Reklama
Reklama
Vyhledat: 

Samostatný sklep

Když nám poprvé zamítli stavební povolení, přemýšleli jsme, co zatím budeme na pozemku dělat. Měli jsme nápady, že zatím postavíme stavební buňku, nebo nějakou chatku, že pořídíme maringotku, dáme dohromady zahradu s altánem, apod. Až jednou nám došlo, že nejlepší bude postavit samostatně stojící sklep.

Sklep jsme chtěli, už dříve, ale pod domem by to prodražilo stavbu, tak jsme ho zamítli. Samostatný ale tak náročný stavebně ani finančně není. Navíc prozatím může sloužit jako zázemí místo chatky na víkendy a během stavby místo boudy. Na rozdíl od plechové garáže se nám do něj nikdo nepodhrabe, ani neuletí z té naší větrné hůrky. Po dokončení stavby bude sloužit dále. Navíc na pozemku nemáme žádný stín, takže v létě za něj budeme hodně vděční. A protože je pod zemí, tak nám na rozdíl od chatky nezabere kus úrodné půdy z našeho malého pozemku.

Plány

Původní plány sklepa byly 2x3m, ale pak jsme přidali na výsledný rozměr 3x6m. Do budoucna bude přepažen přepážkou na dvě části – vinný sklípek k posezení a část na úschovu zeleniny.

Co se materiálu týče, zavrhl jsem ztracené bednění. Nemáme na pozemku elektriku a vozit mix, aby zaléval postupně po čtyřech řadách, by se asi prodražilo. Navíc jsem chtěl stihnout mokré procesy před zimou. Další varianta byla půjčit bednění a vylít to celé naráz. Nakonec jsem ale našel dvě firmy, které dělají sklepy jako prefabrikáty (firem s prefabrikovanými sklepy je více, ale našel jsem jen dvě, co mají rozumné ceny) a to nakonec zvítězilo jako nejvhodnější a nejjednodušší řešení, které ani nebude až o tolik dražší.

První firma „db Betonové jímky“ (http://www.db-jimky.cz/prefabrikovane-sklepy.html) má sklepy jako jeden kus. Jsou trochu dražší, ale zase jsou vodotěsné a na stavbu nejjednodušší – prostě se jen zasypou do země.

Druhá firma „Prefabet“ (http://prefabet-beton.cz/prefabrikovane-sklepni-segmenty) zvítězila jednak cenou a jednak tím, že je sklep klenutý a to se nám líbí :-) Sklep se skládá z „lehčích“ metrových dílců. Dílce se usazují na betonové pasy, poté se svaří k sobě, spáry se vypění a sklep se zasype.

Realizace

Holý pozemek jsem posekal a vyměřil místo výkopu na pozemku. Jámu jsem chtěl jen s rezervou půlmetru na každou stranu, ale naštěstí se to nepovedlo a rezerva nakonec byla cca 80cm na každou stranu. Mnohem lépe se pak v jámě pracovalo. Ještě ten den dojel bagrista. Hloubku jsem chtěl 2,3m, ale po čtyřech hodinách jsem ho zastavil v hloubce 1,9m, když už mi přišlo, že tam začíná být nějak vlhko. Další den jsem pak vykopal základové pasy, na které jsem chtěl sklep umístit. Pasy mají být 30x30cm. To jsem si ale nakonec rozmyslel a kvůli vlhkosti se rozhodl udělat základovou desku.

Koupil jsem 12mm OSB desky v Hornbachu nařezané na míru. Pospojoval je plochými spojkami a udělal z nich šalování. Zespod jsem je umístil na kolíky, které jsem pak podle niveláku zatloukl a získal tak horní hranu přesně v rovině. Z vnější strany jsem pak desky zasypal, aby se nehnuly a z vnitřní strany je zapřel ztraceným bedněním. To navíc drželo i vykopané pasy, aby se nezasypávaly (písčité podloží). Karisíť jsem položil v celém prostoru a podložil zámkovou dlažbou.

