Porovnání katalogového projektu s mým individuálním projektem

Redakční

Při stavbě svého prvního domu jsem se rozhodl využít služeb individuálního projektanta. Poslal jsem mu fotografii domu, kolem kterého jsem pravidelně jezdil, a který se mi líbil.

S projektantem jsme domluvili společnou schůzku. Cílem schůzky bylo zjistit informace o pozemku, kolik lidí bude v domě bydlet, atd. Termín dodání měl být přibližně do jednoho měsíce a cena kolem 30 tisíc korun.

 

Termín dodání se nám však postupně odsouval. Poprvé to bylo z důvodu vyhořelého počítače, poté se čekalo na autorizaci a postupně přicházely další nečekané události bránící dokončení a odevzdání projektové dokumentace.

 

Výsledkem bylo několik měsíců čekání a opakovaného urgování projektanta s jedinou otázkou "kdy bude projekt hotov"?

 

Projekt, který jsem získal nakonec za cenu 27.000 Kč (sleva za pozdní dodání), byl v papírových deskách vytisknutý na formát A3, ale v úplně jiném měřítku než bylo uvedeno na výkresech.

 

K projektu jsem si nakonec nechal zpracovat ještě speciální projekt na vytápění za dalších několik tisíc korun.

Video

 

To je můj příběh s projektem rodinného domu. Z článků na webu Svépomocí.cz, které sem píšete, se setkávám se skupinou stavebníků, kteří využívají katalogové projekty a s druhou skupinou, která využije také služeb individuálního projektanta "z vedlejší vesnice".

 

U katalogových projektů se vždy říkalo, že cena, která je na internetu uváděna, je sice nízká, ale usazení domu na konkrétní pozemek je dražší než samotný projekt.

 

Rozhodl jsem se zjistit, jak je to doopravdy.

 

Vzal jsem kameru a navštívil firmu G SERVIS, která katalogové projekty RD dělá již mnoho let a myslím, že nejsem jediný, kdo jejich výkresy a vizualizace procházel krátce poté, co se rozhodl postavit dům.

Pro porovnání jsem si s sebou vzal svou původní projektovou dokumentaci a Vy se ve videu můžete podívat, jak dopadlo porovnání katalogového projektu s mým individuálním.

Cenové srovnání

Vím, že Vás stejně jako mě bude zajímat cena. Za svůj projekt (pouze projekt bez projektu vytápění) jsem utratil cca 27.000 Kč a čekal jsem na něj několik měsíců.

 

Většinu typových projektů od G SERVISU prý získám do 10ti pracovních dnů za 28.600 Kč bez osazení na pozemek a individuální projekt do 22 pracovních dnů.

 

Ideální je využít výhodného balíčku, který obsahuje Typovou projektovou dokumentaci + Osazení na pozemek + Průkaz energetické náročnosti budovy za 36.990 Kč

Bonus navíc jen pro svépomocné stavebníky

S G SERVISem jsem se dohodl na slevě 1.500 Kč na projektovou dokumentaci. Slevový poukaz mohou využít úplně všichni stavebníci a jejich přátelé z webu Svépomocí.cz.

Slevová poukázka v hodnotě 1500 Kč na projektovou dokumentaci od G SERVISu

 

Vyplňte do formuláře své jméno, telefon a email a elektronický poukaz na slevu zanedlouho odbržíte do své schránky.

 

    Jméno:
    Mobil:
Email:
 
Pavel Tesárek rozbaluje katalgo rodinných domů pro rok 2014. Podívejme se společně co je schováno uvnitř krabice | Svépomocí.cz
Předchozí článek autora
16.06.2014 02:00 4215 zhlédnutí
Nový katalog rodinných domů – podívejte se, co najdete uvnitř
Dostal jsem jako dárek katalog rodinných domů 2014 od společnosti G SERVIS. Letos...
Pavel Tesárek a Roman Studený plánují společné video ve kterém zodpoví Vaše dotazy k problematice zateplování fasád.
Následujicí článek autora
20.06.2014 11:53 7933 zhlédnutí
Čeká Vás zateplení fasády? Máte otázku a chcete odpověď od specialisty?
Právě sedím na schůzce s Romanem Studeným, který je specialistou na fasády. O fasádách napsal...

