Reklama
Reklama
Vyhledat: 

Fáze Projekt

Jak jsme již v předchozím příspěvku nastínili, naším snem je bungalov v pasivním standardu. Téměř každý projektant nám na to odvětil - to se nedělá. A když už, tak většinou ve tvaru nudle, aby byla budova co nejvíce celistvá a měla co nejméně výklenků. My jsme si ale stáli za svým "eLkem" a nudli prostě zavrhli. Dodali jsme našemu projektantovi odvahy, ať nám vše spočítá, a když se opravdu nebudeme moci vejít do pasivu, promyslíme, jaký jiný vyvhovující půdorys by se nám zamlouval.

Hle, ku překvapení všech nám výpočty dopadly skvěle. Sice budeme stavět z těžkých vápenopískových cihel, které ovšem mají vynikající akumulační a akustické vlastnosti a také se nevyhneme asi půlmetrové zdi, ale co bychom neudělali pro naše vysněné království. Dřina nás nemine, ale jdeme do toho.

Náš architekt nám i zařizuje veškeré byrokratické povinnosti - za nás se to vyplatí při naší pracovní vytíženosti. Díky tomu, že náš pozemek stojí vedle silnice, museli jsme baráček o 3 m posunout kvůli 15m vzdálenosti od silnice, z čehož jsme radost moc neměli, poněvadž nyní naše největší okno kouká přímo sousedům na plot a zahradu.

Zároveň jsme zažádali u ČEZ připojení, vyplázli jsme peníze na spoluúčast a budeme stavět andělíčka - snad co nejdříve. Kdy nás napojí ČEZ je pro nás ve hvězdách, mají na to 9 měsíců. Kdyby měl někdo reálnou zkušenosti, podělte se, jak dlouho to trvá atd., ale moc nás neděste!

Nyní poptáváme konkrétní okna vhodná pro pasiv, tepelné čerpadlo vzduch-voda, rekuperaci a také centrální vysavač. Kdyby měl někdo vydařené tipy, sem s nimi prosím :).

 

Náklady

Název položky Cena
ČEZ 12 500 Kč
Projekt 71 100 Kč
Túje 900 Kč
Celkem 84 500 Kč

Doporučte tento článek svým přátelům

Reklama

Přidejte svůj komentář k článku

Pro psaní komentářů se musíte přihlásit

16 komentáře

 • Odkaz Komentáře Petr středa, 29 listopad 2017 00:56 napsal(a) Petr

  Projektant a architekt to je rozdíl. Architekt to vymyslí a nechá to projektanty naprojektovat. Celé by to mělo dávat hlavu i patu. Zkoordinuje ostatní profese. Vetšinou jsou to celá studia, kde jsou zastoupené všechny profese, nebo alespoň ty hlavní. Takže tam je ta přidaná hodnota. Taky hledáme projektanta, ale 250 tisíc do toho rozhodně nedáme. Nejvíce mě pobavil atelier DEKu, ti se přijeli podívat, ale nabídku na projekt už nikdy neposlali. Pan Partika tady má myslím taky jeden projekt kdy si stavěl vlastní pasivní dům. Od něj bych si to klidně nechal na-projektovat taky, ale máme ho hrozně z ruky a já si myslím že projektant by měl být k dispozici co nejblíže :)

 • Odkaz Komentáře Jana a Ondřej neděle, 26 listopad 2017 10:26 napsal(a) Jana a Ondřej

  Zdravím, my taky máme fixní cenu projektu. Cena obsahuje kompletní dokumentaci pro stavební řízení + vyřízení stavebního řízeni, projekt studny, příjezdové cesty a předběžné posouzení na NZÚ. Jediné co je zvlášť je vyřízení zelené úsporám + hluková studie. Za to se bude platit zvlášť.
  Osobně mi přijde 5% z plánované ceny domu dost. To bychom asi nedali za to. Leda že by to bylo s kompletní prováděčkou + 3D projekt interiérů. Přesně takto to má kolega z práce a dává za projekt 300K.

