Projekt a stavební úřad - Jak postupovat

Příspěvek stavebníka

Dneska si popovídáme o tom, jak jsme vymýšleli dům, hledali projektanta a vyřizovali(vyřizujeme) stavební povolení.

Představu o domě jsme měli jasně danou. Naštěstí máme s mým mužem hodně podobný vkus a styl, takže jsme se ani nemuseli nikterak výrazněji dohadovat.

Jelikož nás pozemek je něco málo přes 20 metrů široký a kolem 80 metrů dlouhý a z obou stran máme sousední domy (jedná se o takzvanou proluku - představte si staré baráčky nalepené na sebe, dnešní řadovky, kde je jedno stavení vynecháno a tam bude stát náš dům, ale už samostatně), tak bylo jasné, že musíme stavět dům patrový. Bungalov by se tam nehodil, jak po vzhledové stránce, tak ani po té praktické. Zásadní pro nás bylo určit si, jak bude dům velký.

Moji rodiče mají patrový dům o rozměrech 8x8, a to nám přišlo akorát, ale přeci jenom by to chtělo o trošku větší. Nejdříve nás nadchla firma G-servis, kde jsme se zamilovali hned do několika projektů (Siesta, Lyra), pak jsme ale našli jejich větší varianty (Siesta 2 a Lyra 2), najednou místo domku 9x8 metrů byl dům 12x10 metrů. Ono na papíře to vypadalo jako prkotina, metr sem, metr tam. Ale ty šatny navíc, větší kuchyně, všechno to vypadalo moc lákavě! Byli jsme rozhodnuti pro Lyru 2 a začali jsme zjišťovat více o projektech G-servis. Chtěli jsme některé změny, a to hlavně změnu ve vytápění a některých příčkách, oknech. Příjemná cena od G-servisu najednou byla ta tam a částka se navýšila tak moc, že převýšila většinu cenových nabídek od projektantů (o které jsme si požádali také pro jistotu, naštěstí).

Od G-servisu jsme upustili. Přeci nebudeme kupovat projekt, který není úplně podle našich představ, za více než za projekt, který nám bude dělaný na míru. Pustili jsme se do vlastního vytváření projektu. Hledali jsme inspiraci u ostatních, ale zjistili jsme, že to nikdy nemůže fungovat. Takže jsme stáhli program Sweet home 3D a pustili se do toho úplně od nuly. Věděli jsme, kolik chceme místností, šaten, koupelen, teď už jen byla potřeba to logicky rozmístit do určitých rozměrů. V průběhu jsme dům opět zmenšili, a to opravdu na konečných 9x9 metrů (zjistili jsme, že každý centimetr v domě navíc je obrovský peněžní rozdíl). Plánovali jsme a plánovali, až jsme dostali finální variantu naší představy. Dům měl obývák s kuchyní, dole pracovnu s šatnou, která se v budoucnu dá použít jako pokoj nebo ložnice, až budeme staří a nebudeme chtít chodit do schodů, spodní koupelnu se sprchou a technickou místnost, v horním patře pak dva pokoje, ložnici, šatnu a koupelnu. S tímto návrhem jsme chtěli zajít za projektantem, ale museli jsme některého vybrat.

Oslovili jsme další projektanty, avšak málokterý v nás vyvolal důvěru. Až jsme dostali doporučení na skvělého projektanta za ještě lepší cenu. A když nám spokojený zákazník poslal jeho projekty, ihned jsme projektanta kontaktovali. Potěšilo nás i to, že na nás měl ihned čas a ochotně za námi dojel na pozemek na první schůzku.

Ukázali jsme mu náš záměr, náš půdorys, poradil nám s tím, jak usadit dům na pozemek a dále už jsme s ním komunikovali pomocí e-mailu a telefonátů. Za pár dní nám přišla první studie a logicky se nám tam pár věcí nelíbilo (dům měl vnitřní šířku 9x9, ale měla to být šířka vnější, zvláštně řešená šatna v horním patře a velmi nízká nadezdívka). To vše projektant změnil a pak už se řešili jen detaily (druhy a velikost oken, dveří apod.) Náš projektant hodně dbal na to, jak dům bude vypadat z venku, a to bych vám chtěla doporučit. Abyste se důsledně dívali na pohledy domu, abyste tam neměli okna rozlítaná jako v mixéru. Za to jsme byli opravdu vděční, že nás na to upozornil a nedovolil nám hýbat okny tak, aby to vypadalo zvenčí špatně.

