DÍL 3: ZAČÍNÁME! CO TO BUDE?

Příspěvek stavebníka

Strastiplné vyřízování doplnění žádosti na stavebním úřadě máme úspěšně za sebou – nebyla to vážně žádná sranda a doplatil na to vzhled našeho budoucího domu, protože jsme museli otočit střechu a posunout celý dům – získali jsme však stavební povolení! Bylo by tedy dobré popsat, co to vlastně budeme stavět.

Bude to dům. Přesněji rodinný dům. Bude to rodinný dvoupodlažní nepodsklepený pasivní dům z vápenopískových cihel zateplený osmadvaceti centimetry polystyrénu s klasickou sedlovou střechou s mírným sklonem a připojenou garáží, která bude mít plochou střechu.

Jak jsem popisoval v první článku, vzhled a rozvržení domu jsme s manželkou vymysleli sami. Také jsem už popisoval, jak jsme k danému rozvržení místností došli. Ve zkratce – po zjištění, že dlouho vysněný typový projekt nemůžeme pro náš pozemek použít, jsme vymysleli dům specificky umístěný pro náš pozemek tak, aby splňoval naše požadavky na bydlení a současně byl „passive-friendly“. Na projekt se můžete podívat do prvního článku nebo blogu, ve kterém detailně popisuji celou naši cestu: https://jezernikralovstvi.wordpress.com.

Dům bude mít v přízemí spojený obývací pokoj s kuchyní a jídelnou. Měl by to být společný prostor pro všechny, kde budeme všichni společně, jako rodina. V dolním patře bude také záchod, který bude hned u vchodu, technická místnost a pokoj (pravděpodobně pro hosty, ještě uvidíme). Nahoře budou potom dva stejné pokoje, hlavní koupelna a naše manželská ložnice s vlastní koupelnou a šatnou. Šatnu jsme chtěli opravdu velkou, protože původně plánovaný dům měl také šatnu v ložnici, měla ovšem pouze 2×2 metry a byla strašně malinká. K domu je také připojena „samostatná“ garáž. Mají s domem společný základ, ale to je tak všechno. Nechtěl jsem řešit nějaké tepelné mosty, které by v garáži mohly vzniknout, nebo zateplovat speciálně garáž, kde se stejně musí pořád větrat,  takže by to přinášelo podle mě jenom problémy. A proč že to chceme postavit pasivní dům? Kvůli dotaci, řeknete si, že? Samá voda. S manželkou bohužel moc dobře nezvládáme velké teploty v letních parních měsících. Počítali jsme tedy, že si pořídíme do domu klimatizaci. Ta ale nese svoje problémy. Navíc se v domě musí pořád větrat. A větrání v podobě otevírání oken sebou nese také svoje úskalí. Takže když jsem se začal zajímat o pasivní domy, přišlo to jak blesk z čistého nebe. Zjistil jsem, že pasivní dům je to nejideálnější, co k životu potřebujeme. V létě ani v zimě nás nebudou sužovat venkovní teploty a díky rekuperaci nebudeme muset větrat okny. Prostě paráda.

Na VPC (vápenopískové cihly) jsem narazil hned, když jsem se začal zajímat o pasivní domy. Je to snad nejdoporučovanější materiál, ze kterého by se pasivní dům měl postavit. Původně, když jsme o pasivním domě ještě neuvažovali, jsem chtěl postavit dům pouze z jednovrstvé konstrukce, aby se minimalizovalo riziko tepelných mostů. Při volbě pasivního domu jsem si to rychle rozmyslel. VPC přináší do domu svoje výhody, jako je více prostoru díky jejich malé šířce (my budeme mít 175 mm v obvodové konstrukci), lepší zvukovou neprůzvučnost a vysokou tepelnou akumulaci materiálu.

Trojskla v oknech jsou samozřejmostí. Dále budeme mít zateplenou podlahu a strop v druhém patře. Další věc, na které jsme se s manželkou okamžitě shodli je, že nechceme mít obytnou půdu. Snížené stropy jsou zlo! Teď žijeme v podkroví a je to děs. Nevidíte ven, nemáte si kam pověsit obraz, nábytek musíte mít uprostřed místností nebo jen nízký a pořád se boucháte do hlavy. Už vícekrát ne, děkujeme!

