Reklama
Reklama
Vyhledat: 

Příběh stavebníka: dům pro rodiče buduje svépomocí

Stavebník Martin buduje rodinný dům pro své rodiče. Poté, co zboural původní dům na rodinném pozemku, dal se do stavby, kterou téměř celou realizuje svépomocí. Pozval nás na návštěvu, a tak jsme se ho s kamerou zeptali na jednotlivé stavební etapy, jaké zkušenosti stavbou získal, co by dnes udělal jinak a proč jen nerad svěřuje stavbu do rukou řemeslníků.

K rozhodnutí postavit rodinný dům Martina přivedla rodinná situace. Do nového domu se přestěhují stavebníkovi rodiče a jemu zůstane dům v Praze. Pozemek o rozloze 330 m2 patří stavebníkovi rodině už asi 150 let.

„V místě, kde stojí současná stavba byl původní dům. Rozměry nového domu jsme rozšířili asi o 0,5 metru. Obecní úřad nám stanovil výšku budovy, aby zapadala do okolní zástavby, ale naštěstí nám povolil udělat obytné podkroví, které je zvýšeno asi o čtyři řady šichty cihel,“ popisuje stavebník.

Při tvorbě projektové dokumentace zadal Martin projekt firmě. Povolení stavby se podařilo vyřídit bez problémů v zákonem stanovených lhůtách.

Bourání starého domu a základy

„S výkopy základů jsme začali na jaře 2015, přičemž na podzim 2014 jsme zbořili původní dům a nechali pozemek trochu sednout. Při realizaci desky jsme udělali základový pás, nechali jej asi měsíc vyzrát, na to přišla betonová deska. Beton jsme si nechali přivést, ale všechny okolní práce jsem dělal svépomocí.“

Hrubá stavbacihel Heluz Family 2v1

Martinův rodinný dům je postaven z broušených cihel Heluz FAMILY 2v1 šířky 440 mm. „Plněnou cihlu jsme zvolili z toho důvodu, že nám byla doporučena jako úsporné zdění s tím, že nebudeme muset zateplovat fasádu. Jedna cihla nás přišla na zhruba 95 Kč. Ceníková cena je, pokud se nepletu, 120 Kč za kus. Dohromady nás cihly vyšly na 450 tisíc Kč,“ vysvětluje stavebník.

mini 1

Zdění na pěnu je rychlé

„Prosadil jsem si zdění na pěnu z toho důvodu, že se mi tento proces zdá jednodušší. Argument, že pěna nedrží a že se vypaří, neberu. Už jsem viděl zapěněná okna dvacet let a pěna se nikam nevypařila. A argument, že jedna cihla na druhé nedrží není pravda, protože jsem musel kvůli špatnému rozměření část zdi ubourat, ale cihly od sebe absolutně nešly oddělit,“ obhajuje zdění na pěnu Martin.

Pod stropy s manželkou hrubou stavbu vyzdili asi za 14 dní. „Ještě jsme museli čekat na dodávku materiálu, kdybychom však měli vše hned po ruce, tak bychom to stihli i za kratší dobu, také kvůli tomu, že jsme stavěli právě na pěnu,“ míní Martin.

Stropy realizoval Martin z panelů a své rozhodnutí si při naší návštěvě velmi pochvaloval. Realizace byla rychlá, uložení přesné a kdyby se měl pro strop rozhodovat příště, rozhodl by se stejně.

Nekvalitní realizace komínu

Komín bych býval rád postavil svépomocí, ale otec si prosadil, že ho postaví zedník. Ve výsledku nám nedal izolaci proti zevní vlhkosti pod základní šichtu, takže pokud by tu byly záplavy, což není nereálné, tak by nám komín vlhkost táhl do domu. Zedníka se bohužel nepodařilo přimět, aby komín předělal,“ postěžoval si Martin.

Krovy, střecha a okna

„Krov byl přivezen z pily a obávám se, že dřevo nebylo úplně vyzrálé. I když realizační firma, která dělala střechu, odvedla velmi dobrou práci. Některé krovy se ale kroutí zleva doprava, z čehož nemám úplně dobrý pocit. Ale tašky zatím sedí.“ Na střechu stavebník zvolil betonovou krytinu engobu značky KM Beta.

mini 2

„Střešní okna jsme použili značky Velux, protože pan pokrývač prohlásil, že všechno ostatní je „aušuš“, že s ničím jiným nepracuje. Okna a dveře máme značky Vekra a s obojím jsme zatím spokojeni.

Schodiště jsem si svařil sám, protože se mi několikrát při stavbě potvrdilo, že člověk spíše narazí na nekvalitní než kvalitní řemeslníky. Koho mohu ale pochválit je pán, který nám dělal vodu a ti, kteří nám dělali betonové podlahy,“ říká svépomocník o zkušenostech s řemeslníky.

mini 4

Plány stavebníka a rozpočet

„Vytápění zvolíme plynové. Jednak s ohledem na pohodlnost a také proto, že nám sem plyn nedávno zavedli. V domě jsou udělány rozvody současně s vodou. Venkovní omítky jsem zatím neřešil. Rozpočet na celou stavbu máme 2 miliony. Dostavět dům bych chtěl do roka. Předpokládám, že by se to mělo stihnout, byť máme malé dítě,“ míní stavebník.

Děkujeme Martinovi za pozvání a přejeme mu hodně úspěchů s dokončováním stavby.

Sledujte další video Příběh stavebníka – Michalův přízemní dům.

I vy se můžete podělit o svůj stavební příběh s ostatními svépomocníky. Napiště článek zde.

 

Video

Redakční článek

Doporučte tento článek svým přátelům

Reklama

Přidejte svůj komentář k článku

Pro psaní komentářů se musíte přihlásit

Související články

Příčky, komín, okna

Příčky, komín, okna
Musíme se přiznat, že na příčky padlo hodně sprostých slov, zvlášť při zakládání.:)

Střecha

Střecha
Na střechu jsme si sami netroufli, proto jsme práci zadali soukromníkovi. Naše plocha střechy je velká, celkově 258 m2, proto jsme chtěli najít variantu tašek, které budou kvalitní, ale přitom by…

Strop papundeklowy

Strop papundeklowy
Po úspěšném dokončení zdiva v přízemí a neúspěšném vyjednávání s bankou jsme pokročili ke tvorbě stropu. Bratr, který souběžně staví s námi, mne navedl na stropní sytém Rectolight (dřevotřískové vložky…

Diskuzní fórum

  • ZASTAVĚNÁ PLOCHA definice
  • Dobrý den, předpokládám, že Váš RD bude mít stěny - obvodové svislé konstrukce, takže...
  • Autor Petr | 19. zář 2018 12:05
  • Dešťová jímka
  • Máme dost malý pozemek a klasická velká jímka se nám tam nevešla. Podařil ose nám najít...
  • Autor StaLak | 18. zář 2018 13:54
  • Využití dešťové vody
  • My museli hledat nádrž na dešťovou vodu pro nestabilní podloží. Našli jsme vlastně jen...
  • Autor Nikolka | 18. zář 2018 10:54