Vnitřní příčky

Mladý pár si opravil dům snů díky Rekonstrukční výzvě

Mladý pár si opravil dům snů díky Rekonstrukční výzvě

Z rekonstrukce starého domu je potřeba vytěžit maximum. To se povedlo Martinovi s Karolínou, kteří si v Lomnici nad Popelkou pořídili stavbu z roku 1906. Společnými silami ji proměnili v moderní bydlení, kde nechybí ani nahrávací studio. Část stavebních materiálů navíc získali zcela zdarma díky vítězství v soutěži Rekonstrukční výzva.
Stavba RD v Červeném Kostelci - Zdění vnitřních příček z Ytongu o síle 15 cm

Stavba RD v Červeném Kostelci - Zdění vnitřních příček z Ytongu o síle 15 cm

Zdění vnitřních příček z Ytongu 15 cm. Pěkná práce, snadné řezání, jak na tom budeme s hlukem teprve uvidíme.
Zdění příček z Ytongu

Zdění příček z Ytongu

Tak jsem zase tady. Zima byla pro nás náročná, ale pro vás bude aspoň třeba ponaučitelná jako pro nás.
Ekopanely i jako nenosná příčka s výbornými akustickými vlastnostmi

Ekopanely i jako nenosná příčka s výbornými akustickými vlastnostmi

Každý stavebník ví, že trh s materiály je co do výběru velmi bohatý. Nicméně dnes vám představíme řešení od české společnosti Ekopanely, která vyvinula aplikaci nenosné příčky uplatnitelné jak do sytému zděných domů, tak do dřevostaveb.
Reklama
Potřebujete poradit se stavbou příčky z příčkovek Ytong?

Potřebujete poradit se stavbou příčky z příčkovek Ytong?

Práce s příčkovkami Ytong je snadná a při respektování doporučených postupů ji zvládne každý domácí mistr. Přesto se mohou vyskytnout situace a detaily, kdy stavebník ocení pomoc nebo radu. V článku se proto soustředíme na zdroje informací s doporučenými pracovními postupy a na časté otázky, spojené s výstavbou příček z pórobetonu Ytong,
Vnitřní příčky

Vnitřní příčky

Použil jsem 14cm široké cihly/příčkovky od Heluzu.Protože jsem měl izolaci nalepenou jen pod nosnými zdmi, natavil jsem izolaci na místa, kde budou příčky a nakreslil na ně umístění příček.
Založení a zdění nenosné příčky Porotherm

VIDEO: Založení a zdění nenosné příčky Porotherm

V dnešním videu vám ukážeme, jak založit, zdít a napojovat nenosné příčky. Na úvod není potřeba dalších řečí, takže nářadí sem a jdeme se dát do práce.
Od příček až po garážová vrata

Od příček až po garážová vrata

Od posledního příspěvku uběhlo v řece vody jako voda, bohužel v pracovním a stavebním zápřahu nebylo čas psát příspěvky, takže je čas až nyní.Ihned po dokončení střechy jsme začali s navařováním hydroizolace pod příčky a se založením příček. Po založení následovalo kompletní vyzdění, jak jinak než svépomocí. Trvalo to trochu déle, než jsme plánovali, zdilo se hlavně po práci, a ještě nám do toho se ženou vstoupil náš svatební den, nicméně to lépe doufáme, že je to uděláno.Po vyzdění příček jsme nakoupili hydroizolaci a izolaci proti radonu a pustili jsme se do celoplošného navařování izolace ve dvou vrstvách. Nejprve proti radonu, pak proti vlhkosti.Po té, co byla hydroizolace položena, jsme nelenili a pozvali jsme firmu na realizaci vnitřních odpadů, rozvodů vody, rozvaděče pro podlahové topení, přípravu pro tepelné čerpadlo, propojení vnitřní a venkovní jednotky. Všechny tyto vnitřní rozvody nám naštěstí dělala jedna firma. Připravili nám i odvětrávání radonu, odvětrání kanalizace, osazení závěsných jednotek pro toalety. Nejen, že nám toto všechno udělali, ale již nám v baráku po otočení stavebního kohoutku teče voda z vodovodního řadu. Tomu se říká důvod k oslavě.Dále se propojila venkovní kanalizace do jednoho vstupu pro DČOV, stejně tak se položil a zakopal přívodní kabel od ČEZ rozvaděče do baráku.
Reklama
Reklama
Příčky a JAP v přízemí

