VIDEO: Lepená omítka a zavěšené podhledy

Příspěvek stavebníka

Jelikož mám rád nekonvenční řešení, rozhodl jsem se, že omítku nebudu ani nahazovat, ani natahovat, ale lepit.

Náš dům (kamarády přezdívaný bunkrem či krytem) je postavený ze systému Izoblok. Mimo jiné se vyznačuje hrubou strukturou povrchu.

Jakou omítku?

V koupelně jsme jednu stěnu tahali do lepidla a spotřeba nebyla malá. Když se u nás sem tam ukázal nějaký zedník, tak řekl, že jedině stříkanou omítku. Nicméně stříkaná omítka na dřevocement je poměrně nákladná (nadspotřeba). Na druhou stranu je mnohem rychlejší (u souseda celý dům strojově zaomítali za cca 10 dnů), takže každý si musí určit svou prioritu. 

Sám prodejce systému Izoblok nám doporučil dávat sádrokarton. Vzhledem k vlastnostem materiálu doporučoval desky připevňovat přimo šroubky do stěny. Efektivita takové práce musí být neuvěřitelná. Já jsem ovšem člověk, který si rád komplikuje život. Takže jsem se rozhodl, že desky budu lepit a vzhledem k tomu, že jsem si s vyzděním vyhrál, tak lepit se bude celoplošně. Nejdříve jsem uvažoval nad sádrovým lepidlem (např. Knauf Perlfix), ale s přihlédnutím k ceně (a několika málo informacím získaným z fóra na tzb.info) jsem se rozhodl lepit na cementové lepidlo (obyčejné STL).

Ve stavebninách jsem objednal tři palety sádrokartonu - 2 palety Norgips obyčejného SDK v rozměru 1200x2600 mm a jednu paletu protipožárního sádrokartonu Norgips. I když nebyl předepsaný, tak jsem se ho rozhodl dát na strop, jelikož je pevnější (vyztužený skelným vláknem).

Na podhledech není nic zvláštního, je to zavěšený křížový rošt. Závěsné dráty jsou upevněny pomocí stropních hřebů (stropní systém Rectolight), rošt je upevněn pomocí čtyřbodových závěsů (stačily by i obyčejné, ale se čtyřbodovými se mi lépe dělalo). Jako vše, tak i rošt je předimenzovaný, ale cenový rozdíl byl zanedbatelný, tak proč nemít jistotu, že?

V rámci přípravy na stavbu jsem absolvoval Školu suché výstavby Rigips a můžu jen doporučit. Když člověk ví, jak na to, tak práce "odsýpá". Kdyby OZ z Rigips nepožadoval odběr minimálně 4 palet, tak bych vzal i materiál, ale takto jsem objednal materiál z Norgips, protože naše stavebniny ho odebírají běžně.

Stěny

Jakmile byl hotový strop, tak jsem přistoupil k obložení stěn. Čistou výšku místností jsem udělal 261 cm, takže se desky dávaly v celých délkách. Prvním postupem bylo na kozách desku natáhnout lepidlem (hřebínek 8 mm) a poté přilepit na stěnu. Tento postup je možný, ale člověk musí být rychlý a ideálně, aby byli pracovníci dva. Jinak se deska (2,6 m) ráda zlomí. Což je nepříjemné a svépomocníka to dokáže dost vytočit. Takže jsem přešel na systém - napenetrovat stěnu, natáhnout 8 mm hřebínkem do lepidla a suchou desku na stěnu přilepit, poklepat přes dřevěnou desku a případně zajistit vrutem do stěny.

Veškeré otvory na elektrokrabičky se dělaly v deskách předem, stejně tak i výřezy na okna či dveře. Při celoplošném lepení je spotřeba cca 1 pytel lepidla na 2 desky. Zkoušel jsem i Perlfix od Knaufu (doporučovaný systémem) - dělalo se s ním dobře, jenom je více jak 2x dražší než cementové lepidlo.

Následovalo přetmelení do stupně Q3 - první tmelení jsem udělal Bezpáskovým tmelem Den Braven (ale pásku jsem pro jistotu použil), druhé tmelení buď Uniflot Knauf nebo podobný, třetí tmelení bylo provedeno celoplošně Finish tmelem Semin. Zkoušel jsem i celoplošné tmelení s Rifino top, ale výsledek mne neuspokojil. Ve finále jsem plochy přeběhl brouskem a mohlo se malovat.

Po uklizení jsme napenetrovali stěny a strop penetrací Rokolatex Plus a vymalovali malbou Roko Interier Profi. Pro dosažení dokonalého dojmu jsme malovali 3x (občas někde byl nějaký kocour). Ale výsledek stojí za to. První desky jsem lepil před půl rokem a zatím nevidím žádný problém, takže snad to tak vydrží. S barvami Roko jsem dělal podruhé a podruhé jsem velmi spokojen. Za tu cenu je to super kvalita.

