Budiž světlo

Příspěvek stavebníka

Zrovna mě napadá slavná hláška ze Slunce, seno, erotika: „ už je to tady“. Máme elektřinu a už nejsme závislí na sousedech (vystřídali jsme jich hned několik), kteří byli natolik laskaví a poskytli nám připojení i přes problémy, které jsme způsobovali. Jejich trpělivost se ukázala jako nekonečná, a nenechali se odradit vyhazováním pojistek, vyteklými lednicemi apod.

Zároveň tleskáme klukům z 19. století a také našemu elektrikáři, který nám do domu přivedl elektřinu. Ano, nedělali jsme si rozvody elektro sami. Rozdíl mezi cenou materiálu a prací byl natolik mizivý, že by se nám nevyplatilo na stavbu dojíždět.

 

Na začátku ledna dorazil elektrikář s parťákem a za pár dní měli vše hotové. Zpočátku jsme se báli, že se ve chvíli, kdy poprvé vrtnou do zdi, sbalí a odjedou. Ale tvrdost VPC je neodradila. Naší jedinou prací bylo vše zkontrolovat a před omítkou zaházet (což mi trvalo čistého času asi dva dny). Dokončení instalace nás čeká až po vymalování.

 

Vybrali jsme vypínače od firmy Schneider (Unica Quadro), které jsou zahrnuty v celkové ceně. Zároveň jsme si nechali navíc vyvést kabel 400 V pro budoucí jezírko na zahradu a kabely pro motory k venkovním žaluziím.

Fotogalerie

Budiž světlo
Budiž světlo
Budiž světlo
Budiž světlo
Budiž světlo
práce na střeše
Předchozí článek autora
19.03.2015 08:00 9909 zhlédnutí
Střecha
Každá z jednotlivých etap stavby začínala vždy manželovými slovy: „neboj, jakmile budeme mít...
natavené vodorovné hydroizolace
Následujicí článek autora
18.04.2015 16:00 10730 zhlédnutí
Úklid a hydroizolace
Začal únor a teplé počasí ukončilo naše „prázdniny“. Před koncem roku jsme vybrali okna a...

Stavební etapa: elektřina

Název položky Cena
práce a materiál 64 000 Kč
Celkem 64 000 Kč

2 komentáře

Míša a Radek
napsal(a) Míša a Radek/19. úno 2016 00:38

Zdravím Jirko,

děkuji za pochvalu. Budu se snažit poustovat další články na svépomoci i na svých webovkách. Menší ochutnávka nových témat. Zde na svépomoci manželka chystá článek o zateplování a provětrávané fasádě. Na mých stránkách: Zelená úsporám – krok za krokem, jak získat dotaci – od projektu až po vyplacení, Zdroj vytápění pro pasivní dům – jaký zvolit v návaznosti na NZU, pořizovací náklady a měsíční náklady na provoz.

Elektroinstalaci jsme si nechali udělat od známého. Když jsem posléze přijel zkontrolovat dílo, byly už drážky vysekány, tak jak jste viděl na obrázcích. Bylo mi řečeno, že to ve dvou lidech vysekali za jeden den. Je docela problém sehnat elektrikáře, který dokáže tohoto bonusu elektrodrážek využít. Ten náš to bohužel nebyl.

Zkoušel jsem si protáhnout alespoň přípravu pro CO2 čidla pomocí elektrodrážek a musím uznat, že to bylo docela rychlé. Jedna díra v místě výstupu kabelu jedna dírka uprostřed výšky a jedna dírka u spodku a posléze protáhnout. Celkem jednoduchá a efektivní práce.

Zdravím Radek

Odkaz Komentáře
Jirka
napsal(a) Jirka/18. úno 2016 19:33

Dobrý den,
v prvé řadě bych chtěl poděkovat nejen za vaše články zde, ale především za ty na vašich stránkách. Měl bych otázku, která by se vztahovala především k obrázkům u tohoto článku. Zajímalo by mě proč jste nevedli elektroinstalaci v dutinách cihel, nebylo by to jednodušší, než vysekávat drážky? Mnohokrát děkuji vám za odpověď. Stavbě zdar. Jirka

Odkaz Komentáře