Reklama
Reklama
Vyhledat: 

Jak bude náš domek vypadat + povolení

Po tom, co jsme vybrali místo, kde budeme stavět, koupili pozemek, přišla řada na to, jak bude náš domek vypadat. Začali jsme uvažovat, že si koupíme tipový projekt od společností, co se tím zabývají.

Našli jsme spoustu projektů, co by se nám libili, ale v každém nám něco vadilo, tak jsme usoudili, že bude nejjednoduší si nechat namalovat vlastní projekt dle našich představ. Tím nastala otázka, jak najít projektanta.

V době internetu jsme to vyřešili na poptávkovém servru aaapoptavka.cz. Během 14 dní se nám nashromáždilo několik nabídek, tak jsme si všechny prostudovali a vybrali si 2, kteří nám jak nabídkou, tak i po telefonickém kontaktu byli sympatičtí a naplánovali si s nimi schůzku.

Po schůzce jsme si vybrali jednoho a zadali mu, aby nám namaloval náš vysvěný domek dle našich požadavků. Do týdne jsme měli na e-mailu hned 3 návrhy, jak by náš dům mohl vypadat. Po drobných úpravách jsme dospěli k finálnímu řešení a projektant se dal do práce. I když byla občas horší komunikace a časově delší, tak ve finále jsme moc spokojení, i když už teď víme, že třeba něco by se dalo udělat jinak, ale to je asi vždy. 

Už na začátku jsme se rozhodli, že povolení si vyběháme sami a i když to bylo složitější nelitujeme. S úřady to bylo někdy zdlouhavé a úmorné, ale dospěli jsme k úspešnému konci a v tuto chvíli leží náš projekt se všema povoleníma na úřadě a čekáme na stavební povolení.

 

Náklady

Název položky Cena
projekt 36 500 Kč
stavební povolení 9 000 Kč
radon 2 525 Kč
katastr 1 000 Kč
Celkem 49 025 Kč

Stáhnout přílohy

Doporučte tento článek svým přátelům

Reklama

Přidejte svůj komentář k článku

Pro psaní komentářů se musíte přihlásit

10 komentáře

 • Odkaz Komentáře Architekt Kožíšek středa, 16 květen 2018 16:18 napsal(a) Architekt Kožíšek

  Pokud je finální cena 3200Kč/m3 pravdivá, tak tedy má úcta:-).
  Jak je vidět, spoustu věcí jste si dělal sám, což mělo určitě velký vliv, ale i tak je to neobvykle nízko, jak jsem psal, krom bývalého kolegy se to nikomu z mého okolí tolik stlačit nepovedlo. Obvykle vedeme s ostatními kolegy z oboru spory o tom, zdali je možné dům mezi 110-130tim2 postavit svépomocí do 2M.
  Orientaci Vašich oken jsem neřešil, vyjadřobval jsem se k projektu na této stránce, ale pochopil jsem , že je máte také mírně na západ ale stíní je zeleň. Samozřejmě vždy do věci vstupují určité podmínky. Např. někdy převáží krásný výhled nad orientací a přehřívání vyřeší vnější stínění, je to případ od případu.
  Ten architekt, pokud by si účtoval za studii a stavebko 100 tis, tak zde je zase nutno říct, co vše jeho nabídka obsahovala - studii, stavebko se shématy profesí/stavebko s propracovanými profesemi, průzkumy, inženýring..

 • Odkaz Komentáře Chuchmi středa, 16 květen 2018 11:02 napsal(a) Chuchmi

  No když už jsme to tu takto zahltili, tak proč ne.

  Objem 775 m3 - bráno z PENB

  Jinak co se týká samotné výstavby, tak vše bylo s papírem od betonu po poslední cihličku. Konstrukce Porotherm T profi 44, vazníkový krov, betonová střešní krytina. Okna plasto hliník, 3x hliníkový HS portál.

