cz/budovy-s-temer-nulovou-spotrebou-energie/15181-budovy-s-temer-nulovou-spotrebou-porovnani-energetickych-standardu si můžete přečíst jak výrazně se ty naše "normy" zpřísní.... fakt nevím co budou dělat chudáci Slováci, kteří se k tomu, mimochodem, postavili opravdu čelem.

Žasnu totiž nad tím, že by někdo by schopen si postavit barák, tak že by v něm protopil klidně 20 kubíku dřeva, jen kdyby mu to SÚ dovolil.

Jinak abych to odlehčil. Tak já budu vytápět dům sálavými kamny na kusové dřevo. A případě velkých mrazů (14 dní v roce) budu dotápět infrapanely v každé místnosti po jednom kuse, abych zbytečně nepřetápěl hlavní místnost. A protože stavím dům, který bude co nejvíce zateplený, tak jak jen mi to možnosti dovolili, nebudu topit skoro vůbec...

Odkaz Komentáře
petr
napsal(a) petr/03. led 2020 17:09

sorry, ještě jednou:

ahoj, kvůli tomuto článku jsem si musel založit účet, abych mohl reagovat :)
sleduji portál cca 7 let, víceméně souhlasím s kritikou některých článků, moje poznatky:
- ubývá článků s popisem pracovního postupu
- přibývá článků s tím, že má někdo něco hotovo - asi aby se pochlubil kromě fb i tady..
- ubývá článků s náklady (pro mě nejdůležitější věc, když jsem se rozhodoval, jestli stavět nebo ne)
- pokud jsou náklady zmíněny, nejsou podrobnější (alespoň rozdělit materiál x práci)
- samotné zařazení článku do témat - přidám do článku zařazeného jako střešní krytina věci jako krov, komín a schody a v kalkulaci to shrnu jednou položkou? proč?

tohle já vnímám za poslední dobu jako největší rozdíl a když jsem si dělal rozpočet stavby,
nejvíce mi pomáhaly články 2013,14 i starší

k celkové diskuzi pod článkem:
- bungalov bude na stavbu svépomocí asi podstatně jednodušší a celkově levnější varianta
- na současných bungalovech se mi nelíbí ty valbové střechy a podbití připomínající fitcentrum na kraji města, ostatní bungalovy se sedlovkou, zvlášť když je sklon střechy >30° proč ne?
- pokud bych se měl rozhodnout jestli nejošklivější bungalov nebo autorovo dvoupatro, volím bungalov
- vytápění nebudu komentovat - podle mě je to věc priorit a zde není správná odpověď na nejlepší volbu
- hrubá stavba firmě a svépomocí vnitřky? jako, že bych to nejjednodušší dal firmě, stejně je musel hlídat, ještě si to sám dodělal, zaplatil 120 tis. navíc, abych se pak vyučil na vlastním domě na sádrových omítkách nebo vrtání se v elektrice? co je to za blbost? přijde mi to jako špatné rozhodnutí při hrubé stavbě, zjištění, že je lepší dělat většinu věcí sám a teď se to snažit dohnat na etapách, kde to moc smyslu nedává.

Odkaz Komentáře
petr
napsal(a) petr/03. led 2020 16:40

ahoj, kvůli tomuto článku jsem si musel založit účet, abych mohl reagovat :)
sleduji portál cca 7 let, víceméně souhlasím s kritikou některých článků, moje poznatky:
- ubývá článků s popisem pracovního postupu
- přibývá článků s tím, že má někdo něco hotovo
- ubývá článků s náklady (pro mě nejdůležitější věc, když jsem se rozhodoval, jestli stavět nebo ne),

Odkaz Komentáře
Kondrej
napsal(a) Kondrej/03. led 2020 08:54

@David a řemesla: ještě mě k tomuhle tématu napadá - pokud se šlověk naučí vodařinu a elektrikařinu udělat si ji sám, jsou potřeba revize (a k vodě navíc tlaková zkouška). Máte nějaký plán jak tohle zařídit? Kdo ji udělá - nějaký známý? Nejsem si jist, jak se nějaký "cizí" elektrikář bude tvářit až mu někdo zavolá a řekne že potřebuje jenom revizi na elektřinu, co si udělal sám...

