Zdění prvního patra

02.08.2018 08:05 6212 zhlédnutí
Příspěvek stavebníka

Další příspěvek bude o zakládání zdiva a zdění prvního patra. Po zatvrdnutí desky a položení hydloizolace pod budoucí zdi přišlo konečně na řadu zdění. Dům bude postaven z VPC bloků, které nakonec dodával Kalksandstein. Bloky na nosné zdivo jsou tlusté 175 mm a na příčky potom 115 mm. Bloky mají elektroinstalační kanály, rohy se dělají natupo na nerezové kotvy a barák je navržený z větší části v modulu - bez potřeby řezání.

První řada zdiva je kvůli přerušení tepelného mostu od desky vytvořená z Ytongu static. Se zakládáním jsme neměli žádné zkušenosti a protože jsem byl dodavatelem cihel ujištěný o faktu, že založení musí být absolutně přesné, tak jsme tak jsme na stavbu poprvé povolali profíky. Dva zedníci a já s manželkou jsme to stihly za den. Po pořádném rozměření a ustavení rohů začali chlapi se zakládáním. Natáhli si provázky, já jsem jim míchal maltu a žena za nivelákem kontrolovala výšku. Ukázalo se, že moje představa o dokonalé rovině se určitě nesplní, protože ytongy byly všechno, jenom ne přesné. Každá cihla měla buď bříško, nebo prohlubeň a i když se chlapi hodně snažili, tak výsledek nebyl nic moc. Po přeměření hotové první řady jsem naznal, že takhle to asi nepůjde a celou první řadu jsme pomocí nástroje vytvořeného z plátků strojní pily na kov a vodítek z jeklu přebrousili do dokonalé roviny. Toto byla asi nejhnusnější práce, jakou jsme zatím na stavbě dělali.

V tomto stavu stavba přečkala zimu a na jaře 2018 jsme začali se zděním z VPC. Jelikož jsme si včas nesehnali žádného zedníka, tak jsem se do toho pustil sám. Naštěstí to není žádná věda. K cihlám byl dodaný dávkovací vozíček na lepidlo, takže stačilo přejet spodní cihly a na ně klást další. Metodou pokus omyl jsem se zdít celkem rychle naučil a baráček začal konečně růst. Jelikož nebylo po ruce ani dostatek pomocníků, tak jsem průběžně zdil někdy sám, někdy s pomocníky. Zdění mi šlo sice docela pomalu, protože jsem se snažil neustále hlídat rovinnost i kolmost zdiva, ale celkový výsledek stojí za to. Velkým zklamáním se ukázala přesnost bloků, která nebyla podle mých představ a bylo nutné cihly často hodně korigovat paličkou. Totální nasrá.. nastalo u systémových půlek, které jsou pro mě nepochopitelně o 1 mm větší než celé bloky a dělají ve zdivu jenom paseku a nebojím se říct bordel.

Po vyzdění obvodových zdí do plné výšky jsme osadili, nadezdili a podepřeli překlady a začali jsme zdít vnitřní zdi a příčky. Vnitřní zdi jsme si už zakládali sami a to za pomocí doma dělané primitivní zakládací sady. Zakládání bylo vpohodě a nic nebránilo vyzdít celý vnitřek a mít stavbu připravenou na stropy.

Celkově bylo zdění sice pomalá, ale celkem zábavná práce a hlavně velmi dobrá posilovna. Preciznost při zdění se nám snad vrátí při omítání a obkládání. Zklamáním byla již zmiňovaná přesnost bloků, ze kterých se dá při troše snahy udělat krásně rovná zeď, jenomže zeď, která je z jedné strany krásně zarovnaná a hladká, tak je z druhé strany viditelně hrbolatá (není to asi nic hrozného,vodováha říká že je to"cajk" ale pro strojařovo oko je to velmi dráždivé).

 

PS: Druhá várka cihel, která dorazila letos v červenci už je rozměrově zcela vpohodě, sedí s půlkami a zdění s ní je radost.

Fotogalerie

Zdění prvního patra
Zdění prvního patra
Zdění prvního patra
Zdění prvního patra
Zdění prvního patra
Zdění prvního patra
Zdění prvního patra
Od pasů po desku
Předchozí článek autora
30.07.2018 09:05 6145 zhlédnutí
Od pasů po desku
Příspěvek stavebníka
Po zalití pasů jsme se mohli dát opět do práce a začít tvořit desku....
Co to vlastně stavíme
Následujicí článek autora
08.09.2018 11:15 2557 zhlédnutí
Co to vlastně stavíme
Příspěvek stavebníka
Tímto článkem jsem měl asi začít, ale zařadím ho aspoň dodatečně a...

Stavební etapa: zdění obvodových a nosných zdí

08.09.2018 11:15 2557 zhlédnutí
Příprava stavby
Co to vlastně stavíme
Co to vlastně stavíme

Tímto článkem jsem měl asi začít, ale zařadím ho aspoň dodatečně a osvětlím, co to vlastně budujeme.

02.08.2018 08:05 6213 zhlédnutí
Hrubá stavba
Zdění prvního patra
Zdění prvního patra

Další příspěvek bude o zakládání zdiva a zdění prvního patra. Po zatvrdnutí desky a položení...

30.07.2018 09:05 6145 zhlédnutí
Základy a deska
Od pasů po desku
Od pasů po desku

Po zalití pasů jsme se mohli dát opět do práce a začít tvořit desku. Jakmile ze stavebnin dovezli...

28.07.2018 16:41 4427 zhlédnutí
Základy a deska
Začátky a základy
Začátky a základy

Tak je tady první pojednání o stavbě našeho domku. O nekonečném boji se stavebním úřadem nemá...

2 komentáře

M. Vaculík
napsal(a) M. Vaculík/04. srp 2018 15:07

Ahoj, mám stejnou zkušenost. Bílé se dvěma dírama jsou míň přesné, ale mají lepší povrch a připadnou mi pevnější než růžové se třema dírama.

Odkaz Komentáře
torcys
napsal(a) torcys/02. srp 2018 21:31

Ahoj, taky mam kalksandstein. Ty růžové byly docela přesné, ale co přišli ty bílé ty byly větší a méně přesné ⯑

Odkaz Komentáře

Nové články na Svépomocí.cz

Redakční
Jak pěstovat
Jak se chytře zbavit plevelů
Příspěvek stavebníka
Jak pěstovat
Jiná varianta trávníku? Travní koberce!
Příspěvek stavebníka
Jak pěstovat
Trávník s plevelem? Pomátla ses?

Související články