Bodovky do koupelny. Které použít, a jak je vybrat?

13.03.2019 07:45 3216 zhlédnutí
Redakční

Nejčastějším řešením stropu v koupelně je sádrokartonový podhled. Při použití správného sádrokartonu do koupelny není třeba mít sebemenší obavy z vlhkosti. Do sádrokartonového podhledu montujeme zpravidla bodovky. Jaké bodovky do koupelny použít, co musí stropní osvětlení v koupelně splňovat a kolik si na bodovky do koupelny připravit, jsem probíral s Jiřím Svobodou.

Bodovky nebo podhledové světlo?

Podle informací od Jiřího Svobody ze společnosti K&V Elektro jsem dosud výrazem bodovky označoval světla, která se správně označují pojmem podhledová svítidla.

“Oficiálně je však bodové svítidlo takové, které můžete zacílit do určitého bodu. Světla vkládaná do sádrokartonových podhledů v koupelnách i jiných místnostech se označují jako podhledová svítidla, protože je vkládáme do podhledu. Pokud za námi ovšem zákazník přijde s požadavkem na “bodovky do koupelny”, rozumíme, co tím myslí,” říká Jiří Svoboda.

Do podhledů v koupelnách, v zóně 2 nařizuje norma použití světel s bezpečným napětím 12V a krytím IP44 a vyšším. Cena “bodovek” do koupelny se v eshopu E1.cz pohybuje přibližně od 26 do 340 Kč.

nejlevnějšínejdražší

Obr.: Nejlevnější světlo pro podhledové osvětlení                Obr.: Nejdražší světlo pro podhledové osvětlení

230V nebo 12V

Při provádění elektrických rozvodů se do sádrokartonového podhledu přivede obvykle standardní kabel CYKY-J 3x1,5, kterým napájíme i světla na 230V.

Následně se mezi přívodní kabel a první světlo vloží bezpečnostní transformátor, který převádí napětí 230V na 12V.

transformátor elektronickýtransformátor vinutý

 

Obr.: Transformátor elektronický                                           Obr.: Transformátor vinutý

Teplé nebo studené světlo do koupelny

Teplé světlo vnímáme barevně jako žluté světlo, naopak studené světlo je světlo bílé. Při výběru žárovek by nás tak neměl zajímat pouze jejich výkon udávaný ve Wattech, ale také teplota světla (K).

Teplé světlo má barevnou teplotu nižší než 3300K. Neurálním světlem nazýváme takové světlo, jehož barevná teplota nepřesahuje 5000K. U barevné teploty nad 5000K hovoříme o světle studeném.

Podle barvy světla lze také rozdělit samotná svítidla na teplá bílá podhledová, neutrální nebo na studená.

Jiří Svoboda
Nejčastěji zákazníci do svých koupelen kupují neutrální světla. U nás se konkrétně jedná o 80% podíl prodejů v porovnání se světly, jejichž barevná teplota je nad 5000K


Patice pro 12V nebo 230V

Společně s osvětlením bývá dodávána patice Gx5,3. Ta se používá u svítidel na 12V. Pokud potřebujete pořídit svítidla na 230V, můžete si vybrat jiný typ světla, jehož součástí je patice GU10/GZ10 nebo si k původnímu světlu dokoupit patici GU10/GZ10 samostatně.

patice

Cena bodovek do koupelny

U podhledového osvětlení v koupelně se obvykle neobejdete bez transformátoru z 230V na 12V. Ten musíte pořídit bez ohledu na počet světel.

Ceny nejlevnějších transformátorů, jako například Philips Certaline se pohybují od 200 Kč, nejdražší toroidní transformátory, vhodné do velkých koupelen, pořídíte 900 Kč.

Abychom mohli poprvé rozsvítit, potřebujeme koupit světlo a do něj odpovídající žárovku. Většinou se prodávají samostatně.

Nejlevnější světlo do koupelny (s krytím IP44 a vyšším) C stojí 130 Kč, žárovky pak v řádově desítek korun. Nejdražší LED podhledové svítidlo Megaman RICO pořídíte za 900 Kč.

Pokládka zatravňovací dlažby svépomocí
Předchozí redakční článek
14.03.2019 09:03 3629 zhlédnutí
Pokládka zatravňovací dlažby svépomocí
Redakční
Chystáte se vybudovat příjezdovou cestu nebo chodník kolem svého domku? Přemýšlíte nad jednoduchým...
VIDEO: Jak na balkon? Se systémem bez použití dlažby jednoduše
Následujicí redakční článek
30.05.2019 09:50 1811 zhlédnutí
VIDEO: Jak na balkon? Se systémem bez použití dlažby jednoduše
Redakční
Udělat správně balkon není zrovna jednoduché ani levné. Ovšem díky systému bez použití dlažby...

Nové články na Svépomocí.cz

Příspěvek stavebníka
Příprava stavby
Konečné rozhodnutí.. bude se stavět :-)
Příspěvek stavebníka
Příprava rekonstrukce
Hledání domu k rekonstrukci
Příspěvek stavebníka
Příprava stavby
Kupuji si pozemek
Příspěvek stavebníka
Základy a deska
Nejdřív terasu, pak dům!

Související články