Reklama
Reklama
Vyhledat: 

ČOV

Je zima..... na baráku se stejně moc dělat nedá, tak alespoň napíšu článek o tom, jak jsme to měli s čističkou....

V původním projektu (2014) jsme měli zemní filtr + septik, a byl tak blbě, že bych pak už ničím na zahradu neprojel, ale bohužel kvůli spádu do kanalizace to jinde být nemohlo. Před barák by se to nevešlo, bylo by to moc blízko u zdi a i u silnice.

Postupně jsem začal zkoumat, kolik prostoru máme před barákem k silnici..... místa bylo téměř dost a vycházel jsem ze situace, jelikož jsme neměli plot, že od naší brány k sousedovic plotu to je naše. Takže dle měření skoro 3 metry..... tak jsem začal hledat alternativy místo septiku a filtru a na výstavě tady v Hradci králové (2016) jsem narazil na malé domácí čističky. Domluvil jsem se s firmou a na stavbu se přijel podivat týpek od nich. Řešili jsme, že by se to mohlo dát to staré vybetonované zastřešené jímky (sklepa), mimo půdorys objektu, ale zase byly problémy s nízkým stropem atd.....  druhá možnost byla dát to před tu jímku a směrem k silnici..... prostoru bylo dost, tak jsem se s nimi domlouval na vytížení čističky atd... vybral jsem konkrétní model (šířka 160cm) a tradá.... mohl jsem ČOV hodit za hlavu a věnovat se zase jiným stavebním činnostem.

Když mi v červenci/srpnu 2017 dělali bagrem výkop na kanalizaci (okap) a napojení vodovodu, dal jsem si kopnout 2,2x2,2x2,2 metru i pro čističku. Když jsem druhej den přijel na stavbu, tak dole bylo asi 30cm vody... super.... no co...

Pár dní na to se stavoval kamarád geodet, který mi +/- udělal zaměření pozemku a ejhle.... sousedův plot je oproti katastru o skoro metr předsazenej na obecní pozemek.... takže prdlajz 3 metry, najednou se to zmenšilo na 2metry a kousek. Jelikož čistička taky nemohla být nalepená na sklepě a potřebovala být obetonovaná, najednou jsme se dostali 20cm na cizí pozemek. Což se mi moc nechtělo, i když starostka atd jsou v pohodě.

Když se mi koncem srpna stavil na baráku stavební dozor, tak jsem to s ním probíral.... hlavně mi řekl (což mi vlastně do té doby nedošlo), že ten výkop se mi brzo sesune. Takže jsem najednou začal urgentně řešit čističku a hledat co a jak. Dva dny po návštěvě dozoru začalo pršet, a když jsem přijel na stavbu tak tam bylo půl metru vody... tak jsem to vyčerpal a vyhrabal tam ďouru, do které jsem dal ponorné čerpadlo, abych vodu vytáhnul ven. Mezitím jsem sháněl co a jak s tou čističkou, nakonec jsem se teda omluvil firmě, se kterou jsem víc jak rok jednal co a jak a objednal čističku jinde. Ta měla jen 140cm + 20cm na základovou desku na obě strany, takže jsme se vešly jen na náš pozemek (plus aby zbylo na plot).

Tak jsem se se tedy domluvil a koupil Microclar AT6.... za 3 týdny mě ji měli dovézt.... Tak jsem si oddychnul. Bohužel tedy během 3 dnů se mi do výkopu vinou dešťů a seschnutí půdy sesunulo asi půl kubíku jílu, takže jsem to musel ručně (protože jíl se na lopatu lepil jak ..... no prostě hodně....) vyházet. Naštěstí to relativně šlo... výkop jsem začistil, a začal připravovat základovou desku... do spod jsem najebal pár kousků cihel, přehodil karisíť a dvakrát se otočil do betonárky pro beton..... Srovnal jsem to plus mínus do roviny a hotovo..... ufff..... náročnej den..... druhej den přijedu na stavbu a koukám.... beton 20cm pod vodou, myslel jsem, že mě budou vomejvat. Odčerpal jsem vodu a do betonu šťouchal násadou od koštěte..... zdál se tvrdej.... posavil jsem se a drželo to.... kopnul jsem do toho a fakt to bylo tvrdý, tak jsem si oddychnul...... dva týdny do přívozu čističky.