Jednu říjnovou sobotu pak dovezl mix 5 kubíků betonu. Rozhrabání a srovnání latí podle okrajů bednění zabralo asi hodinu a půl. Jelikož nemáme se stavbou téměř žádné zkušenosti, zaplavila nás nepopsaná radost, že se nám tento kousek (náš první kousek) povedl :-)

Slíbená doba dodání sklepních dílců byla 9 týdnů, takže beton dostal čas na zrání a my měli do konce listopadu volno. Jediné, co jsme tedy po měsíci udělali, bylo navaření asfaltových pasů, které se v zimě ale celkem lámaly a špatně se s nimi pracovalo. A poté jsme sprejem vyznačili přesné rozměry pro usazení sklepních dílců.

Na konci listopadu, po devíti týdnech dojel náklaďák se sklepem. Jelikož je to silniční auto a bylo celkem mokro a jelikož hydraulická ruka prý neunese dílce moc daleko, tak mi pán odmítl složit sklep přímo do výkopu, ale složil je jen vedle cesty na pozemek souseda. To mě trochu zklamalo, ale naštěstí se mi podařilo domluvit jeřáb, který mi to za dva dny usadí. A protože bylo škaredě, tak jsem si říkal, že je to nakonec dobře, že se počasí snad umoudří. Za dva dny se neumoudřilo. Nasněžilo. Tolik sprostých slov za minutu, které ze sebe chrlil jeřábník jsem už dlouho neslyšel :-) Jelikož se mu to v podmáčeném terénu pořád bořilo a jelikož měl hák jen na 3 tuny, zatímco nejtěžší dílec má skoro 4 tuny, tak se tvářil, že mám smůlu a tuhle práci dělat nebude. Přes všechny řeči ale pořád pracoval a během dvou hodin se vše povedlo. Na tuhle práci jsem měl být sám, naštěstí mi ale dojel pomoct brácha. Bez něj bych to asi nedal. Na přesné umístění dílců by se hodily spíš čtyři lidi.

Po umístění dílců se práce nějak zastavili. Až v lednu jsem sehnal svářeče na svaření. Poté jsem pěnou zapěnil spáry a sklep přikryl pro jistotu nopovou fólií. Sklep je sice natřen asfalatem, ale jistota je jistota, ať se nám pak neloupe barva ze stěn. Poté přijel bagr a částečně sklep zasypal. Sklep jsem osadil dveřmi (futra byla již součástí vstupního dílce), které jsem natíral v naší panelákové ložnici, kterou jsem na dva týdny přetvořil v dílnu :-D.

Do budoucna zbývá osadit větrací komínek do připraveného otvoru a sklep zasypat 80cm vrstvou zeminy, čímž vznikne klasický sklepní kopeček. A až jednou postavíme dům, tak ve sklepě doděláme přepážku, vymalujeme, nalepíme cihlové pásky a zařídíme posezení u vínka :-)

 

Náklady

Název položky Cena
Sklepní prefabrikáty s dopravou 53 000 Kč
Základová deska 14 000 Kč
Dvěře, nopovka, pěna, drobnosti 6 500 Kč
Bagr, jeřáb, svářeč 11 000 Kč
Celkem 84 500 Kč

Doporučte tento článek svým přátelům

Reklama

Přidejte svůj komentář k článku

Pro psaní komentářů se musíte přihlásit

17 komentáře

 • Odkaz Komentáře Jiří neděle, 22 červenec 2018 21:31 napsal(a) Jiří

  Jé, zdravím tedy souseda :-) No, hodil by se mi a moc, ale spíš už tak za týden na zavezení desky. Pošlete mi prosím kontakt a napíšem si. Můj je 13ruza13@gmail.com. Díky.

 • Odkaz Komentáře M. Vaculík čtvrtek, 19 červenec 2018 20:31 napsal(a) M. Vaculík

  Zdravím stavebníky z Př..., pokud by jste měli zájem, tak cca do měsíce budeme za rohem od vás kopat sklep a budeme mít několik aut štěrkopísku, který není kam dát, kdyby jste ho chtěli na srovnání pozemku hlavně v tom korytu potoka dejte vědět. Martin.

