Reklama
Reklama
Vyhledat: 

Co budeme dělat? Aneb vize lepších zítřků

Zdravím všechny stavbaře, stavebníky, „matéry“ i amatéry, jako jsem já :). Po dlouhé úvaze, zda zde na webu jen číst a inspirovat se a tiše závidět nebo si posypat hlavu popelem a taky něco sepsat, jsem dospěl k závěru, že není nic lepšího než se pochlubit svým neumělstvím a amatérismem. Prosím, pokud budete psát nějaké komentáře, buďte prosím shovívaví. Jak se říká, chytrému napověz, hloupého kopni. Řekl bych, že jsem tak na půli cesty, takže stačí jen drobný kopanec. Jelikož se zde na svepomoci.cz pohybuji již 2.rokem, stačil jsem něco teoretického pochytit. Už vím, co je kladívko, fanka, roksor, úhelník apod. :). Samozřejmě dělám si srandu, o roksoru mám ještě pochybnosti. Berte mě s rezervou.

Pokud tedy bude v textu nějaké mé zmršené názvosloví, předem se stavbařům omlouvám. Možná bude nejlepší ukončit mé prázdné tlachání a začít psát o tom, k čemu je tento web stvořen a to je postavení klícky jako vystřižené z katalogu i s tou hambatou paní u bazénu. Co je však nejneuvěřitelnější, postavit tu klícku vlastními silami. Pokud se ještě někdo prokousal mým textem až sem a nedal ještě tlačítko zpět, klobouk dolů. Ale vraťme se zpět.

Všechno to začalo asi jako u většiny stavebníků, nespokojenost se stávajícím bydlením a vize bydlení lepšího. My jsme od začátku, co se s partnerkou známe, prošli etapami: 1. Free život, nic nás netrápí. 2. Máme se rádi, chceme být pořád spolu. 3. Budeme bydlet spolu u rodičů. 4. Budeme bydlet alespoň v pronajatém bytě a konečně budeme mít soukromí. 5. Budeme bydlet ve vlastním bytě. Nebudeme přece někomu platit za nájem. 6. Nevrátíme se raději k rodičům? Tam jsme se nemuseli o nic starat? 7. Už jsme si zvykli, ale ten byt je malý, budeme chtít miminko, takže budeme muset jít do většího a nebo …..a tady se to začíná lámat.

Měli jsme po dlouhých peripetiích, kterými vás nebudu trápit, vlastní byt 2+kk, který jsme již doplatili a v hlavě nás nahlodávala myšlenka co dál. Větší byt? Při dnešních cenách, téměř nerentabilní. Splácet 20let místo, s prominutím v „králikárně“, kde soused ví, kdy jste se sprchoval a ještě vám vytkne, že se sprchujete zbytečně dlouho. No nechám na každém, ale nás vidina dalších 40-50let v „králičárně“, opravdu trápila. Brát dítě na hřiště, kde si nějaký „kouřista“ dělá z pískoviště popelník je přes čáru, ani nemluvě o pejskařích, kteří mají problémy se zády.

Začali jsme tedy počítat a dumat nad tím co nám to dá a vezme, když se rozhodneme pro baráček. Za sebe musím říci, že ač se to zdálo jednoznačné, bylo to těžší, než jsem myslel. Nejen to, kde, tedy v jakém městě nebo vesnici se poohlédnout po pozemku, ale jak budou děti chodit/ jezdit do školy. Jak se budeme dostávat do práce. Co nám to všechno přinese za komplikace atd.

Nejjednodušší se nám zdálo, vzít si prostě papír, rozpůlit ho napůl a vlevo psát pozitiva a vpravo pasiva Už jsme se pomalu vraceli k názoru, že bude lepší, pohodlnější a jednodušší, koupit opravdu nějakou 3+1, vymalovat a bydlet. Odpadá tím spousta věci. Ano,ale…Až manželka přišla s tím, že se nebudeme ukvapovat, dokud to není nutné a že se zatím poohlídneme po tom, co vlastně trh s nemovitostmi nabízí. Výborný nápad! Tak jdeme na to.

Takže, máme tu starší baráčky k renovaci v okolí bydliště. O.k.ale, většina je buď v centru, což mimo to, že to nikdy nebude tak jak jste si přáli u nás třeba znamená, že je to v památkově chráněném území a památkáři no, eh, co na to říct. Raději nic, tak jdeme dál.  Rozestavěné baráčky, ano, ale…většina je buď mimo město v rozvíjejících se satelitech, tedy konkrétně tam, kde dávají lišky dobrou noc, anebo na vesnici s méně jak 10 obyvateli, včetně mé babičky s dědou. Né že bych si nepřál kousek klidu, ale abych musel pro pečivo ½ hodiny do města, na to vážně nemám. Vždyť si neumím pazourkem rozdělat ani oheň, tak základní škola vás vážně na život nepřipraví. Takže okruh se velice rychle zúžil.

