×
JUser: :_load: Nelze nahrát uživatele s ID: 4783

Koupě pozemku

Příspěvek stavebníka

Tak a je to tady, první krok! Pozemek hledám již řadu let. Sem-tam kouknu po inzerátech, projedu „net“ a pak to zase zavřu. Někdy se objeví něco zajímavého, jindy méně. Moje idea je najít pozemek o rozumné rozloze, blízko do práce a aby to nebyl úplný zapadákov.

Asi před dvěma lety jsem si všiml probíhající zástavby v nedaleké obci. Respektive se jednalo o pokračování/rozšiřování nové lokality. Zeptal jsem se tedy na dostupnost parcely. V té době se ještě čekalo na schválení zasíťování, stavbu komunikací atd. Protože jsem nikam nespěchal, tak jsem si parcelu do budoucna zamluvil…jeden nikdo neví.

Po dvou letech je parcela k mání. Parcela je v mírném kopci, zasíťovaná a s rozlohou necelých 900 m2. Po několika mailech a telefonátech se starostkou jsem konečně dostal smlouvu. Pozemek koupím z vlastních úspor, však kvůli tomu už kus života šetřím… Nejsem zastánce zničujících hypoték, ale bez té to stejně nepůjde…

No, prostě a jednoduše – mám svůj vlastní kus pozemku. Zatím se jedná o zemědělskou půdu. Bude tedy nutné pozemek převést na stavební pozemek (část přímo pod domem) a zbylou část na zahradu.

Kromě samotné ceny pozemku jsem zaplatil správní poplatek 1000 Kč. Od podepsání smlouvy po převedení pozemku (zobrazeno ve výpisu z katastru) uplynulo 26 dní. Cca po měsíci mi přišel papír z pozemkového fontu. Poté je nutné zaplatit na finančním úřadě daň z nabytí nemovitosti. Ta je 4 % z kupní ceny pozemku. Poté je nutné se přihlásit k dani z nemovitosti – je tedy nutné opět zajít na finanční úřad a vyplnit příslušný formulář. Po rozdělení pozemku na stavební parcelu a zahradu bude nutné toto ještě jednou zopakovat. Daně…

Pozemek je už zasíťovaný. Je tedy na hranici pozemku elektřina, voda a plyn. V budoucnu se plánuje dodělat kanalizace. Nyní je tedy na řadě vyvést z elektroměrového sloupku zásuvku na stavební rozvaděč, nechat udělat revizi a to celé nahlásit ČEZu. Ten potom osadí elektroměr. Další krok bude přípojka vody. Hadice už je připravena od dodavatele, takže bude potřeba udělat spíše administrativní kroky, nechat si osadit vodoměr a připravit na něj nějakou krabici proti poškození a zamrznutí.

Články ohledně této stavby budou vycházet také na mé stránce https://www.mylms.cz/stavba-domu/

Fotogalerie

Koupě pozemku
Koupě pozemku
Přívod elektřiny - stavební rozvaděč a ČEZ
Následujicí článek autora
01.07.2019 22:10 4247 zhlédnutí
Přívod elektřiny - stavební rozvaděč a ČEZ
Protože na hranici pozemku je již pojistkový (HDS) i elektroměrový sloupek, je práce...

Stavební etapa: výběr, zaměření a koupě pozemku

2 komentáře

Bohatý táta
napsal(a) Bohatý táta/27. dub 2019 14:52

První krok, kterým je pozemek, moc lidí podceňuje a přitom je to základ pro bydlení. Investice na desítky let.
https://www.bohatytata.cz/index.php/2019/04/07/jak-postavit-dum-krok-prvni-stavebni-parcela/

Odkaz Komentáře
Dominik
napsal(a) Dominik/18. dub 2019 14:27

Ta lokalita na Skalách je docelá hezká. To síťování zajišťuje obec?

Odkaz Komentáře