Dlouhá cesta za projektem většího atypického domu stále nekončí

Příspěvek stavebníka

Když jsme byli s projektem jakž takž hotovi, potřebovali jsme někoho, kdo nám jej konstruktivně zkritizuje a pro účely stavebního řízení překreslí – tentokrát ale za jiný peníz.

Druhý pokus na projektanta

Vybrali jsme projektanta z našeho okolí, s výbornými referencemi na internetu (jméno tu schválně psát nechci – ještě jsme spolu neskončili a vše bohužel není, jak by podle nás mělo být).

Panu projektantovi jsme ukázali náš plán, zpracovaný ve Sweet Home 3D (zdarma dostupném), i s vlastní vizualizací; zkonzultovali naše představy, cenové rozpětí, upozornili na problémy, se kterými si zatím nevíme úplně rady, požádali o návrh řešení. Výsledek nás překvapil: žádné námitky k prostorovému uspořádání, vše splňovalo příslušné normy, žádnou změnu nenavrhl, rozpočet odsouhlasil. Požadavky CHKO jsme spolu prošli, oblast a podmínky znal, prý to bude trochu oříšek, ale podle něj parametry splňujeme…

No dobře. Plácli jsme si.

Dál už to tak veselé nebylo. Bohužel, první překreslená verze, kterou jsme obdrželi, rozměrově neodpovídala. Spousta odchylek, kvalita zpracování nevalná. Požádali jsme o překreslení. Vrátil se nám projekt už značně lepší, stále v něm ale byla řada nepřesností. Takto jsme si zpracování prohodili snad 10x.

Další průtahy nastaly při vymýšlení instalace kamenného obkladu/přizdívky, technického řešení vytápění, rozvodů vody a odpadů. Každou nám zaslanou verzi projektu jsme pečlivě okomentovali, popsali správnými rozměry a poslali s prosbou o úpravu zpět.

Asi za největší chybu považuji, když jsme coby investoři - laici přišli na vzájemně si neodpovídající rozměry a uložení základových pásů s nosnými stěnami v 1. NP, na chybně zakreslený kus střechy, na absenci značení více vyztužené desky na ploše vyhrazené venkovní vířivce a pod krbem nebo na chybějící zákres odpadu ke dřezu ve venkovní kuchyni (která je deskou propojená s domem). Podobných nedodělků a chyb bylo bohužel mnoho.

Tip: Kontrolujte po svém projektantovi úplně vše. Než se kopne do země, mnohé jde ještě zachránit. Později je to horší, ne-li nemožné.

Nutno podotknout, že řadu věcí jsme při revidování měnili i my – např. se z důvodu návrhu odpadů v kuchyni (po naší návštěvě kuchyňského studia), posouvaly nosné stěny v 1. NP o několik centimetrů a měnil se jejich tvar. Kvůli kamenné přizdívce v intriéru jsme posouvali o několik centimetrů stavební otvor pro dveře do pracovny, kde jsme také zrušili jedno nadbytečné okno. O několik centimetrů jsme rozšířili galerii kvůli zabudované knihovně, apod. Z naší strany bylo těchto drobných změn hodně a pan projektant je beze slova přijímal (resp. přeposílal svým zaměstnancům/kolegům k vyhotovení).

Přesto jsme díky této spolupráci přišli zcela zbytečně o 50.000 Kč, a to kvůli chybě, která se bohužel ukázala až při stavbě základové desky, vzhledem k ne úplně šťastnému zasazení stavby do terénu. Nejsme ani spokojeni s řešením několika dalších věcí a velmi špatný přístup jsme ze strany pana projektanta zažili nakonec i k rozpočtu.

Více o průběhu naší stavby se můžete dočíst také na našem blogu bydlimeulesa.cz.

Dlouhá cesta za projektem většího atypického domu - Pokračujeme
Předchozí článek autora
09.12.2019 07:00 1124 zhlédnutí
Dlouhá cesta za projektem většího atypického domu - Pokračujeme
Po hodinách strávených nad strýčkem Googlem jsem to s architekty vzdala a zaměřila se...
Když cestu za projektem atypického domu komplikuje CHKO
Následujicí článek autora
21.12.2019 07:00 1918 zhlédnutí
Když cestu za projektem atypického domu komplikuje CHKO
Veškeré dostupné materiály jsme měli nastudované, projekt podle nich zpracovaný, i zaslal jej pan...

Stavební etapa: projekt domu