Pokud baráček, tak max.5km od našeho bydliště s dobrou dostupností, alespoň malý krámek někde poblíž, to kdyby člověk nahonem něco potřeboval a ne někde v centru. Zadáme na internet-hledat. A…. nic! No to jsme si mohli myslet. Tak jinam. Pozemek. No bude to dost práce začít z ničeho, ale zase uzpůsobíme si to podle sebe. Kolik tak může v okolí stát pozemek. Hned jsem se musel sám sobě zasmát, když sem se přistihnul, jak už v hlavě začínám šetřit a přitom ještě nic nemám :). No není nic jednoduššího, než se prostě podívat kruté realitě do tváře. No bylo to právě, když se trh s realitami začínal oklepávat a lidi nakupovali nemovitosti, jako rohlíky v kráme, takže máme na výběr mezi nějakou loukou za městem, kde bychom na přípojky museli kopat tunel „Blanka“. Hm, to bych musel s manželkou prodat všechny orgány a ještě bychom půlku dlužili. Tak dál. Další pozemek se zdál pěkný, slunný cca 400m od centra. Sice bez přípojek, ale napojení je možné cca 80m od pozemku, takže nic hrozného. To nevypadá špatně. Ano skutečně, po prohlídce jsme byli nadšení, do té doby než nám přišel dopis s ČEZu, že přesně v půlce pozemku, vede nějaký vysokonapěťový kabel z bývalých kolejí. Překopání je sice možné, ale na vlastní náklady. Znovu jsme začali uvažovat o tunelu „Blanka“. Neklesejme na mysli, omrknem ještě něco, to by bylo, aby to nebylo. 3 pozemek byl kousek nad centrem. Za sebou měl vysokou zeď a před sebou silnici, takže z paneláku před silnici. Znovu proběhla celkem vtipná konverzace o tunelu „Blanka“. 4. pozemek už jsme skoukli, jako profesionálové, zkušenosti z předchozích návštěv nás zocelili. 5.,6.,7. pozemek nemá cenu rozepisovat. Ale jak se říká, do 3-ti ce (x3) všeho dobrého i zlého. Pozemek kousek od centra v rozvíjejícím se satelitu, na koci, kde za pozemkem byl už jen les a před námi, jako na dlani celé město. Ten výhled bral dech. Rozumná cena, veškeré přípojky, kromě plynu, jsou naplánované na příští rok.

Probíhá povolení o prodloužení vodovodu, kanalizace. Elektriku co by kamenem dohodil. Jediná vada, je to v kopci. Resp.na začátku cca 10 m, je to jakžtakž rovné s rozdílem 1m, ale čím jdete dále je pozemek strmější a strmější. V nejvyšším a nejnižším bodě pozemku cca 35m od sebe je rozdíl odhadem 5m. No to už je dost, ale pak se otočíte, sluníčko vám hřeje tvář a ten výhled, k nezaplacení. Ano, tady by se mi líbilo. Dohodli jsme se tedy na předběžném zájmu s tím, že se ještě poradíme. Dle výrazu mé ženy, bude o čem mluvit. Nebudu zde rozepisovat naši konverzaci, jelikož nevím, v kterou hodinu bude tento text někdo číst :). „Nakonec jsem, ale mámu přemluvil.“ (slunce, seno, erotika). Následovalo obvyklé kolečko po úřadech. Známé z našich končin, jako kolo štěstí, v závislosti na jakého úředníka zrovna narazíte. Naštěstí většinu zařizoval vlastníkům zástupce, takže bylo vše vcelku rychle.

Se vším všudy za 3 měsíce, jsme měli rozhodnutí a zápis v katastru. Ze začátku byl trošku problém v kupní smlouvě, kde jsme chtěli mít mermomocí uvedené, že do nějakého data, udělá/ zhotoví pan vlastník, prodloužení vodovodu a kanalizace na své náklady, k hranici našeho pozemku, jelikož nám to slíbil při prohlídce pozemku. Sliby se slibují a voda teče, toho jsme se nechtěli dočkat a tak jsme na tomto bodě trvali. Už jsme mysleli, že pod naší tíhou věčného kibicování do kupní smlouvy, pán cukne, ale očividně byl více flegmatický než my. Na závěr se tedy doplnilo do smlouvy, že pokud nebude vše, jak jsme se dohodli, budeme mít možnost od smlouvy odstoupit, vymáhat pokutu za nedodržení termínu nebo zaplacení výdajů s tím spojené. Jsme spokojeni a kousek té boží půdy je náš.

