Reklama
Reklama
Vyhledat: 

Pozemek, financování, projekt.

Na konci roku 2016 jsme se rozhodli, že se vrátíme do rodného kraje z Ostravy, kde jsme byli tehdy ještě s přítelkyní na školách a poté v pracovním režimu. Nejdřív jsme uvažovali o koupi pozemku v okolí Ostravy, dokonce i Beskyd, ale vše bylo tak drahé, tak jsme to zavrhli. 

Začali jsme se proto dívat nejdříve po starších domech u nás v Drsném kraji v okrese Bruntál.

Našli jsme bud pěkné starší baráčky v okolních vesnicích, ale se špatnou dostupností práce, nebo dům potřeboval rekonstrukci, se kterou jsme již měli zkušenosti, a proto jsme začali hledat pozemek. Našli jsme nakonec krásný na svažité louce pod lesem s krásným výhledem do okolí. (1343 m2) Výhled jsem docenil hlavně v létě - žádná řepka, jen louky,lesy a pasoucí se srnky. Takový pozemek by v Ostravě stál majlant. Proto jsme hned volali starostovi, vše bylo jasné. Vracíme se domů. 

Hypotéky jsme se oproti ostatním kupodivu nebáli.

Lidé stejně celý život platí nájem cizím lidem v nějaké králikárně, tak nevím proč raději neinvestovat do svého domu s pozemkem, kde si děti budou moct bezpečně hrát, kde si postavím svůj sklípek se zelenou střechou, saunu, vysadím švestkový sad, habrový plot, nyní už manželka se bude hrabat v záhoncích...a dalo by se pokračovat. :) A měsíční splátku budeme platit jak za garsonku v Praze. Stihli jsme ještě dobu s nízkými úroky. Asi už je zbytečné rozepisovat, co za kolik u koho, nyní jsou úroky o cca 1,5% výše. 

Projekt jsme dělali u kamaráda, který má projekční firmičku. (viz vizualizace). Budeme stavět patrový dům z tvárnic VPC, trámový strop s částečně otevřeným prostorem nad obývákem do 2.NP. Topení elektřinou s panely + kamna v obývákokuchyňojídelně. Líbí se nám Jotuly, tak uvidíme jestli zbydou peníze.. :D

Ještě malá poznámka ke zdivu. Všude jsou vidět reklamy na Heluz, Porotherm. To ovšem neznamená, že je to nejlepší volba. ;-)

Někteří stavebníci se chlubí jak měli projektovou dokumentaci za 40 000 Kč. Rád bych se podíval co všechno obsahuje. Většina lidí vynechává např. měření radonu, hydro a inženýrsko geologický průzkum, projekt přípojky, projekt elektřiny atd.. Nebo si lidé, kteří budou stavbu stavět svépomoci, a nejsou z oboru, nechají vypracovat pouze dokumentaci pro stavební povolení. Kde bez zkušenosti nejsou schopní dům dle norem atd postavit. Realizační dokumentaci, která je dražší nepotřebují..

Stavební povolení se bohužel táhlo, dostali jsme jej až v 10/2017. 

Nastalo uvažování zda začít desku ještě na podzim, nebo až na jaře. Ale o tom až příště. :) 

Doporučte tento článek svým přátelům

Reklama

Přidejte svůj komentář k článku

Pro psaní komentářů se musíte přihlásit

5 komentáře

 • Odkaz Komentáře Jan a Zuz středa, 13 červen 2018 20:56 napsal(a) Jan a Zuz

  Tak rozpočet jsem zaslal. Jinak my jsme dávali dům od rodiny do zástavy. Máme právě ještě ten úrok 1,89 % a tak nějak teď platíme. :) Ale i tak mi to přijde dost, jakmile načerpáme zbytek peněz.

 • Odkaz Komentáře petr pondělí, 04 červen 2018 13:15 napsal(a) petr

  Tomáš a Kristýna - Ještě bych dodal, že u většiny bank se platí tzv. Poplatek za rezervaci finančních prostředků, většinou teda až po půl roce. Dělá to většinou cca 0,5% z nevyčerpané částky.

 • Odkaz Komentáře Tomáš a Kristýna pondělí, 04 červen 2018 13:06 napsal(a) Tomáš a Kristýna

  Dobře, budu ráda, když nám to pošlete. Adresa kristyna.klaskova@seznam.cz. Těch úroků u banky bych se tak moc nebála.. náhodou dělám hypotéky, takže vím, že úroky se platí pouze z vyčerpané části hypotéky a do úplného vyčerpání ještě neplatíte jistinu úvěru. Tzn. že když použijete nejdříve vlastní zdroje na stavbu a potom vyčerpáte například 1 milion, tak budete při sazbě například 1,89 % platit úroky ve výši 1 575Kč měsíčně. Plus za každý protokol od odhadce cca 1500Kč (podle banky).