  Než jsme zkončili u našeho projektanta (který měl taky snahu zmenšovat) jsem byl u architekta, který si účtoval přes 100 tisíc. Náš půdorys se mu nelíbil, právě kvůli umístění dětských pokojů, moc velké koupelně (15m2) a celkově nám to chtěl celé rozkopat. Chtěl nám tam nacpat rohové okno, šikmé stropy - prostě všechny ty nesmysli, které sice vypadají krásně ale o to míň praktické. Nemluvě o tom že byl zásadně proti použití elektrické podlahovky (přesto že návratnost tepelka dosahovala přes 20 let).

  Nehaním tu všechny architekty, ale dovolím si říct, že když svépomocník je chytrý člověk dokáže si vše předem propočítat a navrhnout tak aby to vyhovovalo jemu (dopředu zvážit jestli chcete sedačku u zdi, nebo v prostoru - protože dívat se na televizi ze 7 metrů je fakt o ničem). Za nás si dovolím říci, že si objektivně nedovedu představit náš dům navrhnutý lépe (možná místo 4 metrového HS mohl být 5 metrů :D ) a skutečně by mě zajímalo co by k tomu kdo vytknul.

  Ono ušetřit peníze a udržet to v rozumné kvalitě není vůbec těžké. Ano spoustu věcí, které svépomocník zvládne jsme si dělal sám (zakladové deska, vyzdení zdí, věnec, parotěska izolace strop, podlaha podhledy pokládka podlah) ale i podíl klasických dodavatelů byl značný (anhydrit, montáž vazníků, oken, krbové vložky a komínu, podlahovky, rekuperace) a profese vše komplet placeno - jen sem si hlídal ceny za materiál.

  K dětským pokojům. Jelikož jsme zvážili sousedovic stromy, které právě v období od 17:00 kdy se překlopí sluníčko směrem k dětským pokojům, je v těchto pokojích příjemná teplota celý den. A v zimě, jelikož hlavní dětský pokoj má 2 okna tak je tu světla opravdu spousta.

  Ono to nelze říct plošně, že dětský pokoj na sever je špatně. V dobře navrhnutých domech to funguje lepé než ta všeobecně správná varianta.

 • Odkaz Komentáře Architekt Kožíšek středa, 16 květen 2018 10:35 napsal(a) Architekt Kožíšek

