Stavět sami, s firmou, či na klíč?

Příspěvek stavebníka

Od samého začátku jsme řešili jednu důležitou, avšak pěkně zapeklitou otázku. A to, jestli budeme stavět svépomocí, či s firmou.

Rozdělili jsme se na dva tábory. Já jsem byla na straně svépomocí, s představou, že přítel zvládne všechno sám. Přítel měl zase názor úplně opačný, a to ten, že přece nebude nic dělat a nechá si dům postavit na klíč. Ajé. A co teď?!

Nasadili jsme do boje našeho věrného přítele - strýčka Google - a začali jsme hledat v nepřeberném množství informací a snažili se v nich udělat nějaký systém. Tam jsme také rychle zjistili, že stavba domu na klíč nepřichází v úvahu. Finančně je to extrémně náročná varianta a doporučila bych jí jen opravdu hodně bohatým lidem, pro které jsou miliony jen jakési nepotřebné drobné. Tudíž jsme začali seriózně a podrobně zkoumat variantu stavby svépomocí.

Dlouho jsme koukali na videa o stavbě domu svépomocí na youtube, objednali mnoho knih, načetli spoustu informací, avšak tento plán také ztroskotal, a to na časové náročnosti tohoto řešení. Zjistili jsme, že lidé, kteří by nám mohli pomoci, mají svou práci a času na nás by měli pramálo, a nakonec i my musíme pracovat, tudíž stavět dům svépomocí by nám také mohlo trvat řádku let, přičemž by se nám ta svépomoc ani nemusela vyplatit. Super, další řešení je v čudu. Co teď?

Tak co třeba najímat řemeslníky? Ale nevyjde to stejně draho jako firma? Dají se v téhle době vůbec sehnat dobří řemeslníci? Kde je sehnat? Jak to udělat? Hm.…Tohle všechno byly otázky, které se nám honily hlavou. Hledání odpovědí na ně okamžitě zaplnilo veškerý náš volný čas.

Vytyčili jsme si pár variant, jak se k takovýmto řemeslníkům dostat. Fatální pro nás bylo vymyslet, KOHO všechno vlastně budeme potřebovat. Napsala jsem na facebookovou skupinku, kde jsou desetitisíce lidí z našeho okolí, zda jsou mezi nimi řemeslníci, kteří by nám byli schopní nějak pomoci na stavbě. Strhla se lavina komentářů a zpráv a já si vše zapsala do sešitu. Tím jsme získali přehled o tom, co vše budeme na stavbě potřebovat (nakonec jsem z toho sešitu využila jen pár lidí).

Primárně bylo třeba najít zedníky. Našli jsme partu prima chlapíků z naší vesnice a přes ně jsme získali mnoho dalších kontaktů (Ptejte se v okolí, každý váš soused určitě zná někoho z vesnice, či okolí, kdo by Vám mohl na stavbě být užitečný). Další firmy a řemeslníky už jsme poptávali na internetu. Bylo třeba vybrat stavebniny, kde budeme odebírat materiál, střechaře, okna, vodu a elektriku. A tím Vám začne obrovský kolotoč, kdy neustále dokola hledáte firmy z bližšího, či vzdálenějšího okolí, kteří vám posílají cenové nabídky (nebo také ne) a vy musíte z toho nepřeberného množství vybrat.

Z mé vlastní zkušenosti, stavebniny k nám byly vstřícnější a ochotnější z malého města. Z velkého se nám ani neozvali zpět, natož abychom se na něčem dohodli. Důležité je, poptat si vícero firem. Osvědčilo se nám to hlavně u střech. U těch jsme zjistili, že může být neuvěřitelný cenový rozdíl za stejný materiál, ale úplně jiná částka za práci. Elektrikáře a vodáka se nám ještě nepodařilo poptat, jelikož na e-maily nikdo nereaguje. Stejně jsme se rozhodli, že takové lidi bude nejlepší mít z nejbližšího okolí, aby se to vyplatilo. Tudíž musíme zajít za sousedy a zeptat se na jejich zkušenosti. (2 naši sousedi jsou vodáci, takže to nebude problém.

Cenové nabídky bych doporučila si nechat udělat i v rámci toho, abyste získali předběžnou cenovou hodnotu vašeho domu.

Zde jsou věci, které bych vám z hlavy doporučila poptat dopředu, nejlépe začít ještě před stavbou:

 • Zedníci
 • Zdivo, překlady, stropy
 • Beton
 • Materiál do základů
 • Výkopové práce, bagr
 • Střecha
 • Čisté podlahy
 • Omítky
 • Elektrika
 • Voda a topení
 • Vytápění (krb, kotel, čerpadlo apod.)
 • Kuchyňská linka
 • u nás to byla ještě dešťová nádrž

My jsme si všechny tyto věci poptali a byli jsme schopní spočítat určitou kalkulaci na hrubou stavbu a posléze odhadnout, kolik by tak dům mohl stát. Od naší hypoteční poradkyně jsme dostali formulář na výpočet odhadu stavby.

V dalším článku Vám řeknu, z čeho budeme stavět, jaká okna jsme volili, něco o naší střeše a dalších vybraných firmách.

Mějte se a smějte se!

A mrkněte na náš FB Cesta do vlastního

Fotogalerie

Stavět sami, s firmou, či na klíč?
Stavět sami, s firmou, či na klíč?
Stavět sami, s firmou, či na klíč?
Ach ty úřady!
Předchozí článek autora
21.07.2019 07:00 2366 zhlédnutí
Ach ty úřady!
Povzdech v nadpisu není v našem případě (díky bohu) na místě. Úřady v místě naší stavby jsou...
Rozpočet na stavbu před stavbou
Následujicí článek autora
28.07.2019 07:00 6070 zhlédnutí
Rozpočet na stavbu před stavbou
Dneska vám napíšu náš rozpočet na stavbu. Prosím, berte tato čísla s rezervou. Všechny tyto...

Stavební etapa: rozhodnutí stavět