Samostatný sklep

06.03.2018 13:20 19894 zhlédnutí
Příspěvek stavebníka

Když nám poprvé zamítli stavební povolení, přemýšleli jsme, co zatím budeme na pozemku dělat. Měli jsme nápady, že zatím postavíme stavební buňku, nebo nějakou chatku, že pořídíme maringotku, dáme dohromady zahradu s altánem, apod. Až jednou nám došlo, že nejlepší bude postavit samostatně stojící sklep.

Sklep jsme chtěli, už dříve, ale pod domem by to prodražilo stavbu, tak jsme ho zamítli. Samostatný ale tak náročný stavebně ani finančně není. Navíc prozatím může sloužit jako zázemí místo chatky na víkendy a během stavby místo boudy. Na rozdíl od plechové garáže se nám do něj nikdo nepodhrabe, ani neuletí z té naší větrné hůrky. Po dokončení stavby bude sloužit dále. Navíc na pozemku nemáme žádný stín, takže v létě za něj budeme hodně vděční. A protože je pod zemí, tak nám na rozdíl od chatky nezabere kus úrodné půdy z našeho malého pozemku.

Plány

Původní plány sklepa byly 2x3m, ale pak jsme přidali na výsledný rozměr 3x6m. Do budoucna bude přepažen přepážkou na dvě části – vinný sklípek k posezení a část na úschovu zeleniny.

Co se materiálu týče, zavrhl jsem ztracené bednění. Nemáme na pozemku elektriku a vozit mix, aby zaléval postupně po čtyřech řadách, by se asi prodražilo. Navíc jsem chtěl stihnout mokré procesy před zimou. Další varianta byla půjčit bednění a vylít to celé naráz. Nakonec jsem ale našel dvě firmy, které dělají sklepy jako prefabrikáty (firem s prefabrikovanými sklepy je více, ale našel jsem jen dvě, co mají rozumné ceny) a to nakonec zvítězilo jako nejvhodnější a nejjednodušší řešení, které ani nebude až o tolik dražší.

První firma „db Betonové jímky“ (http://www.db-jimky.cz/prefabrikovane-sklepy.html) má sklepy jako jeden kus. Jsou trochu dražší, ale zase jsou vodotěsné a na stavbu nejjednodušší – prostě se jen zasypou do země.

Druhá firma „Prefabet“ (http://prefabet-beton.cz/prefabrikovane-sklepni-segmenty) zvítězila jednak cenou a jednak tím, že je sklep klenutý a to se nám líbí :-) Sklep se skládá z „lehčích“ metrových dílců. Dílce se usazují na betonové pasy, poté se svaří k sobě, spáry se vypění a sklep se zasype.

Realizace

Holý pozemek jsem posekal a vyměřil místo výkopu na pozemku. Jámu jsem chtěl jen s rezervou půlmetru na každou stranu, ale naštěstí se to nepovedlo a rezerva nakonec byla cca 80cm na každou stranu. Mnohem lépe se pak v jámě pracovalo. Ještě ten den dojel bagrista. Hloubku jsem chtěl 2,3m, ale po čtyřech hodinách jsem ho zastavil v hloubce 1,9m, když už mi přišlo, že tam začíná být nějak vlhko. Další den jsem pak vykopal základové pasy, na které jsem chtěl sklep umístit. Pasy mají být 30x30cm. To jsem si ale nakonec rozmyslel a kvůli vlhkosti se rozhodl udělat základovou desku.

Koupil jsem 12mm OSB desky v Hornbachu nařezané na míru. Pospojoval je plochými spojkami a udělal z nich šalování. Zespod jsem je umístil na kolíky, které jsem pak podle niveláku zatloukl a získal tak horní hranu přesně v rovině. Z vnější strany jsem pak desky zasypal, aby se nehnuly a z vnitřní strany je zapřel ztraceným bedněním. To navíc drželo i vykopané pasy, aby se nezasypávaly (písčité podloží). Karisíť jsem položil v celém prostoru a podložil zámkovou dlažbou.