  Paní nebo pane Chuchmi, máte sice pravdu, že je každého věc, jak má uspořádaný a velký dům, ale pokud vystaví projekt svého domu na web s tím, aby se k tomu vyjádřila veřejnost, tak je možné, že se vyjádří i část veřejnosti odborné. No a pokud nejsou pod předloženým projektem pouze zdvořilostní fráze od laiků typu "hezké, pěkné, líbí" apod., ale i komentáře kriticky hodnotící, může to náhodného kolemjdoucího, který tu možná právě nyní hledá inspiraci, dovést k hlubšímu uvažování o tom, že by bylo dobré k uspořádání prostoru, ve kterém bude několim desítek let žít, přizvat odborníka, aby se vyvaroval určitým nedostatkům typu Vámi uváděných dětských pokojů na sever, přesněji dle předloženého projektu na severozápad, což v zimě mimochodem znamená, že bude v pokojích permanentně málo světla a v létě, že pokud nebudou okna opatřena vnějším stíněním, bude v podvečer do dětských pokojů nepříjemně pražit. Vy to tak klidně mějte a je to Vaše věc, to je přeci samozřejmé a nechápu, proč bych to nemohl uvádět jako nedostatek, protože právě kolemjdoucí by měl vědět, že to nemusí být zrovna moc dobré.
  Já mám jedno pravidlo, když něco dělám a nerozumím tomu, tak se vždy ptám odborníka, často pro jistotu i více odborníků, protože to je mnohem efektivnější, nežli spoléhat na informace z literatury, netu nebo známých. Ve výsledku se to vyplatí i finančně.
  Také jsem přesvědčen, že to, jak člověk bydlí, jak je dům uspořádán, propojen s okolím, jak zatíží investora finančně, je zcela zásadní věc. Otázku estetiky tu raději rozvádět nebudu.
  Redukci ploch jsem uváděl v předchozím komentáři, ale mohu rozvést. Klient přijde s nějakými svými představami na nějakém konkrétním pozemku. Já s ním proberu všechny jeho možnosti, požadavky, koníčky, plány a také projdeme limity parcely, území apod. a postupným dotvářením dojdeme k ideálnímu výsledku, který je většinou výrazně rozsahově menší, než kdyby dispozici vymýšlel on sám jakožto laik bez zkušeností, protože se jednoduše jedná o 1. dispozici a situaci v jeho životě a né 5390tou jako u architekta, který by měl mít v malíku typologii, normy apod. Auto, což je řádově mnohem nižší investice, si také nepůjdu vybírat sám, ale přizvu si na to někoho, kdo autům rozumí :-). Vysvětlovat způsob a všechny principy, jakým se vytváří dobrá a úsporná dispozice, se, obávám, do jednoho příspěvku nevejde, jelikož na to architekti studují 6 let, skládají státní bakalářskou zkoušku z typologie a pak se to ještě pod vedením zkušenějších několik let učí přímo v praxi. V principu to pro architekturu objektu znamená, že původně uvažovaný bungalov se stanovou střechou investorovi rozmluvím. Většinou se lidem ve skutečnosti tato forma nelíbí, ale přicházejí s ní jako se svou představou kvůli tomu, že "se tak prostě staví." Pro rodinný dům je mnohem výhodnější forma podlouhlá s dobře umístěním vstupem uprostřed - stovky let daný princip je zkrátka osvědčený. Ne vždy jde tento princip uplatnit. Např. ve Všelibech u České Skalice se právě dokončuje jeden rodinný dům v příkrém svahu na stísněné parcele, u kterého jsem zvolil vstup z čela, v interiéru se mi však podařilo pracovat se světlem a průchody k němu, zároveň se mi podařilo propojit dům zajímavě se zahradou, takže i obyč. úsporný dům ve svahu byl ku spokojenosti uživatelů povýšen na kvalitní dílo s příjemnou zpětnou vazbou od investora a to je pro mě tou největší radostí. To je další věc, která je důležitá pro kolemjdoucího, který hledá inspiraci. Stavby, které tu investoři uvádí zkrátka nejsou nic moc a já a tuším, že drtivá většina architeků budeme jedině rádi, když se jich bude stavět co nejméně. Spousta laiků již to tak naštěstí vidí také, tak se snad blíská na lepší časy.:-)
  Uvádíte, že jste se vešli do 2,5 milionu s plochou 230m2. To znamená 11tis/m2 a 3tis/m3. To je naprosto mimořádný a skvělý výsledek! Pokud byste rozvedli, jakým způsobem jste k této částce dospěli, byla by tato informace ještě mnohem skvělejší. Jeden můj bývalý kolega k této částce téměř také dospěl, jenže to bylo způsobeno tím, že měl spoustu výhod, které běžný investor nemá. Jeho sestra měla stavební firmu, takže nakupoval materiál bez dph, strýc mu zadarmo zhotovil zemní práce, on sám, jelikož byl vyučen jako zedník, si sám vše vyzdil a provedl tesařské práce a spoustu dokončovacích prací, jiný strýc mu zadarmo provedl elektroinstalace, sehnal levnou kuch. linku z Polska, neplatil prakticky nic za odnětí ze ZPF atd. Pokud si dáte tu práci a vypíšete alespoň zhruba všechny náklady popř. formy úspory, tak si myslím, že to bude pro tento web mimořádně přínosné. Poprosil bych vás zároveň ještě o výpočet ceny na m3. Dostat se pod 4tis m3 je snem každého svépomocného stavitele. V opačném případě se domnívám, že je tato Vaše informace o ceně dosti neúplná, protože není jasné, co vše obsahuje nebo neobsahuje a může vytvořit u laika dojem, že je to dosažitelná cena za takto rozsáhlou svépomocí prováděnou realizaci.
  Mějte se jinak pěkně a neberte hlavně nic osobně, jsou to přeci jen baráky:-)