Další specifickou věcí na našem domě bude to, že bude inteligentní! Co to znamená? Že bude mít „nervovou soustavu“, která bude zjišťovat jaký je stav v domě a kolem něj, a na základě toho bude automaticky řídit různé funkcionality v domě, jako například topení či větrání. Z důvodu kladných ohlasů jsme se rozhodli pro systém Loxone. V průběhu stavby počítáme s tím, že si najdeme dodavatele, který nám systém dodá. Máme celkem přesnou představu, co budeme od systému požadovat. Zabezpečení, větrání, topení, světla a ovládání žaluzií (nebo rolet – to jsme se ještě nerozhodli).

Naši cestu za novým domem můžete sledovat na blogu https://jezernikralovstvi.wordpress.com,  kde budu detailně popisovat jednotlivé kroky, které k našemu vysněnému domu uděláme.

DÍL 2: A VŠECHNO JE JINAK!
Předchozí článek autora
11.05.2017 11:00 3255 zhlédnutí
DÍL 2: A VŠECHNO JE JINAK!
Znáte ten pocit, když si myslíte, že horší už to být nemůže?...
Díl 4: Kolik nás stála deska a jak dlouho to trvalo?
Následujicí článek autora
29.06.2017 14:05 13361 zhlédnutí
Díl 4: Kolik nás stála deska a jak dlouho to trvalo?
Od posledního článku jsme se výrazně posunuli - konečně máme...

Stavební etapa: projekt domu stavební materiál a nářadí

4 komentáře

R
napsal(a) R/15. čvn 2017 08:15

Díky za vaše postřehy a těším se na článek :)

Odkaz Komentáře
Ondřej a Lucka
napsal(a) Ondřej a Lucka/14. čvn 2017 23:40

Ahoj kolegové stavebníci,
článek o hrubé stavbě jsem právě dopsal, takže počítám, že se tu za pár dnů objeví :) Modul nám moc nevycházel ale není to nic, co by nás trápilo... v každém řádku trochu domaltování a sem tam řez...i tak to byl fofr a cihly se neřezaly nijak špatně. Ale třeba Vám to vyjde přesně :) každopádně doporučujeme sáňky na lepidlo a dát si záležet se založením první řady pokud budete mít zakládací prvky THERM a určitě si spočítat podle řad jestli začít půlkou nebo celou aby Vám nevyšly půlky pod překlady jako se to stalo nám :) taky pozor na nerezové kotvy, když jsou v jednom místě nad sebou ikdyž třeba ob řadu, zvedají v místě rovinu...

Odkaz Komentáře
R
napsal(a) R/28. kvě 2017 23:13

Díky za podporu!
Moc článků o tom není, to je v pravda. O to větší škoda, že jste o tom ještě žádný nenapsali :-)
Zdivo by mělo být naprojektované do modulu, ale realitu zjistím až při zdění. O Inelsu jsem také něco načetl, tak snad budete spokojení. Také držíme palce a ať se daří!

Odkaz Komentáře
Ondřej a Lucka
napsal(a) Ondřej a Lucka/27. kvě 2017 15:58

Zdravím,

přejeme Vám, ať jde stavba domečku pěkně od ruky :)
My též stavíme z VPC konkrétně ze sendwixu 175mm pasivní bungalow a hrubou máme hotovu, zdilo se z toho vcelku dobře, sice ty bloky trochu unaví svojí hmotností, ale stojí to za těch pár dnů fušky. Máte zdivo napočítané do modulu? Inteligentku budeme mít také, ale bude to tedy INELS. Tak se těším že se někdo podělí také jak mu to celé jde a funguje... z VPC zatím nikdo kolem nás moc nestaví, tak není s kým si to probrat. Takže ještě jednou ať se dílo daří, držíme pěsti :)

Odkaz Komentáře