Výběr pozemku - chce to trochu toho štěstíčka

14.05.2019 10:15 1011 zhlédnutí
Příspěvek stavebníka

Přečetla jsem zde hodně článků o tom, jak si kdo prošel menšíma či většíma peripetiema s výběrem pozemku. Podělím se s Vámi s těmi našemi. O stavbě domu jsme s manželem nikdy neuvažovali, ani jeden z nás v něm nikdy nebydlel. Oba jsme z Prahy z bytu a ani nás nenapadlo, že bychom jej někdy chtěli. Máme pěkný velký vzdušný byt, co by kamenem dohodil od Prahy a jsme tam moc spokojeni. Nicméně se rozrůstáme a z 2+1 se stalo 2+2 a v plánu je 2+3. Když jsme se o tom s manželem bavili, tak ten řekl, že je v současném bydlišti tak spokojen, že pokud se má stěhovat, tak jedině do baráku, což je pro něj zase jiný level. S trochou nedůvěry a překvapení jsem souhlasila - takové řešení jsem nečekala, nicméně jsem se mu vůbec nebránila. Tak jsme si to párkrát rozebrali, probrali financování a šlo se na věc - hledat pozemek. Moje představa, že seženeme pozemek v místě bydliště, padla hodně rychle za své - pozemku jak šafránu velikostně kolem 700m a pod 3,5mil to nešlo ani náhodou. Nicméně hledání a pátrání na netu, které jsem prováděla hlavně já, mě donutilo, abychom si stanovili priority ohledně pozemku, díky kterým jsem mohla nevhodné pozemky odfiltrovat rychleji.

Nejdůležitější pro nás bylo následující - 1. pozemek musí být rovinný, 2. musí být blízko Prahy - na straně Praha - Východ nejlépe - klidně vesnice, ale s dostupnou veřejnou dopravou do Prahy nejlépe max. 2.pásmo PID, 3. pozemek musí být zasíťovaný - el. voda a kanalizace - ČOV  nepřipadala v úvahu, 4. pozemek nesmí být nikde pod nějakým svahem, nebo pod nějakou skálou apod. - máme rádi vzdušnost, 5. u pozemku nesmí být nikde v blízkosti řeka, potok nebo rybník - strach z rozvodnění a zatopení domu, 6. samozřejmě dobrá cena.... Když to po sobě tak čtu, divím se, že jsme pozemek sehnali :-)

Nicméně jsme pár pozemků objeli a pak jsme narazili na pozemky ve Velvarech... cca 780m2, téměř rovina, sítě ok, klidné místo. Dostupnost do Prahy vlakem s přestupem, ok, to jde. Tak jsme zaplatili rezervační poplatek. Nicméně postupem času se nám to rozleželo víc a víc - zkusili jsme jet na zkoušku vlakem z Prahy do Velvar - s kočárem naprosto nemožné, jelikož stanice, kde se přestupuje, má jen schody a schody a zase schody a než jsme stihli kočár snést a vynést z jednoho nástupiště na druhé, vlak odjel a další jel za 2 hodiny. Neumím si představit, jak bych cestovala sama. A tak jsme zjistili, že vlastně to nebude to pravé ořechové - manžela děsily pravidelné kolony na dálnici do Prahy a mě nemožnost cestovat s kočárem vlakem do Prahy. Nakonec po zvažování jsme se rozhodli couvnout. Prodávající byla velmi slušná firma a dohodli jsme se s nimi na vrácení zálohy a odstoupení od smlouvy.

