POSTUP: Pokládka střešních šindelů na zahradní domek, pergolu i garáž

Autor: IKO (3 příspěvky)
24. 4. 2017
0 komentářů
POSTUP: Pokládka střešních šindelů na zahradní domek, pergolu i garáž
Příspěvek stavebníka
Plánujete postavit zahradní domek, garáž či pergolu? Všechny zmíněné stavby budete muset něčím zastřešit. Tou nejlepší variantou je použití asfaltových šindelů, které nezatěžují konstrukci. Pokládka šindelů je velmi jednoduchá a zručnější kutil ji hravě zvládne svépomocí. Ve "foto návodu" Vám ukážeme postup pokládky šindelů svépomocí krok po kroku.

1) Bednění Na konstrukci musí být hotový dřevěný záklop z prken, OSB desek nebo v případě zahradních domků z palubek. Nezapomeňte na správnou tloušťku bednění a správně dlouhé hřebíky. Tloušťka bednění by měly být alespoň 20 mm proto, aby šindele dobře unesla, ale především z toho důvodu, aby bylo možné šindele do záklopu přichytit dostatečně dlouhými hřebíky. Když budou hřebíky kratší než 20 mm, hrozí riziko, že budou z bednění vylézat nebo že nebudou šindele v bednění dobře držet a první silnější vítr Vám je unese. Nehledě na to, že hřebíky o menší velikosti než 20 mm téměř nelze chytit do prstů a při přitloukání se často bolestivě klepnete kladívkem do ruky. Tloušťka i těch nejslabších šindelů je 2,7 mm, což znamená, že při tloušťce bednění 20 mm budou šindele dobře přichyceny (hřebík musí projet dvěma šindeli instalovanými nad sebou, tedy min 5,4 mm a dostatečně se chytit do záklopu). Hrot hřebíku navíc nevyjede z bednění na vnitřní spodní straně střechy, čímž nebude hyzdit její vzhled a šindele budou správně přichyceny. Pořiďte si hřebíky s vroubkováním po celé délce dříku (nožičky). Tak budete mít zajištěno, že hřebík bude dobře v bednění držet a nebude vyjíždět ven. 2) Okapové plechování Vždy je lepší použít oplechování okapní hrany a závětrné hrany, neboť toto oplechování odvádí vodu mimo střechu, a tak nemůže docházet k zatékání nebo zafouknutí vody nebo sněhu pod šindele nebo do bednění. Horizontální přesahy spojů plechování by měly být min. 10 cm. Plechování přitlučte hřebíky do záklopu někde ve vyšší části plechování. Pokud se plechování nepoužije, hrozí riziko pronikání vody do prken nebo OSB desek a tím může docházet k hnilobě. V případě domů je plechování nutností.

POSTUP: Pokládka střešních šindelů na zahradní domek, pergolu i garáž

3) Instalace podkladních pásů Po oplechování přichází na řadu instalace podkladního pásu - pojistné hydroizolace. Většina střech pergol, garáží a zahradních domků má ovšem nižší sklon, a tak je nutné podkladní pásy použít. Podkladní pásy chrání otevřenou střešní konstrukci před nepříznivým počasím před a během instalace, poskytují dodatečnou ochranu proti kapilárně vzlínající vodě, chrání před poškozením způsobené bouřkami a eliminují nerovnosti dřevěného podkladu. Sklony střech 9,5° - 15° Paralelně k okapu instalujte samolepivý podkladní pás Armourbase Stick, Armourbase PRO PLUS nebo jiný samolepivý podkladní pás podobných vlastností. Koncový (vertikální) přesah musí být 15 cm a horizontální přesah 10 cm, nebo použijte Armourbase PRO s horizontálním přesahem 50 cm, přibitý a slepený asfaltovým tmelem IKO Shingle / Plastal Stick. Pro střešní sklony 15° - 20° Použijte podkladní pás Armourbase PRO, ECO nebo podobný produkt s překryvem 50 %, což zajistí dvojnásobnou vrstvu. Doporučen je také samolepivý podkladní pás Armourbase Stick nebo Armourbae Pro PLUS v jedné vrstvě jako u sklonů pod 15°. Sklony střech 20° - 85° Celý záklop by měl být pokryt podkladním pásem Armourbase PRO nebo Armourbase ECO. Podkladní pás instalujte rovnoběžně s okapovou částí střechy s horizontálním přesahem 5 cm a koncovým přesahem 10 cm, postupně směrem odspoda nahoru. Podkladní pás je třeba přibít minimálním potřebným množstvím hřebíků a zvláště zamezit jakémukoli zvlnění, které potom šindele již neodstraní, ale naopak věrně kopírují. Pracujeme-li v létě, je vhodné pokládat tyto pásy brzy ráno, kdy ještě není příliš teplo. Sklony střech 85° - 90° Podkladní pás není nutný. Lze použít pouze samolepivé šindele Armourshield, StormShield. DiamantShield, Cambridge Xtreme 9,5°.