 • Odkaz Komentáře ArnieX sobota, 25 listopad 2017 20:06 napsal(a) ArnieX

  Ten náš projektant určil cenu fixní, a je nezávislá na ceně domu. Součástí je pak kromě realizačního projektu i získání stavebního povolení. Jinak běžně se určuje cena dle obestavěného prostoru, ale to se určuje dost těžko když člověk ještě nemá žádnou přestavu nebo dům navržený třeba architektem. Pro pasiv je to aktuálně něco kolem 6500Kč za m3. Když si to vyhledáte na googlu najdete tyhle koeficienty pro různé druhy staveb, z různých materiálů a jsou i nějaké kalkulačky. Cena je to pak samozřejmě jen velmi orientační. Já osobně bych 250k za projekt nedal. Mrkněte na pana Partiku, my jsme zatím spokojení.

 • Odkaz Komentáře JakubBrno sobota, 25 listopad 2017 20:00 napsal(a) JakubBrno

  Díky za info, na pana projektanta se podívám. Ty procenta vím, že jsou celkem OK, jen mi není jasné z čeho se vychází. Přece nemůže do ceny zahrnovat i vybavení domu? Je rozdíl zda někdo použije plastová okna nebo hliníková, dřevěnou podlahu nebo laminát, atd. Pan architekt tvrdí, že na internetu je někde průměrná cena za metr krichlový obestavěné plochy domu a tou se prý řídí při určení ceny a z té potom následně procentuální části za projekt. Nemám problém zaplatit si kvalitní projekt, jen bych raději viděl seznam činností oceněných hodinově a příslušnou hodinovou sazbu, než nějaká procenta z podivně zjištěné ceny za stavbu. Ten váš projektant určuje cenu jak, pokud vám to tedy sdělil? Díky.

 • Odkaz Komentáře ArnieX sobota, 25 listopad 2017 19:20 napsal(a) ArnieX

  Otázka sice není pro mě, nicméně projekt za 5% ceny je ještě celkem OK, ceníková cena projektu je dle ČKAIT snad až 9%. Můžu doporučit našeho projektanta pana Radka Partiku, jeho cena za realizační projekt je více než příznivá, o to víc ve srovnání s ceníkovou cenou ČKAIT. Navíc pokud jste z Brna, tak to k vám má kousek.

 • Odkaz Komentáře JakubBrno sobota, 25 listopad 2017 19:00 napsal(a) JakubBrno

  Zdravím, můžu se zeptat co všechno máte v tom projektu za 71000? A to je konečná cena? Po mně chce architekt 5% z plánované ceny domu, kterou si prý někde spočítá na internetu. Odhaduji že dům mě bude stát 5 mil. a to je prý podle architekta ještě málo. Tzn. za projekt chce minimálně 250 000. Proto by mě zajímalo, zda ten váš projekt je pouze pro stavební povolení, nebo i prováděcí. Děkuji.

 • Odkaz Komentáře 5CH čtvrtek, 16 listopad 2017 15:00 napsal(a) 5CH

  K cenám oken a dveří tak za 13ks. chce Slavona 430 000kč + montáž + doprava -7% za platbu předem = 535 000kč vč. dph.

  Jinak k tomu, že takový dům se nedělá v pasivu, tak ne že by to nešlo, ale je to částečně proti myšlence bydlení s co nejmenšími náklady a zátěže životního prostředí. Ale než abyste měli nezateplený dům a navíc topili uhlím a petkami, tak je dobrý nápad si postavit pasivní dům podle českých podmínek.

 • Odkaz Komentáře ArnieX čtvrtek, 16 listopad 2017 14:53 napsal(a) ArnieX

  Tak to je určitě velká výhoda s těma stavebninama ;) trochu závist. Držím palce.

 • Odkaz Komentáře Jana a Ondřej čtvrtek, 16 listopad 2017 14:51 napsal(a) Jana a Ondřej

  Zdravím a děkujeme všem za komentáře a rady, určitě je využijeme. Abych byl upřímný, máme v rodině síť stavebnin, takže téměř vše budeme mít za ceny které nejsou veřejné např. bednění, cihly, tašky, omítky, EPS a spoustu dalších. Toto vše stlačí cenu o podstatný peníz dolu. Co se týče oken, tak máme nabídku na okna Vekra Premium EVO i s montáží za celkem za 230K. Rekuperační jednotka od Regulusu za 40K s DPH + 30K ostatní materiál = 70K.
  NZU B1 podle prvotních propočtů projektanta nebude problém. Když zesílíme izolaci podlahy a střechy, tak bychom se možná dostali i na B2. Co se týče stavby, tak toho se nebojím. Projektant nám bude dohlížet na stavbu a každou fázi před dokončením zkontroluje. Navíc já jako kvalitář nesnesu, když něco není udělané tak jak má být.
  ČEZ - doufám, že nás velice překvapí a stihne veškeré úpravy do jara, ale to je asi jen naše zbožné přání. Ještě že máme hodné sousedy .
  Určitě budeme dál informovat o našem postupu a strastech.