Jednu říjnovou sobotu pak dovezl mix 5 kubíků betonu. Rozhrabání a srovnání latí podle okrajů bednění zabralo asi hodinu a půl. Jelikož nemáme se stavbou téměř žádné zkušenosti, zaplavila nás nepopsaná radost, že se nám tento kousek (náš první kousek) povedl :-)

Slíbená doba dodání sklepních dílců byla 9 týdnů, takže beton dostal čas na zrání a my měli do konce listopadu volno. Jediné, co jsme tedy po měsíci udělali, bylo navaření asfaltových pasů, které se v zimě ale celkem lámaly a špatně se s nimi pracovalo. A poté jsme sprejem vyznačili přesné rozměry pro usazení sklepních dílců.

Na konci listopadu, po devíti týdnech dojel náklaďák se sklepem. Jelikož je to silniční auto a bylo celkem mokro a jelikož hydraulická ruka prý neunese dílce moc daleko, tak mi pán odmítl složit sklep přímo do výkopu, ale složil je jen vedle cesty na pozemek souseda. To mě trochu zklamalo, ale naštěstí se mi podařilo domluvit jeřáb, který mi to za dva dny usadí. A protože bylo škaredě, tak jsem si říkal, že je to nakonec dobře, že se počasí snad umoudří. Za dva dny se neumoudřilo. Nasněžilo. Tolik sprostých slov za minutu, které ze sebe chrlil jeřábník jsem už dlouho neslyšel :-) Jelikož se mu to v podmáčeném terénu pořád bořilo a jelikož měl hák jen na 3 tuny, zatímco nejtěžší dílec má skoro 4 tuny, tak se tvářil, že mám smůlu a tuhle práci dělat nebude. Přes všechny řeči ale pořád pracoval a během dvou hodin se vše povedlo. Na tuhle práci jsem měl být sám, naštěstí mi ale dojel pomoct brácha. Bez něj bych to asi nedal. Na přesné umístění dílců by se hodily spíš čtyři lidi.

Po umístění dílců se práce nějak zastavili. Až v lednu jsem sehnal svářeče na svaření. Poté jsem pěnou zapěnil spáry a sklep přikryl pro jistotu nopovou fólií. Sklep je sice natřen asfalatem, ale jistota je jistota, ať se nám pak neloupe barva ze stěn. Poté přijel bagr a částečně sklep zasypal. Sklep jsem osadil dveřmi (futra byla již součástí vstupního dílce), které jsem natíral v naší panelákové ložnici, kterou jsem na dva týdny přetvořil v dílnu :-D.

Do budoucna zbývá osadit větrací komínek do připraveného otvoru a sklep zasypat 80cm vrstvou zeminy, čímž vznikne klasický sklepní kopeček. A až jednou postavíme dům, tak ve sklepě doděláme přepážku, vymalujeme, nalepíme cihlové pásky a zařídíme posezení u vínka :-)

Fotogalerie

Samostatný sklep
Samostatný sklep
Samostatný sklep
Samostatný sklep
Samostatný sklep
Samostatný sklep
Samostatný sklep
Samostatný sklep
Samostatný sklep
Samostatný sklep
Samostatný sklep
Samostatný sklep
Samostatný sklep
Samostatný sklep
Pohledy
Předchozí článek autora
04.11.2017 09:20 8547 zhlédnutí
Projekt, stavební (ne)povolení
Příspěvek stavebníka
Počáteční představy...Doba mezi rezervací pozemku a podpisem smlouvy byla...
Přípojky - elektřina, splašková kanalizace, vodovod
Následujicí článek autora
03.01.2019 13:45 8830 zhlédnutí
Přípojky - elektřina, splašková kanalizace, vodovod
Příspěvek stavebníka
O stavbě jsem věděl prd, ale díky Svépomocí se to malinko zlepšilo. Zkusím tedy na oplátku popsat...

Stavební etapa: sklep

Název položky Cena
Sklepní prefabrikáty s dopravou 53 000 Kč
Základová deska 14 000 Kč
Dvěře, nopovka, pěna, drobnosti 6 500 Kč
Bagr, jeřáb, svářeč 11 000 Kč
Celkem 84 500 Kč
01.02.2019 09:10 5017 zhlédnutí
Hrubá stavba
Střecha
Střecha

I když mi přišlo, že máme střechu v projektu celkem hezky nakreslenou, stejně jsem nějak nenašel odvahu...