Reklama
POSTUP: Pokládka střešních šindelů na zahradní domek, pergolu i garáž

4) Instalace šindelů Proto, aby byly šindele již od okapní hrany dobře přichyceny, je potřeba vytvořit a instalovat startovací řadu. Tu si připravíme tak, že uřízneme tabule šindele. Vzniknou Vám seřezané asfaltové pásy, které budou mít na spodní straně samolepivé body. Nikdy šindele ve startovací řadě neotáčejte. Posunuli byste tak samolepivé body o hodně výše a šindel by nebyl slepen od samého okraje. U laminovaných šindelů Cambridge Xpress můžeme použít pro startovací řadu prakticky libovolný šindel jakékoli barvy, nejjednodušší a nejlevnější řešení je buď třítabulový šindel Superglass, který je pak každopádně třeba použít na hřeben, nebo čtyřtabulový šindel Armourglass, kdy uřízneme části šindelů v úrovni zářezů, čímž zkrátíme jejich výšku o necelou polovinu, takže termoaktivní body jsou dole. Startovací řadu položíme podle ohybu plechové okapnice přes dřevěný záklop tak, aby přesahoval cca 1 cm přes plechování. Na první řadu položenou přes startovací řadu se již používají šindele plné délky, přičemž je třeba dát si pozor, aby spoje v této řadě nebyly ve stejné úrovni jako ve startovací řadě.

POSTUP: Pokládka střešních šindelů na zahradní domek, pergolu i garáž
Reklama

5) Pokládka první řady šindelů Spodní hranu šindelů zarovnejte na spodní hranu startovací řady a přitlučte hřebíky. Hřebíky musí být instalované těsně pod samolepivé body a ke každému bočnímu kraji a nad výřezy šindelů.

POSTUP: Pokládka střešních šindelů na zahradní domek, pergolu i garáž

6) Pokládka šindelů na zbytek střechy Druhou řadu zkraťte o půl šablony a opět instalujte jako první řadu. Třetí řadu a každou další zkraťte vždy o půl tabule. Střecha tak bude dobře vázaná a nikam nebude zatékat. Vždy si po pár instalovaných šindelích zkontrolujte, že jsou v zákryvu. Šindel nainstalujte až ke hřebeni.

Reklama
POSTUP: Pokládka střešních šindelů na zahradní domek, pergolu i garáž

7) Zakončení šindelů u hřebene a pokládka šindelů na hřeben Na hřeben si vytvořte seříznutím šindele hřebenové šindele (nejlépe se vytvářejí z obdélníkového typu šindele). U bobrovky můžete použít nouzové řešení, kdy vyříznete vždy jeden kus bobrovky a pak dva kusy bobrovky vcelku a na hřeben instalujte jeden a následně dva vedle sebe vyřízlé kusy za sebe a vždy tento postup střídáte. Střecha tak bude dostatečně překryta.

