Reklama
Reklama
Vyhledat: 

Rozhodnutí stavět, pozemek a projekt

Ahoj svépomocníci, jelikož jsem na tomto webu čerpal mnoho informací a hlavně jste mi dodali ještě více odhodlání stavět, považuji za drobnou povinost se s Vámi také podělit. Jelikož už bydlím, mám konečně čas také něco napsat.

Pražský byt 2+1 nám začínal být s dvěma dětmi malý, a já stále chodil na procházkách okolo nových domů, stále jezdil víkend co víkend na chalupu, kde jsem stejně jednou chtěl skončit napořád, a tak začátkem roku 2015 padlo rozhodnutí, že by jsme se podívali po nějakém pozemku a postavili dům. Beztak to vyjde levněji než velký byt v Praze.

Žena je původem z Mníšku pod Brdy, já tam celý život jezdím, jsem tam jako doma, takže o lokalitě nebylo pochybností. Potom, co jsme si udělali pár rozpočtů, jsme usoudili že by to asi šlo i finančně zvládnout, a na jaře začali honem rychle hledat vhodný pozemek. Moc jich tu za rozumnou cenu nebylo, ale zároveň jsme zjistili že není na co čekat, protože zájem je veliký, a ceny stoupají do nerozumných výšin.

Mezitím jsem začal zjišťovat co postavit, protože - přiznám se - když něco chci tak to chci rychle, ale zároveň si to vždy chci udělat pokud možno sám. Navíc moje tak trochu averze ke dřevostavbám snížila počet možností výběru stavební technologie. Dostal jsem se přes nejrůznější stavebnicové systémy typu VELOX , Tesuz a podobně až k firmě Dům jedním tahem, a jejich liaporbetonovému paneláku. Rychlost a bytelnost stavby mě dost nadchla, z projektů se dalo vybrat.

Mezitím proběhl prodej bytu, nákup pozemku, vyřízení hypotéky a přestěhování na chalupu (děkuji rodině, tátovi a babičce že to tam s námi přežili, a mojí ženě že to přežila s nima).

Dům byl vybrán, byl jsem i na prohlídce jednoho postaveného a měl jsem celkem jasno, budu stavět, všechno sám, až na jednu drobnost - hrubou stavbu chci rychle od téhle firmy. Můj plán byl do roka bydlet, psalo se léto 2015. Skládání tisíců křivých cihel mě nikterak nelákalo, a především mi šlo o ten čas.

S touto technologií dostanete dokonale hladké stěny, zabudované chráničky a krabice na elektro (což mě asi potěšilo nejvíc, jsme z oboru a nesnáším sekání drážek), monolitické schodiště (kdo někdy dělal bednění schodů ví svoje), pravé úhly, a pevný beton, kde se nemusíte bát něco pověsit na zeď. Na druhou stranu v některých požadavcích musíte slevit, přizpůsobit se tomu že projekty jsou jaké jsou, protože velké změny v nich neuděláte, něco prostě ze statických důvodů není možné, ale jinak vyjdou vstříct jak jen to jde. Nám projet vyhovoval v pohodě.

Začátkem léta 2015 začala firma připravovat projekt na náš dům s názvem "Poseidon", (což se babička zhrozila, že to je přece ta loď co se potopila). Já začínal obíhat úřední kolečka, a absolvoval jsem tak asi nejhorší část celé stavby. Za měsíc a půl (začátek srpna 2015) byl projekt připravený, následovali další úřady a povolení, abych se nakonec koncem listopadu dostal ke zdárnému konci a měl v ruce ohlášku a ceduli STAVBA POVOLENA.

Pro inspiraci, potřeboval jsem vyřídit následující:

projekt, projekt osazení domu na pozemek, souhlas rady města se stavbou, souhlasy sousedů, souhlas majitele sítí (voda a kan) s připojením, vyjádření OŽP, 1.SČV (voda), archeologie, radon, PENB, PBŘ, ČEZ, sítě (cetin, čez, čd telematika - jsme kousek od dráhy), stavební dozor a nakonec mě potrápilo odnětí ze ZPF. Na stavebním úřadě mi totiž sdělili že to nebude potřeba, tak jsem to moc neřešil, aby mě pak dost překvapilo vyjádření OŽP, že požadují odnětí půdy ze ZPF. Což trvalo další měsíc a já už byl na prášky, protože jsem už dávno potřeboval kopat základy. Nicméně i to se nakonec zadařilo.

Na pozemku zatím začínali drobné práce - posekat metr vysoké nálety a plevele, dostavět elektro budník pro elektroměrový rozvaděč (byly tam jen pojistkové spodky) a udělat stavební rozvaděč (to jsem zvládnul sám, jsem elektrikář, i když slaboproudař), vyměřit stavbu a těsně před povolením i něco málo vykopat. Také jsme museli koupit pořádné auto, tedy pořádně veliké. Jak se tu nedávno objevil článek o nářadí potřebném na stavbu domu svépomocí, na prvním místě je u mě auto, do kterého se všechno vejde, které moc nestojí a nebojíte se ho totálně zničit.

