Reklama
Reklama
Vyhledat: 

Budování základové desky

Po nepříliš příznivém březnu je tu konečně normální počasí (byť se nám přeháňky nevyhnou) a mohli jsme začít s pracemi.

Nástup techniky se nám o pár dní posunul, tak zbyl i čas na vrtání děr pro stavbu oplocení. V mezičase jsem stihl vyvrtat 15 děr do hloubky 80 cm, které budou osazeny kovovými sloupky pro montáž poplastovaného pletiva výšky 150 cm.

5. dubna jsme dokončili rozměření základů, rozhodli jsme o výšce podlahy (pozemek je svažitější než se zdá, na 15 m úhlopříčce o cca 40 cm) a postavili lavičky.

Následující den dorazil bagr, provedla se skrývka ornice a vyhloubila zhruba polovina základových spár. Třetí den bylo dokončeno hloubení a bagr nám odjel, neboť musel na nějakou rychlou akci (havárie vodovodu či co). Navezli jsme štěrk, položili zemnící pásku a nasvorkovali vývody zemnících drátů, které jsem důkladně zabitumenoval.

Na 8. dubna byl objednaný beton a Schwing a samozřejmě začalo pršet. Naštěstí to nebylo nic hrozného, ale 5 mm podle srážkoměru spadlo.

V betonárce měli Schwing volný jen kratší (se 17 m ramenem) na podvozku MAN 8x4. S krátkým ramenem bylo nereálné provézt betonáž ze silnice (potřebovali bychom rameno 22 m), a tak to risknul na louku a samozřejmě dostatečně blízko nedojel (chybělo cca 2,5 m). Museli jsme zbytek dohrnout lopatami, ale šlo to rychle.

Za chvilku dorazil druhý mix, který byl na Tatře 6x6 a ten s dojezdem neměl sebemenší problém. Po vyprázdnění nám zbylo cca 0,2 m3 betonu a musel jsem pochválit výpočet potřeby betonu.

Uvíznutý MAN jsme podsypali štěrkem a nakonec vyjel. Také jsem po nich musel uklízet silnici, tak jsem tam asi hodinu běhal s lopatou a koštětem.

Další krok bylo ztracené bednění šíře 300mm, kanalizace a chráničky pro přívod elektřiny a vody. Do základových pasů se navrtala svislá armatura a provázala se s vodorovnou. Příprava, zdění a armování zabralo zhruba 4 dny. Mezitím bagr vytáhnul původní vodoměrnou šachtu a VAK napojil přípojku do domu. Vodoměr bude uvnitř. Zřídili jsme si stavební paušál na vodu (50m3/rok po 36,- Kč)

Následovala betonáž ztraceného bednění cca 10cm pod horní hranu bednění. Další den proběhlo štěrkování a hutnění pod deskou. Bednění desky děláme rovnou z XPS 100 mm, kterým zateplíme sokl. Svislá armatura ze základů se naohýbala do desky, položily a svázali jsme kari sítě, které jsme si podložily starší betonovou dlažbou.

Objednali jsme beton, ale vzhledem k vytížení přijede až za 4 dny.

Začali jsem tedy bagrovat venkovní kanalizační potrubí. Splašková kanalizace je lomená 2x 45st. s revizní šachtou v lomení a na hranici pozemku, kde je připraven protlak pod silnicí v hloubce téměř 3m. Celková délka potrubí cca 30m. Následovala sběrná šacta dešťové kanalizace a její napojení na hranici pozemku v hloubce cca 2m. Celková délka potrubí cca 6m. Uložení kopoflex trubek 50mm pro elektřinu, celkem 2x15m (druhá trubka pro zvonky, kameru a bránu)

20. dubna proběhla betonáž desky. Výpočet seděl a spotřebovali jsme 17 m3 betonu. Zbylo cca 0,25 m3, kterým jsme zpevnily štěrkový podsyp před vjezdem do budoucí garáže.

Základová deska je hotová a to proti původnímu plánu se skluzem pouhé 2 dny.

 

Stavbě zdar.

 

 

Náklady

Název položky Cena
Bagr a tatra 40 000 Kč
Zemnící pásek, drát a svorky 3 000 Kč
Beton, doprava a čerpání 80 000 Kč
Ztracené bednění 20 000 Kč
Vnitřní kanalizace, prostupy 6 000 Kč
Roxory, kari sítě 20 000 Kč
Venkovní kanalizace, šachty 25 000 Kč
Štěrk 40t 15 000 Kč
Písek 10t 3 000 Kč
EPS sokl + lepidlo 20 000 Kč
Celkem 232 000 Kč

Doporučte tento článek svým přátelům

Reklama

Přidejte svůj komentář k článku

Pro psaní komentářů se musíte přihlásit

3 komentáře

 • Odkaz Komentáře Valda pondělí, 06 červen 2016 16:47 napsal(a) Valda

  Velikost desky je cca 100m2

 • Odkaz Komentáře Valda pondělí, 06 červen 2016 16:47 napsal(a) Valda

  V celkově prostavěné částce jsou veškeré náklady, včetně pozemku, projektu a dřívější rekonstrukce bytu. Náklady fáze stavby jsou u konkrétního článku.

 • Odkaz Komentáře Honza pondělí, 25 duben 2016 08:53 napsal(a) Honza

  Dobrý den, kde stavíte a jaká je velikost desky. ? A to už máte tolik prostavěno. .?

Valda

Petr

Věk: 39

Martina

Věk: 36
Zaměstnání: neuvedeno

Detaily domu

Kraj: Královehradecký
Velikost pozemku: 1 928 m2
Zastavěná plocha domu: 106 m2
Podlahová plocha domu: 147 m2
Typ domu: patrový
Plánovaný rozpočet: 2 660 000 Kč
Celkem prostavěno: 1 706 025 Kč

Související články

Základové pásy

Základové pásy
Zdravím všechny stavebníky, po nekonečném čekání na vyjádření všech možných i nemožných úřadů, dodání dodatečně vyžádaných dokumentů na stavební úřad, jsme se dočkali vydání stavebního povolení.

HTÚ + Základová deska

HTÚ + Základová deska
Začátkem března 2018 se počasí umoudřilo, mrazy skončily, tak jsme se dali do příprav se zahájením stavby. Domluvil jsem geodeta, bagr, vzal si dovolenou a šlo se na to.

Odpovědi na nejčastější otázky o pěnovém skle

Odpovědi na nejčastější otázky o pěnovém skle
Pěnové sklo je moderní izolační materiál základových desek, který se vyrábí z rozdrceného skla. Není divu, že se na našem webu množí dotazy ohledně jeho vlastností, použití atd. Zpracovali jsme tedy…

Diskuzní fórum

  • dofinancování stavby
  • Tak my jsme na tom podobně a zvolili jsme si tento úvěr...
  • Autor Finančník | 20. zář 2018 20:23
  • ZASTAVĚNÁ PLOCHA definice
  • Dobrý den, předpokládám, že Váš RD bude mít stěny - obvodové svislé konstrukce, takže...
  • Autor Petr | 19. zář 2018 12:05