Hydrogeologický posudek aneb samá voda

14.06.2019 15:10 1456 zhlédnutí
Příspěvek stavebníka

Zdravím opět všechny stavebníky a vůbec všechny, kdo zavítali ať chtěně nebo nechtěně na tyto stránky a zkouší se něco dozvědět o stavbě svépomocí v dobré víře, že si možná také někdy postaví svoji vysněnou rodinnou klícku. Pro ty kdo jsou tu omylem a koukají na tuto stránku jako hřebík z prkna, svépomocí.cz není pomoc při neschopnosti pravé a levé ruky, o ipsaci. Klik-šipka zpět.

Pokud jste tu správně, povím vám jednu pohádku o tom jak stavebník k hydrogeologickému posudku přišel. Tak se pěkně posaďte a můžeme začít. Možná, že pro přečtení celého članku budete ještě rádi, že bydlíte s babičkou své manželky a sestřenicí z druhého kolene, která trpí kleptomanií a flatusem.

Takže. Byl jedou jeden stavebník, co ho tuze nebavilo žít v místnosti o velikosti klece pro nosnice a jednoho krásného dne, když pršelo jako z konve, řekl: „A dost! Budeme si kupovat bio vejce.“ Teda. „Musíme si najít něco většího.“ A v tu dobu se zrodil naivní nápad o stavbě domu svépomocí. Teď už ale jinde jsme. Je to jiná vesnice. (Mrazík). Přeskočíme o nějaký ten předchozí článek dále a podíváme se do doby, kdy milý, leč naivní stavebník na úřad přišel. Jelikož tu máme zákon č. 110/2019 Sb. o zpracování osobních údajů a další doprovodný zákon č. 111/2019 Sb. tedy GDPR, budeme zde uvádět rozhovor mezi stavebníkem X a ženou Y.

X:Dobrý den, já bych si chtěl podat stavební povolení. Y:Ale, ale, ale. To se podívejme. Tak vy byste chtěl stavební povolení. Nu dobrá, ale budete muset nejprve splnit 3 až 28489 nesmírně těžkých úkolů. X:(těžké polknutí). No, když nemůžeš, přidej víc. (Mirai). Tak dobrá. Y: Dobře! Úkol první………

Dalšího léta. X: Zde přináším papír potvrzující nadpapír, že podpapír je v pořádku. Y: Dobře si zatím vedeš. Už máš 31 z 28489 splněno. Další úkol ale nesplníš. Sehnat hydrogeologický posudek. X: :-D (Proto i třeba Jaroslav VII nemá svůj hrad. Že neznáte Jaroslava VII? No právě.)

V prvé řadě netuším, zda je tento papír potřeba všude na stavebních úřadech ke stavebnímu povoleni (může někdo potvrdit nebo vyvrátit), ale u mě byl striktně vyžadován. No nic, jdeme hledat človíčka s vrbovým proutkem. Nedokážu si představit, jaké to bylo dříve, když nebyl internet a potřebovali jste nějakého fachmana, ale dnes je to vcelku brnkačka. Sjedete internet a najdete, nejlépe v místě vašeho bydliště nebo poblíž, pána či paní, který/á se tímto zabývá, překvapivě je to hydrogeolog. Já měl štěstí a pár metrů ode mne se takový pán nacházel. Email dal email a za týden nebylo co řešit. Resp. bylo, další vele důležitý papír pro stavební úřad, ale o tom jindy.

K vypracování hydrogeologického posudku jako takového, je zapotřebí kýbl s vodou a stopky :D ….nechám chvíli na vzpamatování a přesvědčení, že jste tu správně….ano jste. Postup takového posudku probíhá asi takto. Vykope se díra nebo vyvrtá, naleje se do ní voda z kýblu a změří se, jak dlouho to země nacucá do sebe. Odborně: Vyvrtá se sonda. Kapalina se vlije do vyvrtané sondy a dle časové osy v závislosti na složení půdy se spočítá za jaký čas je půda schopná kapalinu vstřebat. Dále se tato sonda (díra) prohloubí až do místa, kde se může nacházet/nenacházet spodní voda. To může zásadně ovlivnit hloubku základových pásu, uložení šachet apod. Projektant podle toho, v jaké hloubce se nachází spodní voda, mimo jiných výpočtů, určí, v jaké hloubce může být to-či ono, aby vám voda nenarušila statiku nebo nevytlačila základové pásy, které sebou můžou přinést např. praskliny v základové desce a to byste opravdu nechtěli, protože střecha dělá dům….teda deska dělá základy nebo tak nějak. U mne nenašli spodní vodu ani ve 3m, takže předpokládám, že kalhoty nad kotníky potřebovat nebudu. Každopádně z dat, které naměří hydrogeolog, se vytvoří protokol. Následně se odebere trubicí vzorek půdy a ten se posílá do laboratoře, kde se dělá rozbor a složení půdy (zrnitost, nasákavost a zda tam nemáte například ložisko ropy, že byste eventuálně přestali stavět a koupily si rovnou nějaké hotové přímořské letovisko). Tento posudek, při dobrých podmínkách trvá asi týden a cena se pohybuje kolem dokola cca od 5-8 tis. Mě vyšel na 5 840Kč. Skvělá věc je ta, že v protokolu z laboratoře máte popis a hodnoty, které můžete použít na jiný (ne)méně důležitý papír a to je pedologická zkouška. O této zkoušce se dozvíme ale až zase příště děti. Takže dobrou noc a ať vás lešenářská trubka, kouše celou noc.

