Možnost velké úspory na DPH

Redakční

Úspěšně jsme s klientem dokončili dvouletý projekt, který dvaceti lidem ušetřil 2.000.000 Kč při výstavbě inženýrských sítí jen na DPH, mnohem víc na jejich pořizovacích nákladech.

Na začátku stála normální skupina soukromých investorů, kteří si koupili za výhodné peníze stavební parcely v jednom územním celku. Někteří chtěli postavit své nové domovy, jiní investovali do pozemků s cílem zhodnotit je a prodat se ziskem.

 

Jeden z nich oslovil naši advokátní kancelář se zadáním vymyslet subjekt zastřešující tuto náhodnou skupinu lidí a jejich momentální potřebu postavit na svých nových pozemcích inženýrské sítě. Takový subjekt by se stal plátcem DPH a mohl si uplatnit DPH účtované od stavební firmy za výstavbu vybavení potřebného všemi zúčastněnými.

 

Jako nejvhodnější jsme zvolili družstvo. Majitelé pozemků jsou jeho členy. Na rozdíl od prvního nápadu na společnost s ručením omezeným je členství v družstvu otevřené – kdokoliv se může jednoduše stát jeho členem. K převodům členských podílů navazujících na případný prodej pozemku není potřeba svolávat valnou hromadu a převod registrovat v obchodním rejstříku, což s sebou nese další zbytečné náklady. Akciová společnost je zase příliš drahá na provoz, veřejná obchodní společnost nebo komanditní společnost jsou už zcela nevhodné. Jiná právnická osoba přitom plátcem DPH být nemůže.

 

Druhá významná úspora společného koordinovaného postupu spočívala v silné vyjednávací pozici při výběru vhodné stavební firmy. Shodou okolností za družstvo vyjednával předseda družstva s dlouhou praxí ve stavebnictví. Uměl si tudíž srovnat jednotlivé cenové nabídky co do důvodnosti a potřeby. Nakonec rozpočet dosáhl 18 milionů korun, když nejvyšší zněla až na 40 milionů (!) Jeho schopnosti pak družstvo využilo i při samotném dozoru stavebních prací. Za takové služby měl samozřejmě nárok na předem odsouhlasenou odměnu. Ta byla v porovnání s výší úspor ovšem pořád ještě zanedbatelná.

 

Náročné stránky projektu zahrnovaly práci s nesourodou skupinou lidí. Vše bylo potřeba důkladně a opakovaně vysvětlit, získat si jejich důvěru. U všech se to nepodařilo a v jednom případě jsme dokonce měli co dočinění s osobními ambicemi zprostředkovat skrze družstvo zakázku svému známému, nepřekvapivě pohybující se ve vyšší cenové hladině. Nakonec se vše podařilo s tímto „sousedem“ urovnat , existence družstva nebyla závislá na účasti všech majitelů dotčených pozemků. Pro důvěru členů družstva bylo též nutné vést veškeré práce a účetnictví družstva přísně transparentně a zkušeně, k čemuž družstvo používalo i externí účetní a právní kancelář.

VIDEO: Ohlédnutí za rokem 2014 - podívejte se, co se ve Svépomocí.cz loni událo.
Předchozí článek autora
21.02.2015 11:11 29880 zhlédnutí
VIDEO: Ohlédnutí za rokem 2014 - podívejte se, co se ve Svépomocí.cz loni událo.
Rok 2014 byl rokem plný změn a nových startů. Pojďme se teď společně za uplynulým rokem ohlédnout...
Výsledky soutěže o PROFI pracovní oblečení v hodnotě 5.000 Kč
Následujicí článek autora
05.05.2015 20:26 2519 zhlédnutí
Výsledky soutěže o PROFI pracovní oblečení v hodnotě 5.000 Kč
Od středy 15.4. do středy 29.4.2015 probíhala na portálu Svépomocí.cz foto soutěž o 5 poukázek v...