Příčky a JAP v přízemí

Byla zima, byla hotová střecha a čekali jsme na montáž oken. Takže vhodná chvíle pustit se do zdění příček v přízemí. V patře jsem se totiž nakonec rozhodl pro SDK příčky, takže ty nespěchaly. V přízemí máme příček minimum. Tak jsme nejdřív natavili hydroizolaci pod ně. Nedělali jsme ji hned všude, abychom ji nezničili, ale postupně jsme IPU dodělávali. Jen jednou jsme ji nestihli včas před montáží trubek k radiátoru, tak to pak byl trochu boj, je lepší si to časově lépe hlídat.Protože nám spolu s obvodovým zdivem dovezli i jednu paletu příčkovek (Porotherm 11,5 Profi), použili jsme je. Podle rady pana Tesárka jsme je nelepili pěnou, ale lepidlem. To jsme nanášeli malířským válečkem a šlo to krásně. Nad dveře jsme použili nenosný překlad Porotherm KP 11,5.Potřebovali jsme ale udělat ještě jednu malou zeď a cihly došly, tak jsme koupili Ytong. Příčky se s ním dělají snadněji (řezání, apod.). Nad dveře jsme překlad od ytongu neměli, ale někdo nám radil, že pokud zeď není nosná, tak stačí ytong jen slepit a bude to držet krásně. Tak jsme pro jistotu slepili dva ytongy rovnou na zemi, udělali do nich drážku a zalili roxor. Vznikl tak takový rádoby překlad. A fakt s tím problém není, takhle nenosná zeď drží krásně, nic nepraská.V jedné místnosti máme dveře hned u zdi. Protože nemohou být nalepené přímo na zeď, bylo potřeba udělat odskok cca 15cm. Někdo na to používá ytong, někdo dřevěný hranol, někdo je masochista a údajně řeže cihly. No, my to udělali ze sádrokartonu (profily na hmoždinky do zdi, pak sádroš, nakonec omítka) a je to v pohodě.Protože jsme kombinovali více materiálů (cihla, ytong, SDK) bál jsem se trochu, jestli nebude někde praskat omítka (říká se totiž, že se to míchat nemá). Materiály se nám ale stýkají v rozích. Na jednom rohu se nám dokonce potkávají všechny tři uvedené materiály. Pod omítku jsme ale v těchto místech dávali perlinku a musím to zaklepat - drží to, nepraská, funguje :-)Jinak jsme dodrželi klasické rady - příčky se s obvodovými zdmi propojují nerezovými páskami (sehnal jsem je v DEKu), které jsme kotvili na hmoždinky (do obvodové zdi hmoždinka, pak pásek ohnout a zazdít do příčky) a to mezi každý druhý šár. No a na výšku se zeď zdí 1-2cm pod strop a díra se dopění, aby byl umožněn průhyb stropu a zdi tlakem nepraskaly.
Stavba domu v pandemii - 4. zdění příček s přípravou na stavební pouzdra

Stavba domu v pandemii - 4. zdění příček s přípravou na stavební pouzdra

Jako další etapa našeho svépomocného stavění nás čekalo zdění nenosných příček. V této fázi výstavby vám ze základové desky vyrostou jednotlivé místnosti a vy máte možnost si v reálu vyzkoušet skutečné budoucí obytné prostory. V našem případě jsme zjistili, že nám bude zbytečně přebývat jedna nevyužitá chodba v domě a tak jsme dodatečně dostavili příčku s otvorem pro dveře.Po rozměření, napenetrování a navaření hydroizolace jsme na zakládací maltu vyzdili první řadu cihel budoucích příček, přičemž jsme vynechali místa pro budoucí dveře.
Příčky z pórobetonu Porfix

