Výběr pozemku

13.09.2018 13:15 1430 zhlédnutí
Příspěvek stavebníka

Jelikož jsme oba dva z dědiny, tak postavit si pro nás vlastní dům byla jasná volba, takže asi před rokem jsme začali shánět náš vysněný pozemek. Oba jsme v tu chvíli bydleli spolu v Brně v pronajatém bytě 2+kk, ale neměli jsme finance pořídit si pozemek dle našeho gusta na vlastní pěst. Proto padla volba na to, že naši snahu o budování budeme financovat hypotékou.

Bylo to jednoduché. U hypotéky na cca 3 000 000 nám spočítali, že by jsme platili zhruba 13 000 měsíčně po 30 let, což nám přišlo celkem fajn, už jenom kvůli tomu, že se splátka nijak výrazně nelišila od momentálního nájmu. Když jsem řekl, že to bylo jednoduché, nevěděl jsem ještě, co všechno nás čeká.

Už samotný výběr pozemku byl celkem horor. Denně jsme prohlíželi inzerce a nabídky realitek a pořád se nám nedařilo najít něco co by plně vyhovovalo našim požadavkům. Občas se našlo něco pěkného, ale po následném oběhání úřadů, sousedů a návštěvě pozemku jsme vždy zjistili že nám buďto vede pod pozemkem ta největší roura s vodou v celém širém okolí, nebo byla polovina pozemku absolutně nepoužitelná kvůli příkrým svahům. U všech těchto pozemků, co jsme navštívili, nám bylo vždy řečeno, že jsou absolutně bez vady a že pokud je tam nějaká závada, tak je zanedbatelná. Korunku na hlavu nasadila paní realitní makléřka, která nám tvrdila, že pozemek, o který jsme měli zájem, je bezproblémový. Po oběhání úřadů a prohlídce jsme zjistili, že celý pozemek je jedna velká záplavová zóna a je dobrý metr a půl pod okolní zástavbou i cestou. To by znamenalo že by se musel pozemek zavozit do úrovně cesty ( bylo to 1500m2, tj 1500*1,5=2250m3 zeminy :)), postavit protipovodňovou zídku a sítě, které měli být údajně v cestě, byli až na úrovni domů na druhé straně cesty, samozřejmě na soukromých pozemcích.

Po roce hledání jsme teď konečně ve fázi kdy je naše hledání doufám u konce. Našli jsme si pozemek 7195m2 v malé dědince na okraji Chřibů. Obec sice nemá ani obchod, ale zato nás uchvátila místní atmosféra, 6km od nás je okresní město a za pozemkem máme autobusovou zastávku.

Pozemek je obrovský a stojí na něm starý dvoupokojový přízemní domek a stodola, která má větší hodnotu než domek. Po přemýšlení a zhodnocení našich lidských sil a sil všech kamarádů jsme došli k závěru, že malý domek můžeme klidně shodit za 2 týdny a většinu stavebního odpadu využít někde na budoucí stavbě. Prostorná stodola nám výborně poslouží jako stavební bouda a na uskladnění materiálu a nejdůležitější věc na každé stavbě, kadibudka, už tam byla taky.:)

Velikost pozemku nám plně vyhovuje, protože chceme mít ovocný sad a pár oveček. Sice mě trochu mrzí, že se celý pozemek kupoval jako stavební, což nám trochu zvedlo cenu, ale cenová mapa ukazovala 400Kc/m2 a my ho ukecali na 195Kc/m2.

Jednání realitního makléře bylo také ukázkové a můžeme ho zatím jenom doporučit. O parcele nám řekl vše, vyznal se, přiznal nám i zápory pozemku a přesně nám ukázal kde se nacházejí jednotlivé sítě a přípojky.

Celková cena našeho pozemku je tedy 1 420 000 + 56 800 daň z nabytí a teď už jenom podepsat kupní smlouvu, vyřídit hypotéku a můžeme začít bourat, projektovat a stavět.

Martin

Stavební etapa: rozhodnutí stavět výběr, zaměření a koupě pozemku

Nové články na Svépomocí.cz

Související články