Schodiště + náklady

Příspěvek stavebníka

Dům měl střechu (a ještě má), takže bylo třeba naplánovat co dál. A nejrozumnější mi připadlo vybudovat schodiště. Vzhledem k tomu, že jsem si spočítal, že betonové schodiště obložené dřevem mě vyjde levněji než celodřevěné a že bude navíc sloužit už při stavění, tak bylo rozhodnutí pro betonové schodiště jasné.

Nejprve jsem si pozval tesaře, aby se mrknul a hlavně spočítal, jak to bude vypadat. On se mrknul a spočítal to, takže jsme mohli usadit podestu. Tu jsme vytvořili tak, že jsem udělal drážky v protějších zdech. Nasunuli jsme jako první traverzu a pak tři PZD desky. Takže první rameno vedlo od podlahy přízemí do traverzy a podesty, druhé rameno vedlo od podesty a traverzy k druhé traverze na podlahu patra.

 

Právě k jmenovaným traverzám jsme po té, co nám tesař udělal bednění přivařili výztuhy. Jelikož jsem měl v práci možnost si koupit za odpadové ceny zbytky drátů z kovacího lisu, tak jsem tak učinil a armování schodiště jsem udělal z toho. Je třeba říct, že drát z kovacího lisu má průměr 25 mm. Prostě klasický drátek to není. Ale je to dobře svařitelný materiál a navíc celkem dobře tvárnej, tak se dal dobře ohýbat. Takže od traverzy k traverze nebo od země k traverze jsem vedl dva tyto silné dráty. Zhruba 60 cm od sebe. (schodiště je široké 90cm) A napříč jsem ze stejného materiálu dal dráty o průměru 12 mm. Ty jsme vařili zhruba 40 cm od sebe. Takže vznikl takový žebřík, který kopíroval ramena schodiště. Ještě jsme navrch přiložili kari síť a tu jsem přidrátoval k „žebříkům“. Vzhledem k tomu, že to nemělo být samonosné schodiště ale schodiště s podestou, tak bylo armování dostatečné. No v podstatě mi tesař říkal, že to je hodně moc dostatečný.

 

Betonování schodiště jsme se snažili provést co nejdříve, aby stačil beton vyzrát než začne mrznout. To se nakonec zadařilo, ale asi jen díky tomu, že bylo počasí mírné a mrznout začalo až později. Teď s odstupem času jsem moc rád, že jsme to schodiště zvládli ještě v minulém roce, protože pak se ještě zateplovalo, zdily se příčky a teď v březnu se dělala voda, odpady a elektrika a lézt do patra a vše tam vynášet přes žebřík by bylo opravdu nepředstavitelné.

 

Náklady na schodiště

Prozatím tedy náklady na schodiště jsou 6030,-. V ceně je práce tesaře, armování, PZD desky a beton. Do ceny ještě přijde připočítat zábradlí a obložení schodů. (borovicové fošny máme již řádně vysušené, takže je bude třeba připravit a obložit, což provede brácha truhlář, takže ta cena za obložení bude minimální).

Fotogalerie

Schodiště + náklady
Schodiště + náklady
Schodiště + náklady
Schodiště + náklady
Schodiště + náklady
Schodiště + náklady
Schodiště + náklady
Pokrývání + náklady na střechu
Předchozí článek autora
20.04.2009 22:29 22357 zhlédnutí
Pokrývání + náklady na střechu
Jako krytinu jsme zvolili tašky bramac alpská clasic. Rozhodli jsme se pokrýt si střechu sami,...
Zdění příček v přízemí
Následujicí článek autora
22.04.2009 21:06 21090 zhlédnutí
Zdění příček v přízemí
Ještě během výroby bednění na schody jsem postupně začal zdít příčky v přízemí. Rozhodl jsem se...

Stavební etapa: betonování schodiště

6 komentáře

Míra
napsal(a) Míra/03. bře 2010 01:00

To je hlavně díky ušetřené práce, zaplatil jsem práci jen tesařovi za bednění (materiál na bednění jsem posháněl po doma), který je známí a tudiž se nesnažil na tom napakovat. Armování stálo orpavdu simbolických 100 Kč (šlo o odpady). Pak už jen trochu toho cementu a písku (kterého na schodiště moc nepadne) a jste z cenou tam, kde jste.

Odkaz Komentáře
Luboš
napsal(a) Luboš/31. led 2010 01:00

Pěkné schodiště a smekam klobouk celé schodiště za cca. 6 tis. ,-Kč to by jste mohli dělat na zakázku a lidi by vám utrhali ruce. Ať počítam jak počítam, tak mě by to nepokrylo ani náklady na materiál. Jen tak dál ahoj

Odkaz Komentáře
Míra
napsal(a) Míra/07. kvě 2009 02:00

No myslím, že není problém a pokud máte schodiště také na podestu, tak si myslím, že by stačilo i 6cm. Ovšem musí tam být silnější výstuže. Viděl jsem na fotkách i schodiště, které bylo podobné tomu mému,ale dotyčný stavebník vystužil beton jen karisítí a schodiště se mu zlomilo vejpůl.

Odkaz Komentáře
Mirek
napsal(a) Mirek/06. kvě 2009 02:00

Děkuji za odpověď, přesně tuto tloušťku desky jsem měl na mysli. Mě to vychází 8cm, ale budu mít hustější rastr výztuže tak to snad bude pevné. Jak tato žb šikmá deska slouží Vám?

Odkaz Komentáře
Mira
napsal(a) Mira/05. kvě 2009 02:00

Zdravím. Nevím jak je myšlen pojem mocnost. Ale jestli jde o sílu betonové desky, tak v nejužším místě (tzn.od vnitřního rohu schodu k šikmé ploše) je to cca 10cm.

Odkaz Komentáře
Mirek
napsal(a) Mirek/04. kvě 2009 02:00

Ahoj stavitelé. Také Vám chválím Váš blog a mám na Vás skromný dotaz k akci žb schodiště. Jakou mocnost má šikmá žb deska? Děkuji za odpověď.

Odkaz Komentáře