Tak to je můj první článek sem, ale další budou brzy následovat, pokračování je základová deska, jak jinak :-).

 

Náklady

Název položky Cena
projekt 42 000 Kč
penb + pbř 3 500 Kč
křovinořez 2 500 Kč
auto 20 000 Kč
PD osazení domu na pozemek 10 000 Kč
radon 3 000 Kč
stavební dozor první záloha 10 000 Kč
stavební rozvaděč (aukro) 1 600 Kč
elektroměrový rozvaděč 3 500 Kč
malta, drobnosti 1 000 Kč
Celkem 97 100 Kč

Doporučte tento článek svým přátelům

Reklama

Přidejte svůj komentář k článku

Pro psaní komentářů se musíte přihlásit

5 komentáře

 • Odkaz Komentáře Martin a Majda středa, 13 červen 2018 17:04 napsal(a) Martin a Majda

  projekt i hrubou stavbu dělal Dům jedním tahem, je to i v článku a v dalších článcích. Je to jejich standartní typový projekt.

 • Odkaz Komentáře Katka středa, 13 červen 2018 08:56 napsal(a) Katka

  Dobrý den, mohu se zeptat kdo vám dělal projekt domu? Popřípadě jaká firma vám stavěla hrubou stavbu?
  Kontakt:morava00@seznam.cz
  Děkuji.

 • Odkaz Komentáře 4majkl úterý, 15 srpen 2017 10:45 napsal(a) 4majkl

  Rád bych pasivní dům, aby následné náklady na provoz byly co nejmenší a systém cihel nebo napojovaných tvárnic se mi moc nelíbí. Navíc monolit mne láká už kvůli absenci tepelných mostů a teoretické celkové pevnosti. Co se týče cen, tak mi přijde, že tam zas tak velký rozdíly nejsou a když jsem poptával nabídku, tak u domu jedním tahem mi snad řekli, že realizují výstavby pouze svých typových domů...
  Každopádně děkuji za promptní reakci a holt musím jít číst a studovat.. čeká mne teprve zasíťování a věci s tím spojedné a popravdě se na to moc netěším, protože už tuším, kolik kolem toho bude lítání, zjišťování a vyřizování...

 • Odkaz Komentáře Martin a Majda pondělí, 14 srpen 2017 23:59 napsal(a) Martin a Majda

  zdravím, popravdě o veloxu a podobných jsem přemýšlel přesně jeden den, když jsem zkoumal jaké jsou vůbec jiné možnosti proti cihle a ytongu, zavrhnul jsem ho pak hned pro komplikovanost, cenu, hledal jsem hrubou stavbu co nejrychlejší a nejjednosušší, ideálně montovanou, potom co jsem velox viděl na fotkách z realizací tak mě to dost odradilo. nakonec myslím že i cena (vzhledem k množství betonu) nebude uplně skvělá. jediné plus vidím v tom že z toho vyjde opravdu absolutní monolit betonu :-) je tady ale pár lidí co z veloxu stavěli, určitě poskytnou dobré zkušenosti. U mě zvítězila rychlost montované hrubé stavby.

 • Odkaz Komentáře 4majkl pondělí, 14 srpen 2017 20:16 napsal(a) 4majkl

  Zdravím.
  jsem aktuálně ve stadiu výběru materiálu, ze kterého chci postavit dům a naši postavili systémem Durisol, který je obdobný dnešnímu systému Velox. Chci se zeptat, na základě čeho hste se rozhodl pro "Dům jedním tahem" oproti Veloxu. Děkuji ;)

Martin a Majda

Martin

Věk: 34
Koníčky: stavba, stavba, kolo, hory, skály
Zaměstnání: slaboproudař elektro

Detaily domu

Kraj: Středočeský
Velikost pozemku: 880 m2
Zastavěná plocha domu: 72 m2
Podlahová plocha domu: 120 m2
Typ domu: patrový
Plánovaný rozpočet: 2 200 000 Kč
Celkem prostavěno: 1 879 000 Kč

Související články

Výběr pozemku

Výběr pozemku
Jelikož jsme oba dva z dědiny, tak postavit si pro nás vlastní dům byla jasná volba, takže asi před rokem jsme začali shánět náš vysněný pozemek. Oba jsme v tu…

Každým dnem si jdeme za svým snem :-)

Každým dnem si jdeme za svým snem :-)
Zdravím všechny stavebníky, i my jsme si vysnili naše hnízdečko a po dlouhém váhání jsme se rozhodli postavit si domeček v městečku nedaleko Karlových Varů, ve kterém žijeme.

Co to vlastně stavíme

Co to vlastně stavíme
Tímto článkem jsem měl asi začít, ale zařadím ho aspoň dodatečně a osvětlím, co to vlastně budujeme.

Diskuzní fórum

  • dofinancování stavby
  • Tak my jsme na tom podobně a zvolili jsme si tento úvěr...
  • Autor Finančník | 20. zář 2018 20:23
  • ZASTAVĚNÁ PLOCHA definice
  • Dobrý den, předpokládám, že Váš RD bude mít stěny - obvodové svislé konstrukce, takže...
  • Autor Petr | 19. zář 2018 12:05