Vinylová podlaha v koupelně? Žádný problém!

23.02.2019 07:55 2921 zhlédnutí
Redakční

Došlápnout na studenou podlahu po teplé koupeli není úplně to pravé ořechové. Pokud zvolíte do své koupelny podlahu z vinylu, budou nohy jako v bavlnce. Zda zvolit pokládku lepenou či plovoucí jsme zjišťovali u odborníka.

Vinylová podlaha má bezesporu mnoho dobrých vlastností. Je teplá i příjemná na došlap a díky velkému množství dekorů snadno sladíte celý interiér.

Voděodolnost vinylu je samozřejmostí. Při rekonstrukci je výhodou, že můžete dílce položit na stávající podklad. Pokud není podklad dokonale rovný, musíte jej vyrovnat vhodnou samonivelační stěrkou.

Jaký způsob pokládky vinylu zvolit do koupelny?

Obvykle se vinylová podlaha lepí nebo pokládá plovoucím způsobem, takzvaně na klik.

Zda vinylovou podlahu položit nebo nalepit jsme se zeptali pana Daniela Lakoše, produktového manažera ze společnosti Mapei.

Daniel Lakoš
Do koupelny doporučuji vinylovou podlahu pouze lepenou. Vinyl, který chcete dát na podlahu do koupelny, nemusí mít žádné speciální označení. U lepených dílců dokonce není potřeba rozlišovat, zda dílce pokládám na podlahu či lepím na stěny jako obklad. Důležité je v obou případech zvolit správnou stavební chemii a dodržet předepsaný technologický postup.

Jakou roli hraje rovinnost podkladu? 

Rovinatost je jeden z nejdůležitějších aspektů pokládky vinylových dílců. Ať už vinyl lepíte na podlahu nebo na zeď, musí být podklad rovný a hladký.“ řekl Daniel Lakoš.

V případě podlahy dokonalou rovinatost docílíte přebroušením a samonivelační stěrkou vhodnou do prostředí koupelny, jako je například Planitex HR.

Pokud není podklad rovný a hladký na stěnách, lze rovinnosti docílit broušením nebo tmelením vhodným materiálem dle typu podkladu. Jestliže se místy objeví drobné malé nerovnosti, a chcete se dlouhému broušení vyhnout nebo jej nelze použít, lze použít extrémně jemný vyrovnávací materiál Planiprep 4 LVT, kterým je možné vyhladit odchylky v rozmezí 0-2mm (lokálně 0 - 4mm).

Instalace vinylu v koupelně

Při instalaci musí být splněny všechny bezpečnostní podmínky kladené na podlahy v koupelnách.

Prvním krokem je skvěle vyrovnaný podklad a následná celoplošná hydroizolace podlahy a všechny ostřikové plochy, jako je sprchový kout nebo prostor za vanou. Pro dokonalé izolování je doporučeno použití bandážovacích rohů Mapeband SA a cementové hydroizolační stěrky Monolastic, která lze po vytvrzení lehce zabrousit.

Vinylové dílce se na podlahu a stěnu následně lepí voděodolným jednosložkovým lepidlem Ultrabond ECO MS 4 LVT/wall.

Imitace spáry

Dnešní technologie umožňují plnohodnotně imitovat i spáry ve vinylových dílcích LVT jako v běžně užívané v keramice nebo přírodním kameni. Pro spárování si lze vybrat spárovací hmotu jak na bázi akrylu Flexcolor 4 LVT nebo epoxidu Kerapoxy 4 LVT. U obou variant v 6 barvách. Při použití této technologie nerozeznáte na první pohled rozdíl mezi keramikou a vinylovým dílcem.

Daniel Lakoš
Povrch podlahy a všechny ostřikové plochy doporučujeme ošetřit finálním nátěrem Mapecoat 4 LVT, který dotěsní všechny spáry a vytvoří lehce abrazivní povrch, aby nemohlo dojít k uklouznutí. Pro dotmelení styku podlahy a stěny (všechny kouty) je nutné aplikovat silikon Mapesil AC.

Fotogalerie

Vinylová podlaha v koupelně? Žádný problém!
Vinylová podlaha v koupelně? Žádný problém!
Kdy objednat cihly, abyste se jich letos dočkali?
Předchozí redakční článek
20.02.2019 14:55 2886 zhlédnutí
Kdy objednat cihly, abyste se jich letos dočkali?
Redakční
Před dvěma lety mnoho stavebníků v průběhu sezóny narazilo na nedostatek stavebního materiálu na...
Jak se vyhnout rizikům spojených s prostupem komínu střešní konstrukcí?
Následujicí redakční článek
27.02.2019 09:02 3404 zhlédnutí
Jak se vyhnout rizikům spojených s prostupem komínu střešní konstrukcí?
Redakční
Stavba komínu svépomocí může být někdy ošemetná záležitost. Někteří svépomocní stavebníci nedodrží...

Nové články na Svépomocí.cz

Redakční
Základy a deska
Práce s aku vazačem armatur
Příspěvek stavebníka
Dokončení stavby
Dokončovací práce a stěhování
Příspěvek stavebníka
Dokončení stavby
Interiérové dveře z masivu
Příspěvek stavebníka
Zahradní stavby
Stavba ohniště a zahradního posezení svépomocí

Související články