Stáhnout přílohy

Doporučte tento článek svým přátelům

Reklama

Přidejte svůj komentář k článku

Pro psaní komentářů se musíte přihlásit

14 komentáře

 • Odkaz Komentáře tombl1971 pátek, 20 říjen 2017 05:43 napsal(a) tombl1971

  Obávám se, že to opravdu není vina stavebního úřadu. Diskutoval jsem o tom se "svou paní " na SÚ. Ta mi řekla, že ona musí kontrolovat, zda je stavba v souladu s regulačním plánem. Regulační plán vydává zastupitelstvo obce. To, jak někteří úřenící jednají je druhá věc.
  Většinou si stavebníci (já taky) vyhlédnou vhodný stavební pozemek (hlavně lokalita x cena), a teprve pak zjišťují, co vlastně mohou stavět. Ale neklesal bych na duchu. Pokud si vyberete dobráho architekta, tak Vám určitě vytvoři dům, který se Vám bude líbit.

 • Odkaz Komentáře Majky a L.A. pátek, 20 říjen 2017 00:11 napsal(a) Majky a L.A.

  Pro tombl1971 : Ano, samozřejmě. To co můžeme jsme si již zjistili. Bohužel je to jako v životě. Ať si myslíte cokoliv a máte jakékoliv krásné přání a vize, stavební úřad vás vyvede z omylu a prakticky vám dům vybere on :D.

 • Odkaz Komentáře tombl1971 čtvrtek, 19 říjen 2017 10:00 napsal(a) tombl1971

  To, co můžete nebo nemůžete postavit by mělo být v regulačním plánu. Často sedá najít na www stránkách obce.

 • Odkaz Komentáře S+M středa, 27 září 2017 05:58 napsal(a) S+M

  Aktuálně již pracujeme na základové desce, bohužel vzhledem k počasí trvá déle než bych chtěl. Snad během příštího týdne bude hotovo. Jinak Vám mohu potvrdit, že ta byrokracie je hrozná, ale když to projdete, tak budete mít ten skvělý pocit získaného povolení :)

 • Odkaz Komentáře Majky a L.A. úterý, 26 září 2017 17:37 napsal(a) Majky a L.A.

  Děkujeme. Máte již nějakou vizi, např.jaký baráček budete chtít? Už máte něco zařízené? Ta birokracie na těch úřádech je asi to nejhorší na celé stavbě :)

 • Odkaz Komentáře Majky a L.A. úterý, 26 září 2017 17:37 napsal(a) Majky a L.A.

  Děkujeme. Máte již nějakou vizi, např.jaký baráček budete chtít? Už máte něco zařízené? Ta birokracie na těch úřádech je asi to nejhorší na celé stavbě :)

 • Odkaz Komentáře S+M úterý, 26 září 2017 09:52 napsal(a) S+M

  Ahojte, tak koukám, to budete stavět kousek od nás :) Je hezké vidět, že tu máme kolegy stavebníky poblíž. Pro zajímavost my stavíme v jedné obci za Libercem kousek od Hodkovic. Budeme se těšit na další Vaše články, přejeme mnoho zdaru!

 • Odkaz Komentáře Danny pondělí, 25 září 2017 07:21 napsal(a) Danny

  Asi máte pravdu že to bude podle obličeje, také jsme paní nezaujali :-D kdyby dovolily bungalov se sedlovou střechou, tak by to byl pro nás přijatelný kompromis. Bylo by tam drobné zjednodušení, co se týká nároží. Pokud by to vyšlo, tak bych chtěl cílit na nižší dotaci, takže je rekuperace nutností, ale šel bych do ní asi i bez toho. Kdyby jsme chtěli topit elektřinou, tak by jsme museli mít kamna a možná i nějakou fotovoltaiku kvůli spotřebě neobnovitelné energie. S kamnama je u pasivu problém s přetápěním. Zbývá plyn a tepelné čerpadlo. Dělal jsem si hrubé srovnání s drahým čerpadlem a když se započítala i spotřeba elektřiny na zbytek domácnosti tak mě čerpadlo vycházelo zhruba na stejno s plynem. Já však nechci jít do drahého, ale něčeho přiměřeného v poměru cena výkon. Ještě řesím jestli vzduch-voda nebo zemní kolektor-voda. Vytápění určitě podlahové. Co se týče materiálu tak se mi hned zalíbilo VPC, ale musím koukat i na cenu, takže hlavní kandidáti jsou porobeton a cihlovzduch se zateplením 20-30cm EPS, podle toho jak vyjdou výpočty. Ta hlína by se možná hodila. Budu mít sice přebytek, ale asi bude plná kamení a sutin, takže ji nudu likvidovat a na vrch bych pak chtěl aspoň trochu čistou. Na to je ale zatím čas.

