Čím budeme topit v pasivu

Příspěvek stavebníka

Jelikož stavíme pasivní dům a ještě k tomu snad i s dotací, museli jsme se rozhodnout čím budeme topit ještě dříve, než byť jen kopneme do země. Těch věcí, co musíme mít rozhodnutých je více - například jsem musel předem specifikovat i okna, rekuperaci a dokonce i takový detail, jako jsou předokenní žaluzie, včetně uvedení jejich modelu a barvy.

Ale zpět k vytápění. Když jsem začal o domě přemýšlet, měl jsem jasno jen v jednom, že to bude dřevostavba. Ruku v ruce s tím šla myšlenka na minimalizaci rizik, které představuje voda v dřevěné konstrukci, a proto jsem původně chtěl jen elektrické přímotopy + v kombinaci s tepelným čerpadlem vzduch - vzduch, nebo-li s klimatizační jednotkou. Jak jsem ale víc do problematiky zabředal, navštívil kurz centra pasivního domu atd... vyšlo mi z toho, že se nakonec teplovodnímu systému vytápění nevyhnu. 

Přímotopy mít nemohu, jelikož by pak nevycházela neobnovitelná primární energie, která se u domu hodně řeší a navíc bych neměl možnost změny zdroje vytápění v budoucnu. Po domluvě s projektantem a energetiky jsme tedy nakonec skončili u následujícího systému:

V technické místnosti bude osazen akumulační zásobník na teplou vodu o celkovém objemu 1000l, z němž je integrován zásobník TUV o objemu 200l (vyrábí DZD Dražice za vcelku příznivou cenu), nahřívat se bude topnou spirálou, kterou přes střídač bude napájet fotovoltaická elektrárna o výkonu nějakých 3,6kWp, sekundárním zdrojem tepla jsou pak krbová kamna s výměníkem HAAS+SOHN Visby, no a do třetice když nebude svítit a budu navíc líný, tak pak tu máme ještě elektrokotel o výkonu 6kW. To vše je pak napojené na podlahové teplovodní topení.

Jsem zvědavý, jaká bude reálná zkušenost, a jak bude systém fungovat a zda-li bude dle očekávání úsporný. Pokud by vše šlo jak má, neměli bychom měsíčně platit za energie o moc víc než 1000kč :-D A to už se vyplatí, když v paneláku dá člověk za poloviční podlahovou plochu tisíce cca čtyři :-).
 
Jinak přebytky z fotovoltaiky jdou samozřejmě využít i pro běžnou spotřebu domu, vaření, praní atd...
 
Výhledově až  zlevní baterie (což věřím, že nebude dlouho trvat) vyměním pak střídač za jiný a budu energii ukládat do baterek. V současné chvíli ale s osazením bateriemi nepočítám.

Jako vždy odkaz na blog, kde je víc článků fotek a detailů: http://normacks.blogspot.cz

Fotogalerie

Čím budeme topit v pasivu
Čím budeme topit v pasivu
Čím budeme topit v pasivu
Čím budeme topit v pasivu
Čím budeme topit v pasivu
Čím budeme topit v pasivu
finální výsledek
Předchozí článek autora
10.07.2017 17:00 5593 zhlédnutí
Sečení + stavební bouda
Nastalo jaro, kraj se zazelenal...no a tak mi na pozemku vyrostla práce. Jelikož...
Pilování detailů a čekání na ohlášku
Následujicí článek autora
20.07.2017 08:10 4166 zhlédnutí
Pilování detailů a čekání na ohlášku
Po slibném rozjezdu se teď na dva týdny odmlčím a budu doufat že,...

Stavební etapa: projekt domu topení

2 komentáře

NINAJS
napsal(a) NINAJS/26. čvn 2020 11:47

Dobrý den.

O tom je ještě super článek tady https://www.levnekrby.cz/zajimavosti/krb-do-pasivniho-domu/
Pro mě velice zajímavé téma.

Odkaz Komentáře
Michal "Quickyprd" Opluštil
napsal(a) Michal Quickyprd Opluštil/19. čvc 2017 11:53

Zdarvím. Jo výběr technologií je při současné nabídce naprosto šílený.A výběr oken snad ještě těžší. Chtěli jsme to mít co nejjjednodušší a co nejméně údržbové. Poté co jsem různé systémy viděl již v hotových domech a v kěolik z nich i již zažily i pár zim tak bylo jasno.
Kombinace Nilan Compact K, přímotopy o celkovém "výkonu" 4kW, Krb-komín Schiedel Lineare a dle ener.auditu na B.2 jsme ještě museli doplnit monstrozní FVE o výkonu 0,5kW. Volba padla na GridFree panely v ceně 16tisíc. Ceny velmi slušná.Ještě by tam ale chtělo přičíst příplatek za opravdu super okna. Díky nim je dle PHPP spotřeba o 2kW nižší. Takže by bylo nutno při použití "low-cost" Rehau geneo oknům pár FVE panelů.

Odkaz Komentáře