3 komentáře

Homzík a Domísek
napsal(a) Homzík a Domísek
06. kvě 2015 13:22 / Odkaz Komentáře

Dobrý den,

děkuji za odpověď. U mě je to takto v pořádku. Jak říkám, u družstva taky problém nevidím, právě na základě definice. Navíc, pokud to prošlo u finačního úřadu není co řešit. Šlo mi čistě o tu část článku, kde jste zvažovali s.r.o. a a.s. Na FÚ se určitě válí mnoho případů, kdy si někdo založil s.r.o. a postavil si dům :). Já osobně mám vstřícný přístup k jakékoliv formě daňové optimalizace. Alespoň do té míry, kdy už se taková optimalizace stává nelegální (nebo lépe řečeno, vystopovatelná). Takže pro mě je článek určitě zajímavý a děkuji za něj. Navíc samozřejmě chápu, že v článku nešlo primárně o poukázání na možnosti nárokování DPH, ale především o vyčíslení výše celkové úspory. Já bych se určitě něčemu podobnému nebránil, kdybych se do podobné situace dostal. Jen jsem chtěl upozornit vykuky, kteří by chtěli použít nějaké mrtvé s.r.o, které se dá dnes pořídit za pár tisíc, ke stahování DPH, že to také nemusí dopadnout až tak jak by si přáli.

Marek
napsal(a) Marek
06. kvě 2015 12:43 / Odkaz Komentáře

Dobrý den, děkuji za Váš dotaz. Samozřejmě jsme celou akci měli "posvěcenou" od auditora, co do daňových otázek. Na FÚ klienti byli a kontrola bez problémů proběhla. Podstata družstva podle platné právní úpravy totiž je vzájemná podpora svých členů nebo třetích osob, případně za účelem podnikání. Podnikání, tj. činnost trvalá, nezávislá, za účelem dosažení zisku, je až ve druhé řadě účelu družstva. Jeho ekonomická činnost tedy nespočívá a priori v dosažení zisku, jako je to u sro a as. Nic se majitelům pozemk ů z podstaty družstva nepřefakturovává. Družstevníci sdruží prostředky pro výkon činnosti, v níž se chtějí navzájem podporovat. I proto se např. ve starém obchodním zákoníku celá část nazývala Obchodní společnosti A družstva.

Omlouvám se, pokud byl článek v otázce daňových a účetních pro Vás příliš stručný. Jednak je spousta dalších důležitých detailů celého projektu, které však přesahují rámec internetového článku a jednak jsem já osobně daňovou otázku neměl na starosti.

Hezký den přeji

Homzík a Domísek
napsal(a) Homzík a Domísek
06. kvě 2015 11:41 / Odkaz Komentáře

Dobrý den, to s tím družstvem zní hodně zajímavě, jako jediné se totiž dle mého názoru nezakládá za účelem podnikání. Zjišťovali jste všechny možné dopady zakládání právnické osoby za účelem stahování DPH? Z vašeho článku mi není moc jasné jak byste řešili prokázání toho, že vykonáváte ekonomickou činnost v případě s.r.o. a a.s. Komu byste vystavovali faktury? Samotným majitelům pozemků? Pak ale jistě i s nějakým navýšením ceny a DPH, abyste naplňovali definici "podnikání" jako takového. Vyjadřoval se vám k tomu i nějaký daňař? Auditor? Já jako účetní bych si tohle nedovolil ani u družstva. Btw. zjišťovali jste si jak by se na takové účelové krátkodobé založení družstva dívali na příslušném finančním úřadě? Už vám tam z FÚ proběhla nějaká kontrola? Ve zkratce, jste si stoprocentně jistí, že nekrátíte daň? Já jsem si totiž na základě článku stoprocentně jistý, že ano a než vám do toho začne někdo rejpat tak by nebylo od věci to trochu upřesnit..... Předem děkuji