1 komentář

Ing. arch. Martin Veber
napsal(a) Ing. arch. Martin Veber
25. čvn 2014 21:40 / Odkaz Komentáře

Dobrý den, se zájmem jsem si shlédl Vaše nové video. Jsem za něj do jisté míry rád, ukazuje se, že dobrý katalogáč je lepší, než mizerný architekt. To je fakt, pod nějž se rozhodně podepíšu. Mrzí mne ale, že tak trochu házíte do jednoho pytle všechny projektanty atypických řešení, aniž byste zmínili několik podle mne podstatných faktů. Dovoluji si je proto doplnit sám:

1. Mnoho argumentů ve videu prezentovaných staví spíše na formálním zpracování dokumentace, než na tom, jaký obsah dokumentace ukrývá. Zručný rýsovač dokáže dokonale vyšperkovat i dokumentaci zámku hrůzy, na druhou stranu mnoho ikon architektury svá vrcholná díla kreslili na ubrousek z kavárny, třeba jako opěvovaný Adolf Loos, ani díla Le Corbusiera nebyla po formální stránce vždy bezchybná, čehož využívali jeho konkurenti při napadání soutěží. To ovšem úctu jeho geniálnímu architektonickému myšlení a cítění rozhodně nebere. Zkrátka, kvalita zpracování dokumentace je vítaným bonusem a vizitkou dobrého projektanta, kvalitu návrhu to ale nezaručuje.

2. Je mi upřímně líto, že tvoří i takoví projektanti, kteří nejsou schopni vydat dokumentaci v měřítku, nezmůžou se na důslednou a kvalitní textovou zprávu a jejich výkresy už na první pohled nestojí za zlámanou grešli. Ale všechny tyto problémy lze snadno shrnout do jednoduchého soudu: jedná se o závadnou dokumentaci, která nesplňuje ustanovení z vyhlášky 499/2006 Sb., v níž je velmi důkladně řečeno, co dokumentace obsahovat (množství různých řezů, zmíněný požárně nebezpečný prostor, skladby podlahy atd.) musí pro ten který účel. Je trochu škoda, že nezaznělo, že co si kdo nasmlouvá, to dostane. Slušný projektant vždy musí ubezpečit své klienty, že dokumentace jimi objednávaná je řešena v určitém standardu, který na jedu stranu stanoví objem práce a tedy i cenové náklady, na druhou stranu možnosti jejího užití, ať už jako studie stavby, dokumentace pro stavební úřad nebo třeba prováděcí dokumentace pro samotnou realizaci díla. Zkrátka, opět se jedná o neospravedlnitelné selhání neschopného projektanta, protože kvalitně udělaný projekt pro provedení stavby bude od jakéhokoli skutečného odborníka vypadat obsahově i formálně prakticky stejně jako prezentovaný projekt.

3. Velmi správně uvádíte, že pro svépomocníky je velmi problematické stavět podle dokumentace pro stavební povolení, které se vzdáleně blíží dokumentace onoho neschopného projektanta, a nabízíte katalogové řešení, které je ve velmi rozumné cenové hladině zpracováno až do úrovně prováděčky, popravdě velmi dobré prováděčky. Je ale nutné si uvědomit, že se jedná o projekt, který kdysi někdo za velmi vysoké peníze velmi kvalitně a důkladně navrhnul v mnoha variacích, jehož vysoká cena se velmi snadno rozmělní v desítkách až stovkách prodaných projektů. A i když si s projektem dal onen projektant velkou práci a podle toho, co jsem viděl, se mu povedla, nikdo nemůže žádnému klientovi zaručit, že se bude s domem schopen vzájemně sžít. Není až tak problém se „zamilovat“ do jednoho z tisíců řešení, problém je být s ním bez jediné výhrady šťastný. Kolik jen z tohoto serveru známe stavebníků, kteří si v průběhu času i ten svůj zprvu zdánlivě bezchybný katalogový projekt kutilským způsobem upravují?

4. Na závěr mne ještě drobně zamrzelo, když pan Tesárek vyjádřil svou víru, že mezi individuálními projektanty „budou existovat výjimky, kde ty projekty budou velice kvalitní“. Vyznívá to, že mezi projektanty je jen sem tam nějaký dobrý. To si snad nezasloužíme, myslím, že dobrých je mnohem více, ale ti špatní jsou schopni sklesat na nižší cenu na úkor kvality jejich práce. To je trochu samozřejmé a je jistý díl viny i na investorovi, jak si nastaví parametry výběru při jeho soukromém výběrovém řízení. Kde vyhrává cena, tam kvalita zákonitě chybí.

Katalogové projekty neglorifikuji ale ani neodsuzuji, své místo na slunci nepochybně mají a potvrzuji Vám, že na videu uváděná firma patří k lepším. Kdo má ale specifické požadavky, neobvyklý zájem nebo trochu komplikovanější pozemek, tomu katalog mnoho možností nedá. Není spásné řešení vrhnout se do druhého extrému a oslovit prvního individualistického projektanta, který se namane, ale pokud někdo takový bude ochoten s Vámi konzultovat Vaše vymyšlené, okoukané nebo jím navržené dispozice, pomáhat ujasňovat si prostorové nároky, estetické představy a životním stylem vynucené požadavky, nalezli jste možná správný způsob, jak nechat navrhnout svůj dům bez rizika.