 • Odkaz Komentáře ArnieX čtvrtek, 16 listopad 2017 13:32 napsal(a) ArnieX

  Sakryš nevím co dělám furt špatně že si každý myslí že jsem žena :D. Asi se budu muset začít v komentářích podepisovat. Manželka sem nepíše, jen já.

  Rekuperaci vím jen kolik stála od jedněch stavitelů, podařilo se jim šikovně vyptat na jednotlivé fáze a nakonec je vyšla na tuším 90k. Není to levná záležitost, ale nemusí to stát ani tolik. Kdyby to stálo jak píšete 180+ tak do toho nikdo trochu rozumný ani nejde, to je příliš vysoká cena za komfort. O tom že by se to někdy vůbec zaplatilo nejde vůbec hovořit za takovou cenu. Jinak TČ je i do pasivu rozumná záležitost, osobně bych volil spíš země-voda, nejen kvuli hygieně kterou je potřeba dělat pro SÚ. Samotné čerpadlo je pak otázka třeba 80-120k, něco bude stát kolektor zhruba 20k, pak zásobník na TUV 250-300l do 20k, ale to už je záležitost jakéhokoliv způsobu topení či ohřevu TUV. Nepřijde mi rozumné navrhovat elektriku ať už tím myslíte přímotopy nebo topné rohože, v prvním případě to vypadá dost hnusně, v druhém případě to není rozumné protože už nikdy nemůžete vyměnit zdroj tepla - alespoň tedy ne bez rozkopání celé podlahy. Může se stát cokoliv, elektřina může vyletět do oblak a budete chtít topit jiným způsobem, třeba biomasou, peletkovými kamny s výměníkem co já vím, pak je lepší mít teplovodní podlahové topení, protože na něj lze napojit jakýkoliv jiný zdroj tepla, který ohřívá vodu.

Jana a Ondřej

Jana

Věk: 30
Koníčky: Výlety, zahrada, seriály
Zaměstnání: Sales Order Administrator

Ondřej

Věk: 26
Koníčky: Výlety,dům,kutilství
Zaměstnání: Quality Engineer

Detaily domu

Kraj: Plzeňský
Velikost pozemku: 2 020 m2
Zastavěná plocha domu: 170 m2
Podlahová plocha domu: 155,54 m2
Typ domu: přízemní
Plánovaný rozpočet: 3 500 000 Kč
Celkem prostavěno: 629 208 Kč

Související články

Design a funkčnost v rodinném domě

Design a funkčnost v rodinném domě
Dřevostavby jsou stále oblíbenější a v posledních letech u nás nacházejí mnoho nových majitelů. Společně s bouráním mýtů s nimi spojených se do popředí dostává také množství výhod, které výstavba…

Koupě pozemku na horách a projektová dokumentace

Koupě pozemku na horách a projektová dokumentace
Po dlouhém váhání, hledání a rozmýšlení, zda se pustíme do nákladné rekonstrukce našeho malého domku, nebo raději koupíme pozemek a začneme od základů, vyhrála varianta číslo dvě a nakonec jsme…

Rodinné domy, bytovky i školy: Inspirujte se, jak stavět rychle a efektivně

Rodinné domy, bytovky i školy: Inspirujte se, jak stavět rychle a efektivně
Šetření za vytápění, úspora energie, nižší zátěž na nosné konstrukce nebo lepší akustické vlastnosti. Pokud plánujete stavbu nebo rekonstrukci, nechte se inspirovat příklady využití stavebních technologií a materiálů Rigips.

Mohlo by Vás zajímat

Základová deska

Základová deska
Konečně jsme se dočkali! Za krásného, téměř letního počasí, 27.5.2014, přijel bagřík vykopat nám základy a některé prostupy. Po čtrnácti dnech intenzivních slejváků jsme konečně mohli tvořit hodnoty.

Diskuzní fórum