VIDEO: Zakládání rohů a první řady zdiva z tvárnic Ytong

13.05.2019 10:30 1433 zhlédnutí
Redakční

Stavebník Dan původně neměl stavbu domu vlastníma rukama v plánu. Když ale nemohl dlouho sehnat realizační firmu, dal v práci výpověď a vrhnul se do stavby svépomocí po hlavě. Pro hrubou stavbu zvolil kompletní systém z tvárnic Ytong.

03:54

S kamerou jsme ho zastihli v době, kdy už měl postavené první nadzemní podlaží a vybetonovaný strop. Jako správný svépomocník jsem přiložil ruku k dílu.

Bezplatná služba založení rohů

Při zakládání obvodových stěn z tvárnic Ytong využil Dan bezplatnou službu založení rohů. V prvním kroku se pomocí rotačního laseru měří výška základové desky, nebo v našem případě výška stropu.

Protože byla v části domu vybetonovaná atika, museli jsme si při měření rovinnosti posunout přijímač laseru na lati o 250 mm, tedy o výšku jedné tvárnice.

zmena 2

Rozmístění tvárnic do rohů domu

Podle projektové dokumentace je třeba tvárnice rozměřit nejen na délku stěn, ale také úhlopříčně, aby byla dodržena kolmost stěn v rozích domu. Po umístění tvárnic dle předepsaných rozměrů jsme si na desku obkreslili jejich pozice a rozmíchali Ytong zakládací maltu.

Usazení tvárnic do zakládací malty

Na jeden pytel Ytongové zakládací malty je potřeba přibližně 9 až 10 litrů vody. Malta se nanáší ve vrstvě vysoké minimálně 10 mm a maximálně 40 mm.

Pokud bychom se při zakládání tvárnic setkali s většími nerovnostmi než 40 mm, je nutné zmenšit výšku tvárnice ukládané do nejvyššího místa desky nebo stropu.

stažený soubor 6 mensi

Řezání tvárnic nám výrazně ulehčovala pásová pilu od Ytongu.

Všechny rohové tvárnice jsme postupně usadili do zakládací malty. Rotačním laserem jsme zkontrolovali, zda jsou ve stejné výšce a pomocí vodováhy a gumové paličky zajistili rovinnost ve svislém i vodorovném směru.

Po usazení všech rohových tvárnic mezi nimi stačilo natáhnout zednickou šňůru a opakovat postup zakládání u všech tvárnic v první řadě obvodového zdiva.

stažený soubor 12 mensi

Vytvrdnutí malty do dalšího dne

Abychom měli jistotu, že bude zakládací malta řádně vytvrdnutá, ukončili jsme práce na stavbě po založení první řady tvárnic a zdění dalších řad si nechali až na následující den.

VIDEO: Jak proběhl  workshop strojní aplikace vnitřní vápenné omítky
Předchozí redakční článek
17.06.2019 14:31 758 zhlédnutí
VIDEO: Jak proběhl workshop strojní aplikace vnitřní vápenné omítky
Redakční
Na bezmála třicet účastníků prvního letošního stavebního workshopu čekalo, kromě Pavla Tesárka,...
VIDEO: Zdění obvodového nosného zdiva z tvárnic Ytong
Následujicí redakční článek
16.05.2019 13:02 1312 zhlédnutí
VIDEO: Zdění obvodového nosného zdiva z tvárnic Ytong
Redakční
Po založení rohů a první řady obvodového zdiva u Dana na stavbě, jsme nechali maltu řádně...

Nové články na Svépomocí.cz

Související články