Jsme ve vatě

Příspěvek stavebníka

Co dělat, když teploty na stavbě klesnou pod zdící limit? Zateplovat!

Čím zateplit střechu? To bylo další dilema, kterým jsem si procházel, když jsem se rozhodl, že na masivní střechu z Ytongu nemáme a na nadkrokevní zateplení také ne. Vatu jsem nechtěl ani náhodou, protože si pamatuji ještě od rodičů, jak protivná je to práce. Nejdříve mne nadchnula izolace stříkaná (např. Chytrá pěna). Po prostudování jsem si nechal nacenit aplikaci. Cena za aplikaci 150 tisíc nebyla zas tak hrozná (zdánlivě). Nakonec jsem od této myšlenky upustil kvůli likvidaci pěny (při případné výměně střechy) a proto, že pěna všechno kompletně zalepí (co s trámem, který je zalepen pěnou).

Další fází bylo zamilování se do foukané izolace (celulóza), než došly cenové nabídky.

Udělal jsem si udělal tabulku, kde jsem jednotlivé materiály srovnal a zkusil poptat i nenáviděnou vatu. Pomocí kalkulaček na TZB.info mi vyšlo, že v podmínkách jižní Moravy jsou úspory na vytápění u jednotlivých systémů zanedbatelné a návratnosti prakticky nezajímavé. Samozřejmě, kdyby mou tabulku dostal do rukou někdo, kdo se zabývá tepelně-technickými výpočty, tak by mi ji asi rozcupoval. Nicméně orientačně je myslím dostačující.

 

Parametry a cena U Cena
Climowool 2x čedič 0,13 55600
Climowool 1x čedič 0,12 45400
Unirol Profi 0,11 66420
Foukaná 0,1 88200
Ekopanel 0,11 77580
Ekopanel + foukaná 0,09 121500
Stříkaná pěna   150000

 

V tabulce jsou všechny konstrukce včetně opláštění. Samozřejmě, foukaná izolace má spoustu výhod oproti vatě - nelezou do ní kuny, vyplní ideálně všechny mezery a je to hotové během jednoho dne.  Další výhodou je i údajně lepší ochrana proti přehřívání podkroví v létě. V tomto směru věřím naší rekuperaci, která je v podkroví rozvedena a snad dokáže udržet pod střechou přijatelnou teplotu. Kdybych měl platit pracovníky za instalaci vaty, tak se vůbec nerozmýšlím a jdu do foukané.

Nakonec se mi podařilo sehnat vatu Climowool 180 mm dvě palety za cca 25 tisíc a čedičovou vatu v deskách Isover 50 mm za cca 11 tisíc. Konečné složení - vata Climowool 180 mm, vata Isover AKU 50 mm, odrazová folie, vzduchová mezera, sádrokarton.

Po rozhodnutí následovalo rychlé objednání, abych si to náhodou nerozmyslel. Z etiket na balících jsem pochopil, že Climowool je neznačkový Knauf a celkově mi vata nepřišla nějaká hrozná. Následovalo zhlédnutí instruktážních videí na youtubu. Nevím, jestli svépomocný guru Pavel patří mezi kaskadéry nebo kouzelníky (nebo jsem měl špatnou vatu). Bez respirátoru jsem to zkoušel chvilku a nebyl to moc dobrý nápad. A vata mezi krokvemi prostě nedrží. Když se to nechytne drátkem, tak je hned za krkem. Nacpání vaty mezi krokve trvalo 3 dny, takže to nebylo nic hrozného. Horší bylo udělat konstrukci, nacpat do ní čedičové desky a následně nalepit parotěsnou fólii.

Jsme ve vatě a jsem moc rád, že jsem to udělal v zimě. Nějaká vata ještě zbyla, takže položím ještě jednu vrstvu mezi kleštiny a hřeben střechy, ale to zase v zimě.

 

Fotogalerie

Jsme ve vatě
Jsme ve vatě<br />Zdravé prostředí
Jsme ve vatě<br />Climowool
Jsme ve vatě<br />Formátovací centrum
Jsme ve vatě<br />První vrstva
Jsme ve vatě<br />Gravitace
Jsme ve vatě
Jsme ve vatě<br />Folie
Jsme ve vatě<br />Druhá vrstva
Jsme ve vatě<br />Rozvody vody
Příčky - nekonečný příběh
Předchozí článek autora
06.02.2019 09:35 5858 zhlédnutí
Příčky - nekonečný příběh
Jakmile pokrývači dokončili svou práci, tak jsem se celý nadšený vrhl do stavby příček. Na tuto...
Čerpadlo
Následujicí článek autora
04.01.2020 07:00 4019 zhlédnutí
Anhydrit a topenařina
Lít, či nelít, toť otázka... A také další dilema v životě svépomocného stavebníka.

Stavební etapa: střešní krytina

Název položky Cena
Climowool 180mm - 2 palety 24 400 Kč
Isover AKU 50mm - 165 m2 11 000 Kč
SDK profily 10 000 Kč
Parotěsná folie + pásky 5 000 Kč
Celkem 50 400 Kč

1 komentář

Vojta
napsal(a) Vojta/03. zář 2019 17:45

No s tim respiratorem a drzenim mezi krokvema to mate tak, ze na to MUSITE mit Isover Unirol Profi. S jinyma to nema smysl ani zkouset! Ty nejsou tak dobre a kvalitni! Ve videu je to zminene...

A ted vazne. Po zkousce par doporucovanych materialu/dodavatelu atd. Vas musim informovat, pokud jste si toho jeste nevsiml, ze celej projekt svepomoci.cz uz je postaven pouze na komerci (nic ve zlem Pavle, kazdy se musime necim zivit). Kdo zaplati nejvic, bude zde doporucen. Ne nahodou byla doporucovana pouze vata Unirol profi, ktera je jednou z nejdrazsich, ale dela se s ni uplne stejne na*ovno, jako s jinou, za diametralne odlisnou cenu. Rozdil (tisiciny) v lambde asi nikdo nepozna. To stejne Wienerberger a jejich presne zdeni... :-D

Stavbe zdar pane a at se dari.

Odkaz Komentáře