Čím si nechat porůst dům

Příspěvek stavebníka

Pokud máte v úmyslu odít svůj dům do zeleně, která by nevyžadovala oporu, máte na výběr ze 2 možností. Přidáte-li alespoň lehkou podpěru, výběr se rozšíří minimálně na 3.

Jejich kombinací docílíte zajímavého vzhledu a ještě získáte možnost zazelenit fasádu ze všech světových stran (budete-li si to přát).

Přísavník pětilistý

(PARTHENOCISSUS QUINQUEFOLIA)

Šplhá do výšky cca 15 m, k čemuž využívá úponky s až 8 rameny zakončenými přísavnou destičkou. Bez problémů se udrží i na hladkých fasádách. Je opadavý. Na podzim se jeho zelené listy (složené z pěti jednotlivých lístků) začnou barvit do sytě červené barvy a objeví se viditelné borůvkově modré bobule. Ty jsou pro člověka slabě jedovaté, ale vzhledem k jejich (prý) odporné chuti otrava nehrozí. Pro ptáky jsou naopak zdrojem potravy v chladných zimních měsících.

Přísavník pětilistý (známý též jako loubinec nebo Psí víno) je velmi otužilá popínavá dřevina, která snese vysazení i ve vyšších výškách. Svědčí jí jižní a západní strana, ale snese vysazení i na východní, je-li dostatečně ozářená sluncem. Jinými slovy – tomuto přísavníku svědčí plné slunce až polostín.

Přísavník trojcípý

(PARTHENOCISSUS TRICUSPIDATA)

Stejně jako přísavník pětilistý, i tento druh přísavníku došplhá zhruba do výšky 15 m (v ideálních podmínkách i více). Bez jakékoli opory se udrží i na velmi hladkých a kolmých fasádách. Je opadavý se zelenými dlanitodílnými listy opatřenými třemi výraznými cípy, které na podzim získávají typickou rudě červenou barvu.

Obdobně jako přísavník pětilistý, plodí přísavník trojcípý bobule. Na stěnách se udržuje pomocí několikaramenných úponků zakončených přísavnými destičkami. Vhodné místo k vysazení je jihozápadní strana (dobře poroste na plném slunci a v polostínu). Na rozdíl od přísavníku pětilistého je o něco méně otužilý.

Vhodná odrůda k vysazení: ‘Veitchii’

Břečťan popínavý

(HEDERA HELIX)

Oproti dvěma výše zmíněným nesnáší břečťan přímé slunce. Velmi dobře se mu daří na severní straně a méně osvětlených stěnách. Je stálezelený a neopadavý. Vzhůru šplhá díky příčepivým kořínkům, které ve výšce nad 1,5 m nemusí udržet celou rostlinu (zejména po silnějším větru). Proto je dobré stěnu, po které by se měl břečťan pnout, opatřit vystupujícími ocelovými lanky nataženými horizontálně, v rozestupech, po stěně.

Plodem břečťanu jsou malé a pro člověka jedovaté bobule (které ptactvu nevadí). Požití jejich většího množství může pro nás skončit až fatálně.

Fotogalerie

Čím si nechat porůst dům
Čím si nechat porůst dům<br />Přísavník pětilistý
Čím si nechat porůst dům<br />Přísavník trojcípý
Čím si nechat porůst dům<br />Břečťan
Světlá nebo tmavá podlaha – jaká působí čistěji?
Předchozí článek autora
24.02.2020 07:00 1322 zhlédnutí
Světlá nebo tmavá podlaha – jaká působí čistěji?
Často se na nejrůznějších fórech o bydlení setkávám s názorem, že tmavá podlaha je na údržbu...
Znáte vertikální zahrady?
Následujicí článek autora
11.04.2020 07:00 1141 zhlédnutí
Znáte vertikální zahrady?
Jak by se vám líbily travinami obrostlé stěny domu nebo stěna obývacího pokoje porostlá...

Stavební etapa: fasáda