 • Odkaz Komentáře Chuchmi úterý, 15 květen 2018 20:13 napsal(a) Chuchmi

  Pane Kožíšku nedalo mi to. Věčné nadávání že jsou dětské pokoje na sever mi už přijde neuvěřitelné ohrané a ve výsledku je to každého věc. Když je v pokojích dost světlo, netřeba cpát pokoje na jich - nemluvě o tom, že v létě to spíš oceníme než naopak. Máme bungalov zastavěnou plochu 230 m2 (dispozice 5kk+g), čili spadáme do vámi kritizované kategorie. Velice by mě zajímalo jak byste to tu u nás zoptimalizoval na 140 metru. Na jednu stranu dětem dopřejete jižní stranu, ale pouze 12 metrové pokoje. Projekt jsem si taktéž navrhli sami, promysleli, spočítali, náklady v elektrice na celý dům jsou 20 tisíc a dům stál 2,5 mega - to je další věc, nevidím důvod aby se autor článku nevešel do 3.8 mega, do toho se musel vejít (pokud si to navrhli pečlivě jako mi a měli propočítané náklady) i s zlatým prkénkem na záchodě :)

 • Odkaz Komentáře Architekt Kožíšek úterý, 15 květen 2018 15:26 napsal(a) Architekt Kožíšek

  Asi bych měl upozornit, že můj původní komentář nebyl laděn pozitivně nebo negativně. Pouze jsem předložený projekt po zběžném náhledu odborně okomentoval a navíc jsem uvedl, že jsem se setkal s mnohem horšími, což je si myslím celkem pozitivní zpráva pro investora. Názor na rozsah objektu pak vychází z mých 11ti letých zkušeností z navrhování a projektování RD. Většinou se setkávám s investory, kteří mají mediánový příjem a tak je pro ně hypotéka určitou nutností a jak víme, hypotéka do důchodu není nic příjemného. Investoři mají většinou velké představy, které rovněž odpovídají dvousetmetrovým domům. Díky svým zkušenostem jim po tzv. celostním posouzení jejich přání a možností dokážu dům redukovat na optimální plochu cca mezi 110-140m2 zastavěné plochy. Je třeba počítat s tím, že m2 za realizaci bungalovu stojí 22000-25000,-Kč dodavatelské ceny + 200 000 až 400 000,-Kč stojí cca přípojky a zpevněné plochy. Pokud si rozdíl vztažený k plochám domu odečtete, tak vychází, že promyšleným dispozičním a provozním řešením lze ušetřit 1-2 miliony Kč. Ano svépomocí lze v rámci toho ušetřit 15-25% nákladů, ale i tak je ušetřená částka vysoká nehledě na nižší náklady na vytápění apod.. Mimochodem cena za uvedený dům vč. přípojek bude dle mého odhadu, který vychází ze zpětných vazeb od investorů, jež stavěli rovněž svépomocí, o cca 400-600 tis. Kč vyšší, nežli je uvedeno v níže v plánovaném rozpočtu. Pokud se opravdu podařilo 3,8milionu dodržet, tak klobouk dolů. Nicméně, jak je vidět z komentáře investora, realizační cena nebyla zásadním kritériem. Ne každý má však štěstí na nadstandardní příjem a nebo jednoduše nechce prostavět a splácet po vekou část života o úroky navýšené statisíce nebo miliony nějaké finanční instituci. Ušetřené peníze je dle mého názoru lepší utratit za příjemnější statky (např. cestování/koníčky) nebo investovat jinak nebo jednoduše klidněji žít bez hypotéky. Právě pro takový typ investorů jsou určeny mé komentáře.

 • Odkaz Komentáře Patrik a Martina pondělí, 14 květen 2018 10:13 napsal(a) Patrik a Martina

  Tak abych se vyjádřil i já k našemu domku po těchto komentářích tak přikládám svůj pohled abych objasnil situaci.
  Tento projekt co máme tak jsme si navrhli samy a je dle našich představ a požadavků, to že jsme vyhledali levnějšího projektanta nesouvisí vůbec s tím, že nás tlačila banka nebo tak jelikož jsme začínali stavět bez hypotéky takže v tomhle problém není.
  Prostě jsme si chtěli postavit dům dle našich potřeb, požadavků a přání a to nám projektant splnil. Už jsme dál v našem projektu než tady vidíte a letos se budeme stěhovat, udělali jsme pár změn ale půdorys zůstal nezměněn. Beru to, že každý má právu na svůj názor a nikoho neodsuzuji, ale setkali jsem se zatím s pozitivními reakcemi a už se u nás bylo i pár lidí podívat tak si myslím, že jak uvádí p. Kožíšek to není špatně vymyšlené. Je to prostě dle našeho přání.