10.01.2019 08:10 4269 zhlédnutí
Hrubá stavba
Zdění podkroví, věnec, štíty
Zdění podkroví, věnec, štíty

Po vybetonování stropu jsem vynosil po žebříku do patra nějaké cihly, půjčil v DEKu opět zakládací sadu a s...

09.01.2019 13:05 5968 zhlédnutí
Hrubá stavba
Železobetonový monolitický strop
Železobetonový monolitický strop

Když se dělal projekt, nebyl jsem si jist, jaký typ stropu budu chtít. Zvažoval jsem jak miako, tak...

07.01.2019 06:25 4535 zhlédnutí
Hrubá stavba
Zdění 1. NP
Zdění 1. NP

Ve fázi projektu jsem hodně přemýšlel z čeho udělat zdivo. Hodně mě lákala nezateplená cihla....

05.01.2019 08:15 7728 zhlédnutí
Základy a deska
Základy a základová deska
Základy a základová deska

Zatímco jiní při čtení Svépomocí získávají pocit, jak je stavba domu jednoduchá a pouštějí se do...

03.01.2019 13:45 8830 zhlédnutí
Přípojky
Přípojky - elektřina, splašková kanalizace, vodovod
Přípojky - elektřina, splašková kanalizace, vodovod

O stavbě jsem věděl prd, ale díky Svépomocí se to malinko zlepšilo. Zkusím tedy na oplátku popsat své...

06.03.2018 13:20 19895 zhlédnutí
Hrubá stavba
Samostatný sklep
Samostatný sklep

Když nám poprvé zamítli stavební povolení, přemýšleli jsme, co zatím budeme na pozemku dělat. Měli...

04.11.2017 09:20 8547 zhlédnutí
Příprava stavby
Projekt, stavební (ne)povolení
Projekt, stavební (ne)povolení

Počáteční představy...Doba mezi rezervací pozemku a podpisem smlouvy byla poměrně dlouhá (asi...

23.02.2017 07:00 4990 zhlédnutí
Příprava stavby
Hledání a koupě pozemku
Hledání a koupě pozemku

Na počátku jsme si nové bydlení také představovali snadno. Pak přišlo seznamování s realitou:

19 komentáře

Jirka
napsal(a) Jirka/10. zář 2019 08:39

Zdravím,
uvažuji o stejné montáži sklepa. Chtěl bych se zeptat jak jste vyřešil vstup, jestli jste řešil nějaký rozvod elektriky. A asi cca na kolik peněz to vychází.
Děkuji.
Kdyby bylo nějaké foto zde email 1tatin@gmail.com

Odkaz Komentáře
Lukáš a Iren
napsal(a) Lukáš a Iren/21. kvě 2019 14:12

Zdravím po nějaké době,
mohu poprosit o foto, jak jste vyřešili výlez ze sklepa? teď jsme ve fázi, že bychom ho koupili.
Prosím na mail Suchardalukas@seznam.cz .
Děkuji. LS

Odkaz Komentáře
Jiří
napsal(a) Jiří/22. čvc 2018 21:31

Jé, zdravím tedy souseda :-) No, hodil by se mi a moc, ale spíš už tak za týden na zavezení desky. Pošlete mi prosím kontakt a napíšem si. Můj je 13ruza13@gmail.com. Díky.

Odkaz Komentáře
M. Vaculík
napsal(a) M. Vaculík/19. čvc 2018 20:31

Zdravím stavebníky z Př..., pokud by jste měli zájem, tak cca do měsíce budeme za rohem od vás kopat sklep a budeme mít několik aut štěrkopísku, který není kam dát, kdyby jste ho chtěli na srovnání pozemku hlavně v tom korytu potoka dejte vědět. Martin.

Odkaz Komentáře
Hrádkovci
napsal(a) Hrádkovci/05. čvc 2018 10:44

Zdravím, váš sklep je naprosto úžasný :-) s manželem nás nadchl natolik, že jako milovníci vína jsme se rozhodli, že do toho půjdeme také :-) Proto bych chtěla poprosit, zda by bylo možné, abyste se mi ozvali na mail hradkova.evca@seznam.cz. Rádi by jsme vás zkontaktovali a získali bližší informace. Moc děkuji a přeji hodně zdaru při dalších stavbách. Eva a Jirka

Odkaz Komentáře
Lukáš a Iren
napsal(a) Lukáš a Iren/31. kvě 2018 13:21

Díky za reakci.
Chceme právě sklep, který nějakou vlhkost mít bude. Tak koukám co a jak je, ale zkušenosti jsou nejlepší.
Že vám něco splesnivělo je vcelku normální, pokud je tam vysoká vlhkost, stačí jít do starých vinných sklípků, ty se musí pravidelně vystříkávat. Mluvím o sklepech, kde se nesedí...
Každopádně díky, klenutý sklep je prostě super... a nepřijde mi to extra drahé.... hezký den...