Odkaz Komentáře
marek.stepan
napsal(a) marek.stepan/02. led 2020 18:35

Pane Davide,

* jste všímavý že jste si všiml snižující se úrovně článků. Když se ale rozhlédnete, souvisí to také se snizující se úrovní = degenerací "lidí" kolem nás. Jsou nejenom přepracovaní a unavení a vyčerpaní. Bohužel více toho o skutečných příčinách nelze napsat, bylo by to označeno za Konspiraci.
* Bungalovy jsou jistě cenověLEVNĚJší než pořádný barák co stavite vy. Pro mnoho lidí je cena/peníze až na prvním místě. Moje otázka by byla: Viděl už jste někdy Bungalov co by vypadal dobře? Ajistě by bylo nefér, pokud by stavební úřady zakázaly stavbu Bungalovů. Jistě musí existovat architektonicky vhodně = hezky vyprojektovaný Bungalov. Znáte nějaký?
* Pro hodně zateplené stavby (splňující kritéria vynucená od 1.1.2020) je elektřina ekonomicky nejlepší řešení z investičního a provozního pohledu při DNEŠních cenách. Bohužel:aby byly splněny požadavky Bruselu/PENB od 1.1.2020 kůli různým koeficientům budou investoři nuceni kupovat ZBYTEČNÁ tepelná čerpadla/automatické peletkové kotle, neboť úředníci rozhodli... Stavebníci tedy nemají svobodnou vůli = nekupovat Tepelná čerpadla, oni jsou nuceni úředníkem, který požaduje splnit koeficienty. Je proto důležité vždy pochopit PROČ, a jaké faktory to ovlivňují. Myšlení ale vždy bolí, a Systém vždy preferuje a usnadňuje život ovečkám ;-)

Odkaz Komentáře
Pavel  a Monča
napsal(a) Pavel a Monča/02. led 2020 16:10

Cituji Váš nadpis : "Příspěvek stavebníka - Vážení stavebníci, již delsí dobu jsem nepřidal další článek, protože tento rok se nesl v duchu budování hrubé stavby, kterou jsem svěřil stavební firmě (mimochodem velice kvalitní, na příbramsku mohu jen doporučit)"

Což si dost odporuje s další citací Vašeho textu : "Proto prosím, stavebníci, zamyslete se, a v novém roce se snažte poskytovat ostatním kolegům články, které budou mít přínos i pro ostatní, poskytnou jim cenné technické informace a rady, jak postupovat při řešení konkrétní fáze stavby. Nedělejte si ze zdejšího portálu pouze lacinou reklamu s odkazem na vaše pochybné blogy a snažte se ostatním pomoci s tím, co Vás osobně potrápilo. "

Takže pokud to shrnu, Váš článek tu také nemá co dělat, nebo je to "laciný způsob" jak doporučit známého firmu na Příbramsku?

Omlouvám se za upřímnost, ale vypadá to že jste nerudný zapšklý cyp.

Odkaz Komentáře
Cathorcas
napsal(a) Cathorcas/02. led 2020 10:49

Zdravím,
též bych se rád zapojil do diskuse, protože to vypadá na zajímavé poznatky. Chtěl bych se proto zeptat jakým směrem se ubírat v případě, že je nutno splnit požadavky po 1.1.2020 na energetickou náročnost budov. V případě, že nefandíme rekuperaci a solárním panelům nám přijde TČ jako nejschůdnější řešení. Navíc jsme uvažovali o klimatizaci a TČ umí i chladit tudíž o problém méně.

Ohledně úspor na stavbě si myslím, že se nejvíce dá ušetřit právě na hrubé stavbě. Když vezmu, že je to cca 1/3 rozpočtu. Uznávám pravidlo, že ušetřit 10% na 300 000 Kč je lepší než ušetřit 500 Kč na 2 000 Kč. Navíc když slyším, kolik si jsou schopny firmy naúčtovat jen za desku tak ušetříte skoro na všechny další odborné profese (např.: firma 400 000 kč / svépomocí 250 000 Kč ) .

Odkaz Komentáře
Kondrej
napsal(a) Kondrej/02. led 2020 09:09

Zdravím,
naprostá pravda některých ohledně článků tady typu "stěrače stírají" a "světla svítí". Takové články bych zveřejňoval, ale vůbec nedával na titulní stránku.

Podle mého se ale dá ušetřit slušný peníz i na hrubé stavbě. Ano, na profesích to pak pokračuje, pokud si člověk dělá sám, ušetří další znatelné částky. Ale když vás hrubá stavba baví, není co řešit a stavět si sám hrubou stavbu, pokud síly a čas dovolí.

@energie: stejně jako všude je podle mne potřeba diverzifikovat. Konkrétně u našeho domu je to:
- plynové vytápění a ohřev vody
- příprava na fotovoltaiku pro spotřebu elektřiny domu / solární panely
- kamna na tuhá paliva jako záložní systém vytápění

Elektřinou se dá topit vždy, když si člověk koupí ekektrický přímotop, čili tento zdroj vytápění podle mého nedávat na první místo, ale na poslední.

Odkaz Komentáře
Máří & Máří
napsal(a) Máří Máří /01. led 2020 14:21

Ahoj Davide, musím uznat, že je to zajímavé zamyšlení se nad problematikou článků, typu staveb i topení. Zajímá mne, jaký typ topení budeš realizovat ty? Fakt je, že TČ je současný trend (pro někoho opodstatněný, pro někoho ne). Ovšem ať je to tak či tak, vždy budeme závislí na nějakém typu energie, ať je to ele., plyn, dřevo, nebo biomasa.. vnímám, že je lepší nějaký záložní zdroj pro případ, že primární zdroj vypadne nebo rapidně zdraží.

Jak to tedy budeš řešit ty?

Díky a ať se dílo daří!
Marek

Odkaz Komentáře