POSTUP: Pokládka střešních šindelů na zahradní domek, pergolu i garáž

8) Nářadí Pro pokládku šindele budete potřebovat především kladívko (jakékoliv, které Vám padne dobře do ruky) pro zatloukání šindelů, speciální nožík se zahnutým zobáčkem pro odříznutí šindelů na střeše, případně "pistol" pro vymáčknutí bitumenového tmelu a metr pro přeměření střechy. Pro případné zastřižení plechování si připravte nůžky na plech, i když ty většinou nebudou potřeba, protože přesahy plechování je možné schovat přes sebe. S tímto nářadím byste si měli hravě poradit při instalaci střechy.

POSTUP: Pokládka střešních šindelů na zahradní domek, pergolu i garáž

9) Jak vybrat šindel Většina pergol nebo zahradních domků má relativně nízký sklon a tyto střechy neunesou vysokou hmotnost. Jak a podle čeho zvolit ten pravý šindel? Zde popíšeme několik kritérií, podle kterých šindel vyberete. Cenu necháváme záměrně až na závěr důvodů výběru, protože u většiny zahradních domků činí celkový náklad na pořízení šindelů několik stovek, případně tisíců korun. Ušetřit se dá především správným výběrem šindele, jež způsobí, že celková cena bude stejná nebo nižší, než když se vybírá pouze nejlevnější šindel dle ceny za m2. Barva - proberte s partnerem/partnerkou jakou chcete, aby měla střecha vašeho zahradního domku nebo pergoly barvu. Počítejte také s tím, že čím ojedinělejší bude Vámi požadovaná barva, tím více si budete muset za šindel připlatit. Oblíbenou barvou na českých pergolách je červená, dále odstíny hnědé a zelené.

POSTUP: Pokládka střešních šindelů na zahradní domek, pergolu i garáž

Typ - na většinu českých pergol a zahradních domků se používá šindel ve tvaru bobrovky. Je to zřejmě dáno českými zvyklostmi a historií. Na druhou stranu je potřeba zmínit, že tento typ šindele je společně s tvarem Delta (Diamant) nejsložitějším co se týče pokládky a zároveň při ní vyhodíte nejvíce množství zbytkového šindele, který budete muset koupit a zaplatit. Na hřeben se navíc typ bobrovka kvůli své úzké šířce bobrovky nehodí (mohlo by kolem hřebene zatékat a tak je nutné použít jiný typ šindele). Lépe se ze standardních typů šindele pokládá šindel ve tvaru obdélníku (3-tabulový šindel). Ještě jednodušší a rychlejší je na pokládku šindel laminovaný, který nevytváří téměř žádný odpad. (Cambridge Xtreme 9,5° nebo Cambridge Xpress) Sklon - pokud je sklon pergoly nad 20°, postupuje se dle návodu popsaného výše. Pokud je sklon 20°-15°, je doporučené a určitě i vhodné použít podkladní pás se samolepivými přesahy (např. IKO Armourbase PRO PLUS) nebo použít standardní podkladní pás, ale dát ho přes sebe s přesahem 50 cm. Bude tak zajištěno, že případné tání sněhu neproteče do bednění. Pokud je sklon pergoly 15°-9,5°, je nutné použít nejen podkladní pás s přesahy nebo samolepivé pásy, ale je nutné instalovat pouze celoplošně samolepivý laminovaný šindel Cambridge Xtreme 9,5°. Ten je standardně možné používat až do sklonu 9,5°, což je téměř plochá střecha.

