Reklama
Reklama
Vyhledat: 

Sklep

Náš dům je, jak je vidět z celého průběhu stavby, nepodsklepený. Rozhodnutí, že bude dům nepodsklepený bylo víceméně finanční. Topíme plynem a krbem a nebylo třeba mít v suterénu kotelnu. Cenu, za kterou bychom sklepy postavili, jsme na začátku vyčíslili zhruba na nějakých 250 tisíc. Proto jsme jako variantu zvolili dům bez suterénu.

Avšak velikost naší zahrady nabízí zasadit nějaký ten ovocný strom. A ovoce je potřeba někde skladovat. Proto jsme se rozhodli postavit si sklep samostatný. Umožnil nám to i náš pozemek, který je v mírném svahu (na 20 m zhruba 1,5 m klesání). V rámci zavážení a srovnávání terénu kolem domu nám vznikla mez do které jsme sklep mohli zakousnout a taky jsme ho zakousli. Sice jsme zvolili opačný postup, kdy jsme prvně postavili sklep a pak ho zavezli, ale výsledek je v podstatě stejný.

 

Co se týkalo projektu, šlo jen o jednoduchou malůvku a místo umístění sklepu. Víc stavební úřad nepožadoval, ani nemusel být náčrt od projektanta. Takže jakési povolení jsme měli v rukách a mohlo se začít budovat. Rozhodl jsem se sklípek postavit ze ztraceného bednění šíře 15cm. Takže po vybagrování jsme zavezli základy hrubým kamenem a potom frakcí. Vybetonovali jsme základovou desku. Na ní jsem založil první až osmý šár bednění. Každou tvárnici jsem prošpikoval železem jak svisle tak vodorovně mezi šáry. Nad dveřmi našel místo betonový překlad 15x15, který nám zbyl ze zdění hrubé stavby. Strop jsme dělali tak, že jsme ho podšalovali a pak vybetonovali 15cm vrstvou betonu, vyztuženého karisítěmi. Na šalovací desky jsem připnul igelit, aby výsledný strop po odšalování byl co nejhladší. Počítal jsem i s rozvody elektřiny, takže jsem umístil do stěn a stropů husí krky.

 

Pak nastalo martýrium se zaizolováním sklepu, aby do něj nešlo moc vody. Nějaká vlhkost byla žádoucí, ale ne veškerá. Takže jsme sklep zaizolovali lepenkou a tekutou lepenkou, kterou jsem nanášel na spoje a na nejcitlivější místa (tam kde se stěny scházejí s podlahou). Po zaizolování jsem na stropy a vršek stěn dal zbylý polystyren, aby nemusela být výsledná vrstva zeminy nad sklepem moc vysoká. Přední stranu sklepu jsem též zaizoloval polystyrenem. Pak už přišla jen folie a zavezení sklepu. Kolem sklepu jsem ještě natáhl žlutou drenážní hadici a vytáhl jí před sklep, kde jsem vybetonoval obrubníky a položil dlažbu, jako jakousi terasu před vstupem do sklepa. Následovalo zavážení sklepu zhruba 30cm vrstvou zeminy.

 

Pak už zbývalo sklep jen vymalovat (před tím jsem ještě vymazal mezery mezi bedněním lepidlem) a osadit dveřmi. Dveře jsme též zateplili a udělali v nich větrací mřížku. Sklep samotný má též větrací šachtu a tu jsem umístil ve stropě. Sklep je rozdělen příčkou, která má jednak podpírat strop a také jako rozdělení sklepu pro brambory a pro ovoce. Prý se nesnesou :-). Na jaře ještě obložíme přední stranu (flexi obkladem, nebo něčím podobným) a římsu necháme pokrýt plechem.Nyní jsem do sklípku dal teploměr a čekám na mrazy, abychom zjistili, jestli to ustojí. Jestli ne, tak to byla zbytečná práce a ze sklepa bude zahradní domek v zemi.

 

Celkové náklady:

Za cement, ztracené bednění, izolace, polystyren, železo a různé drobnosti jsem celkově zaplatili skoro 25 000,- Kč

 

 

Náklady

Název položky Cena
a cement, ztracené bednění, izolace, polystyren, železo a různé drobnosti 25 000 Kč
Celkem 25 000 Kč

Doporučte tento článek svým přátelům

Reklama

Přidejte svůj komentář k článku

Pro psaní komentářů se musíte přihlásit

13 komentáře

 • Odkaz Komentáře eLbravo čtvrtek, 26 únor 2015 11:52 napsal(a) eLbravo

  Ahoj, rád bych věděl zda jste řešili orientaci sklepa vůči světovým stranám. A druhá věc jak se osvědčila betonová podlaha...co si já pamatuju taxme ve sklepě měli udusanou hlínu kvůli vhodné vlhkosti.
  Dík za reakci

 • Odkaz Komentáře Lucie Stuchlíková pondělí, 01 září 2014 07:00 napsal(a) Lucie Stuchlíková

  Ahoj, opravdu jste šikovní. Také stavíme sklep, a proto se chci zeptat jestli ta poslední řada ztraceného bednění je speciální bednění na věnec, nebo jestli jste si ji sami vyřízli. Dík za opověď Lucka

 • Odkaz Komentáře David Zachoval neděle, 31 srpen 2014 15:25 napsal(a) David Zachoval

  Dobrý den, jestli se dobře dívám na fotky, mezi zákl. desku a ztrac. bednění jste nedávali žádnou hydroizolaci. Chtěl bych se zeptat - toto řešení jste zvolili kvůli zachování vlhkosti sklepa? Se vzlínající vlhkostí do stěn problém nemáte? Díky za odpověď.

