Reklama
Reklama
Vyhledat: 

Přípojka elektřiny

Zdravím všechny stavebníky. V tomto článku se chci podělit o svou zkušenost s elektrickou přípojkou. Podle dříve přečtených článků na svépomoci.cz i mimo něj jsem neměl zrovna nejlepší pocit z této fáze. Vzhledem k tomu, že většina stavebníků s toutou části měla problémy.

Nakonec jsme se připojili k té většině a i nás čekaly problémy. O připojení jsem žádal již před zakoupením pozemku - původně jsem se chtěl jen informovat o možnosti připojení, místo toho jsem obdržel rovnou smlouvu o připojení.

Vzhledem k tomu, že jsme nebyli tak daleko s koupí pozemku, pozdržel jsem se podepsání smlouvy do posledních dnů platnosti nabídky. Když už jsem měl podepsanou smlouvu o budoucí smlouvě, podepsal jsem rovnou i smlouvu s ČEZem a zaplatil poplatek za jistič 3x25A - 12 500,- Kč, abych nemusel znovu žádat ČEZ o připojení a čekat další měsíc. Tehdy jsem si říkal, jak jsem to vychytal a ušetřil čas.

ČEZ se v průvodní zprávě vyjádřil takto: "Na vybudování připojky máme 9 měsíců od zaplacení poplatku!". Po cca měsíci od podepsání a zaplacení poplatku jsme obdrželi dopis, že naše žádost byla předána partnerské firmě, která bude realizovat připojení k síti NN. Páni, to je rychlost, říkal jsem si. Bohužel jsem se dočetl, že je to běžné a že právě realizační firmě to nejdéle trvá, než se k tomu dostane.

V srpnu mi telefonovali z realizační firmy a doptávali se, kde bych chtěl, aby přípojka byla na pozemku umístěna, aby mi nezasahovali do vjezdu apod. V tom jsem měl jasno, tedy na levý kraj pozemku. Hned na to mi poslali situační výkres s umístěním přípojky a trasu kudy budou tahat v zemi kabel. Řešení bylo dle mého pohledu v plném proudu, dokud jsem neměl další telefonát ve které mi bylo sděleno, že správa silnic a dálnic má s našim záměrem problém a že se jim to moc nelíbí ale pokud se obec vyjádří kladně tak ustoupí. V této chvíli jsem sebe i paní na telefonu ujišťoval, že pan starosta jistě výjde vstříc. Opak byl pravdou. Další telefon z realizační firmy - pan starosta nesouhlasí! V té chvíli jsem měl chuť hodit telefonem o zem.

Skončil jsem dříve v práci, abych stihl pana starostu v kanceláři a požadoval vysvětlení.

"Nemám problém s uložením kabelu pod chodníkem, mám problém s věcným břemenem", povídá mi. Když jsem se pídil po tom, proč mu to vadí, dozvěděl jsem se, že se bojí možných oprav a následně špatného uvedení do původního stavu. Nechal jsem to být a spojil jsem se s realizační firmou, kde jsme se domluvili, že zkusí najít jinou možnost připojení.

Máme tady říjen 2017 a máme další variantu připojení. Nakonec to povedou na druhé straně cesty a potom před pozemkem průtlakem pod cestou a budoucím chodníkem. S tím už by snad neměl být problém, když bude kabel uložen pouze na cca 2m chodníku místo původních 50m.

Teď jen musí znovu projít proces vyjádření dotčených organů a doufám, že na podruhé to již výjde a my budeme mít konečně jistotu, že budeme mít v budoucnu šťávu!

 

 

Náklady

Název položky Cena
Jistič 3x25A 12 500 Kč
Elektroměrový pilíř vč. revize, montáže a zapojení 12 491 Kč
Celkem 24 991 Kč

Doporučte tento článek svým přátelům

Reklama

Přidejte svůj komentář k článku

Pro psaní komentářů se musíte přihlásit

4 komentáře

 • Odkaz Komentáře Tomáš a Katka pátek, 04 květen 2018 22:21 napsal(a) Tomáš a Katka

  To máte určitě pravdu. Terka se podle mě ptala čistě na výkop pro uložení kabelu. Elektroměrný sloupek není v ceně realizace, já se při jednom domluvil s realizační firmou, že mi zhotoví rovnou elektroměrný sloupek za cca 12 tisíc včetně revize a zapojení.

