Příčky - nekonečný příběh

Příspěvek stavebníka

Jakmile pokrývači dokončili svou práci, tak jsem se celý nadšený vrhl do stavby příček. Na tuto fázi jsem těšil i z toho důvodu, že zase budu nějakou dobu pracovat s jiným materiálem. Jako hlavní materiál příček jsem zvolil porobeton, přesněji Porfix 50x25x15. Než ze stavebnin dovezli materiál, tak jsem vše rozměřil a natavil asfaltové pásy, v místnostech, které nebudou zatěžované z hlediska pohybu řemeslníků (ložnice, dětský pokoj, spižírna) byla dána hydroizolace celoplošně. Materiál byl dodán v domluveném termínu a mohlo se začít zdít. 

V první řadě mě nepříjemně překvapila kvalita tvárnic (pravděpodobně páteční směna), v druhé řadě toto nepříjemné překvapení velmi rychle smazal přístup stavebnin Stapox a obchodního zástupce výrobce Porfix, kdy mi nabídli, že mám dát poškozené tvárnice bokem a že mi je odečtou. Palec nahoru. S tvárnicemi se pracovalo velmi dobře, kdybych neřešil milimetrové vertikální odchylky, tak bych byl i mnohem rychlejší. Vodorovnou rovinu jsem neřešil, nebylo proč. Soused, co dostavěl v létě, mi nabídl za odvoz vápenopískové tvárnice (příčkovky systému KM Beta Sendwix), tak jsem toho využil a postavil z nich příčku mezi ložnicí a dětským pokojem. S tímto materiálem se pracovalo velmi dobře. Vzhledem k výstavbě bych ho jistě preferoval před porobetonem, ale co se týká následných prací (rozvody), tak to už si nedokážu představit, co to musí být za očistec. Ještě bych si měl u někoho vyzkoušet cihlové tvárnice, abych měl konečné porovnání mezi materiály. 

Na překlady bylo využito úhelníků ze starého domu. Podle kvality materiálu si myslím, že budou dělat překlady i v následujících domech následujících generací. V podkroví ovšem úhelníky došly, tak po prozkoumání originálních překladů pro porobetonové systémy jsem našel náhradní řešení a rozhodl si je vyrobit sám. Zkuste to se mnou. Co budeme potřebovat na tři překlady? Šest tvárnic Ytong v odpovídající šířce (jsou delší než Porfix - mají 600 mm), cca 25 l betonu, betonářkou výztuž, velkou flexu, majzlík a kladivo. Vezmeme chuť do práce a nadšení pro improvizaci. Diamantový kotouč zařízneme do tvárnice, následně opatrně brusku položíme na bok a jdeme si pro respirátor a brýle. Nyní již kromě chuti do práce máme v ústech i chuť Ytongu. Proto vydatně podlejeme vhodným nápojem, ideálně obohaceným o stopové množství chmele. V tvárnici uděláme dva podélné zářezy, které se poušíme vysekat tak, aby z tvárnic něco zbylo. Tvárnice k sobě přilepíme lepidlem, vložíme výztuž a nalijeme do nich beton. Asi za týden jdeme shánět někoho, kdo nám je pomůže zdvihnout. Protože jsme nový portál vyrobili sami, tak na závěr otevřeme další vhodný nápoj, samolibě si své dílo prohlížíme a sami se chválíme (protože když se nepochválíme sami, tak to nikdo jiný za nás neudělá).

Jako správný společenský vlk samotář jsem po chvílích vyzdíval sám. Jelikož tato etapa byla v září, tak se do stavby ještě montovalo vinobraní a jiné činnosti. Když vynechám různé výmluvy, tak musím uznat, že jako zedník jsem pomalý, ale na druhou stranu jsem se svým dílem spokojen. Celkem mi to zabralo 240 hodin. Kdybych si pozval zedníky, bylo by to rychleji? Bylo! Tak hurá na rozvody elektřiny, už jsem si koupil knihu... 

Fotogalerie

Příčky - nekonečný příběh
Příčky - nekonečný příběh<br />Hrubý obrys
Příčky - nekonečný příběh
Příčky - nekonečný příběh<br />Překlad/Translate
Příčky - nekonečný příběh<br />Z pavoučí perspektivy
Příčky - nekonečný příběh<br />Nadšené začátky
Příčky - nekonečný příběh
Příčky - nekonečný příběh
Příčky - nekonečný příběh
Příčky - nekonečný příběh
Příčky - nekonečný příběh<br />Překlad z Ytongu - výroba
Příčky - nekonečný příběh<br />Příčka z VPC
Příčky - nekonečný příběh<br />Hotová příčka z VPC
Příčky - nekonečný příběh
Příčky - nekonečný příběh
Příčky - nekonečný příběh
Příčky - nekonečný příběh<br />Hotový usazený překlad
Příčky - nekonečný příběh<br />Zabudovaný překlad
Dům uzavřen
Předchozí článek autora
28.11.2018 08:05 4857 zhlédnutí
Okenní odysea
Volný trh nabízí mnoho výrobků, přehršel dodavatelů a ještě více možností. Zvláště patrné je to u...
Vata
Následujicí článek autora
03.09.2019 07:00 4005 zhlédnutí
Jsme ve vatě
Co dělat, když teploty na stavbě klesnou pod zdící limit? Zateplovat!

Stavební etapa: zdění příček

Název položky Cena
Tvárnice Porfix + Ytong 44 000 Kč
Lepidlo 2 700 Kč
Celkem 46 700 Kč

7 komentáře

Kondrej
napsal(a) Kondrej/26. úno 2019 08:36

diky:) uz ji mam

Odkaz Komentáře
Magda a Martin
napsal(a) Magda a Martin/11. úno 2019 10:19

Kniha se jmenuje - Elektroinstalace plánování a realizace

https://www.martinus.cz/?uItem=21178#description

Odkaz Komentáře
Kondrej
napsal(a) Kondrej/07. úno 2019 14:00

Ty preklady svepomoci do toho pujdu, diky za motivaci:-)

Muzu pozadat nazev knihy na rozvody elektriny, co mate?

Odkaz Komentáře
Magda a Martin
napsal(a) Magda a Martin/07. úno 2019 10:23

Dobrý den všem,
co jsem tam dělal? Hydroizolaci, založení, zařezávání, míchání, navážení, čištění železa na překlady (použil jsem z bouračky), navážení do patra vrátkem... Zařezávání všech tvárnic co jdou pod strop, zařezávání tvárnic do traverz, vyřezávání šliců do obvodových zdí (kde to bylo nutné kvůli překladům), část zdi z VPC je z 1/4 tvárnic (2DF LD) - protože nebyl materiál. Hold jste prostě šikovnější, no :-)

Odkaz Komentáře
Patrik a Marcelka
napsal(a) Patrik a Marcelka/06. úno 2019 20:59

I já to dělal sám, cca 100 hodin

Odkaz Komentáře
Tomas
napsal(a) Tomas/06. úno 2019 14:44

Taky mě to překvapilo, ale on musel dělat ještě patro dle všeho, takže se to trochu natáhlo. Ale že by o tolik? My jsme to dali ve třech za tři víkendy, takže také do 80 hodin u bungalovu 145m2.

Odkaz Komentáře
Patimat
napsal(a) Patimat/06. úno 2019 12:14

Dobrý den, co jste tam těch 240 hodin dělal? Dívám se do stavebního deníku z vlastní stavby a příčky mi zabraly cca. 80 hodin u budgalovu 150m2. Na fotce vidim arguse, za tolik casu, ktery jste tam travil, jste musel vypit hoooodne bas :) :).

Odkaz Komentáře