Reklama
Reklama
Vyhledat: 

Využití dešťové vody v provozu domu

Původní myšlenka byla, že budeme mít vlastní studniční vodu. Bohužel po dvou neúspěšných vrtacích pokusech a výsledku jednoho vrtu suchého a druhého zdaleka objemem vody nedostačujícího, jsme se rozhodli, že vodu z naší nemalé střechy využijeme pro užitkové účely, jak to jen půjde.

Mezi dodavateli nádob na dešťovou vodu jsme dlouho vybírali. Navštívili jsme opakovaně taktéž For Arch, kde jsme se mohli s mnohými výrobci osobně setkat a projednat technické detaily. Plán byl dosáhnout optimální varianty,  tj. spolehlivého dodavatele, kvalitní výrobek za rozumnou cenu s dostupným příslušenstvím.

Nakonec jsme po dlouhých jednáních zvolili mimo veškerá jednání firmu ITMS Plast a tak i využili mimojiné slevový kupon od webu svepomoci.cz. Pánové ve firmě byli technicky zdatní, vše jsme do detailu projednali a nechali si udělat nádobu na míru.

Vzhledem k výskytu jílu jsme měli obavy pro spodní vody a nádoba se tedy nechala udělat dvouplášťová s ocelovými výstužemi rovnou zabudovanými v plášti nádoby. Do nádoby směřuje odvod 1/2 plochy střechy, takže jsme zvolili nádobu o objemu 5m3 se specifickým tvarem mělkého válce s kulatým podstavcem o vnějším průměru 2,75m s výškou pláště 1m. Hmotnost této nádrže je mezi 160 až 180kg a při přepravě jí unesou tři muži.  Objem nádoby jsme konzultovali s několika dodavateli, tekže s ITMS Plast jsme si mohli rovnou nechat tento objem vyrobit.

Nechali jsme si vzhledem k terénu udělat revizní komínek o výšce 0,3m plus přípojku na přítok a odtok o průměru 125mm. Dodavatel nám nádobu ochotně dovezl o víkendu přímo na stavbu, což bylo k nezaplacení.

Míša připravil otvor pro usazení nádrže do země. Na dně jsme vylili zákl. desku o výšce 10-15cm jako dno pod nádobu společně s usezením roxorů do této plochy + rohů. Nádobu nám nakonec usadil bagr, protože pohyb ve třech chlapech směrem do země nebyl vzhledem k váze nádoby reálný. Připravené roxory se svázali s profily připravenými v opláštění nádoby. V míchačce jsme umíchali beton a nádobu obetonovali.

ITMS dodává nádobu s pomocnými sloupky napříc nádobou, které po vylití betonem slouží též jako nosné prvky konstrukce, s čímž jsme se u jiných dodavatelů nesetkali. Již při obetonování musí být nádoba částečně naplněná vodou, tzn. zatížená. Po obetonování pláště beton spojí kontrukci se zabetonovaným vrchem nádoby. Jímku jsme poté postupně zasypávali. U toho je nutné mít stále nádobu naplněnou vodou. Tlak hlíny a betonu dokáže nádobu zkroutit, pokud by se vše dělalo naráz. 

Ve spolupráci s vodákem a bagrákem jsme dovedli trubky z domu (kde již bylo vše předpřipraveno pro studniční vodu pro splachování wc a praní prádla) do nádoby. V době, kdy jsme se rozhodli kopat vedení do domu, panovalo již pár týdnů subtropické vedro a rýč se zastavil v hloubce 10cm od povrchu a kopání ručně nebylo dále myslitelné.

V nádobě je umístěn speciální filtr pro odsávání. Přítok z okapů je regulován sběrnými koši a silonkou. V domě resp. v garáži vodák instaloval darling, který natahuje mimojiné ještě přes další filtr vodu z nádoby do domu. Využitím je veškeré splachování v domě, praní prádla a přísun vody do garáže - na mytí vozidla. Pokud si natáhneme hadici, dá se přímo přes darling zalévat zahrada. Nemůžeme si tuto záležitost vynachválit.

Pro dodržení záruky je dle pokynů nutné pro dodavatele zafotodokumentovat usazování nádoby krok za krokem pro případné řešení problémů. 

 

Náklady

Název položky Cena
Dvouplášťová jímka na dešť. vodu 5 m3 - na zakázku vč. roxorů, koše, dopravy 27 268 Kč
Usazení nádrže bagrem 200 Kč
15 pytlů cementu, 5t suchdolského písku, 5t prosívky 2 300 Kč
Domácí vodárna Grundfos GT H 60 10 000 Kč
Filtry a další příslušenství 1 000 Kč
Celkem 40 768 Kč

Doporučte tento článek svým přátelům

Reklama

Přidejte svůj komentář k článku

Pro psaní komentářů se musíte přihlásit

13 komentáře

 • Odkaz Komentáře vorel úterý, 07 březen 2017 14:28 napsal(a) vorel

  Ještě k čerpadlu. Měl jsem laciné v garáži, přidělané na zeď,na silentblocích a ač se zdálo, že je tiché, v noci bylo slyšet přes 2 patra, že jsem byl čůrat. Proto šlo pryč a dal jsem ponorné. Je v polystyrenové desce, plave na hladině a bere vodu 20 cm od hladiny. Když dojde voda, tak si sedne a cucne trochu toho bordelu. Ale to není často. Tlaková nádrž není potřeba, vyřešil jsem to presscontrolem, ten zajistí i ochranu před chodem naprázdno.

