Náš pozemek, radon a postřehy část 1.

Příspěvek stavebníka

Tak je to tady. Už máme taky pozemek. A představu, jak to +- bude vypadat. Jinak respekt tady svépomocníkům, máte náš obdiv, co tady někteří předvádí je neskutečný a já věřím, že se k vám tak nějak připojíme :D

Hledání pozemku

My jsme pozemek hledali docela dlouho, asi kolem jednoho roku. Spíš jsme koukali na nějakou chalupu připravenou k bydlení na víkendy, protože máme oba svůj byt. Jenže já 1+1 a přítelkyně 2+kk, takže pro rodinu nic velkýho :-) Navíc já k tomu ještě panel :) A pořád jezdit k rodičům, aby byl člověk se psem na zahradě a mohl si vyjít ven do přírody, se mi už též delší dobu ne zcela páčí :-). Chalupy byly, ale buď byly ve špatném stavu, nebo se nám nelíbila zahrada nebo naopak. A když už to bylo obojí, tak zase vzdálenost do Plzně či Prahy daleká, určitě ne na nějaké případné denní dojíždění. Po pár prohlídkách chalup jsem si říkal, že tohle asi ne a i kdyby byla rekonstrukce nějaká, tak pokoje byly nevhodně umístěny např. za sebou. A navíc poslední chalupa, kde jsme byli na prohlídce, byla přes potok u koupaliště. Takže to fakt ne, na permanentní ruch v létě za plotem nemáme náladu :-). Padla tedy volba na něco prázdného, tak nějak samovolně s tím, že si tam postavíme ne zbytečně velké, ale útulné obydlí.

Nalezen

Nakonec jsme přes mého kolegu našli pozemek již kompletně zasíťovaný (voda, plyn, elektřina, odpad na splaškovou i dešťovou vodu) u Plzně u Přeštic v malé přilehlé vesnici s rozlohou 950m2. Pozemek vypadal ideálně - u lesa, sousedí pouze ze dvou stran, takže zadní vrátka rovnou na louku a do lesa, nová příjezdová cesta, výhled na celé Přeštice. Šířka 21m a délka ca 45m. Mírně kopcovitý terén (podle katastru sklon 7 - 12°). Jediná vada na kráse je elektrické vedení asi 5m za pozemkem. No což, z toho, co jsme viděli za poslední rok, tohle bylo pořád nejlepší volba.

Pozemek má zkosený tvar a regulativy zní 4m od uliční čáry a jedna strana rovnoběžná s hranicí/plotem pozemku na straně. Docela dobrej nápad viz foto. Nebudete koukat přímo kolmo sousedovi do oken.

Radon

Protože jsem nějak pamatoval na radon i díky videím tady na svépomocí, tak jsem si ho z realitky nechal vyjet. Jenže paní měla jenom radon parcely o 100m dál a byl vysoký. Tak jsem si říkal, tak to ne, to se mi nechce. Před podpisem rezervační smlouvy jsem urychleně sháněl někoho, kdo ten radon změří přímo na "našem" pozemku. Změřili. Za 8 pracovních dnů jsme měli výsledky v ruce (radonindex.cz dobrá práce a ochotná paní zařídila termín o 5 dnů dřív). Výsledek: radon střední. Dobrá zpráva. Třeba kolega s pozemkem hned vedle naměřil ale radon vysoký. Takže kolem Plzeňska je to opravdu jeden velký mix radonových úrovní :-) a určitě se vyplatí udělat měření přesně na pozemku a nespoléhat na to, že bude hodnota stejná jako u souseda.

Takže 17.1.2018 podepsána rezervační smlouva s RK.