POSTUP: Pokládka střešních šindelů na zahradní domek, pergolu i garáž

Hmotnost - Ať si vyberete jakýkoliv šindel, počítejte se zatížením střechy 8- 12kg/m2. Toto zatížení zvládne s přehledem téměř jakékoliv bednění pergol nebo zahradního domku. Na co je potřeba si dávat větší pozor, je zatížení střechy během samotné instalace šindelů. Při pohybu po střeše počítejte s velmi velkým zatížením celé konstrukce vahou vašeho těla na relativně malém kousku střechy. Vždy dostatečně zajistěte stabilitu konstrukce, dobře ji podepřete a zkontrolujte, že unese především Vás během pokládky šindelů. I z malé výšky pád pěkně bolí.  Snadnost a rychlost pokládky - Jak již bylo řečeno, nejjednodušší na pokládku jsou laminované šindele (např. Cambridge Xpress nebo Cambridge Xtreme 9,5°), následně šindele obdélníkového tvaru (Superglass, Armouglass), složitější jsou šindele typu Hexagonál, ještě více jsou složité šindele typu Delta (Diamant) a nejsložitější na pokládku jsou šindele ve tvaru bobrovka (SuperglassBiber, Victorian). Cena + cena za odpad a nákup celých balení - porovnání cen jednotlivých typů šindelů je jednoduché. Navštivte nejbližší hobby prodejnu nebo stavebniny a zjistěte přesné ceny šindelů za m2. Očekávejte, že nejlevnější šindele jsou vyrobeny v "hobby kvalitě" (co nejlevněji, cena na prvním místě, kvalita až potom). Ve specializovaných střešních stavebninách takové šindele většinou nekoupíte, protože se odborným prodejcům zkrátka nevyplatí hobby šindele prodávat (malé marže a možné problémy nebo reklamace za to nestojí). Rozhodnutí mezi poměrem kvalita/cena tedy musíte udělat sami.

POSTUP: Pokládka střešních šindelů na zahradní domek, pergolu i garáž

Správné balení - jakmile otevřete balení, už Vám ho nikdo nevrátí. Je tedy lepší kupovat šindele v menším balení. Správný tvar - u bobrovky "vyhodíte" až 15% materiálu díky odřezkům. Ty ale musíte zaplatit. U laminovaných šindelů (které jsou dražší, kvalitnější a s delší zárukou) nevyhodíte v odřezcích téměř nic.

Jak poznat kvalitu šindele

V hobby marketech nebo v menších stavebninách očekávejte hobby kvalitu šindelů - důraz je u takových šindelů kladen především na nízké výrobní náklady, které jsou spojeny s nižší kvalitou šindelů. Takové šindele jsou většinou dováženy z Ruska nebo Polska.  Ve specializovaných stavebninách najdete jak standardní, tak profi řady šindelů. Rozdíly v cenách mezi profi kvalitou a hobby řadou šindelů ovšem na střeše o ploše 15 m2 (průměrná velikost střechy zahradního domku nebo pergoly) bude dělat jen několik stokorun. Cena šindelů v hobby obchodech:

  • Průměrná cena různých typů šindelů cca. 160 Kč (ceny v dubnu 2017) – záruka u takových šindelů 2 roky

Průměrná cena základních šindelů ve specializovaných stavebninách a střešních centrech:

  • Základní šindele (např. IKO Superglass) 185 Kč – záruka 15 let
  • Laminované šindele (např. IKO Cambridge Xpress) 235 Kč – záruka 25 let, výtazně lepší kvalita – téměř žádný odpad

Rozdíl v celkové ceně u střechy garáže o ploše 24 m2 Hobby šindele: (24m2 + prořez 3m2) x 160 Kč/m2 = 4320 Kč Laminované šindele: (24m2 + prořez 0,8m2) x 235 Kč/m2 = 5825 Kč Vyberte si tedy takový šindel, který bude splňovat nejen měřítko dobré ceny, ale i vysoké kvality s dlouhou zárukou. Přejeme Vám šťastnou ruku při výběru! :-)

POSTUP: Pokládka střešních šindelů na zahradní domek, pergolu i garáž
Pomohl vám tento obsah?
Sdílejte ho s přáteli...
... nebo mu přidejte hodnocení
Přidávat hodnocení může pouze přihlášený stavebník
O autorovi
Další články autora:
Víte, že můžete také vytvářet příspěvky? Kvalitní příspěvky finančně odměníme. Zobrazit více informací
Reklama
Reklama

Akce na stavební materiály, nová videa a postupy...

Reklama
Reklama