 • Odkaz Komentáře Míra a Maruška středa, 09 květen 2012 20:36 napsal(a) Míra a Maruška

  Ještě přidávám poznatek z letošní (únor 2012) opravdu tuhé zimy, kdy teploty venku dosahovaly "jen" na -27 stupňů (co to bylo proti některým místům v ČR. Sklep byl pokořen, ale nikoho z obyvatel to neohrozilo. Byla naměřena nejnižšší teplota -1,1 stupňů. Takže jak jsem psal v předešlém příspěvku. Vše asi dostatečně vyřeší druhé dveře.

 • Odkaz Komentáře Míra a Maruška úterý, 10 leden 2012 09:17 napsal(a) Míra a Maruška

  Jen pro pořádek. Tu teplotu jsem zjišťoval pomocí digitálního teploměru, který zaznamenává maximální a minimální teplotu. Proto uvádím tak přesné hodnoty a proto jsem si jistý, že tam nemrzlo.

 • Odkaz Komentáře Míra a Maruška sobota, 01 říjen 2011 13:33 napsal(a) Míra a Maruška

  Ahoj, ve sklípku nemrzne. Nebyl přes zimu ještě zecela zasypaný a nejnižší teplota tam byl 0,6 stupňů nad nulou. Horší to byl teď v létě. Tam teplota v těch největších parnech vystoupala až na 19 stupňů. Myslím, že největší problém jsou dveře, tak to zkusím vylepšit. Ale i tak je to nejchladnější místnost domu respektive zahrady, takže tam všechno skladujeme.

 • Odkaz Komentáře kaccerr čtvrtek, 29 září 2011 20:36 napsal(a) kaccerr

  ahoj,prosím Tě,tak jak to dopadlo s tou teplotou ve sklípku? Mrzne tam? nebo ne? Kaccerr

 • Odkaz Komentáře Míra a Maruška úterý, 25 leden 2011 06:16 napsal(a) Míra a Maruška

  Ahoj. Sklep má rozměry cca 4x3 metry. Asi měsíc nám trvalo postavit sklep po strop a vybetonovat strop. Pak jsme to přerušili, protože se dělala fasáda a po měsíci jsem pokračoval na dokončení.To bylo cca další měsíc, ale ne nepřetržité práce, vždycky občas nějaký den.

 • Odkaz Komentáře 2010-042_David-a-Eva pátek, 21 leden 2011 11:54 napsal(a) 2010-042_David-a-Eva

  ahoj, moc se nám líbí jak jste udělali ten sklípek. Máme hodně svažitý pozemek a přesně neco takového chceme udělat, takže super inspirace jak postupovat. I s tou cenou jste nám udělali radost, že se to dá provést za dost rozumný peníz. Jenom se chci zeptat jaké máte rozměry toho sklepa a jak dlouho vám to trvalo, tak stavbička.
  Dík za odpověď

 • Odkaz Komentáře 2010-042_David-a-Eva pátek, 21 leden 2011 11:53 napsal(a) 2010-042_David-a-Eva

  ahoj, moc se nám líbí jak jste udělali ten sklípek. Máme hodně svažitý pozemek a přesně neco takového chceme udělat, takže super inspirace jak postupovat. I s tou cenou jste nám udělali radost, že se to dá provést za dost rozumný peníz. Jenom se chci zeptat jaké máte rozměry toho sklepa a jak dlouho vám to trvalo, tak stavbička.
  Dík za odpověď

Míra a Maruška

Míra

Koníčky: IT, filmy, vše kolem domu, genealogie, cestování a turistika
Zaměstnání: technolog

Maruška

Koníčky: jízda na kole, lyžování, cestování, lenošení
Zaměstnání: MD

Detaily domu

Kraj: Vysočina
Velikost pozemku: 1 400 m2
Zastavěná plocha domu: 145 m2
Podlahová plocha domu: 230 m2
Typ domu: patrový
Plánovaný rozpočet: 1 650 000 Kč
Celkem prostavěno: 1 406 880 Kč

Související články

Základy a sklep

Základy a sklep
Základ je základ, a jak a koho ho nechat udělat, toť mě dlouho trápilo.

Samostatný sklep

Samostatný sklep
Když nám poprvé zamítli stavební povolení, přemýšleli jsme, co zatím budeme na pozemku dělat. Měli jsme nápady, že zatím postavíme stavební buňku, nebo nějakou chatku, že pořídíme maringotku, dáme dohromady…

Sklep + nádrž + terasa

Sklep + nádrž + terasa
Léto 2017 bylo vyhrazeno stavbě nádrže spolu se sklepem a nahoře bude terasa. Všemu předcházelo vylití podkladového betonu při základech-vždycky něco zbyde,tak se to využilo.

Diskuzní fórum