Geodet a vytyčení pozemků

Protože nám výkaz na katastrální mapě samozřejmě nestačil, nechali jsme vytyčit geodeta přesné hranice pozemku. Zagoogloval jsem a poměrně náhodně jsem vybral ne prvního ani ne druhého geodeta, který mi google vydal pro Přeštice. Sympatická paní na telefonu ochotně sděluje, že příští týden by to šlo (ca 4 pracovní dny), a tak ji říkám pouze do telefonu číslo parcely, aby se připravili předem. Spontánně mě kontaktuje po 3 dnech, že jestli dnes můžeme, tak by tam mohla poslat manžela. Ptám se na cenu vytyčení a ona říká jeden bod za 200,- Kč. Souhlasím a již ten den jsou zatlučené kolíky v zemi na pozemku (já i geodet jsme přivezli kolíky, já trochu masivnější z nějakých latí, co jsem našel v garáži u rodičů, geodet měl takové tenčí kolíky, ale taky by stačily). Nastříkali jsme je i markerem a já je pořádně zatlouk palicí z bazaru. Tu jsem mimochodem koupil za 100 Kč, ale nějak se viklala, takže vyžadovala menší vytunění, že jsem železný klínek nahoře dotloukl dovnitř a zarazil topůrko o zem. Ale asi koupím úplně novou, nechci, aby to někomu pak přistálo na hlavě. Na tomhle se asi neušetří :-).

Okolí pozemku

V okolí pozemku (za ním) je les a velká louka, takže na vyklouznutí z domu se psem hned do lesa ideální, což je co hledáme, ikdyž uvidíme, jak často to budeme dělat :) Také jsme si přizvali paní architektku na konzultaci ohledně terénu, domu a projektu. Křoví a pár stromů, které jsou součástí horní části pozemku, nám bylo doporučené nechat až zaroste na jaře a létě, abychom viděli, co tam je, že to může pěkně navazovat na zahradu. Takže motorovku zase zandavám a budu ji maximálně používat na prosekání se ke vytyčeným bodům pozemku.

Pozemek tedy vytyčený. Oba sousední pozemky zatím zejí prázdnotou. Tak nejspíš budeme první, věříme :-).

Fotogalerie

Náš pozemek, radon a postřehy část 1.
Náš pozemek, radon a postřehy část 1.
Náš pozemek, radon a postřehy část 1.
Náš pozemek, radon a postřehy část 1.
Náš pozemek, radon a postřehy část 1.
Náš pozemek, radon a postřehy část 1.
Náš pozemek, radon a postřehy část 1.
Terénní úpravy a provizorní plot část 2.
Následujicí článek autora
28.04.2018 08:35 8857 zhlédnutí
Terénní úpravy a provizorní plot část 2.
Zdravíme všechny svépomocníky. Nastala u nás fáze...

Stavební etapa: výběr, zaměření a koupě pozemku měření radonu

Název položky Cena
Mereni radonu 1 890 Kč
Pozemek 950 m2 1 256 000 Kč
Geodet vymereni pozemku 5 bodu 1 000 Kč
Palice 100 Kč
ebook Zakladni deska svepomoci 290 Kč
Celkem 1 259 280 Kč

2 komentáře

Kondrej
napsal(a) Kondrej/27. úno 2018 18:15

Geodeta jsme pozvali pred koupi pozemku, abysme presne videli, kam az pozemek saha (realitka uplne presne nevytycila).

Na stavebni povoleni neni potreba vytyceni pozemku, ale je potreba vytyceni domu a fura dalsich veci (protokol o radonu, projektova dokumentace, souhlas sousedu, zpravidla i zivotniho prostredi a povodi u nas napr Vltavy atd.).
-> To by Vam meli rict na stavebnim urade, co vsechno budou chtit.

Odkaz Komentáře
Ondrej
napsal(a) Ondrej/27. úno 2018 12:01

Omlouvam se asi za blbej dotaz.
Geodeta jste zvali sami pro sebe aby jste znali hranice pozemku nebo je to potreba ke stavebnimu povoleni. Ted jsme koupili pozemek a budu resit stavebko a nemuzu nikde najit presny seznam co vse zaridit.

Odkaz Komentáře