Odkaz Komentáře
Jiří
napsal(a) Jiří/31. kvě 2018 13:15

HPV nesnížím, to je pravda. Ale když vykopu drenáž, tak ta se mi zaplaví, takže si (já v mé situaci) moc nepomůžu. Zasypání pomůže v tom, že déšť mi snad jen tak neproteče dvěma metry půdy, teď mu v tom toho moc nebrání a vlhkost se objevuje právě s dešti. Dodatečnou izolaci si představit neumím, ale nevím ani jak bych to izoloval odkopané, těch spár je tam moc. Ale jelikož spodní voda všude v ČR klesá, u souseda 0,5m/za rok, tak příští rok už budu v suchu :-D
Tam, kde je vysoká HPV bych asi doporučil jiný sklep. Do normálních míst mi ale přijde v pohodě.. A jasně, asi to jde postavit i jinak a třeba lépe, ale nemám ty zkušenosti. Přesto jsem zatím spokojen :-)

Odkaz Komentáře
Lukman
napsal(a) Lukman/31. kvě 2018 12:35

Tím, že sklep "dozasypete" si ale přece nesnížíte HPV, či se nezbavíte povrchových srážek pronikajících do zeminy v blízkosti sklepa a nezbavíte se nadměrné vlhkosti ve sklepě. Bohužel i nadále Vám to bude plesnivět... pokud není možné provést dodatečnou hydroizolaci (což v charakteru Vaší stavby asi nelze), jedna z možností ke "zmírnění" velké vlhkosti je např. vytvoření drenáže kolem celého sklepa za účelem odvedení vody pryč od objektu...

Odkaz Komentáře
Jiří
napsal(a) Jiří/31. kvě 2018 12:25

Zapomněl jsem dodat, že sklep ještě pořád nemám zasypaný, takže čekám, že ta vlhkost, co mi "teče" v tom jednom místě spodem by měla zmizet, až to konečně zasypu, jak má být. Teď je ještě brzy na soud, když na to prší :-)

Odkaz Komentáře
Jiří
napsal(a) Jiří/31. kvě 2018 12:23

Zdravím. Podlahu jsem nijak dále neizoloval. Větrání DN110 je vedle vchodu (je vidět na první fotce) a úplně na konci je pak výdech stejného průměru stropem ven. Sklep byl v zimě zasypaný jen lehce, spíš aby neuletěla ta nopovka. Na čelní stěně to nebylo izolované nijak, tak tam to promrzlo(na stěnách uvnitř námraza), v zadní části, kde byla aspoň malá vrstva hlíny i na stropě tak ne (stěny byly jen vlhké).

Jinak zatím spokojenost. Nejvíc mě děsí ta podzemní voda, která je fakt na těsno s výškou podlahy. Měl jsem si asi předtím udělat nějakou sondu :-) V tuto chvíli mi jde do sklepa vlhkost jen v jednom metrovém pruhu ve spoji u podlahy. Takže mi zplesnivěla nejnižší police regálu, ostatní už ne. Dále se pak na stěnách sráží vlhkost, tak jsou místy mokré od toho... Jak zaizolovat sklep pořádně a zároveň docílit vhodné vlhkosti nevím, to musí poradit jiní. Bál jsem se toho úplně stejně, ale nějak to dopadlo :-) ... Pokud by chtěl člověk opravdu "nepromokavý" sklep, pak stojí asi za zvážení ta druhá firma, o které jsem psal - vyrábí sklep jako monolitickou jímku.

Odkaz Komentáře

Nové články na Svépomocí.cz

Příspěvek stavebníka
Jak pěstovat
Znáte amarant?
Redakční
Příprava stavby
Čelní oplocení z plotovek Pilwood
Příspěvek stavebníka
Příprava stavby
Gabionová sypaná stěna

Související články