 • Odkaz Komentáře Architekt Kožíšek pondělí, 14 květen 2018 09:57 napsal(a) Architekt Kožíšek

  Zdravím Vás Karle.
  Projektanta podrobuji kritice, jelikož pokud provedl práce jako autorizovaná osoba, součástí nabídnutých činností musela být dle honorářového řádu i studie, která tvořila tuším 12% y celkové ceny za projekt. Stavebním zákonem je dámo, že pokud projektant něco neumí, je povinen si přizvat odborníka. Otázkou však je, zdali lze za příslušný obnos v daném poměru nějaký návrh kvalitní vůbec provést (dle zkušenosti rozhodně ne), takže praxe je taková, že návrhy architekti nedělají, stejně tak i profese bývají pouze ve schématech jen pro účely stavebního řízení.
  Na půdorys jsem narazil náhodou a měl jsem zrovna čas, tak jsem si řekl, proč jej nepodrobit kritice. Jinak jsem na svepomoci.cz nic jiného nekomentoval a ani to neplánuji.
  Nemyslím si, že by bylo zbytečné se k něčemu vyjadřovat, jelikož pokud tady někdo uvádí takto nízkou cenu za projekt, což je tedy údaj A, tak tu někdo musí říct i B, což je alespoň zběžné posouzení kvality projektu a dopadů, kt. bude mít na život investora, kt. bude objekt možná po zbytek života užívat. V principu mi zkrátka nedává smysl prostavět a protopit spoustu peněz a zatížit se na dlouhá léta hypotékou, když by stačilo, aby se na začátku trochu více přemýšlelo.
  Ve svém příspěvku jste namítl, že to tak investoři zřejmě chtěli, že byli zřejmě "architekty" řešení. Možné to je, ale já se setkávám většinou s naprostým opakem. Lidé dnes chtějí všechno hned a první, co udělají je, že jdou do banky řešit hypotéku. Hypotéční poradce jim nabídne výhodné sazby, ale s tím, že investoři musí do určité doby předložit projekt. Investoři tedy vyhledají projektanta, který má volno, zpravidla to bývá ten nejlevnější, ten jim velmi rychle vypracuje projekt nedomyšleného a předimenzovaného domu a všichni jsou zdánlivě spokojeni, hlavně banka a projektant. Jenže investor bude platit až do důchodu jako "mourovatý" a až odejdou děti z domu, zbude mu na krku předimenzovaný dům, který často bývá i zcela neprodejný. Spoustu takových domů jsem posuzoval pro své klienty, kteří si chtěli koupit nějakou zánovní novostavbu, a často jsem se setkal s naprosto elementární neznalostí provozu a typologie domu - některé místnosti byly předimenzované, jiné poddimenzované, garáže, do kterých se nevejdou auta, ložnice, kde neprojdete kolem postele, vany, pod šikminou, kde se nevzpřímíte a mnoho mnoho dalšího, vydalo by to na disertační práci. Tyto projekty ukazuji občas svým klientům jako odstrašující příklady úrovně levných projektantů.
  Zkrátka a dobře, domnívám se, že je můj názor, že by se nemělo na projektu šetřit, zcela legitimní a nesouvisí s tím, zdali si investor bude nebo nebude dům realizovat svépomocí. Zkuste o tom prosím pouvažovat.

 • Odkaz Komentáře Karel sobota, 12 květen 2018 13:34 napsal(a) Karel

  Pane Kožíšku, z méhledu je Váš komentář naprosto zbytečný. Nevím proč shazujete projektanta za dle Vašeho názoru nevyhovující architektonickou studii. Stavař a architekt jsou dvě rozdílná povolání a zde u tohoto projektu evidentně žádný architekt nebyl. Že by ho vyhodili v prvním ročníku architektury je docela možné, ale titul evidentně získal na stavárně. Myslím,že architekta zde nahradili investoři, kteří si dům uzpůsobili dle svých představ a ne dle Vašich subjektivních dojmů, jak by jste to udělal Vy. Jestli chcete hodnotit architekturu projektů, tak svépomocí.cz je pro Vás naprosto špatná adresa.