Pak jsme zase jezdili a dívali se, googlovali a jezdili. Až jsme narazili na projekt cca 60ti pozemků asi 2km od Úval. Pecka dostupnost, vesnice sice nic moc, pozemek lehce svažitý, ale cena moc dobrá, vybudování sítě přislíbeno. Zajeli jsme se tam podívat a pak si dali schůzku s makléřem. Makléř z renomované firmy na renomované adrese - bezva - řekli jsme si, na první pohled vše ok, makléř vše vysvětlil a řekl, že má volné jen 3 pozemky, ostatní je prodané nebo rezervované, vyznačil nám na mapce, které jsou volné a my doma vybrali cca 850m2 pozemek a dohodli se na rezervačním poplatku. Předtím jsme se byli informovat na obecním úřadě, kde nám potvrdili, že už je podepsána plánovací smlouva, nicméně pozemky jsou v prodeji již 2 roky a pořád se vše protahovalo a lidi nemohli stavět. To už nám přišlo zvláštní, prodávat něco, co nemám vyřešené, ale budiž. Při druhé schůzce s makléřem nastal problém, jelikož jsme kvůli velkým prázdninám a dovolené, kam jsme odjížděli, požádali dát do rezervační smlouvy o 10dní prodloužení lhůty pro zaplacení vybudování sítí (přes 200tis Kč), jelikož jsme si na pozemek brali hypotéku a vyřízení trvá a ještě jsou dovolené a i náš finanční poradce odjížděl na dovolenou. Makléř začal být nevrlý a naštvaný a tlašil nás někam, kam jsme nechtěli, což velmi neradi snášíme. Nicméně jsme to zkousli a zaplatili rezervační poplatek. Sítě se platily zvláště a pak makléř sliboval, jak 1. červencce 2018 nakluše firma a začne pozemky zasíťovávat. A jak je zase naším zvykem, nedalo nám to a pátrali jsme a zjišťovali, ptali se makléře, kterého jsme evidentně obtěžovali a já si vůbec nedovedla představit, jak s takovým člověkem dotáhneme zdárně koupi pozemku. Pak jsme najednou zjistili, že pan makléř každému nabízí jiné pozemky, že někomu označil jako volné zase úplně jiné tři nebo 4 parcely jak nám. Zjistili jsme, že na celou parcelu, která se rozparcelovala na jednotlivé pozemky, je zástavní právo, což ve výsledku značně komplikuje hypotéku pro nás, což se nám následně potvrdilo u finančního poradce. Makléř nám toto jaksi zcela opomněl sdělit a když jsme mu ohledně toho volali, byl zase nepříjemný a arogantní. Celé se nám to zdálo podezřelé čím dál tím ví a hlavně jednání makléře bylo příšerné, z těchto důvodů jsme nakonec makléři zavolali a řekli mu, že jeho jednání je pro nás natolik neakceptovatelné, že od smlouvy odstoupíme. Makléř s námi asi nechtěl mít žádné problémy, a tak nám vrátil i zálohu.

Tudíž jsme stáli zase na začátku. Pak se nám povedlo zavolat na jeden pozemek jen o vesnici dále od toho zrušeného. Pozemek z inzerátu byl už zamluven, ale makléři se uvolnil jiný, který byl o mnoho lepší. Měl si 900m2, rovinný, přes ulici byl les, sousedi jen ze dvou stran. Pozemek bylo nutné uhradit v hotovosti, neboť majitelé na to spěchali z daňových důvodů, což bychom taky zvládli, cena byla relativně příznivá. Řekli jsme, že jej berem a dostali jsme smlouvy. Makléř byl velmi milý a ochotný a po tom předchozím arogantovi byl jak dar z nebes. Ještě v ten samý den, kdy jsme narazili na tento nový pozemek, jsem psala jiné paní makléřce na pozemek o 2 vesnice dál - na fotce mě nějak ani neupoutal, ale byl relativně velký a tak, abych vyčerpala všechny možnosti, jsem tam napsala. Pročítali jsme smlouvy od makléře, když jsme narazili na problém přístupové cesty - majitelé se zavazují ji vybudovat, ale ve smlouvě nebylo uvedeno do kdy, dle makléře je tam nějaký problém s obcí, která cestu nechce převzít, než budou ukončené stavby na pozemcích, aby neopravovala povrch po těžké technice a majitelé zase nechtějí cestu stavět, dokud nebudou mít od obce příslib, že ji pak převezmou. Takže zase oříšek. Nicméně cena byla opravdu dobrá a pozemek byl pěkný, rovný, za náma jen louka a les, takže jsme byli na 90% rozhodnuti, že to vezmeme. Pak se nám ozvala makléřka ohledně pozemku o 2 vesnicce dále, jelikož rovnou volala, hned navrhla datum, kdy bychom se na pozemcích sešli - první makléř za celou dobu hledání, který se na pozemek jel podívat s námi. Bylo mi hloupé to odmítnout, když jsem ji psala, že máme zájem a i když už jsem o pozemek ani nestála (byli jsme téměř rozhodnuti pro tamten), tak jsme s manželem řekli, že tam zajedem.