 • Odkaz Komentáře Jan a Zuz neděle, 03 červen 2018 16:02 napsal(a) Jan a Zuz

  Dobrý den,
  máme už hotovou základovou desku, poptané/objednané materiály na hrubou stavbu, takže zatím nás vyjde na cca 900 tis., Dále pak veleké položky jsou topení, okna, kuchyň, koupelna.. To už pak záleží jak luxusní věci budete chtít, nebo si vystačíte se standartem. Mohu vám poslat rozpočet co si dělám, ať máte představu. Částečně si dům stavíme sami, ale chce to najít kompromis kvůli úrokům u banky.

 • Odkaz Komentáře Tomáš a Kristýna sobota, 02 červen 2018 21:57 napsal(a) Tomáš a Kristýna

  Dobrý den, zaujal mě Váš projekt a rozpočet na domeček, protože se chystáme stavět velmi podobný, ale ještě nás teprve čeká vyřizování hypotéky a zjišťování a plánování ohledně realizace. Budeme stavět kousek od Opavy. Máme celý projekt a téměř dokončené stavební povolení. Akorát teď moc netušíme, kolik nás domeček vlastně nakonec bude stát, protože se dá asi pohybovat ve velmi širokém rozmezí.. a tak se chci zeptat, jak plánujete výstavbu Vy? Zda úplně svépomocí atd. Manžel pracuje v bance a není v jeho silách ani časových možnostech, aby domeček stavěl svépomocí... Děkuji za odpověď.

Jan a Zuz

Jan

Věk: 28
Koníčky: syn, stavebnictví, příroda, hudba
Zaměstnání: stavbyvedoucí

Zuzana

Věk: 29
Koníčky: syn, četba, lyžování
Zaměstnání: chemik na mateřské dovolené

Detaily domu

Kraj: Moravskoslezský
Velikost pozemku: 1 343 m2
Zastavěná plocha domu: 95 m2
Podlahová plocha domu: 150 m2
Typ domu: patrový
Plánovaný rozpočet: 2 100 000 Kč

Související články

Výběr pozemku

Výběr pozemku
Jelikož jsme oba dva z dědiny, tak postavit si pro nás vlastní dům byla jasná volba, takže asi před rokem jsme začali shánět náš vysněný pozemek. Oba jsme v tu…

Každým dnem si jdeme za svým snem :-)

Každým dnem si jdeme za svým snem :-)
Zdravím všechny stavebníky, i my jsme si vysnili naše hnízdečko a po dlouhém váhání jsme se rozhodli postavit si domeček v městečku nedaleko Karlových Varů, ve kterém žijeme.

Co to vlastně stavíme

Co to vlastně stavíme
Tímto článkem jsem měl asi začít, ale zařadím ho aspoň dodatečně a osvětlím, co to vlastně budujeme.

Mohlo by Vás zajímat

Video: Výkop základových pasů

Video: Výkop základových pasů
Dnešní den začal už vcelku brzy, na sedmou jsem byl už na pozemku, abych si nachystal fotoaparát na tvorbu timelapse videa a nějaké drobnosti na výkop.

VIDEO: Pokládka vinylové podlahy click

VIDEO: Pokládka vinylové podlahy click
Do našeho vzorového domu v projektu Svépomocí ŽIVĚ jsme zvolili vinylovou podlahu značky Click Elit, jež je vybavena patentovaným zámkem UniFit, který zajišťuje rychlou a snadnou pokládku. Podlaha se také lehce…

Zdění 1.NP

Zdění 1.NP
14.září dopoledne jsme napenetrovali desku, položili hydroizolaci a protiradonovou izolaci a mohli začít zdít. Vybrali jsme si broušenou cihlu Porotherm Profi 30 a zdili jsme na lepidlo pro přesné zdění…

Diskuzní fórum

  • ZASTAVĚNÁ PLOCHA definice
  • Dobrý den, předpokládám, že Váš RD bude mít stěny - obvodové svislé konstrukce, takže...
  • Autor Petr | 19. zář 2018 12:05
  • Dešťová jímka
  • Máme dost malý pozemek a klasická velká jímka se nám tam nevešla. Podařil ose nám najít...
  • Autor StaLak | 18. zář 2018 13:54
  • Využití dešťové vody
  • My museli hledat nádrž na dešťovou vodu pro nestabilní podloží. Našli jsme vlastně jen...
  • Autor Nikolka | 18. zář 2018 10:54