 • Odkaz Komentáře Hrádkovci čtvrtek, 05 červenec 2018 10:44 napsal(a) Hrádkovci

  Zdravím, váš sklep je naprosto úžasný :-) s manželem nás nadchl natolik, že jako milovníci vína jsme se rozhodli, že do toho půjdeme také :-) Proto bych chtěla poprosit, zda by bylo možné, abyste se mi ozvali na mail hradkova.evca@seznam.cz. Rádi by jsme vás zkontaktovali a získali bližší informace. Moc děkuji a přeji hodně zdaru při dalších stavbách. Eva a Jirka

 • Odkaz Komentáře Lukáš a Iren čtvrtek, 31 květen 2018 13:21 napsal(a) Lukáš a Iren

  Díky za reakci.
  Chceme právě sklep, který nějakou vlhkost mít bude. Tak koukám co a jak je, ale zkušenosti jsou nejlepší.
  Že vám něco splesnivělo je vcelku normální, pokud je tam vysoká vlhkost, stačí jít do starých vinných sklípků, ty se musí pravidelně vystříkávat. Mluvím o sklepech, kde se nesedí...
  Každopádně díky, klenutý sklep je prostě super... a nepřijde mi to extra drahé.... hezký den...

 • Odkaz Komentáře Jiří čtvrtek, 31 květen 2018 13:15 napsal(a) Jiří

  HPV nesnížím, to je pravda. Ale když vykopu drenáž, tak ta se mi zaplaví, takže si (já v mé situaci) moc nepomůžu. Zasypání pomůže v tom, že déšť mi snad jen tak neproteče dvěma metry půdy, teď mu v tom toho moc nebrání a vlhkost se objevuje právě s dešti. Dodatečnou izolaci si představit neumím, ale nevím ani jak bych to izoloval odkopané, těch spár je tam moc. Ale jelikož spodní voda všude v ČR klesá, u souseda 0,5m/za rok, tak příští rok už budu v suchu :-D
  Tam, kde je vysoká HPV bych asi doporučil jiný sklep. Do normálních míst mi ale přijde v pohodě.. A jasně, asi to jde postavit i jinak a třeba lépe, ale nemám ty zkušenosti. Přesto jsem zatím spokojen :-)

 • Odkaz Komentáře Lukman čtvrtek, 31 květen 2018 12:35 napsal(a) Lukman

  Tím, že sklep "dozasypete" si ale přece nesnížíte HPV, či se nezbavíte povrchových srážek pronikajících do zeminy v blízkosti sklepa a nezbavíte se nadměrné vlhkosti ve sklepě. Bohužel i nadále Vám to bude plesnivět... pokud není možné provést dodatečnou hydroizolaci (což v charakteru Vaší stavby asi nelze), jedna z možností ke "zmírnění" velké vlhkosti je např. vytvoření drenáže kolem celého sklepa za účelem odvedení vody pryč od objektu...

 • Odkaz Komentáře Jiří čtvrtek, 31 květen 2018 12:25 napsal(a) Jiří

  Zapomněl jsem dodat, že sklep ještě pořád nemám zasypaný, takže čekám, že ta vlhkost, co mi "teče" v tom jednom místě spodem by měla zmizet, až to konečně zasypu, jak má být. Teď je ještě brzy na soud, když na to prší :-)

 • Odkaz Komentáře Jiří čtvrtek, 31 květen 2018 12:23 napsal(a) Jiří

  Zdravím. Podlahu jsem nijak dále neizoloval. Větrání DN110 je vedle vchodu (je vidět na první fotce) a úplně na konci je pak výdech stejného průměru stropem ven. Sklep byl v zimě zasypaný jen lehce, spíš aby neuletěla ta nopovka. Na čelní stěně to nebylo izolované nijak, tak tam to promrzlo(na stěnách uvnitř námraza), v zadní části, kde byla aspoň malá vrstva hlíny i na stropě tak ne (stěny byly jen vlhké).

  Jinak zatím spokojenost. Nejvíc mě děsí ta podzemní voda, která je fakt na těsno s výškou podlahy. Měl jsem si asi předtím udělat nějakou sondu :-) V tuto chvíli mi jde do sklepa vlhkost jen v jednom metrovém pruhu ve spoji u podlahy. Takže mi zplesnivěla nejnižší police regálu, ostatní už ne. Dále se pak na stěnách sráží vlhkost, tak jsou místy mokré od toho... Jak zaizolovat sklep pořádně a zároveň docílit vhodné vlhkosti nevím, to musí poradit jiní. Bál jsem se toho úplně stejně, ale nějak to dopadlo :-) ... Pokud by chtěl člověk opravdu "nepromokavý" sklep, pak stojí asi za zvážení ta druhá firma, o které jsem psal - vyrábí sklep jako monolitickou jímku.

