Koupě pozemku

14.02.2019 07:20 1669 zhlédnutí
Příspěvek stavebníka

Je to skoro rok, co jsme se pustili do hledání vhodného pozemku. Možná i rok a půl, ale ze začátku jsme nebyli připraveni rychle jednat, kdyby náhodou přišel ten pravý pozemek, takže to spíš bylo takové informativní hledání, jak se pohybují ceny a jaké jsou lokality v okolí. Na 100% jsme se do hledání dali právě před rokem.

Plán byl jasný, určitě hned něco najdeme a můžeme začít plánovat co dál. Ale hledání bylo daleko delší, i když pozemků v okolí je poměrně dost. Nakonec se vždy ukázalo nějaké velké "ale", které nás dostatečně odradilo. A ceny? Jako by den ode dne rostly. Plánovaný rozpočet na pozemek jsme velmi rychle museli navýšit. Nakonec se nám podařilo být první u prodeje 6 parcel na louce v dobré lokalitě, a tak začalo jednání, co dál. Vybrali jsme si pozemek č.6. na konci této louky o výměře 1.216m2. Dále se koupě vztahuje i na 1/6 nově vzniklé příjezdové cesty o celkové výměře 880 m2. Pozemek na konci nás oslovil jak velikostí, tak umístěním, kde z jedné strany je již zástavba s komunikací a vzrostlý živý plot a jakožto poslední pozemek v radě nebudeme dalších několik let uprostřed staveniště ostatních domů pod námi.

Po dohodnutí základních podmínek jsme sestavili rezervační smlouvu a zaplatili rezervační poplatek 80.000 Kč. Jelikož se zde musí vybudovat přípojky, chtěli jsme toto ošetřit do smlouvy se závazkem vybudování těchto sítí. Právník sestavil jak rezervační, tak později kupní smlouvu i s těmito závazky na straně prodávajícího. Před podpisem kupní smlouvy jsme již viděli návrhy na kanalizaci a vodovodní řad s příslušným vyjádřením. Snad při budování nebudou další průtahy a my budeme mít přípojky na hranici pozemku co nejdřív. Jediná nepříjemnost nastala ve zjištění, že majitel plánuje napojení na kanalizační řad obce využít tlakovou kanalizaci, díky špatnému sklonu terénu. Nikdy jsem se s tím nesetkal a tak podle prvních informací jen vím, že to pro nás znamená pořízení systému na tlakovou kanalizaci. Toho se trochu bojím, protože je to systém obsahující čerpadlo a čidla atd. a je mi jasné, že to bude chtít servis, údržbu, a že se to prostě může pokazit. Ale pokusíme se najít co nejlepší volbu.

Takže peníze poslány do úschovny a čekáme na přepis. Do té doby se snažíme zajistit, aby se dalo pracovat na projektu a bylo tak vše připraveno pro budoucí stavbu.

Fotogalerie

Koupě pozemku
Koupě pozemku
Koupě pozemku

Stavební etapa: rozhodnutí stavět výběr, zaměření a koupě pozemku

Název položky Cena
Pozemek 1 158 000 Kč
Celkem 1 158 000 Kč

8 komentáře

Václav a Andy
napsal(a) Václav a Andy/29. dub 2019 07:58

Majitel pozemku má stavební firmu a tak doufám, že s tímto by neměl být problém, ale je pravda, že se už neodvažuji odhadnout termín. Ve smlouvě máme říjen. Tak doufám, že to vyjde. Co se týká ceny, tak cesta bude nakonec 4m široká, určitě nebude dělat chodník ani osvětlení. Navíc se na tuto cestu vybírá dalších 120.000Kč. Ale vím jak je to drahé, od vynětí z PF až po projekt a realizaci, takže to je asi fér.

Odkaz Komentáře
Dominik
napsal(a) Dominik/24. dub 2019 13:11

Díky za zpětnou vazbu. Máte vážně obrovské štestí, že se to zastavilo už u dělení. Pozemky už mohly být rozdělené a pak byste musel čekat, než se prodá zbytek lokality, abyste se ostatními na silnici složili. Snad jen jestli váš prodávájící má dost peněz na dokončení cesty. Je to hodně drahá položka. Jen projekt je za 200+ tisíc. Pokud ještě na to není projekt, tak reálně vyrobení projektu na silnici, chodníku, osvětlení, dešťovky a stavební povolení a realizaci stavební firmou to bude tak na 2 roky. Nám taky říkali, že za půl roku se to vše stihne. Ale za půl roku nebyl schopnej projektant podat ani žádost na stavební povolení, protože to je opravdu hodne profesí a vyjadřovaček. Úřad to dalšího půl roku schvaloval, protože lhůty pro ně neplatí a pořád se něco doplňovalo. No a pak dokopat nějakou firmu aby to udělala, protože teď nikdo nemá čas...