Dotáhnout studii nám trvalo přibližně měsíc a poté měsíc trvalo, než byl projekt vytisknutý a připravený. Když jsme měli studii, zašla jsem na stavební úřad a ukázala studii naší paní úřednici. Ta nám dům požehnala a řekla, že nevidí jediný problém. Ihned mi ještě nadiktovala vyjádření, které budeme potřebovat doložit stavebnímu úřadu při žádosti o stavební povolení (stavba na ohlášku).

Zde je zmíněný seznam, ale doporučuji zajít na váš konkrétní stavební úřad, požadavky se můžou měnit.

Je třeba doložit:

 • 3x PROJEKTOVÁ DOKUMENTACE
 • ENERGETICKÝ ŠTÍTEK
 • RADONOVÉ MĚŘENÍ
 • POŽÁRNĚ BEZPEČNOSTNÍ ŘEŠENÍ
 • VYJÁDŘENÍ ODBORU ŽIVOTNÍHO PROSTŘEDÍ (+VYJMUTÍ ZE ZPF, ZÁVAZNÉ STANOVISKO K VYTÁPĚNÍ-KRB)
 • VYJÁDŘENÍ ODBORU ÚZEMNÍHO PLÁNOVÁNÍ
 • VYJÁDŘENÍ POSKYTOVATELE DODÁVKY ELEKTŘINY/PLYNU + SMLOUVA O DODÁVCE ELEKTŘINY
 • VYJÁDŘENÍ OD POSKYTOVATELE DODÁVKY VODY + SMLOUVA O DODÁVCE VODY
 • VYJÁDŘENÍ OD CETINU 
 • SOUHLASY OD SOUSEDŮ+OD STAROSTY
 • ZAPLATIT SPRÁVNÍ POPLATEK 1500 Kč
 • Pokud nejste s partnerem manželé, je třeba ve všech dokumentech žádat společně

Pro představu přidávám fotky našeho projektu a vizualizace našeho domu.

Mějte se! 

Cesta do vlastního

Fotogalerie

Projekt a stavební úřad - Jak postupovat
Projekt a stavební úřad - Jak postupovat
Projekt a stavební úřad - Jak postupovat
Projekt a stavební úřad - Jak postupovat
Projekt a stavební úřad - Jak postupovat
Projekt a stavební úřad - Jak postupovat
Zázemí pro stavbu levně a stylově!
Předchozí článek autora
15.07.2019 07:00 1830 zhlédnutí
Zázemí pro stavbu levně a stylově!
Tento článek bude spíš takový náš příběh, naše chlouba.
Ach ty úřady!
Následujicí článek autora
21.07.2019 07:00 2366 zhlédnutí
Ach ty úřady!
Povzdech v nadpisu není v našem případě (díky bohu) na místě. Úřady v místě naší stavby jsou...

Stavební etapa: projekt domu stavební řízení

4 komentáře

jakub
napsal(a) jakub/23. říj 2019 13:24

Dobrý den,

na kolik se Vám prosím vyšplhaly náklady u Gservisu?
A za kolik ste nakonec sehnaly individuální u projektanta?
Děkuji moc za info

Odkaz Komentáře
Mijo a Cicina
napsal(a) Mijo a Cicina/15. srp 2019 10:09

Take shanime dobreho projektanta za rozumnou cenu, prosim podelte se s nami. Predem diky.

Odkaz Komentáře
Finy
napsal(a) Finy/14. srp 2019 12:04

Dobrý den,
byl by možný kontakt na projektanta i pro mne?
děkuji

Odkaz Komentáře
Zdenda
napsal(a) Zdenda/06. srp 2019 19:54

Dobrý den

byl by možný kontakt na projektanta. Děkuji předem

Odkaz Komentáře