Začal jsem teda připravovat výkop pro kanalizaci, tím, že jsme zvolili jinou čističku, než bylo původně v plánu, tak jsme se i výškově dostali jinam a bylo potřeba to mírně upravit kvůli spádu. Když už bylo jen týden do příjezdu čističky, sesunul se mi do výkopu další kus (odhadem tak půlkubík) hlíny.... paráda.... a těch slov "radosti", co ze mě šlo... V podstatě tady píšu jen o velkejch sesuvech, jinak prakticky každej den, co jsem přijel, tak tam bylo něco vody a něco jílu spadenýho.

V den, kdy měli dorazit s čističkou jsem přijel radši s předstihem, kdyby tam bylo něco napadenýho, abych to ještě odstranil.... naštěstí nic.... začistil jsem to jak se dalo a čekal na auto.... chlapi přijeli kolem 9h ráno vyndali čističku z auta a ptali se, jak to mám s montáží.... no tak nějak slovo dalo slovo a domluvil jsem se s nima na šéfmontáži za 500,- Kč, že mi to tam posaděj.... klasická montáž byla asi za 3.000Kč s napojením na vstup a výstup z čističky, to jsem nepotřeboval (hlavně jsem to neměl připravený). Chlapi si akorát řekli o pytel cementu, z toho se nabrali 3 lopaty a čistička se podhodila a srovnalo se to do roviny... ufff....

Chlapi řekli, ať si ČOV alespoň do třetiny napustim, až to budu obetonovávat, a postupně dopouštět....

Připravil jsem si karisíť na výztuž čističky a připravil šalování, respektive už ztracený bednění z MDF desek, už jsem je tam nechal na vždy :-)

Jsem rád, že jsem tam šalování už připravil, i když jsem plánoval vybetonovat to až najednou, až budem betonovat podlahu (cca týden). Naštěstí mě napadlo to šalování udělat maličko vyšší, aby mi tam náhodou nejebnul další sesun půdy.

Zajel na dvě otočky do betonárky s vozejkem a dohromady cca přes půl kubíku padlo na obetonování ČOV. Když jsem tam hodil poslední lopatu betonu a zajásal, tak jsem začal uklízet bordel po sobě..... po půl hodině, když jsem šel ještě zkontrolovat, jestli se tam někde něco neválí, tak koukám a kus hlíny, tak cca půl na půl metru se utrhnul a navalil na šalování.... tak to bylo fakt o chlup, bejt to o hodinu dřív, tak bych nadával, jak špaček.

Doporučte tento článek svým přátelům

Reklama

Přidejte svůj komentář k článku

Pro psaní komentářů se musíte přihlásit

Honza a Iveta

Honza

Věk: 35

Iveta

Věk: 29
Zaměstnání: neuvedeno

Detaily domu

Kraj: Královehradecký
Velikost pozemku: 986 m2
Zastavěná plocha domu: 100 m2
Podlahová plocha domu: 67 m2
Typ domu: přízemní
Plánovaný rozpočet: 1 500 000 Kč
Celkem prostavěno: 834 677

Související články

Prostupy v základové spáře

Prostupy v základové spáře
Do základové spáry jsem uložil prostupy pro průchod kanalizace vody a také elektřiny. Způsobů a materiálů, jak vytvořit prostup jsem viděl spousty. Někdo dělá dřevěné, někdo polystyrenové, dokonce jsem viděl…

Část II. – s tím kanálem to nebude jen tak

Část II. –  s tím kanálem to nebude jen tak
5/2017 (shrnutí vyřizování kanalizace), návštěva dotčeného úřadu ohledně kanalizace, jelikož je – kde se napojit – nemusíme budovat hlavní kanalizační řád. Čili jen vytvořit 70 m dlouhou přípojku.

PŘÍPOJKA NA VODU A REVIZNÍ ŠACHTY + PROVIZORNÍ ELEKTŘINA ČÁST 4.

PŘÍPOJKA NA VODU A REVIZNÍ ŠACHTY + PROVIZORNÍ ELEKTŘINA ČÁST 4.
Zdravíčko stavebníci. Na stavbu, jak víte, je potřeba voda a elektřina. To jsme se rozhodli udělat po provizorním oplocení a pořízení stavební boudy. My na hranici pozemku měli všechno - vodu,…

Diskuzní fórum