VIDEO: Měření výšky betonu a snadné urovnání betonu pomocí KG trubky

Redakční

Při nedávném betonování stropu jsem doslat pár tipů od „starého“ betonáře, se kterým jsem se doposud nesetkal a rozhodl se je vyzkoušet a podělit se o tuto zkušenost s Vámi. 

Výška betonu nad MIAKO vložkami, které jsme používali, by dle našeho projektu měla být přesně 6 cm. Nosníky s vložkami jsou v některých místnostech vzepnuté (nadzvednuté) a při betonáži je toto vzepnutí nutné kopírovat.

Měření výšky betonu

Pro zjišťování výšky betonu jsem si připravil kousek roxoru a ve vzdálenosti 6 cm od dolní hrany jej obmotal papírovou páskou v domnění, jak snadno se mi bude výška betonu kontrolovat.

pripravek-hotovy

Vše fungovalo do chvíle, než jsem si asi po 3 minutách upatlal papírovou pásku betonem a za 5 minut už nevěděl, kde začíná a končí. Jeden „starý betonář“ mi doporučil, abych roxor s páskou zahodil a ze zbytku kari sítě si odřízl kříž tak, aby jeden z roxorů měl požadovanou výšku 6cm.

kari-sit

S touto jednoduchou pomůckou se výška betonu kontrolovala mnohem snadněji. Vždy stačilo zatočit „křížem“ z kari sítě a pomocí železných hrábí rozhrnout po stropě beton všude ve stejné výšce.

Uhlazení betonu oranžovou plastovou kanalizační trubkou

Dalším tipem, který jsem dostal a hned vyzkoušel, bylo hlazení betonu pomocí kanalizační KG trubky (bez hrdla). Použil jsem zbytky, které byly k dispozici z etapy pokládky ležaté kanalizace pod základovou deskou.

Aby do trubky (která již nesmí mít hrdlo) nezatékal beton, natlačil jsem na obě strany polystyren. Na KG trubku následně našrouboval smrkové latě z původních laviček (latě je vhodné předem předvrtat) a jako vychytávku doplnil malou vodováhu.

hladicka-betonu

Jakmile byl beton urovnán do stejné výšky pomocí postupu popsaného nahoře, stačilo KG trubkou na násadě povrch betonu „natřást“ a bylo srovnáno.

Vyzkoušel jsem KG trubku o délce 1 a 2 metry. Má zkušenost je taková, že s trubkou v délce 1 metru se mnohem lépe a snadněji manipuluje a rovnání tak jde rychleji. Ve výsledku jsem tedy za kratší čas vyrovnal větší plochu s trubkou o délce 1 metru než s dvoumetrovou, u které byla práce mnohem namáhavější.

VIDEO: Nový typ stropu bez nadbetonávky
Předchozí článek autora
16.08.2015 08:00 9318 zhlédnutí
VIDEO: Nový typ stropu bez nadbetonávky
Strop, který si poskládáte svépomocí stejně jako doposud,...
Ondřej Kuchta a Hynek Stančík, přednášející na konferenci Stavba a rekonstrukce svépomocí v krátkém rozhovoru
Následujicí článek autora
22.07.2015 08:26 3003 zhlédnutí
Ondřej Kuchta a Hynek Stančík, přednášející na konferenci Stavba a rekonstrukce svépomocí v krátkém rozhovoru
Každé dva týdny vám zde představujeme přednášející a jejich témata pro lepší představu, co vás...

1 komentář

Milan a Helča
napsal(a) Milan a Helča
14. zář 2015 10:42 / Odkaz Komentáře

Výborný nápad s tou KG trubkou takhle se dá krásně urovnat i betonový základ domu. Toto určitě vyzkoušíme, až budeme dělat základovout desku. :-)