Odkaz Komentáře
Václav a Andy
napsal(a) Václav a Andy/23. dub 2019 13:52

Tak ano, nakonec to dopadlo jak jste říkal. Příslušný úřad nedovolil dělení pozemku bez zkolaudované přístupové cesty. Takže peníze se mi z úschovy vrátili na účet a teď budu čekat až majitel pozemku dokončí silnici a přípojky. Poté znovu podepíšeme kupní smlouvu a snad už ten pozemek koupíme. Naše představy byli letos stavět ale nedá se nic dělat a budeme čekat až do podzimu, kde snad už bude cesta zkolaudovaná a my můžeme koupit pozemek.
Takže pozor pro všechny ostatní, když kupujete pozemek je třeba myslet na vše kolem. Co řekne majitel nebo realiták je jedno. Výsledek je ten, že už půl roku řešíme pozemek.

Odkaz Komentáře
Václav a Andy
napsal(a) Václav a Andy/17. úno 2019 13:19

Vše okolo povolení a souhlasů má nastarosti náš projektant. Ten nás upozornil, že cesta musí být oddělena jako cesta jinak nedostaneme povolení. K naší parcele ale naštěstí vede i cesta z druhé strany a ve výsledku i ze třetí strany, kde fyzicky není ale v katastru je. Takže teoreticky máme k pozemku 3 příjezdové cesty a právě toto stačilo i na souhlas o dělení. Ohledně dokončení nově vzniklé cesty k šesti parcelám si myslím, že by stačil i stav kde se udusá jen štěrková drť, přípojky se snad budou řešit v nejbližší domě. Mají to tak parcely co jsou nad námí a asi s tím nebyl problém. Samosebou v takovém stavu pouze jako soukromá silnice ale do doby než se postaví ostatní domy na těchto parcelách je asi lepší používat zpevněnou cestu.
Umíte kdyžtak někdo poradit ohledně té tlakové kanalizace? Na co si máme dát pozor, nebo jestli máte nějaké postřehy co ano a co ne?
Dík moc.

Odkaz Komentáře
Dominik
napsal(a) Dominik/15. úno 2019 16:59

No tak hodně štěstí, protože přesně takhle to bylo i u nás. Podle mapky to vypadá na nově vytvořenou lokalitu o 5-7 RD. Soudím podle pevně vyznačené šíře komunikace 8m, že to bude klasická dvouprouhová s chodníkem a osvětlením na jedné straně. A bez zkolaudování této silnice vám nemusí zkolaudovat dům. Nebo možná ani začít. Od roku 2018 platí novela, kdy sousedi měli také podíl na příjezdovce, ale dokud jsme nezkolaudovali silnici, tak jim už nedali stavební povolení. Mě ještě jo, ale podmíníli to ve stavebním povolení, že bez kolaudace komunikace nebude možné zkolaudovat dům.

Jelikož máte stejné rozměry silnice a chodníku, tak pro srovnání těch 100m komunikace bych odhadoval na 1.4mio bez vody a kanálu. Takže tak 200tis na parcelu.

Byli jste se už zeptat na stavebním úřadě na podmínky?

Odkaz Komentáře
Václav a Andy
napsal(a) Václav a Andy/15. úno 2019 12:25

Nově vzniklou cestu majitel nechá prý ve stavu skrývka + nejaká drť. Kde se snad později domluvíme s ostatníma na dokončení silnice a nabídneme ji obci. Ale může to být všechno jinak.

Odkaz Komentáře
Václav a Andy
napsal(a) Václav a Andy/15. úno 2019 12:23

Zde napište svůj komentář...

Odkaz Komentáře
Dominik
napsal(a) Dominik/14. úno 2019 08:38

Bude vám majitel dělat "jen" přípojky, nebo i silnici? Bez ní by byl problém se stavebním povolením.

Odkaz Komentáře

Nové články na Svépomocí.cz

Příspěvek stavebníka
Základy a deska
Betonování ztraceného bednění
Příspěvek stavebníka
Základy a deska
Ztracené bednění, přípojky
Příspěvek stavebníka
Základy a deska
Zakládání první řady ztraceného bednění
Příspěvek stavebníka
Příprava stavby
Stavební bouda

Související články