 • Odkaz Komentáře Lukman čtvrtek, 31 květen 2018 10:43 napsal(a) Lukman

  Ono velmi záleží na okolních podmínkách. Říkám - budeš mít pozemek s vysokou hladinou podzemní vody (nad úrovní podlahy). Na tom místě uděláš sklep, ať zaizoluješ část podlahy nebo stěny, nebo to nezaizoluješ celé, dostane se Ti dovnitř voda - to nechceš.
  Pokud tam nebudeš mít hladinu podzemní vody, nezaizoluješ to celé, tak se vystavuješ riziku, že při oblevě sněhu / vydatném dešti se může dočasně zvednout hladina podzemní vody - opět máš vodu vevnitř.
  Babička to má "ideální", protože může mít dobré okolní podmínky - nemusí mít tak vysokou hladinu podzemní vody, část terénu přilehlá k té stěně může být zastřešená, může tam být vytvořená drenáž pro odvod podzemní vody pryč od stěny, ... variant je mnoho. A taky dříve se moc baráky neizolovaly. Proto když se rekonstruují staré objekty, dodatečně se montuje hydroizolace - např. podřezáním baráku.
  Nikdy jsem tuto situaci neřešil, ale první nástřel - hydroizolačne zaizolovaný sklep (pokud ho chceš i využívat k posezení, bylo by dobré ho i tepelně zaizolovat, jinak tam budeš mít po celý rok +-10°C... v tom ti žádná křepelka sedět nebude, pak bys potřeboval např. další komín pro kamínka / přímotop, ...), komín pro přívod/odvod vzduchu, dodatečnou vlhkost bych vytvářel např. zvlhčovačem / prostě loženou otevřenou nádobou s vodou + vlhkoměrem.
  Voda v baráku je sviňstvo....

 • Odkaz Komentáře Lukáš a Iren čtvrtek, 31 květen 2018 10:07 napsal(a) Lukáš a Iren

  Ahoj,
  chápu, ale mluvím o podlaze třeba jen v jednom rohu.
  Viděl jsem to tak, už jednou udělané. Jak by jsi tedy vyřešil potřebnou vlhkost sklepa? Babička nemá zaizolovanou jednu stěnu sklepa už 30 let, a vlhkost ideální. Proto mě zajímá, jak docílit vlhkosti když celý sklep zaizoluji. Jde o to, že když to chci na posezení a uskladnění vína OK, ale chci tam dát někam i zeleninu a jsem v háji...
  L.

Jiří

Jiří

Věk: 38
Koníčky: Hory, voda, les
Zaměstnání: IT

Detaily domu

Kraj: Jihomoravský
Velikost pozemku: 750 m2
Zastavěná plocha domu: 110 m2
Podlahová plocha domu: neuvedeno
Typ domu: patrový
Plánovaný rozpočet: 3 000 000 Kč
Celkem prostavěno: 881 560 Kč

Související články

Základy a sklep

Základy a sklep
Základ je základ, a jak a koho ho nechat udělat, toť mě dlouho trápilo.

Sklep + nádrž + terasa

Sklep + nádrž + terasa
Léto 2017 bylo vyhrazeno stavbě nádrže spolu se sklepem a nahoře bude terasa. Všemu předcházelo vylití podkladového betonu při základech-vždycky něco zbyde,tak se to využilo.

Výstavba částečného podsklepení

Výstavba částečného podsklepení
Začínáme stavět spodní část domu, která bude ze ztraceného bednění. Založili jsme si první řadu, která je vždy nejnáročnější, hlavně záda si musí zvyknout. Zvedat několikrát ty těžké betonové cihly…

Mohlo by Vás zajímat

Zdění přízemí

Zdění přízemí
Konečně příšlo na zdění. Sice to nebyla taková sranda jako jsme si mysleli, ale dílo se zdařilo a přízemí nám stojí. Zatím teda jen obvodové zdivo a nosná zeď.

Diskuzní fórum