Reklama
Reklama
Vyhledat: 

PŘÍPOJKA NA VODU A REVIZNÍ ŠACHTY + PROVIZORNÍ ELEKTŘINA ČÁST 4.

Zdravíčko stavebníci. Na stavbu, jak víte, je potřeba voda a elektřina. To jsme se rozhodli udělat po provizorním oplocení a pořízení stavební boudy. My na hranici pozemku měli všechno - vodu, odpadní kanalizaci na splašky i na dešťovku. Takže zbývalo zaměřit to baj vočko a pustit se do kopání.

Před zakoupením vodovodní šachty vřele doporučuju zavolat si na místní vodárny a zeptat se jednak, jestli je šachta potřeba a jednak jestli tam nějakou mají předepsanou. Totiž já objednal od Sineka ale na vodárnách ve St. Plzenci mi řekli, že dávají jedině svoji BOCR VR 1100. Takže sem objednávku zrušil a vzal tu od nich - jak jinak. A taky mi sdělili k vyjádření k PD, že splašková šachta musí být 600mm průměr, takže jsme museli opravovat PD, aby dali razítko :-).

V projektové dokumentaci jsem viděl, že přípojka vody je plus minus 13 od hranice pozemku a na místě na silnici bylo taky vidět v cca téhle vzdálenosti ten malý železný dekl. Objednal jsem místního bagristu a v sobotu ráno jsme se pustili do bagrování. Přitom bylo v plánu, že rovnou osadíme revizní šachty na splašky a dešťovku takže jsme kopali všechny tři věci protože byly poblíž sebe ca ve vzdálenostech po 1,5-2m. 

Voda hadice byla asi v 210cm hloubce a navíc vyvedená jenom kousek za hranici pozemku, ca 10cm. Kdybych tam dal šachtu, tak pak při betonování plotu bych nevim co dělal. Takže po domluvě s technikem z vodáren jsme se domluvili že ji dám víc na pozemek a oni si to pak prodlouží k ní. 

Splašková kanalizace byla dokonce v 220 cm hloubce a dešt. v 200cm.

Bagr měl hotovo za 2h a zbytek sem dočišťoval lopatou. Doporučuju udělat vzpěry mezi stěnama, jestli je hloubka víc jak nějakej metr, aby se kus stěny nezřítil, jako se nám stalo.

Další víkend sem objednal 2 kubíky štěrku a 2 kubíky zásypového písku a nechal si je složit štěrk poblíž vodovodní šachty a písek poblíž kanalizací. Štěrk jsme házeli do díry ručně, protože z korby ten sesuv nejde zastavit a do díry se dalo tak aby šachta která měří ca 150cm koukala nějakých 10 cm nad budoucí zem, která stejně nevíme přesně jak bude :-). Musel jsem si udělat takovej vorichtung (stěny rozloženýho stolu a zabušený smrkový latě), abych zašaloval výškové převýšení mezi šachtou na vodu a odpady které byly pořád odkryté v hloubce 2m. Pak jsem zkontroloval výšku a dosypal štěrk okolo šachty ca 5-8cm. Zároveň jsem zkopal z druhé strany než je přívod stěnu tak aby šlo vyvést hadici na povrch pozvolna.

V pátek přijel instalatér se 2 šachtama a za 2h jsme je osadili a podsypali a zaházeli pískem - říkal tu černou část + 10 cm zaházet pískem a zbytek prostě zeminou. Na osazení šachet nic není, jenom to poskládat dohromady řádně k sobě a dát do váhy a podsypat.

V týdnu nám osadili vodovodní hodiny, který se stejně prý už teď odečítají radiově, a namontovali hadice z obou stran a hurá máme vodu!! Na konci hadice, kterou jsem si nechal udělat v délce 20m, abych ji rovnou prostrčil deskou až bude (protože čím míň spojek, tím lépe), udělali kohout a teče to opravdu :-) 

Šachtu na vodu jsem pak ještě obetonoval a vložil nařezané malé kari sítě kolem dokola. Opravdu, míchání betonu ručně je dřina a já měl jenom větší kýbl ani ne kolečko. Ale osvědčilo se mi ale pořadí voda+cement+písek+kamení, prostě od nejmenšího po největší přidávat a míchat postupně. Beton byl druhý den jako kámen. Ale z prvního betonování jsem měl ohromnou radost, ikdyž ze mě totálně teklo.

Teď už jenom objednat kubík písku na dosypání kolem vod. hadice a okolí a bagr, aby zavezl zeminou a budem dusat.

Elektřinu zařídil místní elektrikář a osadil vnitřnosti pro sloupek a namontoval rozvaděč viz foto. Celkem 7000 Kč (revize a rozvaděč). Vnitřnosti sloupku jsem již měl koupené.

Nejbliží cíl je základová deska, už se těšíme na dřinu :-)

 

Náklady

Název položky Cena
El. rozvaděč a revize 7 000 Kč
Bagrování 1 500 Kč
Písek 6 tun, štěrk 4 tuny a doprava 3 900 Kč
Cement, lopata 350 Kč
Vodovodní šachta BOCR VR 1100 + 20m hadice s kohoutem 13 500 Kč
2 revizní šachty a práce instalatéra 18 000 Kč
Celkem 44 250 Kč

Doporučte tento článek svým přátelům

Reklama

Přidejte svůj komentář k článku

Pro psaní komentářů se musíte přihlásit

Kondrej

Ondra

Věk: 33

Evča

Věk: 35
Zaměstnání: Asistenka v advokátní kanceláři

Detaily domu

Kraj: Plzeňský
Velikost pozemku: 950 m2
Zastavěná plocha domu: 87,3 m2
Podlahová plocha domu: 110,5 m2
Typ domu: patrový
Plánovaný rozpočet: 3 000 000 Kč
Celkem prostavěno: 1 348 530 Kč

Související články

Nábytek, interiery, přípojka vody

Nábytek, interiery, přípojka vody
Už je to delší doba, co jsem sem dával nějaký příspěvek, od té doby jsme si pořádně mákli a pokročili o velký kus dopředu. Chtěl bych se o to s…

Nekonečné zásoby zálivkové vody nastřádá domácí čistička STMH

Nekonečné zásoby zálivkové vody nastřádá domácí čistička STMH
Kdo by si nepřál užívat si pohody na zahrádce u svého rodinného domku. Na jaře se zaradujeme z rozkvetlých korun stromů, přivoníme ke květinovým záhonů, v létě a na podzim…

Jak odstranit tvrdost vody pomocí změkčovače vody?

Jak odstranit tvrdost vody pomocí změkčovače vody?
Tvrdá voda je problémem nejen studničních vod, ale nastává i při využívání vody z obecních vodovodů. Určitě jste se již setkali s nepříjemnou vrstvou vodního kamene na vodovodních bateriích, sprchovém…

Diskuzní fórum

  • ZASTAVĚNÁ PLOCHA definice
  • Dobrý den, předpokládám, že Váš RD bude mít stěny - obvodové svislé konstrukce, takže...
  • Autor Petr | 19. zář 2018 12:05
  • Dešťová jímka
  • Máme dost malý pozemek a klasická velká jímka se nám tam nevešla. Podařil ose nám najít...
  • Autor StaLak | 18. zář 2018 13:54
  • Využití dešťové vody
  • My museli hledat nádrž na dešťovou vodu pro nestabilní podloží. Našli jsme vlastně jen...
  • Autor Nikolka | 18. zář 2018 10:54