 • Odkaz Komentáře vorel úterý, 07 březen 2017 14:21 napsal(a) vorel

  Jak ušetřit za nádrž, když je pevná zem bez kamenů a hodně času.
  Sehnat stará prkna z bouračky 15m2. Vyrobit z nich dřevěný sud o průměru 1,8 a výšce 2m. Použít minimálně 3 kola, na které se přibijou obvodová prkna. Jedno kolo 25 cm odspodu, druhé 75 a třetí 25 od vrchu. Tlak betonu je dole větší, proto dole hustěji. Sud obalit igelitem, aby beton nesáknul, připevnit na igelit hřebíčkem provizorně distanční latě s rozestupem 30 cm a sud omotat kari sítí. Tu připevnit drátem k sudu aby při spouštění nevyklouzla. Hřebíčky z distančních latí vyndat, aby šly latě ven při betonování.
  Potom vykopat díru 2,6 m hlubokou a 2,1m průměr (přesně rýčem vyladit) Na dno udělat beton 15 cm s kari sítí a až zatuhne, tak 6 lidí připravený sud spustí do díry. Jde to pěkně, za síť se to krásně drží. Mezeru 15 cm zabetonovat, postupně vytahovat distanční latě. Po zatuhnutí vytlouct šalování a ze zbytků prken vyšalovat strop. Ve stropě udělat otvor 60 x 40 cm a vyzdít od něj šachtu až k terénu. Nahoru poklop z vymývané dlaždice. Šachta slouží k čištění jímky, údržbě čerpadla a zároveň jako filtrační. Je tam přítok od okapu a molitan s vaničkou. Je dobré vodu z molitanu odvádět přímo ke dnu, kde by měl být uklidňovací kus aby se nevířil kal. Já tam mám kýbl s kamenama. Čerpadlo mám ponorné, ale na plováku, takže bere vodu 20 cm pod hladinou, kde by měla být nejčistší.
  Do betonu je třeba dát plastifikátor, nedělat ho moc mokrý a dobře ho hutnit, ať nemá póry. Nezapomenout na přepad a na stupy ať se tam dobře leze. Náklady jsou 3 m3 betonu, 3 kari sítě, 2,5 m kanalizační trubky, 20 cihel, pytel lepidla, kus igelitu a spousta práce. Ušetří se 20 000,- oproti plastové nádrži. Máme to tak a jsme spokojeni.

 • Odkaz Komentáře Ali G úterý, 07 březen 2017 14:09 napsal(a) Ali G

  vorel: Díky za reakci i za tip. Samonosnou nádrž na 5m3 již mám. Zbývá "pouze" vykopat díru a usadit :). Molitan není vůbec špatný nápad. Filtraci na vstupu budu mít vyřešenou pomocí menší plastové bedýnky, která se používá na ovoce. Ta bude zavěšená v nádrži pod vstupem z okapu. Celá je vystlaná plastovou síťkou, co se používá do oken proti komárům. Měl jsem v té bedýnce vymyšlen ještě takový rozražeč proudu vody (vyrobený z perlinky) ale nápad s molitanem se mi líbí ještě víc. Takže když do té bedýnky vložím ještě kus molitanu, myslím, že by to mohlo fungovat. Co jsem našel, tak chtějí za podobný plastový koš "originál z výroby" 3000,-, což mi přijde docela dost. Jinak odběr vody mám vymyšlen přes sací koš cca 20 cm nad dnem nádrže. Jako pohonnou jednotku jsem zvolil domácí vodárnu easypump s FM měničem. Je sice dražší, ale líbí se mi ta funkčnost a hlavně skladnost, Protože potřebuji mít tlakovou nádobu jinde než čerpadlo, aby mi to prostorově vše vyšlo. Tlakovou nádobu jsem zvolil 24l, ta by měla bez problémů stačit. A filtr na výtlaku čerpadla jsem zvolil s omyvatelnou nerezovou vložkou 60 mikronů, což by prý mělo také stačit. Co jsem se poptával, tak pro tyhle účely je to do 100 mikronů ještě ok. Zbývá vše pouze zrealizovat....