Pozemek od paní makléřky se nám vůbec nelíbil. Z menší silnice se odbočovalo na příjezdovou cestu, podél které byly z obou stran pozemky - cca 10 na každé straně. Cesta byla po rovině a pak se svažovala dolu a byla slepá. Pozemek byl až skoro dole, vedly přes něj el. dráty (důvod příznivé ceny rozklíčován), byl svažitý... Řekli jsme, že dráty nee a ze slušnosti se zeptali, zda nemá ještě jiný. Měla dva pozemky, jeden krajní hned u silnice - ten byl krásně rovný ale velký 1600m2 a tím pádem i docela drahý a navíc byl u silnice, také měl trojúhelníkový tvar - nic, co by nás oslovilo. A pak měla ještě jeden - uvolnil se, protože původní zájemce nedostal hypotéku. Pozemek byl 5. od silnice, rovný, pravidelný obdélníkový tvar, ideální poměr stran - téměr 2:1 - kratší strana k cestě, pouze 2 sousedi ze stran, okolo výhled, ideální orientace - cesta na sever a zahrada na jih, nikde žádný potok ani rybník, zasíťování el. již bylo hotové, obec budovala cestu, kanalizaci a přípojky vody, veškeré poplatky obci za toto již byly uhrazeny... A jako bonus prý bude nový chodník a autobusová zastávka přímo v naší oblasti. Po důkladnějším průzkumu jsme zjistili, že je to vesnice s autobusy, 2.pásmo PID, se školkou. Pozemek byl sicce dražší než ten o 2 vesnice jinde a i než ten s el. dráty, ale vše ohledně sítě je čisté, zařízené a zajištěné obcí, pozemek má ideální proporce a je i dost velký (téměř 1100m2). Takže bylo rozhodnuto! V podstatě vyhrál pozemek, kam jsme ani moc nechtěli jet, od kterého jsme nic nečekali a vlastně jsme jeli na jiný a tento byl náhodou před pár dny uvolněn :-) Takže bylo to "štěstíčko".

Samozřejmě mezi těmito pozemky proběhly návštěvy jiných pozemků, nicméně zde zmiňuji jen klíčové momenty :-)

Zdálo se to nereálné, ale nakonec se po dvou zarezervovaných a nakonec odřeknutých pozemcích podařilo. Cena byla sice vyšší, než by nám bylo milo, ale ty naše požadavky byly fakt náročné a pozemek neměl v podstatě žádné ALE. A co jsem se tak dívala, už teď má díky dokončenému zasíťování pozemek hodnotu vyšší, než co jsme jej kupovali... a naše makléřka? Ta byla senzační, pozemky si vypiplala od pole s x majiteli až po rozdělení a prodej. Spolupráce s ní byla vynikající a ráda na ni vzpomínám. Teď už jen mít fajn sousedy...

PS: a na pozemcích arogantního makléře není stále nic, stále jen pole, i když už téměř rok tam měli dle jeho slibu naběhnout dělníci na zasíťování a vyměření pozemku...Jezdíme okolo na náš pozemek, takže díky bohu, že jsme od toho dali nakonec ruce pryč :-)

Stavební etapa: výběr, zaměření a koupě pozemku

Nové články na Svépomocí.cz

Související články