Reklama
Reklama
Vyhledat: 

Montáž hrubé stavby

Ahoj stavebníci, dneska o hrubé stavbě. Už před stavbou domu jsem byl rozhodnutý že chci nějakou stavebnici, protože budu chtít stavět rychle. Dřevostavbu neodsuzuji, ale pro sebe jí odmítám. Stavět z cihel se mě prostě nechtělo, ještě možná z ytongu, ale i tak to je časově náročné, založení, překlady, věnce, stropy, schody a podobně. Výběr nakonec skončil u DJT (dům jedním tahem) - Lias Vintířov. Beztak jsem celý život bydlel v paneláku, tak proč nemít rodinný domek taky z panelů. 

Cena za hrubou stavbu nebyla nejnižší, ale po započítání toho kolik prací ušetřím, myslím že se to vyplatí, musí vám ovšem vyhovovat dispozice. V hrubé stavbě totiž dostanete i strop a monolitické schody, což je neskutečná úspora času a peněz, také připravené trubky a krabice pro elektroinstalaci, a krásně hladké stěny. Omítky tedy odpadají, já to plánoval vyřešit jen tenkou sádrovou stěrkou.

Když byla základová deska hotová, můj domek byl už ve výrobě, a čekal jsem na termín montáže. Poté co se umoudřilo počasí, které bylo celou zimu 2015/2016 jinak perfektní, mě bylo sděleno že 1.2. mám očekávat začátek montáže hrubé stavby. Jediné co jim musíte zajistit je elektřina, ta byla, a vodu. Přípojku jsem ještě neměl dodělanou, tak jsem to vyřešil kubíkovou IBC nádrží, kterou jsem nacpal do svého minivanu, napustil cca 800l vody na chalupě kde jsem mezitím bydlel (pár kilometrů od místa kde stavím), a zbývalo doufat že auto skoro tunu uveze (zvládlo to pak ještě hodněkrát).

Ještě během vánoc jsem stihnul objednat okna, střešní okna, a dřevo na krov přes kamaráda na jedné nedaleké pile. Na chalupě už jsem taky mezitím natíral palubky na podbití krovu, a připravoval miliony materiálu na další fáze stavby. Takže v garáži už mi čekal bojler, trubky na vodu a kanalizaci, komplet elektromateriál, schody na půdu a mnoho dalšího.

V den "D" jsem byl na pozemku velmi brzo, plný očekávání a lehce nervozní co bude, a hlavně jsem se bál počasí, bylo teplo, ale trochu mrholilo. Okolo sedmé se na pozemku objevili profíci z DJT, za chvíli první kamion se stěnovými panely, a pak autojeřáb. Chlapi začali hned přeměřovat desku, zakreslovat na desku přesné rozložení panelů, mezitím se ustavil jeřáb, a brzo na to začal konzert. Panely se ukládají na betonový potěr a distanční podložky srovnané přesně do roviny nivelákem, než se montáž dokončí tak jsou panely fixovány stavebními vzpěrami šikmo k desce. Byla to celkem atrakce, takže se začali sjíždět lidé z rodiny a známí, co se chtěli podívat. Z nebe konečně přestávalo pršet, a vše začalo schnout. Na pozemku se vystřídalo několik kamionů s panely a materiálem. 

Přes den jsem měl nepříjemný telefonát že domluvený tesař si zlomil klíční kost, a montáž krovu kterou jsem měl domluvenou hned po skončení hrubé stavby, se posune o měsíc, nebo musím sehnat někoho jiného. Nejsem člověk který si měsíční zpoždění je ochotný připustit, protože podle mého plánu měl být dům za měsíc už pod střechou, ale o tom až v dalším článku.

Během několika hodin došlo k montáži všech stěnových panelů v přízemí, které se perfektně srovnají do roviny, a na ně se začali ukládat polostropní panely. Na závěr se usadily monolitické schody, na polostropy se roznesou karisítě, vše se sváže, a spáry mezi panely se provážou roxory a zalijí betonem. Firma po sobě uklidila i silnici od bahna, a vše bylo připraveno na další den kdy se má zabetonovat strop a tím se to celé zmonolitní.

Druhý den už byla pohoda, firma začistila všechny detaily, ořezali pěny, uklidili bordel a čekalo se jenom na čerpadlo a mix. Na betonárce to ten den trochu nestíhali, tak přijeli o pár hodin později, ale naštěstí dorazili. Strop se zalil betonem pomocí čerpadla, a tím práce na týden a půl skončili. Během týdne jsem už jezdil každý večer na stavbu měřit, zakreslovat, vymýšlet co dál.

O týden později už bylo počasí o dost lepší, tedy nepršelo :-) Opakoval se stejný scénář, rozměření panelů druhého patra, jeřáb, usazení panelů, zabetonování spár, a druhý den zase začištění, úklid a rozloučení. Konečně jsem mohl stát uprostřed domu kde chci za půl roku bydlet. Načasování všeho vůbec hrálo při mojí stavbě velkou roli, takže už třetí den montáže domu mi přivezli materiál na komín, a hned ten večer jsem při halogenu a čelovce zakládal první komínovou tvárnici vyplněnou betonem. Jak jsem psal, zpoždění se nepřipouští :-) 11.2. tedy byla hrubá stavba hotová.