Příčky z pórobetonu Porfix

Na provětrávané podlaze z Iglu, betonu a tepelné izolace a jejím dostatečném vyzrátí betonu jsem po penetraci betonu natavil hydroizolaci pod příčky. Mezitím jsem si navezl materiál ze ze stavebnin DEK z Hradce Králové. Auto to zvládlo na jeden zátah, i když se mu 850 kg nelíbilo, ale Pašík B5 to zvládl.První řádek tvárnic z Portfixu jsem dal do vápenocementové malty a řádně vyrovnal do vodováhy.Dále stavba příček z takového materiálu to je merkur stavebnice pro dospělé.Stavba z pórobetonu jde rychle s dostatečnou přesností stavby.
Přízemí skoro hotové

Přízemí skoro hotové

Po delší době přidávám další článek z naší stavby. 
Reklama
Reklama
Na návštěvě u svépomocníka Karla - zdění hrubé stavby z Ytongu

VIDEO: Na návštěvě u svépomocníka Karla - zdění hrubé stavby z Ytongu

Karla jsme na stavbě s kamerou již jednou navštívili. Povídali jsme si v době, kdy se chystal zahájit stavbu a dokončoval projektovou dokumentaci. Podívejte se, kam od té doby ve stavbě pokročil.
Atika, schodiště a příčky

Atika, schodiště a příčky

Ahoj svépomocníci. Od posledního článku jsem stihl zase něco udělat.
Hrubá stavba

Hrubá stavba

Na založení prvního řádku jsme si vyčlenili celý jeden den a byli jsme na to dva. Pro představu, obvod domu je zhruba 48 metrů.
Karlův bungalov z Ytongu 03 - zdění hrubé stavby a pokládka překladů

VIDEO: Karlův bungalov z Ytongu 03 - zdění hrubé stavby a pokládka překladů

Další ze série videí o bungalovu, který buduje stavebník Karel. Hrubá stavba bez střechy trvala pět měsíců. Nyní již dům o rozloze 180 m2 dokončuje. V tomto videu uvidíte, jak probíhalo zdění hrubé stavby a pokládka překladů.
Reklama
Upevňování SDK profilů s “hřebíkovačem” a bez něj

VIDEO: Upevňování SDK profilů s “hřebíkovačem” a bez něj

Tipnete si, kolik času ušetříte, když si na upevňování sádrokartonových profilů půjčíte profesionální hřebíkovač? Nejen, že šetří čas, ale také je s ním práce mnohem příjemnější.
Svépomocí.cz testuje stavebníky v kvízu o hrubé stavbě

Svépomocí.cz testuje stavebníky v kvízu o hrubé stavbě

Stavební sezona se pomalu ale jistě rozjíždí a na řadu z vás letos čeká budování hrubé stavby. Proto jsme připravili malý kvíz, který prověří, zda jste připraveni na tuto stavební etapu.
Příčky a zárubně - část 13.

Příčky a zárubně - část 13.

Po dokončení hrubé stavby (začátek ledna 2019) a osazení oken (půlka února 2019) jsem již měl před stavbou složené 4 palety YTONG příček 10cm. Dále pak dva dvoumetrové příčkové překlady YTONG.
Příčky - nekonečný příběh

Příčky - nekonečný příběh

Jakmile pokrývači dokončili svou práci, tak jsem se celý nadšený vrhl do stavby příček. Na tuto fázi jsem těšil i z toho důvodu, že zase budu nějakou dobu pracovat s jiným materiálem. Jako hlavní materiál příček jsem zvolil porobeton, přesněji Porfix 50x25x15. Než ze stavebnin dovezli materiál, tak jsem vše rozměřil a natavil asfaltové pásy, v místnostech, které nebudou zatěžované z hlediska pohybu řemeslníků (ložnice, dětský pokoj, spižírna) byla dána hydroizolace celoplošně. Materiál byl dodán v domluveném termínu a mohlo se začít zdít.