Reklama
Reklama
Vyhledat: 

Takhle bude vypadat náš dům

Jak jsem slíbil, tak se činím. Náš projektant, pan Partika se ukázal jako vcelku agilní a již se nám dostalo dvou návrhů možného budoucího domu, z čehož jsme jeden vyřadili protože nám vůbec nesedl (to se může stát a není to rozhodně chyba projektanta). Na rovinu se přiznám, když jsem s nadšením otevřel příchozí e-mail s návrhy a rozbalil balík s pohledy a půdorysy, byl to trochu šok.

Pochopitelně, naše představa už byla nějaká a návrhy byly, no, hodně jiné. První návrh mě opravdu položil a tak jsem ho přeskočil, druhý návrh už se mi zdál lepší. Tak jsem koumal a koumal až jsem vykoumal, že to je set sakra dobré. Jasně mělo to nějaké drobné mušénky, jako třeba zapomenutý komín a tak. Nicméně vzal jsem co přišlo, vytiskl si to na papír a prošel spolu s manželkou. Veskrze jsme se shodli, že to byla trefa do černého a mušénky jsme viděli stejné. Vše jsem tedy sepsal, zakreslil do půdorysů a během zhruba 6-ti hodin pro ještě lepší představu překreslil do SketchUp. Jak já ten program miluju! No bylo to trošku složitější než se zdá, protože v prvotní studii nejsou samozřejmě důkladně okótované veškeré vnitřní rozměry, ale objevil jsem ve Photoshopu funkci co umí nastavit kolik px je kolik mm/cm/m/... a pak lze měřit a měřit a dostávat rozměry v zadané jednotce. Tak jsem +/- 2cm zakreslil celý dům, jednotlivé místnosti, nastěhoval tam nějaký nábytek pro lepší představu a hlavně jsem tam rovnou zakreslil i změny, které navrhujeme. Vše sepsané a včetně SketchUp modelu jsem poslal našemu projektantovi k vyřešení a do dvou dnů jsem dostal upravené návrhy půdorysů a pohledů.

Komín nakonec vyšel ocelový (v podstatě jak jsem předpověděl v návrhu ve SketchUp), ale říkám si že na druhou stranu to má svá pozitiva, nemusí se řešit prostup jedním stropem, druhým stropem a střechou. No a nemusí se zdít. Aby to bylo fér tak samozřejmě vychází dráž.

Nicméně by chtělo říct, co se nám líbí. I přes náš odpor vůči nádorům a komplikováním výstavby se nám líbí přilepený obdélníkový obývák s plochou střechou. Musím však uznat, že to není chyba nikoho jiného než nás, no hlavně moje. Když totiž zadáním je dům, který bude mít dole pokoj pro hosty, pracovnu, obývák, technickou místnost, koupelnu a vstupní halu. K tomu barvitě popíšete jaké plochy od těchto místností čekáte. Následně to samé vypočítáte pro horní patro a ještě to završíte tím, kolik asi tak chcete mít celkovou podlahovou plochu tak samozřejmě vyjde něco co to splní. Jen pak musí projektant či architekt dělat nějaké ústupky z požadavků dalších. Dále se nám opravdu moc líbí praktičnost s jakou je dům navržený. Už se moc těšíme na šatnu přidruženou ke vstupní hale, to bude naprosto epická záležitost. Rozhodně kvitujeme jako fanoušci Harryho Pottera přístěnek pod schody ;) a velkolepou záležitostí bude malá špajzka/spíž u kuchyně. Velký plus také spatřujeme v běžném okně nad schody a v plošně velmi úsporné chodbě v druhém nadzemním podlaží. Šatna u naší ložnice je už jen pouhou třešničkou na dortu.

Ve zkratce ještě nástin budoucího vývoje. Nyní pan Partika zpracuje situace a zprávy pro dotčené orgány a ty nám umožní získat hypoteční úvěr na stavbu domu. Jemu pak pro nás získat vyjádření dotčených orgánů. Dělá to takto proto, že pokud by někdo vyslovil nějaký nesouhlas s jakoukoliv částí domu je v této fázi stále poměrně jednoduché případné připomínky zapracovat.

No a nyní když jsme již měli možnost představit náš budoucí dům rodinám, bychom se rádi podělili i s vámi.

Začínají se množit dotazy ohledně automobilů v té samodomo vizualizaci. Chtěl bych učinit prohlášení, že vozidla zobrazená jsou pouze ilustrační, taková nevlastníme a NE :D ani si je nemůžeme dovolit a nejsou součástí rozpočtu stavby domu. Jsem ale moc rád, že se dobře bavíte ;).

Také píšeme samostatný blog, kde najdete nejen tento článek, ale i články další, některé budou exkluzivně jen na našem blogu, zde na svépomocí pak chceme psát delší články rekapitulující jednotlivé fáze.