Příště o tom jak se ze mě stal tesař :-)

 

Náklady

Název položky Cena
ibc nádrž na vodu 1 000 Kč
hrubá stavba komplet 700 000 Kč
komín Tůma therm 20 000 Kč
Celkem 721 000 Kč

Doporučte tento článek svým přátelům

Reklama

Přidejte svůj komentář k článku

Pro psaní komentářů se musíte přihlásit

6 komentáře

 • Odkaz Komentáře Martin a Majda pátek, 07 červenec 2017 08:40 napsal(a) Martin a Majda

  Zdravím, typ domu jsme vybrali Poseidon, to k tomu komentáři níže.
  Ohledně Liaporu pod deskou - spotřeba byla asi 20m3, výška byla cca 30cm, dostal jsem to za nákupku, cena asi 800 za kubík (myslím že bez daně), ale drahá byla doprava. celkem jsem platil asi necelých 25tis. Strašně špatně se to dá zhutnit, respektive se to zhutnit uplně nedá (kuličky jsou kulaté). Hodně se pak musí podkládat karisítě, protože se to pořád propadá.
  Držim palce při stavbě s DJT, fandím tomu, kdyby bylo něco potřeba tak klidně dotaz na mail (mandakmartin(a)seznam.cz)

 • Odkaz Komentáře Ondra pátek, 07 červenec 2017 01:57 napsal(a) Ondra

  Dobrý den, děkuji za článek, vyšel v pravý čas.
  Akorát plánujeme stavbu domu s DJT, takže budu netrpělivě čekat na pokračování :-)
  V předchozím vašem článku jsem se dočetl, že jste použili ten keramzit od Liaoporu do základů, kolik jste ho spotřebovali a na kolik vyšel m3?

 • Odkaz Komentáře VOTR úterý, 04 červenec 2017 15:45 napsal(a) VOTR

  Co jste si vybrali za typ domu? My máme u Nymburka Kronos...

 • Odkaz Komentáře Martin a Majda pátek, 30 červen 2017 13:42 napsal(a) Martin a Majda

  Jo díky, pořád jsem přemýšlel jestli si půjčím vodu od sousedů, ale byla zima a všichni měli nejspíš odpojené hadice a vypnutou vodu ven, tak jsme to vyřešil nádrží v autě. Pak se mi to ještě mhohokrát osvědčilo :-)

 • Odkaz Komentáře Martin a Majda pátek, 30 červen 2017 13:42 napsal(a) Martin a Majda

  Jo díky, pořád jsem přemýšlel jestli si půjčím vodu od sousedů, ale byla zima a všichni měli nejspíš odpojené hadice a vypnutou vodu ven, tak jsme to vyřešil nádrží v autě. Pak se mi to ještě mhohokrát osvědčilo :-)

 • Odkaz Komentáře Valec čtvrtek, 29 červen 2017 04:19 napsal(a) Valec

  Dobrý den, s tou vodní nádobou a domácí vodárnou je to super řešení.

Martin a Majda

Martin

Věk: 34
Koníčky: stavba, stavba, kolo, hory, skály
Zaměstnání: slaboproudař elektro

Detaily domu

Kraj: Středočeský
Velikost pozemku: 880 m2
Zastavěná plocha domu: 72 m2
Podlahová plocha domu: 120 m2
Typ domu: patrový
Plánovaný rozpočet: 2 200 000 Kč
Celkem prostavěno: 1 879 000 Kč

Související články

Jak si postavit dům z HELUZu

Jak si postavit dům z HELUZu
Pokud si chcete postavit dům, pokusíme se vám sdělit několik informací jak a s čím začít, jaký materiál použít na stavbu obvodových zdí, jaký použít materiál na vnitřní příčky, překlady,…

Zdění prvního patra

Zdění prvního patra
Další příspěvek bude o zakládání zdiva a zdění prvního patra. Po zatvrdnutí desky a položení hydloizolace pod budoucí zdi přišlo konečně na řadu zdění. Dům bude postaven z VPC bloků,…

Rozhodujete se mezi prostorem a tichem? Už nemusíte!

Rozhodujete se mezi prostorem a tichem? Už nemusíte!
Bydlení je stále dražší záležitostí a každý centimetr navíc se může pěkně prodražit. Ale kdo by chtěl žít v bytě o velikosti králíkárny, ve kterém slyšíte i kroky sousedovy kočky?…

Diskuzní fórum

  • Opěrná zídka
  • Jde mi spíše o to, jestli ty 3 řady 20 ZB vydrží tlak patky z pergoly. Druhá strana pergoly...
  • Autor nedeto | 24. zář 2018 09:12