 • Odkaz Komentáře zero2 pátek, 04 květen 2018 22:02 napsal(a) zero2

  Je nutno rozlišovat - majetek ČEZu končí u jističové skříně, od ní je to již v majetku zákazníka, tj. elektroměrná skříň a pak vedení až do domu či do hlavního domovního rozvaděče a tohle ČEZ neplatí a musíte si to zajistit sami.
  Obvykle se jističová skříň dělá zároveň s elekroměrnou skříní v jednom sloupku, ale není to nezbytně nutné, záleží na rozhodnutí distributora. Na sloupek s jističovou skříní chce mít ČEZ věcné břemeno, ať už leží na vašem či jiném/obecním pozemku.
  Třeba my měli na hranici jističovou skříň s elektroměrnou, ale ta elektroměrná byla jen pro jednoho zákazníka - souseda, tj. musel jsem udělat hned vedle další sloupek s elektroměrnou skříní a ten jsem si musel celý zaplatit sám.

 • Odkaz Komentáře Tomáš a Katka pátek, 04 květen 2018 21:11 napsal(a) Tomáš a Katka

  Dobrý den, o výkop se nestaráte, výkop a pokládku chráničky včetně kabelu + montáž sloupku provede smluvní firma ČEZu. Teprve předevčírem dorazila firma na náš pozemek a začali kopat a včera dokončili položení chráničky a protažení kabelu, teď mají přijet elektrikáři na vybudování sloupku. Do délky 50m přípojku hradí ČEZ nad 50m už se podílíte na nákladech.

 • Odkaz Komentáře Terka pátek, 04 květen 2018 18:26 napsal(a) Terka

  Dobrý den,

  když jste dostal projekt přípojky elektriky, musel jste si sám vykopat cestu pro vedení kabelu nebo Vám to udělala celé ta firma od čezu?

  Děkuji za informaci

Tomáš a Katka

Tomáš

Věk: 23
Koníčky: IT, technologie, auta
Zaměstnání: IT specialista

Katka

Věk: 24
Zaměstnání: Operátor

Detaily domu

Kraj: Moravskoslezský
Velikost pozemku: 1 152 m2
Zastavěná plocha domu: 167 m2
Podlahová plocha domu: 139 m2
Typ domu: přízemní
Plánovaný rozpočet: 2 850 000 Kč
Celkem prostavěno: 515 275 Kč

Související články

Začátek a příprava pozemku na stavbu

Začátek a příprava pozemku na stavbu
Zdravím stavebníky, již několik let sleduji tento web a rozhodl jsem se, že také něco přispěju, ať jenom nečerpám zkušenosti... Začnu postupně od začátku, abych se postupně dostal do současnosti. Na začátku stálo…

Přípojka elektrické energie aneb dezinformace deziluze

Přípojka elektrické energie aneb dezinformace deziluze
Dobré ráno, dobrý den a podle toho kdy tento článek čtete i dobrou noc. Dobrou pro Vás, ne pro mě. Chci se s vámi podělit o moji zkušenost a pokračování s pokusem…

Prostupy v základové spáře

Prostupy v základové spáře
Do základové spáry jsem uložil prostupy pro průchod kanalizace vody a také elektřiny. Způsobů a materiálů, jak vytvořit prostup jsem viděl spousty. Někdo dělá dřevěné, někdo polystyrenové, dokonce jsem viděl…

Diskuzní fórum

  • Přerušení tepelného mostu
  • 1. Pozor, KOOLTHERM. Pod označením CoolTherm se naopak prodává tepelně vodivý materiál....
  • Autor mates | 25. zář 2018 22:19
  • Podlaha v garáži
  • Anhydrit bych do garáže určitě nedával kvůli vlhkosti, protože anhydrit nemá rád vlhkost....
  • Autor lukasberan | 25. zář 2018 17:52
  • Vyjmutí ze ZPF
  • Zdravím, řešíme vyjmutí ze ZPF a jelikož budu podávat žádost já, ale vlastník je manžel...
  • Autor Míša | 25. zář 2018 11:01