 • Odkaz Komentáře Majky a L.A. pondělí, 25 září 2017 00:18 napsal(a) Majky a L.A.

  Přesně tyto informace jsme dostaly také. A jak jde vidět, jak píšete, když se člověk podívá okole sebe, nevím zda všichni jedou dle zástavby. Původně jsme chtěli také bungalov, ale bohužel, v místě nelze stavět bungalov, to nám řekla paní na úřadě, resp.jde, ale střecha musí být sedlová :), no to je fór....Třeba v okolí Větrova, konkrétně co by kamenem dohodil od nás, je kolem 5 klasických bungalovů, ale tam kde ho chceme my to nejde, no vážně se v tom nevyznám.Třeba to jde, ale asi jak u koho, nemám asi ten správný obličej :D. Asi záleží koho znáte. Fandím Vám ohledně pasivu, budete dělat nějakou rekuperaci nebo něco podobného? Jaké plánujete vytápění? Kamna, plyn, elektrika? Podlahové, radiátory? Kontakt si schovám a pak si kdyžtak napíšeme. Můj je: michalkuchta@seznam.cz, kdyby jste něco sháněl, nabízel nebo prodával. Jinak kdyby jste chtěl, budu mít mraky hlíny na srovnání terénu, pokud by jste jí třeba potřeboval :). A už jste se rozhodl, z čeho budete stavět? Nám trvalo snad půl roku, než jsme se shodli z čeho to uplácáme.

 • Odkaz Komentáře Danny neděle, 24 září 2017 11:27 napsal(a) Danny

  Článek tu zatím žádný nemám, ještě jsem se k tomu nedokopal. Chtěli by jsme stavět pasivní bungalov a co půjde, tak svépomocí. Na územním plánování nám řekli že bungalov ne. Alespoň obytné podkroví, sklon střechy minimálně 35° sedlová kvůli okolní zástavbě. Zajímavé je, že tu vím o pár bungalovech které jsou ještě v horší zástavbě. Například v okálech je jeden mezi dvoupatrovými domy s podkrovím a asi 100m od nás je údajně také jeden schválený. Bavili jsem se s jedním projektantem co dělal rodičům zimní zahradu a ten nám tvrdil že se to dá uhádat, že černé na bílem to nikde nemají. Myslím si, že bungalov schovaný za živým plotem je lepší než 8mi metrová hacienda. Přinejhorším by jsme šli do toho patra, ale aby byl dům co nejnižší. Akorát dělám návrhy a tento nebo příští týden bych se tam s nimy chtěl stavit a uvidím jak se na to budou tvářit. Pak začnu řešit projekt. S tím nářadím atd. to není špatný nápad. Email: Dalibor.hron@seznam.cz

Majky & L.A.

Michal

Věk: 31
Koníčky: Internet, PS3, Golf, Auto
Zaměstnání: Laboratory tester

Detaily domu

Kraj: Liberecký
Velikost pozemku: 1 228 m2
Zastavěná plocha domu: 115 m2
Podlahová plocha domu: 168 m2
Typ domu: patrový
Plánovaný rozpočet: 2 200 000 Kč
Celkem prostavěno: 108 031

Související články

Hledání pozemku a příprava projektu

Hledání pozemku a příprava projektu
Hledali jsme pozemek do 1.000.000 Kč, nejlépe zasíťovaný kolem Liberce.

Výběr pozemku

Výběr pozemku
Jelikož jsme oba dva z dědiny, tak postavit si pro nás vlastní dům byla jasná volba, takže asi před rokem jsme začali shánět náš vysněný pozemek. Oba jsme v tu…

Každým dnem si jdeme za svým snem :-)

Každým dnem si jdeme za svým snem :-)
Zdravím všechny stavebníky, i my jsme si vysnili naše hnízdečko a po dlouhém váhání jsme se rozhodli postavit si domeček v městečku nedaleko Karlových Varů, ve kterém žijeme.

Diskuzní fórum

  • Přerušení tepelného mostu
  • 1. Pozor, KOOLTHERM. Pod označením CoolTherm se naopak prodává tepelně vodivý materiál....
  • Autor mates | 25. zář 2018 22:19
  • Podlaha v garáži
  • Anhydrit bych do garáže určitě nedával kvůli vlhkosti, protože anhydrit nemá rád vlhkost....
  • Autor lukasberan | 25. zář 2018 17:52
  • Vyjmutí ze ZPF
  • Zdravím, řešíme vyjmutí ze ZPF a jelikož budu podávat žádost já, ale vlastník je manžel...
  • Autor Míša | 25. zář 2018 11:01