Fotogalerie

Hydrogeologický posudek aneb samá voda
Hydrogeologický posudek aneb samá voda<br />Když geolog neví, kdy má přestat kopat.
Hydrogeologický posudek aneb samá voda<br />Když z Vás hydrogeologický posudek, udělá šťastného člověka.
Hydrogeologický posudek aneb samá voda<br />Připravte si dostatek prostoru na umístění papírů pro stavební povolení.
Hydrogeologický posudek aneb samá voda<br />Hádanka. Jak hluboko je zde, nezamrzlá hloubka základů? Pozor! Je to chyták!
Hydrogeologický posudek aneb samá voda<br />I mistr tesař, se někdy utne.
Hydrogeologický posudek aneb samá voda<br />Odborný dozor pro stavbu svépomocí, je vždy na místě.
Přípojka elektrické energie
Předchozí článek autora
12.08.2018 09:05 11810 zhlédnutí
Přípojka elektrické energie aneb dezinformace deziluze
Příspěvek stavebníka
Dobré ráno, dobrý den a podle toho kdy tento článek čtete i dobrou...

Stavební etapa: stavební řízení

Název položky Cena
Hydrogeologický posudek 5 840 Kč
Celkem 5 840 Kč
14.06.2019 15:10 1457 zhlédnutí
Příprava stavby
Hydrogeologický posudek aneb samá voda
Hydrogeologický posudek aneb samá voda

Zdravím opět všechny stavebníky a vůbec všechny, kdo zavítali ať chtěně nebo nechtěně na tyto...

12.08.2018 09:05 11810 zhlédnutí
Přípojky
Přípojka elektrické energie aneb dezinformace deziluze
Přípojka elektrické energie aneb dezinformace deziluze

Dobré ráno, dobrý den a podle toho kdy tento článek čtete i dobrou noc. Dobrou pro Vás, ne pro mě....

02.06.2018 08:15 3875 zhlédnutí
Příprava stavby
Mr.Radon aneb všemocná matka příroda
Mr.Radon aneb všemocná matka příroda

Překvapivě se v každém mém článku vyskytoval nějaký kiks. A ani dnes tomu nebude jinak. Všem ve spolek...

29.03.2018 12:00 4646 zhlédnutí
Příprava stavby
Projekt domu aneb asi budeme stavět Karlštejn
Projekt domu aneb asi budeme stavět Karlštejn

Nic nenakopne člověka tak, jako když se věci začnou hýbat. V tu chvíli máte pocit, že od nynějška bude...

27.01.2018 09:00 5252 zhlédnutí
Přípojky
Nic nejde podle plánu, aneb umělci a neumělci
Nic nejde podle plánu, aneb umělci a neumělci

Jelikož se toho stalo hodně a tak nějak nebyl čas a ze začátku ani chuť cokoliv psát, začínám až...

23.09.2017 08:00 4720 zhlédnutí
Příprava stavby
Finance? Vždy až na prvním místě! Aneb vše se točí kolem peněz...
Finance? Vždy až na prvním místě! Aneb vše se točí kolem peněz...

V mém prvním článku jsem se tak nějak rozepsal o všem. Dnes bych rád trošku rozvedl finanční...

21.09.2017 12:00 5331 zhlédnutí
Příprava stavby
Co budeme dělat? Aneb vize lepších zítřků
Co budeme dělat? Aneb vize lepších zítřků

Zdravím všechny stavbaře, stavebníky, „matéry“ i amatéry, jako jsem já :). Po dlouhé úvaze, zda zde na...

2 komentáře

Majky a L.A.
napsal(a) Majky a L.A./16. čvn 2019 19:12

:O to máte pozemek o rozloze letiště Václava Havla? Co je to za cifry? :) zkuste inzeráty na webech. Poptávky se mi také neosvědčili. Mám dojem, že tam jsou pouze firmy, co potřebují zaplatit svoji reklamu, protože cokoliv jsem dal do poptávky, bylo 10x dražší, než inzerýty. Pryč od nich.

Odkaz Komentáře
Bolek
napsal(a) Bolek/03. čvn 2019 13:53

Tak to máte ještě dobrou cenu za posudek. Já poslal poptávku na 6 firem a ceny byly od 16 do 43 tis. bez DPH :)

Odkaz Komentáře

Nové články na Svépomocí.cz

Příspěvek stavebníka
Hrubá stavba
Opravujeme po vytopení
Příspěvek stavebníka
Příprava stavby
1. Než se koplo do země

Související články