Stavební bouda

Příspěvek stavebníka

Jedním z důležitých prvků na parcele je stavební bouda. Ta by měla být co největší s ohledem na to, že v průběhu stavby se v ní bude hromadit různé nářadí a stavební materiál.

Stavební bouda by měla být též dostatečně blízko stavby, abyste nemuseli chodit pro každou drobnost na druhou stranu parcely. Také by měla být v rámci možností bezpečná. Je zbytečné mít ve stavební boudě okno, pokud ji neplánujete později využít jako nějakou zahradní chatičku.

Stavební bouda se dá koupit nebo postavit.

Koupit můžete novou, třeba jako zahradní domek. Pohybuje se od deseti tisíc za základnu 3x2 metry výš. Též můžete koupit použitou přes inzerci. Jako bouda pak poslouží i stará zastávka mhd, maringotka nebo třeba stará skříňová avie.

Postavit si můžete prakticky co chcece, opět si procvičíte práci s materiálem před samotnou stavbou domu. Stavět můžete ze dřeva, ze železa nebo z tvárnic a cihel, což bude nejspíš pro stavební boudu velký luxus a mrhání časem. Nejlevnější by měla být stavba ze dřeva, protože dřevo je velmi levný stavební materiál. Mně osobně je blíž práce se železem, přestože v rodině mám dědu i strejdu truhláře. Stavěl jsem tedy boudu železnou.

Výhoda vlastní stavby je v tom, že si můžete postavit co chcete, jak chcete a nepotřebujete k tomu nákladnou dopravu a jeřáb.

Při stavbě jsem se snažil postavit co největší boudu, přičemž jsem vycházel z počtu hliníkových plechů, které jsem za tímto účelem několik let sušil ve skříni. K dispozici jsem měl něco málo přes sto plechů rozměru 100x50 cm. Jednoduchým vzorcem v excelu pro výpočet potřeby plechů na jednotlivé strany a střechu jsem dospěl k největšímu možnému rozměru 3x4 metry. Když jsem boudu stavěl, sklidil jsem komentáře, že je zbytečně velká. Teď po roce používání si myslím, že se bouda velmi povedla a že je akorát. Vejde se do ní pohodlně míchačka, kolečka, paletový vozík, různé nářadí, sekačka na trávu, hračky dětí a další.

Za základní stavební kámen boudy jsem zvolil jekly. Dobře se s nimi pracuje, jsou levné a relativně pevné.
Sestavil jsem si jednotlivé strany a pak je spojil do kostry budoucí boudy. Tu jsem pak začal pokrývat plechy.


Finální úpravou pro zvýšení bezpečnosti a pevnosti bylo vevaření karisítí na vnitřní stěny. Lze tak do stěny při manipulaci s nářadím narazit, aniž by došlo k poškození plechů. Také lze nářadí o stěny opírat, například kolečko. Další výhodou je možnost pověsit různé nářadí za oka sítí.

Časem jsem doplnil boudu o regály na drobné nářadí. Přineslo to velké zlepšení organizace a přehlednost. Též se zvýšil úložný prostor.
Dřevo jsem sehnal jako palivové z nedaleké pily v ceně 350kč za 2 kubíky. Regály mě tak stály pár desetikorun.

 

Hotovou boudu je dobré umístit co nejblíže stavby, ať nemusíte chodit daleko.

Fotogalerie

Stavební bouda
Stavební bouda
Stavební bouda
Stavební bouda
Stavební bouda
Stavební bouda
Stavební bouda
Stavební bouda
Stavební bouda
Video ze stavby
Předchozí článek autora
04.10.2010 18:44 2464 zhlédnutí
Video ze stavby
Zde budeme postupně přidávat jednotlivá videa z postupu na stavbě. Sledujte seriál stavba domu...
Ztraceného bednění a postup zdění
Následujicí článek autora
06.11.2010 12:08 117629 zhlédnutí
Ztraceného bednění a postup zdění
V článku o základových pasech jsem zmínil pojem ztracené...

Stavební etapa: bouda na nářadí

Název položky Cena
zámky, panty, petlice 595 Kč
jekly 3 400 Kč
alu plechy 5 000 Kč
vrták, spotřebovaný drát při vaření, nějaké nýty a kari sítě 1 005 Kč
Celkem 10 000 Kč