Reklama
Reklama
Vyhledat: 

Zdění prvního patra

Další příspěvek bude o zakládání zdiva a zdění prvního patra. Po zatvrdnutí desky a položení hydloizolace pod budoucí zdi přišlo konečně na řadu zdění. Dům bude postaven z VPC bloků, které nakonec dodával Kalksandstein. Bloky na nosné zdivo jsou tlusté 175 mm a na příčky potom 115 mm. Bloky mají elektroinstalační kanály, rohy se dělají natupo na nerezové kotvy a barák je navržený z větší části v modulu - bez potřeby řezání.

První řada zdiva je kvůli přerušení tepelného mostu od desky vytvořená z Ytongu static. Se zakládáním jsme neměli žádné zkušenosti a protože jsem byl dodavatelem cihel ujištěný o faktu, že založení musí být absolutně přesné, tak jsme tak jsme na stavbu poprvé povolali profíky. Dva zedníci a já s manželkou jsme to stihly za den. Po pořádném rozměření a ustavení rohů začali chlapi se zakládáním. Natáhli si provázky, já jsem jim míchal maltu a žena za nivelákem kontrolovala výšku. Ukázalo se, že moje představa o dokonalé rovině se určitě nesplní, protože ytongy byly všechno, jenom ne přesné. Každá cihla měla buď bříško, nebo prohlubeň a i když se chlapi hodně snažili, tak výsledek nebyl nic moc. Po přeměření hotové první řady jsem naznal, že takhle to asi nepůjde a celou první řadu jsme pomocí nástroje vytvořeného z plátků strojní pily na kov a vodítek z jeklu přebrousili do dokonalé roviny. Toto byla asi nejhnusnější práce, jakou jsme zatím na stavbě dělali.

V tomto stavu stavba přečkala zimu a na jaře 2018 jsme začali se zděním z VPC. Jelikož jsme si včas nesehnali žádného zedníka, tak jsem se do toho pustil sám. Naštěstí to není žádná věda. K cihlám byl dodaný dávkovací vozíček na lepidlo, takže stačilo přejet spodní cihly a na ně klást další. Metodou pokus omyl jsem se zdít celkem rychle naučil a baráček začal konečně růst. Jelikož nebylo po ruce ani dostatek pomocníků, tak jsem průběžně zdil někdy sám, někdy s pomocníky. Zdění mi šlo sice docela pomalu, protože jsem se snažil neustále hlídat rovinnost i kolmost zdiva, ale celkový výsledek stojí za to. Velkým zklamáním se ukázala přesnost bloků, která nebyla podle mých představ a bylo nutné cihly často hodně korigovat paličkou. Totální nasrá.. nastalo u systémových půlek, které jsou pro mě nepochopitelně o 1 mm větší než celé bloky a dělají ve zdivu jenom paseku a nebojím se říct bordel.

Po vyzdění obvodových zdí do plné výšky jsme osadili, nadezdili a podepřeli překlady a začali jsme zdít vnitřní zdi a příčky. Vnitřní zdi jsme si už zakládali sami a to za pomocí doma dělané primitivní zakládací sady. Zakládání bylo vpohodě a nic nebránilo vyzdít celý vnitřek a mít stavbu připravenou na stropy.

Celkově bylo zdění sice pomalá, ale celkem zábavná práce a hlavně velmi dobrá posilovna. Preciznost při zdění se nám snad vrátí při omítání a obkládání. Zklamáním byla již zmiňovaná přesnost bloků, ze kterých se dá při troše snahy udělat krásně rovná zeď, jenomže zeď, která je z jedné strany krásně zarovnaná a hladká, tak je z druhé strany viditelně hrbolatá (není to asi nic hrozného,vodováha říká že je to"cajk" ale pro strojařovo oko je to velmi dráždivé).

Doporučte tento článek svým přátelům

Reklama

Přidejte svůj komentář k článku

Pro psaní komentářů se musíte přihlásit

3 komentáře

  • Odkaz Komentáře IvoSpa pondělí, 06 srpen 2018 22:55 napsal(a) IvoSpa

    Moc pěkné. Musím se přiznat, že vám docela závidím a vlastně teď dost lituji, že jsem se rovnou nerozhodl stavět svépomocí. Stavební firma má pořád nějaké prodlevy a jediné, co roste, jsou náklady. Už jsem si dokonce musel vzít i půjčku, abych to všechno utáhl, konkrétně jsem ji našel tady - https://www.hyperfinance.cz/pujcky/bankovni-pujcky/ - ale nakonec to vypadá, že budu muset barák stejně dostavět vlastními silami.

  • Odkaz Komentáře M. Vaculík sobota, 04 srpen 2018 15:07 napsal(a) M. Vaculík

    Ahoj, mám stejnou zkušenost. Bílé se dvěma dírama jsou míň přesné, ale mají lepší povrch a připadnou mi pevnější než růžové se třema dírama.

  • Odkaz Komentáře torcys čtvrtek, 02 srpen 2018 21:31 napsal(a) torcys

    Ahoj, taky mam kalksandstein. Ty růžové byly docela přesné, ale co přišli ty bílé ty byly větší a méně přesné ⯑

M. Vaculík

Martin

Věk: 33
Koníčky: stavba
Zaměstnání: státní zaměstnanec

Detaily domu

Kraj: Jihomoravský
Velikost pozemku: 2 500 m2
Zastavěná plocha domu: 91 m2
Podlahová plocha domu: 130 m2
Typ domu: patrový
Plánovaný rozpočet: 2 500 000 Kč

Související články

Rozhodujete se mezi prostorem a tichem? Už nemusíte!

Rozhodujete se mezi prostorem a tichem? Už nemusíte!
Bydlení je stále dražší záležitostí a každý centimetr navíc se může pěkně prodražit. Ale kdo by chtěl žít v bytě o velikosti králíkárny, ve kterém slyšíte i kroky sousedovy kočky?…

Hydroizolace a zdění nosných zdí

Hydroizolace a zdění nosných zdí
Základová deska nám do půlky května pěkně vytvrdla a my jsme se tak mohli pustit do zdění.

Založení zdiva a zdění

Založení zdiva a zdění
Tak po položení izolace jsme domluvili založení od Porothermu, čehož vůbec nelitujeme. Dne 16.5. jsme začli. Vše jsme měli nachystáno a vše šlo krásně od ruky.

Mohlo by Vás zajímat

První úpravy terénu

První úpravy terénu
4.4.2009 - Poprvé přijel bagr s nákladním autem pro vybrání části té stráně, aby bylo možné aspoň někde parkovat auta, jelikož jich máme 4 kousky 

Diskuzní fórum