Shrnutí

Kdybych nechal udělat strojovou omítku, tak jsem měl za týden či dva hotovo, ale zase by vznikl problém s vlhkostí (kterou bych dva měsíce dostával ven). Desky jsem lepil od srpna do listopadu, ale nebylo to v kuse.

Během tohoto období proběhlo ještě připojování na elektřinu, obnažení základů, izolace proti vlhkosti, instalace dveřních pouzder a mnoho dalších činností. Rozhodně by práci urychlilo i více pracovníků než jeden. Jako výhodu beru, že tímto způsobem se dá dělat i po chvílích, na práci stačí jeden svépomocník a i bez zednických zkušeností dostanete naprosto dokonale rovný povrch. Jako bonus je příznivá cena.

Poměrně dost desek zbylo, takže budou použity v podkroví. Po odečtení přebytků a ceny za podhled nás stála omítka necelých 20 tis.Kč.

Co se rozhodně vyplatilo, tak zakoupení zvedáku na SDK desky, pracovního světla Parkside (hodně světla za málo peněz) a špachtle s dvojitým listem Flexogrip od firmy Storch (to stejné jako špachtle na celoplošné tmelení Rigips, jenom levnější).

 

Fotogalerie

Lepená omítka a zavěšené podhledy<br />Navezený materiál
Lepená omítka a zavěšené podhledy<br />Q1 koupelna
Lepená omítka a zavěšené podhledy<br />Lepení
Lepená omítka a zavěšené podhledy<br />Opláštěno
Lepená omítka a zavěšené podhledy<br />Rošt
Lepená omítka a zavěšené podhledy<br />Opláštěno a nalepeno
Lepená omítka a zavěšené podhledy<br />Vylíčené
Lepená omítka a zavěšené podhledy<br />Lepení
Lepená omítka a zavěšené podhledy<br />Přetmeleno
Lepená omítka a zavěšené podhledy<br />Po penetraci
Lepená omítka a zavěšené podhledy<br />Zvedák detail
Lepená omítka a zavěšené podhledy<br />Zalíčeno
Lepená omítka a zavěšené podhledy<br />Pouzdro - zalíčené
Lepená omítka a zavěšené podhledy<br />Zvedák
Lepená omítka a zavěšené podhledy<br />Tmelení Q2
Lepená omítka a zavěšené podhledy<br />Zvedák v akci
Lepená omítka a zavěšené podhledy<br />Strop celoplošně Rifino Top
Lepená omítka a zavěšené podhledy<br />Dveřní  pouzdro
Lepená omítka a zavěšené podhledy<br />Pouzdro do sádkrokartonu
Lepená omítka a zavěšené podhledy<br />Super světlo Lidl
Lepená omítka a zavěšené podhledy<br />Tmelení Q2
Lepená omítka a zavěšené podhledy<br />Pouzdro k zazdění
Lepená omítka a zavěšené podhledy<br />Rozpracované
Lepená omítka a zavěšené podhledy<br />Detail lepení
Lepená omítka a zavěšené podhledy<br />Varianta lepení č.2
Lepená omítka a zavěšené podhledy<br />Varianta lepení č.1
Lepená omítka a zavěšené podhledy<br />Pouzdro do sádrokartonu
Čerpadlo
Předchozí článek autora
04.01.2020 07:00 4501 zhlédnutí
Anhydrit a topenařina
Lít, či nelít, toť otázka... A také další dilema v životě svépomocného stavebníka.

Stavební etapa: videa omítky a štuky

Název položky Cena
Norgips bilý 1,2x2,6m - 2 palety 18 600 Kč
Norgips červený 1,25x2m - 1 paleta 8 160 Kč
Lepidlo Quick Mix STL - 42ks 4 358 Kč
Finish tmel Semin - 5ks 1 280 Kč
Tmel bezpáskový - 7ks 770 Kč
Tmel knauf uniflot - 4ks 760 Kč
CD profily 4m - 120ks 8 640 Kč
UD profily 3m - 28ks 1 000 Kč
Závěsy atd. (odhad) 3 000 Kč
Materiál na malování (135kg barvy, válečky, plachty atd.) 5 000 Kč
Celkem 51 568 Kč

2 komentáře

Kondrej
napsal(a) Kondrej/13. led 2020 10:14

super clanek i video, dik za nej a at se dari

Odkaz Komentáře
Lukáš M.
napsal(a) Lukáš M./12. led 2020 19:21

Tento system se bezne pouziva v americe, australii a nekde na zapade na "omitnuti" zdi z betonovych bloku.
Jen jsem to vzdy videl lepit s lepidlem po obvodu a na "buchty" jako se lepi polystyren.
A s naslednym vyrezanim otvoru na okna, dvere a dalsi.
Parta je schopna udelat mensi domek za tyden.
Vas postup si myslim, ze klade vysoky naroky na rovnost sten s malou moznosti pro pripadne korekce.
Jinak ale palec nahoru. Vyborna alternativa pro mozna dnes jiz trochu prezite klasicke omitky se stukem.

Odkaz Komentáře