 • Odkaz Komentáře Architekt Kožíšek pátek, 23 únor 2018 13:03 napsal(a) Architekt Kožíšek

  Při pohledu na projekt jsem se nemohl ubránit vložení komentáře. Dle mého názoru je dispoziční uspořádání odbyté (dětské pokoje na sever, ložnice orientovaná směrem k obýváku, extrémně dlouhá chodba, špatně prostorově navržený obytný prostor-chybí mobiliář pro ilustraci využitelnosti, projektant jej tak záměrně nevložil, protože ve skutečnosti je takovýto prostor díky čtvercové proporci špatně zařiditelný nehledě na typologicky nesprávně velký jídelní stůl; v tak obřím půdoryse musí být vana pod oknem?). Objekt je předimenzovaný (z.p.200m!, drahá střecha pro překryv terasy u ložnice?). Řešení odpovídá extrémně nízké ceně projektových prací, kdy si projektant, který neovládá architektonické řemeslo - tedy navrhování, nepřizval k vytvoření individuálního projektu architekta a bylo mu jedno, že investor zbytečně prostaví statisíce navíc (+také nutno počítat, že tento předimenzovaný výtvor bude muset vytápět a udržovat). Kdyby takovouto dispozici odevzdal student 1. ročníku fakulty architektury, tak bude mít problém postoupit do dalšího semestru. Na druhou stranu setkal jsem se i s o dost horší projekty a realizacemi, kdy již každá rada byla marná, ale i tak mohl být předložený projekt mnohem lepší.
  Osobně bych doporučoval příště vyhledat kvalitnějšího projektanta/architekta a vůbec se zajímat o to, jak a za kolik budete bydlet, nežli hledat pouze tu nejlacinější a nejrychlejší cestu. To často totiž bývá cesta do pekel, protože to, co je skoro zadarmo, dobré být nikdy nemůže. Nebo chcete v takovýchto předimenzovaných a nekvalitně uspořádaných domech bydlet další půlstoletí jen kvůli pár desítkám tisíc ušetřených za projekt?

 • Odkaz Komentáře Libor sobota, 20 leden 2018 17:06 napsal(a) Libor

  Zdravím, máte velmi hezký projekt, mohl by jste mě prosím kontaktovat na můj email l.jakubec@seznam.cz rad bych se optal na pár podrobností. Chci stavět něco podobného. Hodně štěstí a hlavně sil.

Patrik a Martina

Patrik

Věk: 28
Koníčky: fotbal, běh
Zaměstnání: dispečer kamionové dopravy

Martina

Věk: 29
Koníčky: zvířata, šití
Zaměstnání: na mateřské

Detaily domu

Kraj: Pardubický
Velikost pozemku: 940 m2
Zastavěná plocha domu: 257,75 m2
Podlahová plocha domu: 197,96 m2
Typ domu: přízemní
Plánovaný rozpočet: 3 800 000 Kč
Celkem prostavěno: 685 813 Kč

Související články

Začátek a příprava pozemku na stavbu

Začátek a příprava pozemku na stavbu
Zdravím stavebníky, již několik let sleduji tento web a rozhodl jsem se, že také něco přispěju, ať jenom nečerpám zkušenosti... Začnu postupně od začátku, abych se postupně dostal do současnosti. Na začátku stálo…

Darovací smlouva

Darovací smlouva
Po několika dnech stresu a diskusí jsme došli k závěru, že do toho jdeme. Pozemek měli rodiče a bylo třeba jej rozdělit. A samozřejmě problém. Právnici chtěli nehorázné peníze za…

Koupě pozemku na horách a projektová dokumentace

Koupě pozemku na horách a projektová dokumentace
Po dlouhém váhání, hledání a rozmýšlení, zda se pustíme do nákladné rekonstrukce našeho malého domku, nebo raději koupíme pozemek a začneme od základů, vyhrála varianta číslo dvě a nakonec jsme…

Diskuzní fórum