Blog Doubkovi - o stavbě pasivního domu

 

Náklady

Název položky Cena
Výpis z LV pro banku 140 Kč
Celkem 140 Kč

Doporučte tento článek svým přátelům

Reklama

Přidejte svůj komentář k článku

Pro psaní komentářů se musíte přihlásit

5 komentáře

 • Odkaz Komentáře ArnieX pondělí, 20 listopad 2017 07:54 napsal(a) ArnieX

  Zdravím, děkuji za komentář. Ad WC, dole je to takto vymyšlené asi kvůli vaně a oknu. Nám to takto vyhovuje. V bytě máme jeden záchod součástí koupelny a jeden zvlášť. Dole to je spíše návštěvnická koupelna. Takže co si návštěva naprdí to si vyčuchá při koupání ;). Nahoře bude koupelna pro nás a zároveň se tam bude chodit na záchod často asi současně s ranní hygienou. Tak tam se hodí samostatný záchod. Nicméně ještě můžeme zkusit popřemýšlet zda neudělat dole nějak také samostatný záchod ale viz výše to nepovažujeme za problém. Navíc snad pokud bude rekuperace dobře fungovat tak bude dostatečná výměna vzduchu a nebude se držet západ dlouho.

 • Odkaz Komentáře 5CH pondělí, 20 listopad 2017 07:43 napsal(a) 5CH

  Ten přílepek přijde vhod, když pěkně vyřeší problém co nejvíce m2 v přízemí a co nejméně v 2NP.
  Jinak tak jak v 2NP můžete mít samostatné WC i v 1NP. Poté co na chalupě jsme měli v koupelně jen 2m příčku s odděleným wc tak jsem si vyzkoušel, že nejsem příznivcem společných prostor. Tak pokud jste se s takovým řešením už dříve nesžili, tak si to ještě včas promyslete.

 • Odkaz Komentáře 5CH pondělí, 20 listopad 2017 07:43 napsal(a) 5CH

  Ten přílepek přijde vhod, když pěkně vyřeší problém co nejvíce m2 v přízemí a co nejméně v 2NP.
  Jinak tak jak v 2NP můžete mít samostatné WC i v 1NP. Poté co na chalupě jsme měli v koupelně jen 2m příčku s odděleným wc tak jsem si vyzkoušel, že nejsem příznivcem společných prostor. Tak pokud jste se s takovým řešením už dříve nesžili, tak si to ještě včas promyslete.

 • Odkaz Komentáře ArnieX neděle, 19 listopad 2017 17:05 napsal(a) ArnieX

  To mi říká hodně lidí, ale zamítám to s tím, že při ploše pozemku 1872m2, se nevyplatí blbnout s terasou, která sežere další desetitisíce za zábradlí, nějakou "podlahu" třeba ze dřevoplastu, dvoje vstupní dveře z dětských pokojů, přece nebudu vysvětlovat dětem proč jen jedno má terasu apod. při tak velké zahradě budou pěkně běhat venku a nebudou zevlovat na terase ;). Jsem moc rád že se jinak líbí. Nám se také moc líbí. Jinak zelenou extenzivní střechu zvažujeme, to nám smysl dává a máme potvrzeno od projektanta, že je to možné jen přidáním vegetačního souvrství. Dokonce to je i v prvních zprávách pro úřad zmíněné.

 • Odkaz Komentáře Ewans neděle, 19 listopad 2017 17:00 napsal(a) Ewans

  Když už máte plochou střechu byla by škoda ji nevyužít jako občasnou terasu-dveře z pokoje? Doporučím zelenou extenzivní střechu....JInak projekt paráda,jednoduchý,prakticky,mám podobný dům bez přístavku.

ArnieX

Martin Doubek

Věk: 28
Koníčky: Rodina, pes, IT, Apple, DIY
Zaměstnání: IT Designer

Andrea Doubková

Věk: 26
Zaměstnání: Mateřská "dovolená"

Detaily domu

Kraj: Ústecký
Velikost pozemku: 1 872 m2
Zastavěná plocha domu: 138 m2
Podlahová plocha domu: 172 m2
Typ domu: patrový
Plánovaný rozpočet: 5 300 000 Kč
Celkem prostavěno: 781 700 Kč

Související články

Design a funkčnost v rodinném domě

Design a funkčnost v rodinném domě
Dřevostavby jsou stále oblíbenější a v posledních letech u nás nacházejí mnoho nových majitelů. Společně s bouráním mýtů s nimi spojených se do popředí dostává také množství výhod, které výstavba…

Začátek a příprava pozemku na stavbu

Začátek a příprava pozemku na stavbu
Zdravím stavebníky, již několik let sleduji tento web a rozhodl jsem se, že také něco přispěju, ať jenom nečerpám zkušenosti... Začnu postupně od začátku, abych se postupně dostal do současnosti. Na začátku stálo…

Koupě pozemku na horách a projektová dokumentace

Koupě pozemku na horách a projektová dokumentace
Po dlouhém váhání, hledání a rozmýšlení, zda se pustíme do nákladné rekonstrukce našeho malého domku, nebo raději koupíme pozemek a začneme od základů, vyhrála varianta číslo dvě a nakonec jsme…

Mohlo by Vás zajímat

Základová deska

Základová deska
ČERVENEC 2012 Po zabetonování ztraceného bednění jsem objednal 2 tatry strusky (30 t) o frakci 16-32 mm, veškeré komponenty pro ležatou kanalizaci a půjčili jsme si vibrační pěch na celý…

Diskuzní fórum