 • Odkaz Komentáře vorel úterý, 07 březen 2017 13:55 napsal(a) vorel

  Já kupoval v Jelení Góře vedle Tesca je firma matex http://www.matex.net.pl/

 • Odkaz Komentáře vorel úterý, 07 březen 2017 13:55 napsal(a) vorel

  Já kupoval v Jelení Góře vedle Tesca je firma matex http://www.matex.net.pl/

 • Odkaz Komentáře vorel úterý, 07 březen 2017 13:55 napsal(a) vorel

  Já kupoval v Jelení Góře vedle Tesca je firma matex http://www.matex.net.pl/

 • Odkaz Komentáře Gord a Galdrina úterý, 07 březen 2017 13:36 napsal(a) Gord a Galdrina

  Zdravím, chtěl jsem se zeptat kde v Polsku jste filtry nakupoval. Nakupuji tam prakticky veškerý stavební materiál , ale na filtrační techniku jsem nikde nenarazil. Díky

 • Odkaz Komentáře vorel úterý, 07 březen 2017 12:26 napsal(a) vorel

  Zdravím. Voda nebude pitná, ale nečistot se bát nemusíte.
  Taky jsem pořídil nádrž na dešťovku. Za 3 roky užívání přes ní už proteklo 150m3. Na vstupu filtruju přes kus starého molitanu od čalouníka, který měním 2x za rok. Za ponorným čerpadlem, které je tišší než "darling" mám podobný filtr jako tento:
  http://www.upravenavoda-eshop.eu/filtracni-pouzdra-31-cm-plastova/filtr-na-vodu-3p-9-3-4-dn-1-2/ Koupil jsem ho v Polsku za 200,- a vložka 20 mikronů tam stojí 18 Kč. Tu měním 3-4 x do roka. Doporučuje se odebírat vodu 20 cm od hladiny, kde by měla být nejčistší, takže čerpadlo mám na plováku z polystyrenu.
  Vodou splachujeme, pereme, zaléváme, myjeme podlahy a auto. V dalším příspěvku napíšu, jak ušetřit minimálně 15 000 při stavbě nádrže, když máte čas.

 • Odkaz Komentáře Ali G neděle, 29 leden 2017 14:50 napsal(a) Ali G

  Dobrý den, také uvažuji o podobném systému, jen se trochu bojím nečistot v rozvodu této vody. Jestli se mohu zeptat... Jaké jsou vaše zkušenosti s údržbou. Mám tím na mysli, jak často musíte měnit filtry nebo jestli se dají vyčistit? Máte udělanou nějakou filtraci i před vstupem ze střechy do nádrže? Přeci jen při delé trvajícím suchu se ze střechy spláchne prach, pyl a další nečistoty, které system zanášejí. Když to přeženu, tak se mi moc nechce po každém spláchnutí běžet vyčistit, vyměnit filtr. Děkuji za odpověď

 • Odkaz Komentáře Andrea a Michal pondělí, 19 prosinec 2016 14:41 napsal(a) Andrea a Michal

  To Martin: Praxe s naší nádobou je taková, že kdybychom ji neměli, tak jsme na suchu. Nádrž je prakticky téměř stále plná vodou (5m3) - (čistíme savem a jednou ročně jí komplet vyprázdníme a vlezu dovnitř a vytřu jí komplet do sucha). Letošní léto jsme s ní zasadili trávník, který se každý večer kropil a nestalo se nám, že bychom byli někdy na suchu. V domě máme vodu zavedenou na splachování dvou wc a na praní pračky a nesmím zapomenout, že darling stojí v garáži, takže na mytí vozidla, zalévání květin atp....úsporu na řadové vodě jsme pocítili už po prvním vyúčtování vody z řadu, spotřebujeme opravdu minimum vody, měsíční zálohy při naší ceně 45Kč/m3 máme 300Kč a stále v ročním součtu nám kolem 1000 Kč vrací...a celková investice do nádoby se vrátí podle propočtů za několik let...do nádoby máme svedenou větší polovinu střechy a pokud prší stačí několik hodin a nádrž je plná, pokud bychom měli svedenou celou střechu, musela by být nádrž o kapacitě 10m3, aby neustále nepřetékala...teď v zimě máme v nádobě vhozených několik pet láhví s kamením a musím zaťukat, ale voda nezamrzla a to už jsme letos nemalé mrazy měli...Andrea

Andrea a Michal

Michal Honza

Věk: 29
Koníčky: syn, auto, moto, ryby, les
Zaměstnání: řidič LKW

Andrea Honzová

Věk: 29
Koníčky: syn, hudba, zahrada, les
Zaměstnání: rodičovská

Detaily domu

Kraj: Jihočeský
Velikost pozemku: 1 220 m2
Zastavěná plocha domu: 204,62 m2
Podlahová plocha domu: 168 m2
Typ domu: přízemní
Plánovaný rozpočet: 2 500 000 Kč
Celkem prostavěno: 3 165 992 Kč

Související články

Studna

Studna
Ode dneška už máme na pozemku vlastní vodu!!

Ach ty přípojky ...

Ach ty přípojky ...
Tak, jak už to u svépomocníků na zdejším portále bývá zvykem, i my jsme zatoužili po vlastním bydlení. Zhruba před osmi lety jsme se sice upsali k úvěru na panelovou…

Elektřina a voda

Elektřina a voda
Dřív než projekt domu jsme začali řešit elektrickou přípojku a vodu. 

Diskuzní fórum